عوارض جانبی آمپول جنتامایسین (Gentamicin) + کاربرد و روش مصرف

عوارض جانبی آمپول جنتامایسین (Gentamicin) + کاربرد و روش مصرف جنتامایسین متعلق به طبقه ای از داروها است که به آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید معروف است. این دارو با توقف رشد باکتری اثر می گذارد. ناراحتی معده، بی اشتهایی از عوارض جانبی احتمالی آمپول جنتامایسین است.

قطع زود هنگام داروی تزریقی جنتامایسین سولفات باعث می شود که باکتری ها به رشد خود ادامه دهند، که منجر به بازگشت عفونت می شود. در ادامه اطلاعات دارویی آمپول جنتامایسین سولفات (Gentamicin) از جمله: شیوه مصرف، عوارض جانبی و... بیان شده است.

کاربردهای آمپول جنتامایسین سولفات

آمپول جنتامایسین سولفات برای جلوگیری از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. جنتامایسین متعلق به طبقه ای از داروها است که به آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید معروف است. این دارو با توقف رشد باکتری اثر می گذارد.

نحوه استفاده از آمپول جنتامایسین سولفات (Gentamicin)

 • این دارو با تزریق در ورید یا عضله مطابق دستور پزشک، هر 8 ساعت استفاده می شود. مقدار مصرف آن بستگی به بیماری شما، وزن و پاسخ به درمان دارد. تست های آزمایشگاهی (مانند بررسی عملکرد کلیه، میزان دارو در خون) ممکن است انجام شود تا در تعیین دوز داروی مورد نیاز کمک کند.
 • اگر این دارو را بدون تجویز پزشک تهیه کرده اید، تمام دستورالعمل های مصرف صحیح دارو را یاد بگیرید. قبل از مصرف، دارو را از لحاظ وجود ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر دو، از مایع استفاده نکنید. یاد بگیرید که چطور وسایل پزشکی مورد نیاز را نگه داری و پس از مصرف به درستی امحاء کنید.  
 • برای نتیجه بهتر، از آنتی بیوتیک در فواصل زمانی مساوی استفاده کنید. برای کمک به یادآوری، هر روز از این دارو در زمان مشخص استفاده کنید.
 • استفاده از این دارو را تا زمان مصرف کامل میزان تجویز شده ادامه دهید، حتی اگر علائم پس از چند روز برطرف شوند. قطع زود هنگام دارو باعث می شود که باکتری ها به رشد خود ادامه دهند، که منجر به بازگشت عفونت می شود.
 • در صورت تداوم یا بدتر شدن بیماری، به پزشک خود بگویید.

روش مصرف آمپول جنتامایسین سولفات

عوارض جانبی آمپول جنتامایسین (Gentamicin) 

 • ممکن است حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی معده یا بی اشتهایی ایجاد شود. درد یا سوزش یا قرمزی به ندرت در محل تزریق بوجود می آید. اگر هر یک از این اثرات ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، سریعاً با پزشک یا مسئول داروخانه بگویید.
 • به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را برای بیماری شما تجویز کرده است، زیرا او تشخیص داده است که مزیت این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • در صورت بروز عوارض جانبی از جمله: بی حسی یا سوزن سوزن شدن، گرفتگی عضلات یا ضعف، تشنج، سریعاً به پزشک خود بگویید.
 • این دارو به ندرت ممکن است به دلیل نوعی از باکتری های مقاوم، باعث ایجاد یک بیماری شدید روده ای (اسهال مربوط به کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این بیماری ممکن است در طول درمان یا هفته تا ماه ها بعد از قطع درمان اتفاق بیفتد. در صورت بروز هر یک از علائم زیر از داروهای ضد اسهال یا شبه مخدرها استفاده نکنید، زیرا ممکن است این دارو باعث وخیم تر شدن بیماری شود. در صورت پیشرفت این علائم، فوراً به پزشک خود بگویید: اسهال مداوم، درد یا گرفتگی شکم یا معده، خون یا مخاط در مدفوع.
 • استفاده از این دارو برای مدت طولانی یا تکرار آن، ممکن است باعث برفک دهان یا عفونت قارچی شود. در صورت مشاهده تکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این وجود، در صورت مشاهده هر یک از علائم واکنش آلرژیک جدی، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید: بثورات پوستی، خارش یا تورم (به خصوص صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی در اینجا ارائه نشده است. اگر متوجه تاثیرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا مسئول داروخانه تماس بگیرید.

عوارض جانبی آمپول جنتامایسین (Gentamicin) 

اقدامات احتیاطی قبل از استفاده از جنتامایسین

 • قبل از استفاده از جنتامایسین، در صورت حساسیت به دارو یا به سایر آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید (مانند توبرامایسین، آمیکاسین)؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید به پزشک یا متصدی داروخانه بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال (مانند سولفیت ها) باشد که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر از پزشک داروخانه سوال کنید.
 • پیش از مصرف دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا مسئول داروخانه بگویید، به خصوص: فیبروز کیستیک، مشکلات شنوایی (از جمله ناشنوایی، کاهش شنوایی)، مشکلات کلیوی، کمبود مواد معدنی خون (از جمله پتاسیم، منیزیم، کلسیم)، میاستنی گراویس، بیماری پارکینسون.
 • جنتامایسین ممکن است باعث شود واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن حصبه) نیز بی اثر باشد. در حین استفاده از این دارو، واکسیناسیون انجام ندهید مگر اینکه به دستور پزشک باشد.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه، داروهای تجویز شده و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.
 • افراد مسن ممکن است نسبت به اثرات این دارو خصوصاً آسیب کلیه حساس باشند.
 • این دارو برای مصرف در دوران بارداری توصیه نمی شود. گزارش هایی در مورد آسیب در نوزادان زنانی که از دارو مشابه استفاده کرده اند، وجود دارد. درباره خطرات و مزایای مصرف آن با پزشک خود صحبت کنید.
 • این دارو به مقدار کم وارد شیر مادر می شود. با این حال، بسیاری از پزشکان شیردهی را در طول مصرف این دارو بی خطر می دانند. قبل از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از استفاده از جنتامایسین

تداخلات دارویی آمپول جنتامایسین (Gentamicin) 

 • تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. لیستی از تمام کالاهایی را که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه، داروهای گیاهی) را تهیه کنید و به اطلاع پزشک برسانید. بدون تایید پزشک دوز داروی خود را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.
 • سایر داروهایی که ممکن است روی کلیه یا شنوایی تاثیر بگذارد ممکن است در صورت مصرف جنتامایسین خطر آسیب به کلیه یا کاهش شنوایی را افزایش دهد. برخی از داروها عبارتند از: آمیکاسین، توبرامایسین، آمفوتریسین B، سیدوفوویر، سیس پلاتین، پلی میکسین B، سفالوسپورین ها مانند سفالوریدین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن و سایر موارد.
 • اگرچه بعید است که اغلب آنتی بیوتیک ها در روش های کنترل بارداری هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه تاثیر بگذارند، اما تعدادی از آنتی بیوتیک (مانند ریفامپین، ریفابوتین) می توانند کارآمدی آنها را کاهش دهد. این مسئله می تواند موجب بارداری شود. اگر از کنترل بارداری هورمونی استفاده می کنید، برای اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی آمپول جنتامایسین (Gentamicin) 

مصرف بیش از حد

اگر فردی بیش از حد تجویز شده از دارو مصرف کرد و دچار علائمی مانند مشکلات تنفسی یا بیهوشی ناگهانی شد، با اورژانس تماس بگیرید. 

نکته

ممکن است آزمایشات و معاینات پزشکی (مانند عملکرد کلیه، میزان دارو در خون) به طور دوره ای انجام شود تا پیشرفت درمان یا نظارت بر عوارض جانبی تحت بررسی باشد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه ممکن، دوز دارو را طبق دستورالعمل و برنامه ریزی تجویز شده مصرف کنید. اگر مصرف یک نوبت از دارو را فراموش کردید، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید تا یک برنامه جدید مصرف دارو تهیه کنید. مقدار داروی خود را دو برابر نکنید.

نحوه نگهداری
 • برای جزئیات نحوه نگهداری با مسئول داروخانه مشورت کنید.
 • تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • داروها را در توالت نریزید، مگر اینکه دستور انجام آن داده شود. در صورت انقضاء یا وقتی دیگر نیاز به دارو ندارید، برای دفع مناسب آن، با داروخانه یا شرکت جمع آوری زباله مشورت کنید.

منبع: webmd

از
0
رای