جوش هورمونی چیست؛ علت، درمان و تفاوت جوش های هورمونی و کبدی

جوش هورمونی چیست؛ علت، درمان و تفاوت جوش های هورمونی و کبدی جوش هورمونی چیست؛ چه چیزی باعث آکنه هورمونی می شود؛ قرص ضد جوش هورمونی ؛ تفاوت جوش هورمونی و کبدی و زمان مراجعه به متخصص پوست و چگونگی فهمیدن داشتن آکنه هورمونی در سلام دنیا بخوانید.

جوش و آکنه نه تنها بر نوجوانانی که دوران بلوغ را می گذرانند، بلکه بر بزرگسالان در هر سنی نیز تأثیر می گذارد. حدود 40 تا 50 درصد از جمعیت بزرگسال بین 20 تا 40 سال به نوعی آکنه روی بدن خود دارند. در حالی که هر جنسیتی در زندگی بزرگسالی خود می تواند آکنه هورمونی داشته باشد، معمولا زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهد. مطالعات نشان داده است که حدود 50 درصد از جمعیت زنان 20 تا 29 ساله با آکنه و 25 درصد از زنان 40 تا 49 ساله نیز با آن مواجه هستند. چرا زنان بیشتر از مردان جوش هورمونی را تجربه می کنند؟ زنان در مقایسه با مردان به دلیل بلوغ، چرخه های قاعدگی، بارداری و یائسگی، نوسانات هورمونی بیشتری را تجربه می کنند. اگر از آکنه هورمونی رنج می برید، این راهنما از سلام دنیا را در مورد جوش هورمونی چیست و چه چیزی باعث آکنه هورمونی می شود؛ تفاوت جوش هورمونی و کبدی؛ قرض ضد جوش هورمونی و درمان های جوش های هورمونی با روش های خانگی و پزشکی بررسی کنید. با ما همراه باشید.

چه چیزی باعث آکنه هورمونی می شود؟ (علت جوش هورمونی)

آکنه هورمونی است که زمانی ایجاد می شود که سطح هورمون فرد دچار نوسان شود. نوسانات استروژن، پروژسترون و تستوسترون می تواند باعث ایجاد جوش شود. به طور معمول، این نوسانات بیشتر در دوره های قاعدگی، بارداری و یائسگی اتفاق می افتد. در این زمان‌های افزایش هورمون‌ها، بدن سبوم بیشتری تولید می‌کند که یک ماده روغنی و مومی شکل است. سپس منجر به التهاب، تغییر در فعالیت سلول های پوست و کلونیزاسیون باکتری ها در فولیکول های مو می شود. با این ترکیب، آکنه شروع به ظاهر شدن می کند. داروها، آنتی بیوتیک ها، غذاهای خاص، افسردگی، اضطراب، استرس و سایر عوامل محرک ذهنی نیز می توانند باعث آکنه هورمونی شوند.


حتما بخوانید: درمان سریع جوش صورت با 20 روش و ماسک خانگی برای رفع جوش


جوش هورمونی چیست؟

جوش های سرسفید، جوش های سرسیاه، پاپول ها، پوسچول ها، کیست ها و ندول ها همگی از علائم رایج آکنه هورمونی هستند. به طور معمول، جوش‌های سرسفید و سرسیاه باعث درد، التهاب یا تورم نمی‌شوند، اما اگر ایجاد کنند، به احتمال زیاد به کیست و پوسچول تبدیل می‌شوند. اگر نمی دانید کیست چیست، در زیر پوست ایجاد می شود. معمولاً در لمس حساس یا دردناک است.

آکنه ملتهب می تواند باعث قرمزی، تورم و درد شود. در حالی که آکنه هورمونی می تواند در هر نقطه از بدن شما ظاهر شود، مکان های معمولی به سن و سلامت شما بستگی دارد. نوجوانان تمایل دارند این ضایعات را در ناحیه T (پیشانی، بینی و چانه) داشته باشند. بزرگسالان 20 سال یا بیشتر دارای جوش هایی هستند که معمولا در قسمت های پایین صورتشان مانند خط فک، چانه و پایین گونه ها ظاهر می شود. با این حال، آکنه هورمونی می تواند روی گردن، پشت، شانه ها و سینه نیز ظاهر شود.

آکنه هورمونی چیست

چه زمانی باید برای جوش هورمونی به متخصص پوست مراجعه کرد؟

هنگامی که آکنه شدید، عود می کند، خارش یا دردناک است، به پزشک مراجعه کنید. همچنین عاقلانه است که قبل از امتحان کردن محصولات خانگی یا محصولات بدون نسخه به متخصص پوست مراجعه کنید. یک پزشک می تواند آکنه شما را ارزیابی کند و به شما بگوید که چه درمان هایی برای شما و پوست شما بهتر است. در صورت مشاهده هرگونه واکنش آلرژیک یا بدتر شدن موارد آکنه، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. با مراجعه به متخصص پوست صورت خود را شفاف نگه دارید و اعتماد به نفس خود را حفظ کنید.

آکنه هورمونی، همانطور که از نام آن پیداست، تحت تاثیر تغییرات هورمونی شما قرار دارد. این می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد - صرف نظر از جنسیت، سن، یا مراقبت از پوست. با این حال، این بیماری به ویژه در افرادی که در بدو تولد از سن بلوغ تا سن 40 سالگی به آنها اختصاص داده شده است شایع است، و همچنین می تواند در افرادی که در دوران یائسگی هستند ظاهر شود. اینها چند مورد از موارد خاصی است که متخصصان پوست هنگام تلاش برای تعیین اینکه واقعاً در پشت آن برآمدگی ها و لکه های آزاردهنده وجود دارد به دنبال آن هستند.

تفاوت جوش هورمونی و کبدی

اول، درک تفاوت بین آکنه هورمونی و جوش های قدیمی خوب مفید است. Joshua Zeichner، MD ، متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره و مدیر تحقیقات زیبایی و بالینی در Icahn، مورد اول به نوسانات هورمون ها مرتبط است، که می تواند منجر به "شکستگی های چرخه ای" شود که معمولاً با چرخه قاعدگی فرد همزمان می شود. با این حال، این تغییرات فیزیولوژیکی می‌تواند با سایر رویدادهای مهم زندگی همخوانی داشته باشد، که می‌تواند جوش‌های یائسگی یا پس از زایمان را نیز توضیح دهد. یک نکته مهم که باید به آن توجه کرد: آکنه هورمونی از نظر فنی یک تشخیص پزشکی رسمی نیست، ایف جی رادنی، MD ، متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره و مدیر موسس پوست و زیبایی ابدی در فولتون، مریلند، به SELF می گوید. با این حال، زمانی که فردی در حوالی دوره قاعدگی خود یا زمانی که بدنش تغییرات هورمونی گسترده ای را به دلایل دیگر (مانند بیماری هایی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS ) تجربه می کند، به انواع خاصی از جوش ها مبتلا می شود. 


حتما بخوانید: درمان جوش صورت با گلاب 


چه چیزی باعث آکنه هورمونی می شود؟

خوب، بیایید وارد غلیظ بودن هورمون هایی شویم که مدام در مورد آنها صحبت می کنیم. S. Manjula Jegasothy، MD ، متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره و موسس موسسه پوست میامی، برای مشخص کردن این موضوع، به هورمون‌های جنسی اشاره می‌کنیم که بر میزان (یا میزان کمی) سبوم (روغن) غدد چربی در پوست شما تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، استروژن به تنظیم و کاهش تولید سبوم کمک می کند، که می تواند منافذ را مسدود کند و باعث آکنه شود . اما برخی از مراحل زندگی وجود دارد که سطوح استروژن به طور اجتناب ناپذیر کاهش می یابد، مانند در طول قاعدگی یا در سال های منتهی به یائسگی (معروف به قبل از یائسگی ).

از سوی دیگر، پروژسترون - که در دوران بارداری و تخمک گذاری افزایش می یابد - می تواند با تحریک ترشح سبوم، اثر معکوس داشته باشد، که بله، می تواند یک دستور العمل برای مشکلات پوستی نیز باشد. آندروژن ها (به ویژه تستوسترون) می توانند به طور مشابه غدد چربی را تحریک کنند و محیطی ایده آل برای رشد باکتری های مولد آکنه، مانند Cutibacterium acnes ، ایجاد کنند. (این توضیح می دهد که چرا جوش ها یک علامت رایج PCOS هستند، یک وضعیت سلامتی که شامل عدم تعادل در آندروژن ها می شود.)

چگونه بفهمیم آکنه از نوع هورمونی می باشد؟

یک متخصص پوست می تواند تشخیص جامع تری برای لک های سرسخت شما ارائه دهد. به عنوان مثال، آنها می توانند خون شما را برای تعیین عدم تعادل هورمونی آزمایش کنند یا بفهمند که آیا زگیل شما ناشی از چیز دیگری است (مانند یک بیماری پوستی زمینه ای، واکنش آلرژیک ، یا محصولات مراقبت از پوست کمدوژنیک).

چگونه بفهمیم آکنه از نوع هورمونی می باشد

نحوه درمان جوش های هورمونی

اول، این را بدانید: شما محکوم نیستید که برای همیشه با این خرابکاران کیستیک زندگی کنید. دکتر رادنی اطمینان می دهد: "همه اشکال آکنه، از جمله آکنه هورمونی، با گذشت زمان و با سازگاری بدن شما با تغییرات هورمونی یا فیزیولوژیکی، بهبود می یابند." بعلاوه تجربه جوش‌ها کاملاً طبیعی است - به‌قدری که گزینه‌های درمانی مختلفی برای آرام کردن آن‌ها وجود دارد. دکتر رادنی می‌گوید: فقط توجه داشته باشید که بسیاری از داروهای طبیعی برای آکنه هورمونی که ممکن است به صورت آنلاین دیده باشید (مانند روغن‌های ضروری خاص) واقعاً مجاز نیستند و گاهی اوقات می‌توانند وضعیت را بدتر کنند. او توصیه می کند به جای آن یکی از داروهای هورمونی آکنه یا درمان های ذکر شده در زیر را امتحان کنید.


حتما بخوانید: علت جوش صورت و بدن چیست و پیشگیری از جوش زدن


درمان های زیادی برای از بین بردن آکنه هورمونی وجود دارد. از گزینه های بدون نسخه گرفته تا شوینده ها و کرم های صورت گرفته تا روش های خانگی و داروهای تجویز شده توسط پزشک، می توانید تکنیک های مختلفی را برای خلاص شدن از شر آکنه خود امتحان کنید. به دنبال محصولات و پاک کننده هایی باشید که شامل اسید سالیسیلیک یا گلیکولیک هستند. این مواد باعث توقف باکتری ها و کاهش التهاب می شوند. اگر از کرم استفاده می کنید، متخصصان پوست به بیماران توصیه می کنند از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنند. رتینوئیدها می توانند به خلاص شدن از شر سلول های مرده پوست که در نهایت منافذ شما را می بندند، خلاص شوند. و با گذشت زمان، این کرم ها به شفافیت پوست شما کمک می کنند. در حالی که می توانید بسیاری از آنها را بدون نسخه پیدا کنید، پزشک می تواند دوز بالاتری را برای آکنه شدیدتر تجویز کند.

برخی از بیماران مشکلات آکنه خود را با خانگی یا روش های طبیعی درمان می کنند. روغن درخت چای و آلفا هیدروکسی اسید برخی از بهترین راه ها برای مبارزه ارگانیک با آکنه هورمونی هستند. برای آکنه شدیدتر، با پزشک یا متخصص پوست خود تماس بگیرید. اگر شما یک زن هستید، یکی از داروهایی که یک متخصص سلامت ممکن است توصیه کند، کنترل بارداری است. کنترل بارداری هورمون های شما را متعادل می کند و پوست شما را شفاف می کند. با این حال، همه زنان نمی توانند از قرص های ضد بارداری خوراکی استفاده کنند و مردان اصلاً نمی توانند. بنابراین پزشک چه چیزی می تواند توصیه کند؟ داروی بعدی که می توانند به شما بدهند داروهای ضد آندروژن است. داروهای ضد آندروژن هورمون مردانه آندروژن را سرکوب می کنند که باعث کاهش تولید و ترشح چربی می شود.

نحوه درمان آکنه هورمونی 1

1. نحوه درمان آکنه هورمونی از طریق پاک کننده های بدون نسخه

دکتر رادنی توصیه می‌کند که به دنبال گزینه‌هایی باشید که حاوی لایه‌بردارهای شیمیایی هستند، که پیوندهایی را که سلول‌های مرده پوست را در کنار هم نگه می‌دارند، شل می‌کنند و در وهله اول به جلوگیری از تجمع منافذ کمک می‌کنند. برخی از انواع متداول عبارتند از آلفا هیدروکسی اسیدها ( AHAs ) مانند اسید گلیکولیک یا لاکتیک ، اسیدهای بتا هیدروکسی (BHAs) مانند اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید. پیدا کردن پاک کننده ای که برای شما بهتر عمل می کند ممکن است به آزمایش های دقیق نیاز داشته باشد. یکی از این گزینه‌های مورد تأیید خود را امتحان کنید. 

  • پاک کننده صورت ژل دارویی La Roche-Posay Effaclar 
  • شستشوی صورت CeraVe درمان آکنه 2% پاک کننده اسید سالیسیلیک
  • شوینده پوست پاک کننده آکنه درمالوژیکا
  • شوینده فومینگ آکنه PanOxyl Benzoyl Peroxide 10%

حتما بخوانید: 21 روش خانگی برای درمان جوش سرسیاه


2. نحوه درمان آکنه هورمونی از طریق رتینوئیدهای موضعی

دکتر پردو می گوید که اکثر متخصصان پوست رتینوئیدهای موضعی را اولین گام برای درمان آکنه خفیف تا متوسط ​​می دانند، به خصوص زمانی که هورمونی باشد. او توضیح می دهد: "رتینوئیدها به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک می کنند تا [آنها] به هم متصل نشوند و منافذ شما را مسدود نکنند." "آنها به دلیل عوارض جانبی محدود و شدید و این واقعیت که برای جلوگیری از آکنه های جدید در دراز مدت شناخته شده اند، راه ارجح برای درمان طولانی مدت هستند." اگرچه می‌توانید محصولات حاوی رتینول را بدون نسخه بخرید (مانند موارد زیر)، متخصص پوست یا ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه می‌تواند غلظت‌های بسیار بالاتری را تجویز کند، که احتمالاً چیزی است که برای خلاص شدن از شر این نوع جوش‌های مزاحم به آن نیاز دارید. دکتر رادنی می گوید.

نکته مهم: رتینوئیدهای موضعی ، به ویژه آنهایی که با نسخه تجویز می شوند، می توانند در ابتدا بسیار خشن باشند و همانطور که SELF قبلاً گزارش کرده بود باعث خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شوند. بنابراین مطمئن شوید که دستورالعمل‌های ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود را به دقت دنبال کنید (آنها احتمالاً توصیه می‌کنند که درمان را فقط چند بار در هفته شروع کنید). و اگر پوست حساسی دارید یا وضعیتی مانند روزاسه دارید ، رتینوئیدها ممکن است خیلی قوی باشند و احتمالاً دردهای شما را تشدید کنند. اوه، و اگر باردار هستید، طبق کلینیک مایو، باید از رتینوئیدها نیز اجتناب کنید. ما می دانیم که احتیاط های زیادی وجود دارد، به همین دلیل است که بهترین راه حل (به طور جدی) این است که قبل از پریدن با یک متخصص پزشکی صحبت کنید. 

  • ژل درمان آکنه دیفرین 
  • La Roche-Posay Effaclar Adapalene ژل 0.1% درمان آکنه
  • کپسول سرامید رتینول الیزابت آردن

نحوه درمان آکنه هورمونی 2

قرص ضد جوش هورمونی

3. نحوه درمان آکنه هورمونی از طریق سرم درمانی شانی داردن Skin Care Retinol Reform

اکثر افراد مبتلا به آکنه هورمونی قبلاً درمان‌های لکه‌ای ، تکه‌های جوش و هر چیزی که روی برچسب آن «مبارزه با آکنه» باشد را امتحان کرده‌اند ، بی‌فایده است. اگر در حال حاضر سر خود را تکان می دهید، ممکن است بخواهید از یک متخصص پوست یا پزشک مراقبت های اولیه خود کمک بگیرید، که نه تنها می تواند تعیین کند که آیا جوش های شما از چیزهای جدی تری (مانند بیماری تیروئید) نشات می گیرند یا خیر، بلکه احتمال آن را نیز توصیه می کنند. راه حل هایی که نمی توانید در داروخانه ها پیدا کنید، مانند قرص های ضد بارداری. دکتر پردو می‌گوید، داروهای ضد بارداری خوراکی می‌توانند کار بسیار خوبی در پاکسازی آکنه در افرادی که در بدو تولد به زنان اختصاص داده شده‌اند، انجام دهند.


حتما بخوانید: آیا خوردن لبنیات باعث آکنه می شود؟


این به این دلیل است که آنها معمولاً از اتینیل استرادیول (شکل مصنوعی استروژن) به اضافه پروژستین نورژستیمات، نورتیندرون استات یا دروسپیرنون (اشکال مصنوعی پروژسترون) تشکیل شده‌اند که با هم کار می‌کنند تا سطح و فعالیت هورمون‌هایی را که می‌توانند باعث آکنه شوند را تغییر می‌دهند. بنابراین اگر قرص مصرف نمی کنید، ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید که آیا آن را برای کمک به تثبیت هورمون ها و درمان آکنه هورمونی توصیه می کند. به عنوان مثال Ortho Tri-Cyclen10 و YAZ11 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به طور خاص برای این نوع جوش ها تایید شده اند.

4. نحوه درمان آکنه هورمونی از طریق داروهای ضد آندروژن، مانند اسپیرونولاکتون

همانطور که در بالا ذکر شد، برای برخی افراد، سطوح بالای آندروژن مانند تستوسترون می تواند باعث آکنه بزرگسالان شود. در این موارد، داروهای ضد آندروژن (مانند قرص اسپیرونولاکتون) می توانند با مسدود کردن گیرنده های آندروژن برای کاهش اثرات تستوسترون بر بدن عمل کنند. دکتر لوی می‌گوید : وقتی اسپیرونولاکتون در دوزهای پایین تجویز می‌شود، برای بهبود آکنه کیستیک و کاهش تولید کلی روغن بسیار خوب عمل می‌کند.

در واقع، یک مطالعه در سال 2023 با 342 شرکت کننده (همه زنان بالای 18 سال که حداقل شش ماه آکنه داشتند) نشان داد که اسپیرونولاکتون بافت پوست را پس از استفاده طولانی مدت (24 هفته) به طور قابل توجهی بهبود می بخشد. با وجود این ، اسپیرونولاکتون علیرغم اثربخشی که به خوبی مطالعه شده است، عوارض جانبی احتمالی دارد که باید از آن آگاه بود، از جمله قاعدگی نامنظم، سرگیجه، سردرد، و حساسیت پستان. پس دوباره، با پزشک یا پوست خود مشورت کنید تا ببینید آیا این گزینه مناسب (و ایمن‌ترین) برای شما است یا خیر.

نحوه درمان آکنه هورمونی 3

5. نحوه درمان آکنه هورمونی از طریق ایزوترتینوئین (آکوتان)

Accutane که نوعی ویتامین A خوراکی است، یک داروی آکنه خوراکی است که میزان چربی آزاد شده توسط غدد چربی پوست را کاهش می دهد. دکتر پردو توضیح می‌دهد که اغلب برای افراد مبتلا به آکنه شدید تجویز می‌شود، اما می‌تواند در موارد متوسطی که به سایر محصولات OTC (مانند بنزوئیل پراکسید و اسید سالیسیلیک) یا روش‌های کمتر تهاجمی مانند پاسخ نمی‌دهند، آخرین راه‌حل موثر باشد. او می گوید آنتی بیوتیک از آنجایی که آکوتان دارویی بسیار قوی است، با این حال، فهرستی از خطرات احتمالی را نیز به همراه دارد (پوست بسیار خشک، لب‌های به شدت ترک خورده ، و خطر نقایص مادرزادی، به چند مورد).

به همین دلیل است که طبق توصیه آکادمی پوست آمریکا ، آن را فقط باید تحت نظارت دقیق متخصص پوست یا پزشک مراقبت های اولیه خود مصرف کنید . مهمتر از همه، صبر و زمان برخی از مهم ترین موادی هستند که برای درمان آکنه هورمونی به آن نیاز دارید. این فرآیند آزمون و خطا برای فهمیدن اینکه چه چیزی برای شما کار می کند می تواند آسیب های جسمی و روحی را به همراه داشته باشد، اما به ما اعتماد کنید: حتی اگر پس از خواندن این مقاله یا مراجعه به متخصص پوست، نتایج فوری مشاهده نکردید، تلاش مداوم شما قطعی است. با گذشت زمان پوستی شفاف و صاف خواهید داشت.

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از سلان دنیا در زمینه تعریف آکنه هورمونی به شما کمک کرده باشد. در صورت مفید بودن این مطلب، لطفاً این پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

 آیا سیگار کشیدن منجر به آکنه می شود؟

کاربرد بنزوئیل پروکساید در درمان جوشاز
1
رای