کاربردهای هیدروکسی زین (Hydroxyzine) و نحوه استفاده، عوارض جانبی و تداخلات آن

کاربردهای هیدروکسی زین (Hydroxyzine) و نحوه استفاده، عوارض جانبی و تداخلات آن از قرص هیدروکسی زین برای درمان خارش و آلرژی استفاده می‌شود. این دارو از گروه آنتی هیستامین های خواب آور می باشد و به دلیل داشتن خاصیت ضد حساسیت، اثری آرام‌ بخش و خواب‌ آور دارد.

هیدروکسی زین یک آنتی هیستامین با آنتی کولینرژیک و دارای خواص آرام بخش است که برای درمان واکنش های آلرژیک استفاده می شود. 

موارد استفاده از هیدروکسی زین

از داروی هیدروکسی زین برای درمان خارش ایجاد شده توسط آلرژی استفاده می شود. این یک داروی آنتی هیستامین است و با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) که در بدن طی یک واکنش آلرژی زا ایجاد شده، عمل می کند. از هیدروکسی زین ممکن است در کوتاه مدت نیز برای درمان اضطراب استفاده شده و یا به شما کمک کند قبل و بعد از عمل جراحی حس خواب آلودگی و آرامش داشته باشید.

نحوه استفاده از داروی هیدروکسی زین اچ سی ال

این دارو را به شکل خوراکی، با یا بدون غذا و مطابق با تجویز پزشک و معمولا 3 یا 4 مرتبه در روز مصرف کنید. اگر فرم مایع این دارو را مصرف می کنید، دوز مصرفی را با دقت توسط دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری دارو مشخص کنید. از قاشق های خانگی برای این کار استفاده نکنید، زیرا ممکن است دوز صحیح دارو را دریافت نکنید. دوز مصرفی این دارو  بستگی به سن، شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. در کودکان، دوز مصرفی بر اساس وزن تعیین می شود. دوز مصرفی خود را افزایش نداده و یا آن را بیش تر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. اگر علائم شما بهبود پیدا نکرد و یا وخیم تر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

هیدروکسی زین چیست؟

عوارض جانبی دارو هیدروکسی زین اچ سی ال

 • ممکن است خواب آلودگی، سرگیجه، تاری دید، یبوست یا خشکی دهان رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • برای تسکین خشکی دهان، آبنبات های سفت (بدون قند) یا قطعات کوچک یخ مکیده، آدامس (فاقد قند) جویده یا آب بنوشید و از بزاق مصنوعی استفاده کنید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیش تر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی جدی رو به رو، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: تغییرات خلقی یا روحی (مانند بی قراری، گیجی، توهم)، لرزش (رعشه)، مشکل در دفع ادرار.
 • در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی بسیار جدی رو به رو، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: تشنج، ضربان قلب سریع یا نامنظم، سرگیجه شدید، غش کردن.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژی زا جدی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

عوارض جانبی مصرف هیدروکسی زین

این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی در رابطه با مصرف هیدروکسی زین اچ سی ال

 • قبل از مصرف هیدروکسی زین، اگر به این دارو و یا اگر به داروی سیتریزین یا لووستیریزین حساسیت دارید و یا اگر به مواد دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیش تر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود به خصوص اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید: مشکلات تنفسی (مانند آمفیزم، آسم)، فشار زیاد در چشم (گلوکوم)، فشار خون بالا، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، تشنج، مشکلات معده یا روده (مانند زخم معده، انسداد)، تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید)، مشکل دفع ادرار (مثلا به دلیل بزرگ شدن پروستات).
 • هیدروکسی زین ممکن است شرایطی را ایجاد کند که بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارد. طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع یا نامنظم و یا جدی (به ندرت کشنده) و علائم دیگر (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که فورا به مراقبت پزشکی نیاز دارند.
 • اگر شرایط پزشکی خاصی داشته باشید یا داروهای دیگری مصرف کنید که ممکن است باعث طولانی شدن QT شود، خطر طولانی شدن QT ممکن است افزایش یابد. قبل از استفاده از هیدروکسی زین، در مورد تمام داروهای مصرفی خود به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید و در صورت وجود هر یک از شرایط زیر، به پزشک خود اطلاع دهید: مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در نوار قلب)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (QT طولانی شدن در نوار قلب، ایست قلبی).
 • مقادیر کم پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند دیورتیک ها یا «قرص های آب») یا اگر شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ دارید، این خطر ممکن است افزایش یابد. در مورد استفاده بی خطر از هیدروکسی زین با پزشک خود مشورت کنید.

hydroxyzine hcl اقدامات احتیاطی در مصرف

 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه و خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (با نام انگیسی Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب نمایید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
 • فرم مایع این دارو ممکن است حاوی قند یا الکل باشد. در صورت ابتلا به دیابت، بیماری کبد و یا هر گونه بیماری دیگری که نیاز به محدود کردن مصرف الکل یا اجتناب از مصرف آن در رژیم غذایی خود دارید، احتیاط توصیه می شود. از پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده ایمن از این دارو سوال بپرسید.
 • کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس تر باشند. این دارو به جای خواب آلودگی، اغلب می تواند باعث ایجاد هیجان در کودک خردسال شود.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه خواب آلودگی، گیجی، یبوست، مشکل در دفع ادرار یا طولانی شدن QT حساس تر باشند.
 • خواب آلودگی و گیجی می تواند خطر افتادن را افزایش دهد.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح به آن نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد خطرات و فواید مصرف این دارو در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.
 • این دارو ممکن است به شیر مادر منتقل شود بنابراین در صورت مصرف این دارو با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

عوارض مصرف دارو هیدروکسی زین

تداخلات دارویی با هیدروکسی زین HCL

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • در صورت مصرف داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند، مانند مشتقات تریاک یا تسکین دهنده های سرفه (مانند کدئین یا هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا (cannabis)، داروهای خواب و اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند دیفن هیدرامین، پرومتازین)، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • برچسب های روی تمام داروهای خود را (از جمله آلرژی یا داروهای سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید؛ زیرا این محصولات ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از داروساز خود نحوه استفاده مطمئن از این داروها را بپرسید.
 • این دارو را با هیچ آنتی هیستامین دیگری که بر روی پوست اعمال می شود، مصرف نکنید (مانند کرم یا پماد یا اسپری دیفن هیدرامین)، زیرا عوارض جانبی را افزایش می دهد.
 • هیدروکسی زین بسیار شبیه به داروهای سیتریزین و لووستیریزین است. در حین استفاده از هیدروکسی زین، از این داروها استفاده نکنید.
 • این دارو ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاصی (از جمله آزمایش پوستی آلرژی، سطح کورتیکواستروئیدهای ادرار) تداخل داشته باشد، که احتمالا منجر به نتایج آزمایش غلط می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

تداخلات دارویی با هیدروکسی زین

مصرف بیش از دارو هیدروکسی زین اچ سی ال

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بی هوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو به شرح زیر است: خواب آلودگی شدید، تشنج در کودکان، تغییرات خلقی یا روحی (مانند بی قراری، تحریک پذیری) ممکن است پیش از خواب آلودگی رخ دهد. 

نکته مهم: این دارو را با دیگران سهیم نشوید.

دوزهای فراموش شده هیدروکسی زین اچ سی ال

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

طریقه مصرف دارو هیدروکسی زین

طریقه نگهداری از هیدروکسی زین اچ سی ال

 • این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگه دارید. آن را در مکان هایی مانند حمام نگهداری نکنید.
 • فرم مایع این دارو را منجمد نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • این دارو را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر این که در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای