خواص دارویی و درمانی گل اروانه برای سلامتی، تقویت قلب و سرطان

خواص دارویی و درمانی گل اروانه برای سلامتی، تقویت قلب و سرطان گل اروانه گیاهی دارویی و معطر با شاخه و برگ فراوان است که در ارتفاعات می روید. یکی از گونه های با ارزش از نظر خواص دارویی است. اثرات ضد میکروبی و خواص آنتی اکسیدان آن باعث بوجود آمدن خواص دارویی گل اروانه شده است.

گل اروانه از تیره Hymenocrater است که 21 گونه در جهان دارد. خواص درمانی گل اروانه در ایران بیش از هر جای دیگری مورد توجه طب سنتی و گیاهی قرار گرفته است. از زمان های بسیار قدیم، گیاهان یکی از اولین و در دسترس ترین منابع برای معالجه بیماری ها بوده اند. در حال حاضر نیز بر اساس تحقیقات سازمان بهداشت جهانی، تقریباً 80% مردم برای رفع نیازهای اصلی درمانی به طب سنتی اتکا دارند.

معرفی گل اروانه

گل اروانه گیاهی دارویی و معطر با شاخه و برگ فراوان است که در ارتفاعات و کوهستان ها می روید. این گونه یکی از گونه های با ارزش از نظر خواص دارویی است. در فصل بهار، گیاه اروانه دارای گل هایی به رنگ صورتی پررنگ تا ارغوانی می شود. این گیاه به آب هوای خشک مقاوم است و می تواند خشکسالی ها را تحمل کند. اوایل اردیبهشت ماه زمان گلدهی اروانه است و در تیر ماه خزان می کند.

نگاهی به مطالعات صورت گرفته روی خواص دارویی گل اروانه

گل اروانه یکی از این گیاهان داروی است که روغن های ضروری در آن شناسایی شده اند. فلاونوئیدها، اسیدهای فنولیک، ترپنوئیدها ترکیبات مهم این جنس هستند. مطالعات داروشناسی روی گونه های این تیره از جمله گل اروانه، خواص ضد باکتریایی، ضد میکروبی، ضد انعقادی، آنتی اکسیدانی، ضد سرطان و ضد دیابتی را نشان می دهد.

1. خواص ضد التهابی

مطالعات انجام شده روی خواص درمانی گل اروانه، خاصیت ضد التهابی آن با وجود دارا بودن ماده التهاب زای کاراژینان را ثابت کرده است. به این صورت که عصاره فلانوئیدی آن تهیه شد و مورد بررسی قرار گرفت. وجود اسید رزمارینیک به عنوان یک ضد التهاب قوی در این گیاه نیز ثابت شده است. کاراژینان به کنترل و کاهش درد نیز کمک می کند.

خواص دارویی گل اروانه

2. خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی

مطالعات ارتباط خواص ضد سرطانی عصاره گل اروانه بر سلول های سرطانی پستان با خواص آنتی اکسیدانی را گزارش داده اند. عصاره جمع آوری شده از گل اروانه با فعالیت آنتی اکسیدانی، محتوای فنولی و مهار فعالیت رادیکال های آزاد DPPH باعث کاهش بقای سلول های سرطانی شد. از خواص درمانی گل اروانه این است که عصاره آن از رشد قابل توجه سلول های سرطانی پستان جلوگیری می کند.

3. خواص ضد میکروبی گل اروانه

اثرات ضد میکروبی و خواص آنتی اکسیدان باعث بوجود آمدن خواص دارویی گل اروانه شده و می توان آن را به تنهایی و یا در کنار دیگر مواد نگهدارنده، برای محافظت مواد خوراکی در برابر فرآیند اکسیداتیو و مقابله با ارگانیسم های مسبب فساد به کار برد. بررسی های آزمایشگاهی روی خواص دارویی گل اروانه پس از سنجش فعالیت ضد قارچی نشان داد که عصاره آن دارای اثر مهارکنندگی قابل توجهی بر رشد قارچ هایی مثل C. albicans است. این اثر مهارکنندگی روغن های ضروری گل اروانه در برابر قارچ ها ممکن است به دلیل وجود مونوترپن های اکسیژن دار آن باشد.

4. خواص ضد دیابت

همانطور که گفتیم گل اروانه از تیره نعناعیان است. گونه های این تیره به علت دارا بودن مهارکننده های آلفا آمیلاز طبیعی با منشا گیاهی، یک روش درمانی جذاب برای کنترل هایپرگلیسمی بعد از غذا از طریق کاهش انتشار گلوکز از نشاسته و تاخیر در جذب کربوهیدرات ها است. این ترکیبات قادر به مهار فعالیت آنزیم های هیدرولیز کننده کربوهیدرات در روده کوچک هستند و در نتیجه در کنترل دیابت مفید است.

خواص ضد دیابت گل اروانه

5. خواص درمانی گل اروانه

گیاهان متعلق به این جنس از نظر دارویی فعال هستند و به عنوان داروی سنتی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرید. مهمترین خواص درمانی گل اروانه اثرات ضد التهابی، ضد اسپاسم، ضد نفخ و مسکن است. از مصارف سنتی آن می توان کمک به رفع سرماخوردگی، رفع بوی بد دهان و کاهش دردهای رماتیسم مفصلی اشاره کرد.

  • اطبا سنتی خواص درمانی گل اروانه را برای تقویت قلب توصیه می کنند.
  • برخی ناراحتی های پوستی مانند جوش ها و زخم ها را می توان با گل اروانه بهبود بخشید.
  • دم کرده گل اروانه با اضافه کردن مقداری عسل یک داروی گیاهی مناسب برای سرگیجه، رعشه و بیماری هایی مانند وسواس است.
  • با تهیه ضماد از اجزای مختلف آن مثل گل و برگ ها می توان از خواص دارویی گل اروانه برای رفع درد مفاصل بهره برد. به علاوه می تواند به طور موثری در رفع خون مردگی در اعضای بدن هم کمک کند.
  • چنانچه دچار اضطراب هستید با استفاده روزانه از دمکرده آن می توانید از خواص آرام بخشی گل اروانه کمک بگیرید. گل اروانه حتی به حل مشکل بی خوابی شما نیز کمک می کند.
  • برخی محققان گیاهان دارویی از تاثیر دم کرده آن در بهبود لوپوس پروانه ای صورت خبر داده اند. به این صورت که دم کرده ای با 30 گرم گیاه خشک در یک لیتر آب تهیه کنید و سه بار در روز و هر بار یک لیوان از آن را میل کنید.
  • مصرف آن دستگاه گوارش را تقویت می کند و نفخ معده را رفع می کند.
  • گل اروانه در درمان نقرس مفید است.
  • باعث تقویت اعصاب می شود.
  • برای ضد عفونی و شستشوی چشم و درمان درد آن کاربرد دارد.

خواص درمانی گل اروانه در طب سنتی

میزان مصرف گل اروانه

برای تهیه دمنوش گل اورانه می توانید 20 تا 30 گرم از گل اروانه خشک شده را در لیتر آب بریزید و اجازه دهید تا دم بکشد.

از
8
رای