شیاف بیزاکودیل (لاگزاتیو)؛ کاربرد، روش مصرف، عوارض و تداخلات دارویی (laxative-bisacody)

شیاف بیزاکودیل (لاگزاتیو)؛ کاربرد، روش مصرف، عوارض و تداخلات دارویی (laxative-bisacody) اگر بیش از حد از شیاف بیزاکودیل استفاده نمایید، ممکن است روده عملکرد طبیعی خود برای دفع مدفوع را از دست بدهد و قادر به دفع مدفوع بدون استفاده از شیاف لاگزاتیو نباشد.

بیزاکودیل یک ملین محرک است که با افزایش میزان مایعیا نمک در روده عمل می کند. هر آنچه درباره شیاف بیزاکودیل (لاگزایتو) از جمله: روش استفاده، کاربرد، عوارض و ... در این مقاله بیان شده است.

موارد استفاده از شیاف بیزاکودیل

از این محصول برای درمان یبوست استفاده می شود. با این وجود، محصولات متعادل تر (مانند ملین های خوراکی)، هر زمان که لازم باشد، برای درمان یبوست استفاده می شوند. بیزاکودیل یک ملین محرک است که با افزایش میزان مایعیا نمک در روده عمل می کند. اثر آن معمولا دفع مدفوع در مدت 15 تا 60 دقیقه بعد از مصرف است. حالت طبیعی دفع مدفوع از یک بار در روز تا یک یا دو بار در هفته متغیر است. یبوست بهتر است با نوشیدن مقدار بسیار مایعات (چهار تا شش لیوان 240 میلی لیتر در روز)، مصرف غذاهای فیبردار و ورزش منظم درمان شود. این محصول برای استفاده در کودکان کمتر از 6 سال توصیه نمی شود؛ مگر اینکه توسط پزشک تجویز شود.

نحوه استفاده از لاگزاتیو (بیزاکودیل)، شیاف مقعدی 10 میلی گرمی

این محصول فقط برای استفاده در ناحیه مقعد است. تمام دستورالعمل های موجود در بسته بندی محصول را مطالعه کرده و یا مطابق با دستور پزشک عمل کنید. اگر در مورد هر گونه اطلاعاتی دچار شک و تردید هستید، با پزشک و یا داروساز خود مشورت نمایید. اگر شیاف برای استفاده بیش از حد نرم است، آن را به مدت 30 دقیقه در یخچال قرار دهید یا قبل از باز کردن بسته شیاف، آن را در داخل آب سرد قرار دهید. قبل و بعد از استفاده از این محصول، دستان خود را بشوئید. بسته بندی فویل آن را باز کنید. در صورت لزوم، می توانید شیاف را با آب آشامیدنی مرطوب کنید. برای مرطوب کردن آن از وازلین یا روغن های معدنی استفاده نکنید. انجام این کار از تاثیر موثر محصول می کاهد.

به سمت چپ خود و با زانوی راست مقداری خم شوید. به آرامی شیاف را وارد کنید، نخست، انتهای آن را نگه داشته و آن را به داخل مقعد وارد کنید. بعد از قرار دادن شیاف در مقعد، به مدت 15 تا 20 دقیقه به همان حالت بمانید تا زمانی که احساس دفع مدفوع داشته باشید.

اگر بیش از حد از این محصول استفاده نمایید، ممکن است روده عملکرد طبیعی خود برای دفع مدفوع را از دست بدهد و قادر به دفع مدفوع بدون استفاده از این محصول (وابستگی به ملین) نباشد. اگر متوجه علائم مصرف بیش از حد مانند اسهال، درد شکمی، کاهش وزن یا ضعف شدید می شوید، با پزشک خود مشورت نمایید. اگر بعد از استفاده از این محصول، دفع مدفوع ندارید یا اگر فکر می کنید ممکن است یک مشکل جدی پزشکی داشته باشید، با پزشک خود مشورت کنید.

موارد و روش استفاده از شیاف بیزاکودیل (لاگزایتو)

اثرات و عوارض جانبی شیاف بیزاکودیل

 • تحریک مقعد، سوزش، خارش
 • ناراحتی خفیف شکم، گرفتگی
 • تهوع 

اگر هر کدام از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا وخیم تر شد، به سرعت با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید. اگر پزشک دستور استفاده از این محصول را داده است، به یاد داشته باشید که او تشخیص داده است که منافع این دارو برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این محصول استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند. اگر هر کدام از این عوارض بعید، اما جدی وجود داشته باشد، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • خونریزی مقعد یا تاول
 • اسهال مداوم

اسهال ماندگار ممکن است منجر به از دست دادن مقدار زیادی آب بدن (کم آبی) شود. در صورت بروز علائم کم آبی، از جمله کاهش غیر عادی میزان ادرار، خشکی غیر طبیعی دهان یا افزایش تشنگی، کمبود اشک، سرگیجه یا ضعف، و یا پوست رنگ پریده و یا چین و چروک در پوست، به پزشک خود اطلاع دهید. واکنش بسیار حساس آلرژی زا به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم یک واکنش شدید آلرژی زا شده اید، به پزشک متخصص مراجعه کنید. علائمی از جمله:

 • خارش
 • تورم (به خصوص صورت یا زبان یا گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکلات تنفس

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر اثرات دیگر ذکر نشده در بالا را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی شیاف بیزاکودیل

هشدارها قبل از استفاده از بیزاکودیل

قبل از استفاده از بیزاکودیل، اگر به این دارو و یا هر گونه مواد دیگری حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که باعث ایجاد واکنش های آلرژی زا و یا مشکلات دیگر می شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید. اگر شرایط خاص پزشکی دارید، از مصرف این محصول صرف نظر کنید. قبل از استفاده از این دارو اگر دچار انسداد روده (گرفتگی روده) شده اید، با پزشک یا داروساز مشورت کنید. قبل از استفاده از این محصول، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید:

 • سایر مشکلات روده (مثلا کولیت اولسراتیو، هموروئید، خونریزی مقعد)
 • علائم فعلی معده یا شکم (مانند درد، گرفتگی، تهوع یا استفراغ مداوم)

اگر تغییر ناگهانی عادت های روده ای بیش از 2 هفته طول کشید، یا اگر نیاز به استفاده از ملین برای بیش از 1 هفته دارید؛ قبل از استفاده از این محصول با پزشک خود مشورت کنید. این اتفاق می تواند نشانه هایی از یک مشکل جدی پزشکی باشد. این محصول ممکن است در هنگام زایمان، برای تمیز کردن روده قبل از مرحله دوم زایمان (فشار دادن) استفاده شود. در سایر موارد در دوران بارداری، این محصول تنها باید در صورت نیاز استفاده شود. در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود بحث کنید. اینکه این دارو به شیر مادر منتقل شود، مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

نکات و هشدارهای پیش از استفاده از شیاف بیزاکودیل

تداخلات دارویی شیاف بیزاکودیل

پزشک و داروساز ممکن است هم اکنون از هر گونه تداخل دارویی این محصول مطلع باشد و احتمالا شما را برای بررسی تداخلات دارویی تحت نظارت قرار دهند. قبل از مشورت با پزشک یا داروساز خود، استفاده از این محصول را شروع یا متوقف نکرده و یا دوز آن را تغییر ندهید. قبل از استفاده از این دارو، به پزشک و یا داروساز خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید، از جمله داروهای تجویزی و غیر تجویزی، و داروهای گیاهی اطلاع دهید.

به خصوص اگر از محصولات زیر استفاده می کنید: سایر ملین ها (از جمله روغن کرچک، تسکین دهنده مدفوع، روان کننده ها مانند روغن معدنی). این مطلب حاوی همه تداخلات دارویی امکان پذیر شیاف بیزاکودیل نیست. بنابراین، قبل از استفاده از این محصول، به پزشک یا داروساز خود درباره تمام محصولاتی که استفاده می کنید، اطلاع دهید. فهرستی از تمام داروهای خود را تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

تداخلات دارویی شیاف بیزاکودیل

اوردوز

این دارو در صورت بلع، می تواند مضر باشد. اگر کسی اوردوز کرده و یا دارای علائم جدی نظیر غش کردن یا مشکلات تنفسی است، با شماره 115 تماس بگیرید. 

تذکر

شیاف بیزاکودیل (لاگزاتیو) تنها در صورت وجود بیوست باید مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از دوز بالا یا استفاده مکرر از این محصول منجر به یبوست متوالی یا وابستگی به لاگزاتیو می شود.

دوزهای فراموش شده

قابل اجرا نیست.

نگهداری
 • به اطلاعات نگهداری در برچسب بسته مراجعه کنید. اگر در مورد نگهداری محصول سوالی دارید، از داروساز خود بپرسید.
 • از این محصول در برابر گرما، نور مستقیم و رطوبت نگهداری نمایید.
 • آن را در حمام نگهداری نکنید. این محصول را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید.

منبع: webmd

از
5
رای