علت همانژیوم کبدی چیست ؛ علائم و درمان همانژیوم کبدی

علت همانژیوم کبدی چیست ؛ علائم و درمان همانژیوم کبدی همانژیوم کبدی چیست ؛ آیا همانژیوم کبدی قابل درمان است ؛ علت همانژیوم کبدی چیست ؛ علائم و درمان جدید همانژیوم کبدی ؛ عکس همانژیوم کبدی و راه تشخیص آن را در سلام دنیا بخوانید.

همانژیوم کبدی (he-man-jee-o-muh) یک نوع توده غیرسرطانی (خوش خیم) در کبد است. در بیشتر موارد، همانژیوم کبدی هیچ نوع علامت یا علائمی را ایجاد نمی کند. در این مقاله سلام دنیا، شما می توانید در خصوص اینکه همانژیوم کبدی چیست؛ علائم، علت، راه تشخیص آن چیست و در انتها مقاله نیز درباره عوارض و اینکه آیا همانژیوم کبدی قابل درمان است و راه های درمان آن، اطلاعاتی کسب کنید.

همانژیوم کبدی چیست

همانژیوم کبدی (he-man-jee-o-muh) یک نوع توده غیرسرطانی (خوش خیم) در کبد است که از درهم پیچیدگی رگ های خونی به وجود می آید. این بیماری همچنین به عنوان همانژیوم هپاتیک (کبدی یا جیگری) یا همانژیوم کاورنس (غاری) شناخته می شود. این نوع توده های کبدی بسیار شایع هستند و نیز تخمین زده می شود که در 20٪ از جمعیت احتمال رخ دادن آن وجود دارد.

اکثر موردهای همانژیوم کبدی در طی یک مطالعه تصویربرداری انجام شده برای برخی دیگر از بیماری ها، کشف می شوند. افرادی که همانژیوم کبدی دارند به ندرت علائم و نشانه هایی که معمولاً نیازی به درمان ندارند را تجربه می کنند.

داشتن توده ای در کبدتان ، حتی اگر این توده خوش خیم باشد ممکن است امری ناراحت کننده برای شما به حساب بیاید. با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه همانژیوم کبدی درمان نشده می تواند منجر به سرطان کبد شود، وجود ندارد.


حتما بخوانید: علائم سرطان کبد چیست


علائم همانژیوم کبدی چیست

در بیشتر موارد، همانژیوم کبدی هیچ نوع علامت یا علائمی را ایجاد نمی کند. ممکن است که علائم در هنگامی که همانژیوم کبدی علائم و نشانه هایی را ایجاد می کند، شامل موارد زیر شود:

 • درد در سمت راست بالای شکم
 • احساس سیری پس از خوردن مقدار کمی غذا (سیری زودرس)
 • حالت تهوع
 • استفراغ

با این حال، این علائم غیر اختصاصی هستند و در بیشتر موارد، حتی اگر همانژیوم کبدی داشته باشید، به دلیل چیز دیگری به وجود می آیند و این دلیل شامل این امر میشود که این بیماری معمولاً بدون علامت هستند.

علائم همانژیوم کبدی چیست

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت مشاهده هر گونه علائم و نشانه های مداومی که شما را نگران می کنند، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید و او را ببینید.

علت همانژیوم کبدی چیست

 • مشخص نیست که چه چیزی باعث به وجود آمدن همانژیوم کبدی می شود. پزشکان معتقدند همانژیوم کبدی از بدو تولد در شما وجود دارد (مادرزادی).
 • همانژیوم کبدی معمولاً به عنوان یک مجموعه غیرطبیعی از عروق خونی که کمتر از 1.5 اینچ (حدود 4 سانتی متر) عرض دارند به وجود می آیند. بعضی از اوقات همانژیوم کبدی می تواند بزرگتر و یا به صورت چند قلو به وجود بیاید. همانژیوم بزرگ ممکن است که در کودکان خردسال هم رخ دهد، اما این امر نادر است.
 • در بیشتر افراد، همانژیوم کبدی هرگز رشد نمی کند و هیچ علامت و نشانه ای از خود ایجاد نمی کند. اما در تعداد کمی از افراد، همانژیوم کبدی رشد می کند تا علائم را در شما ایجاد کند. این نوع همانژیوم کبدی خود نیاز به درمان دارد. دلیل اتفاق این امر مشخص نیست.

حتما بخوانید: همانژیوم چیست و چگونه درمان می شود


عوامل خطر همانژیوم کبدی

عواملی که می توانند خطر تشخیص همانژیوم کبدی را افزایش دهند عبارتند از:

 • سن شما. همانژیوم کبدی را می توان در هر سنی تشخیص داد، ولی بیشتر در افراد 30 تا 50 ساله تشخیص داده می شود.
 • جنسیت شما. زنان بیشتر از مردان به همانژیوم کبدی مبتلا و تشخیص داده می شوند.
 • بارداری. احتمال تشخیص همانژیوم کبدی در زنان باردار بیشتر از زنانی است که هرگز باردار نشده اند. اعتقاد بر این است که هورمون استروژن، که در دوران بارداری افزایش می یابد، ممکن است در رشد همانژیوم کبد نقش داشته باشد.
 • درمان جایگزینی هورمونی. زنانی که از درمان جایگزینی هورمونی برای علائم یائسگی استفاده می کنند، ممکن است بیشتر از زنانی که این کار را نمی کنند، به همانژیوم کبدی مبتلا و تشخیص داده شوند.

عوامل خطر همانژیوم کبدی

عوارض همانژیوم کبدی چیست

 • زنانی که همانژیوم کبدی آن ها تشخیص داده شده است در صورت باردار شدن با خطر عوارض روبرو هستند. اعتقاد بر این است که هورمون زنانه استروژن، که در دوران بارداری افزایش می یابد، باعث بزرگتر شدن برخی از همانژیوم های کبدی می شود.
 • به ندرت، همانژیوم در حال رشد می تواند علائم و نشانه هایی از جمله درد در ربع بالای سمت راست شکم، نفخ شکم یا حالت تهوع را ایجاد کند که نیاز به درمان داشته باشد. داشتن همانژیوم کبدی به این معنی نیست که نمی توانید باردار شوید. با این حال، بحث کردن و صحبت در مورد عوارض احتمالی با پزشک می تواند به شما در انتخاب آگاهانه تر کمک کند.
 • داروهایی که بر سطح هورمون در بدن شما مانند قرص های ضد بارداری، تأثیر می گذارند، در صورت تشخیص همانژیوم کبدی، می توانند باعث افزایش اندازه و عوارض آن شوند. این موضوع بحث برانگیز است و جای بحث دارد. اگر این نوع دارو را مد نظر دارید، فواید و خطرات آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تشخیص همانژیوم کبدی

آزمایشات مورد استفاده برای تشخیص همانژیوم کبدی عبارتند از:

 • سونوگرافی، یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید و به وجود آوردن عکس هایی از کبد استفاده می کند
 • سی تی اسکن : اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) مجموعه ای از تصاویر اشعه ایکس گرفته شده از زوایای مختلف بدن شما است که آن را ترکیب می کند و از پردازش کامپیوتری برای ایجاد عکس های مقطعی (برش) از کبد استفاده می کند.
 • ام آر آی: تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، تکنیکی است که از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد و تولید عکس هایی دقیق از کبد استفاده می‌کند.
 • سینتی گرافی، نوعی تصویربرداری هسته ای است که از یک ماده ردیاب رادیواکتیو برای تولید عکس از کبد استفاده می کند.

حتما بخوانید: علائم کبد گرم چیست 


بسته به شرایط شما ممکن است که از تست های دیگری هم نیز استفاده شود.

ایا همانژیوم کبدی قابل درمان است

اگر همانژیوم کبد شما کوچک است و هیچ علائم یا علامتی را به وجود نیاورده است؛ نیازی به درمان نخواهید داشت. در بیشتر موارد همانژیوم کبدی هرگز رشد نمی کند و هرگز مشکلی را برای شما ایجاد نمی کند. در صورتی که همانژیوم بزرگ باشد، پزشک ممکن است معاینات بعدی را برای بررسی دوره ای همانژیوم کبدی از نظر رشد برنامه ریزی کند. درمان همانژیوم کبد به محل و اندازه همانژیوم، داشتن بیش از یک همانژیوم، سلامت کلی و ترجیحات شما بستگی دارد.

راه های درمان همانژیوم کبدی

1. جراحی برای برداشتن همانژیوم کبد

اگر همانژیوم را بتوان به راحتی از کبد جدا کرد، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن توده توصیه کند.

2. جراحی برای برداشتن بخشی از کبد، از جمله همانژیوم

در برخی موارد، جراحان ممکن است نیاز به برداشتن بخشی از کبد شما همراه با همانژیوم را داشته باشند.

3. روش هایی برای توقف جریان خون به همانژیوم

بدون خون رسانی، همانژیوم ممکن است رشد خود را متوقف کند یا کوچک شود. دو راه برای متوقف کردن جریان خون وجود دارد: بستن شریان اصلی (بستن شریان کبدی) یا تزریق دارو به شریان برای انسداد آن (آمبولیزاسیون شریانی) می باشد. بافت سالم کبد آسیبی نمی بیند، زیرا می تواند از سایر رگ های مجاور خون بگیرد.

همانژیوم کبدی خطرناک است

4. جراحی پیوند کبد

در موارد بعید و نادر که همانژیوم بزرگ یا همانژیوم های متعدد و چند قلو که با روش های دیگر قابل درمان نیستند را دارید، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن کبد و جایگزینی آن با کبد اهداکننده توصیه کند.

5. پرتو درمانی

پرتودرمانی از پرتوهای انرژی قدرتمندی مانند اشعه ایکس برای آسیب رساندن به سلول های همانژیوم استفاده می کند. این درمان به دلیل در دسترس بودن درمان‌های ایمن‌تر و مؤثرتر، بندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سخن آخر 

در بیشتر موارد، همانژیوم کبدی هیچ نوع علامت یا علائمی را ایجاد نمی کند. اکثر موردهای همانژیوم کبدی در طی یک مطالعه تصویربرداری انجام شده برای برخی دیگر از بیماری ها، کشف می شوند. افرادی که همانژیوم کبدی دارند به ندرت علائم و نشانه هایی که معمولاً نیازی به درمان ندارند را تجربه می کنند. هر آنچه درباره همانژیوم کبدی از علائم تا درمان را در این مطلب برای شما بیان کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

برای پاکسازی کبد چه بخوریم

درمان بالا بودن آنزیم های کبدی با روش های خانگی و طب سنتی
 

از
6
رای