مفنامیک اسید برای چیست ؛ روش مصرف و عوارض آن

مفنامیک اسید برای چیست ؛ روش مصرف و عوارض آن از مفنامیک اسید برای درمان کوتاه مدت درد خفیف تا متوسط ​​در شرایط مختلف استفاده می شود. اینکه مفنامیک اسید چه قرصی است و روش مصرف مفنامیک اسید برای دندان درد و پریود و عوارض آن را در سلام دنیا بخوانید.

مفنامیک اسید به عنوان یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) شناخته می شود. این دارو همچنین برای کاهش درد و خونریزی دوران پریودی هم استفاده می شود. در این مقاله سلام دنیا، درباره اینکه قرص مفنامیک اسید برای دندان درد، پریود و نحوه مصرف و عوارض قرص مفنامیک  اسید صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

موارد مصرف مفنامیک اسید (مفنامیک اسید چه قرصی است)

از مفنامیک اسید برای درمان کوتاه مدت درد خفیف تا متوسط ​​در شرایط مختلف استفاده می شود. این دارو همچنین برای کاهش درد و خونریزی دوران پریودی هم استفاده می شود. مفنامیک اسید به عنوان یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) شناخته می شود.

نحوه مصرف مفنامیک اسید

قبل از شروع مصرف دارو مفنامیک اسید و هر بار بعد از تجدید نسخه ، راهنمای دارویی ارائه شده توسط داروساز خود را مطالعه کنید. اگر سوالی دارید ، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو را از طریق دهان ، معمولاً 4 بار در روز با یک لیوان پر آب  (8 اونس یا 240 میلی لیتر) یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. بعد از مصرف این دارو حداقل 10 دقیقه دراز نکشید. در صورت بروز ناراحتی معده ، این دارو را همراه با غذا یا شیر مصرف کنید. مفنامیک اسید را با داروهای آنتی اسید مصرف نکنید، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد. برخی از آنتی اسیدها ممکن است میزان جذب مفنامیک اسید در بدن را تغییر دهند.


حتما بخوانید: درمان خانگی دندان درد


مقدار مصرف براساس بیماری و پاسخ به درمان است. برای کاهش خطر خونریزی معده و سایر عوارض جانبی ، این دارو را در کمترین دوز موثر و در کمترین زمان ممکن مصرف کنید. مقدار مصرفی خود را افزایش ندهید، یعنی آن را به دفعات بیشتر مصرف کنید، یا آن را برای مدت زمان طولانی تر از زمان تجویز مصرف کنید. این دارو معمولاً نباید بیش از 7 روز  مصرف شود.

اگر این دارو را "در صورت نیاز" (نه طبق برنامه منظم) مصرف می کنید، به یاد داشته باشید که داروهای مسکن در صورت استفاده در زمان بروز علائم اولیه درد ، بهتر عمل می کنند اگر تا زمانی که علائم بدتر شدند منتظر بمانید، دارو ممکن است به خوبی عمل نکند.

قرص مفنامیک اسید برای چیست

قرص مفنامیک اسید برای پریود

اگر از این دارو برای عادت ماهانه دردناک استفاده می کنید، به محض شروع پریود یا شروع درد، اولین دوز خود را مصرف کنید. معمولاً فقط در 2 تا 3 روز اول قاعدگی باید آن را مصرف کنید. اگر درد ادامه داشت یا بدتر شد یا علائم جدیدی پیدا شد، پزشک را مطلع کنید.

قرص مفنامیک اسید برای دندان درد

مفنامیک اسید دارویی است که از تولید آنزیم سیکلو اکسیژناز که عامل کاهش پروستاگلاندین ها  (که در زمان بیماری ، آسیب دیدگی با زمانی که بدن دچار التهاب، درد و ورم می شود تولید می شوند) هستند، جلوگیری می کند. برای همین مفنامیک اسید می تواند به کاهش دندان درد کمک کند. برای استفاده از مفنامیک اسید برای دندان درد نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 • از مصرف طولانی مدت مفنامیک اسید خودداری کنید.
 • اگر دندان حساس دارید، مفنامیک اسید برای درمان دندان خود استفاده نکنید.
 • زمان توصیه شده برای درمان دندان درد با مفنامیک اسید فقط 7 روز است.

عوارض مفنامیک اسید

عوارضی مانند دل درد، حالت تهوع، سوزش سردل، گیجی، خواب آلودگی، اسهال و سردرد ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله موارد را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که او تعیین کرده که مزیت این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک اطلاع دهید.


حتما بخوانید: درمان خانگی فشار خون بالا


در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیهوشی
 • سردرد مداوم یا شدید
 • تغییرات شنوایی (به عنوان مثال زنگ زدن در گوش)
 • ضربان قلب سریع یا تپش قلب
 • تغییرات روانی یا خلقی
 • معده درد
 • بلع دشوار یا دردناک
 • تغییرات بینایی
 • علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا یا پا ، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول یا ناگهانی)

عوارض مفنامیک اسید

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی مصرف دارو را قطع کنید و فوراً به پزشک خود اطلاع دهید:

 • کبودی یا خونریزی آسان
 • علائم عفونت (به عنوان مثال، تب، گلودرد مداوم)
 • سفتی گردن غیر قابل توضیح
 • تغییر در مقدار یا  رنگ ادرار

این دارو ممکن است به ندرت باعث بیماری کبدی جدی، احیانا کشنده شود. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی زیر، مصرف مفنامیک اسید را متوقف کرده و بلافاصله با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید:

 • تهوع یا  استفراغ مداوم
 • درد شدید معده یا شکم
 • ضعف
 • ادرار تیره
 • زردی چشم  یا پوست

حتما بخوانید: 18 علت ادرار تیره و سیاه رنگ


واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش یا تورم (به خصوص صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً به مراکز اورژانسی مراجعه کنید.

این موارد لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیستند. اما در صورت مشاهده عوارض جانبی که در لیست بالا ذکر نشده، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاط مصرف مفنامیک اسید

قبل از مصرف مفنامیک اسید، در صورت  داشتن حساسیت به آسپرین یا سایر NSAIDs (داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی به عنوان مثال، ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب)؛ یا  حساسیت های دیگر، موارد را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید . این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

در صورت ابتلا به بیماری خاصی  نباید از این دارو استفاده کنید. در صورت ابتلا به بیماری خاصی، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید: آسم حساس به آسپرین (سابقه بدتر شدن تنفس با آبریزش بینی یا گرفتگی بینی پس از مصرف آسپرین یا سایر NSAID ها ، بیماری شدید کلیه ، جراحی اخیر بای پس قلب (CABG) ، خونریزی فعال یا زخم معده یا روده (زخم، خونریزی دستگاه گوارش).

قبل از مصرف از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید ، خصوصاً: آسم، مشکلات خونریزی یا لخته شدن، اختلالات خونی (به عنوان مثال کم خونی)، فشار خون بالا، دیابت، بیماری قلبی (به عنوان مثال سابقه حمله قلبی) ، بیماری کبد ، توده در بینی (پولیپ بینی)، چاقی، استعمال دخانیات، سابقه مشکلات معده یا روده یا مری (به عنوان مثال ، خونریزی ، زخم ، سوزش معده مکرر) ، سکته مغزی ، تورم مچ پا یا پا یا دست ها.

مشکلات کلیه ممکن است با استفاده از داروهای NSAID ، از جمله مفنامیک اسید ، ایجاد شود. در صورت کم آبی بدن، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی، در افراد مسن یا استفاده از داروهای خاص، احتمال بروز مشکل بیشتر است. برای جلوگیری از کمبود آب بدن طبق دستور پزشک مایعات زیادی بنوشید و در صورت تغییر در مقدار ادرار ، فوراً پزشک خود موضوع را اطلاع دهید.

قبل از انجام جراحی ، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که از این دارو استفاده می کنید.

آیا مفنامیک اسید خواب آور است

این دارو ممکن است باعث گیجی یا خواب آلودگی در شما شود. مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند باعث سرگیجه یا خواب آلودگی بیشتر در شما شود. تا زمانی که بتوانید با خیال راحت این کارها را انجام دهید، رانندگی نکنید ، از ماشین آلات استفاده نکنید یا هر کاری را که نیاز به هوشیاری دارد را انجام ندهید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا با پزشک خود صحبت کنید.

قرص مفنامیک اسید برای دندان درد

این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. استفاده روزانه از الکل و تنباکو، به ویژه در صورت ترکیب با این دارو، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف الکل را محدود کرده و سیگار را ترک کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است حساسیت شما نسبت به آفتاب را بیشتر کند. زمان ماندن در زیر نور آفتاب محدود کنید. از قرار گرفتن در اتاقک های برنزه کننده و لامپ های آفتابی (مخصوص برنزه کردن) خودداری کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.


حتما بخوانید: هر آن چه را که باد درباره SPF در ضد آفتاب بدانید


افراد مسن ممکن است هنگام مصرف این دارو بیشتر در معرض عوارضی مانند خونریزی معده یا روده، مشکلات کلیوی، حمله قلبی و سکته باشند.

مصرف مفنامیک اسید در بارداری

قبل از استفاده از این دارو ، زنان در سنین باروری باید با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات آن صحبت کنند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو ممکن است به یک نوزاد متولد شده صدمه بزند و باعث مشکلاتی در زایمان طبیعی شود. مصرف آن در بارداری از 20 هفتگی تا زمان زایمان توصیه نمی شود. اگر پزشک شما تصمیم گرفت که بین هفته 20 تا 30ام بارداری نیاز به مصرف این دارو دارید، باید کمترین دوز موثر را برای کمترین زمان ممکن استفاده کنید. بعد از هفته 30 ام بارداری نباید از این دارو استفاده کنید.

مفنامیک اسید در دوران شیردهی

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات مفنامیک اسید با سایر داروها

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مطلب شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام داروهایی که استفاده می کنید (شامل داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را نگه دارید و آن را در اختیار پزشک و داروساز خود بگذارید. بدون تأیید پزشک ، مقدار مصرف داروها را شروع ، متوقف یا تغییر ندهید.

بعضی از دارویی که ممکن است با مفنامیک اسید تداخل داشته باشند عبارتند از:

آلیسکیرن، مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)، بلاک کننده گیرنده آنژیوتانسین (مانند والزارتان، لوزارتان)، سیدوفوویر، کورتیکواستروئید(برای مثال، پردنیزولون)، فلوکونازول، کتورولاک، لیتیوم، متوترکسات، قرص های ادرا آور (دیوریتیک مانند فوروزماید).

تداخل دارویی و عوارض مفنامیک اسید

این دارو در صورت مصرف با سایر داروها که باعث خونریزی  می شوند، ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل ، "داروهای رقیق کننده خون" مانند دابیگاتران یا انوکساپارین یا وارفارین و سایر موارد اشاره کرد.

تمام برچسب های داروهای تجویزی و بدون نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از داروها، حاوی مسکن یا کاهش دهنده تب (آسپیرین، NSAID ها مانند سلکوکسیب یا ایبوپروفن) هستند. این داروها مشابه مفنامیک اسید هستند و در صورت مصرف همزمان ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهند. با این وجود، اگر پزشک شما را به مصرف دوز پایین آسپرین جهت جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولاً با دوزهای 81-325 میلی گرم در روز) توصیه کرده است، باید مصرف آسپرین را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را به شما توصیه کند. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر سول بپرسید.


حتما بخوانید: سلکوکسیب برای چیست


مصرف این دارو ممکن است در برخی آزمایشات آزمایشگاهی (به عنوان مثال، test  urine bile) تداخل ایجاد کند، احتمالاً باعث نتایج نادرست می شود. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از مصرف این دارو مطلع هستند.

اوردوز مفنامیک اسید

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کرده و علائم جدی مانند از غش کردن یا مشکل تنفس دارد، با شماره 115 تماس بگیرید. در غیر این صورت، بلافاصله با مرکز کنترل سم تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: درد شدید در معده، استفراغی که شبیه تفاله قهوه است، خواب آلودگی شدید، تنفس کند یا کم عمق ، تشنج.

تذکر:  این دارو را در اختیار افراد دیگر نگذارید.

تست های آزمایشگاهی و  یا پزشکی (به عنوان مثال، فشار خون، آزمایش شمارش سلول های خون، آزمایش های عملکرد کبد و کلیه) ممکن است به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

مقدار مصرفی فراموش شده

اگر شما این دارو را طبق یک برنامه منظم مصرف می کنید (نه "در صورت نیاز") و یک دوز (مقدار مصرف) را از فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان مقدار بعدی است، از مقدار مصرفی فراموش شده صرف نظر کنید. مقدار بعدی را در زمان معین مصرف کنید. مقدار مصرف را برای جبران دو برابر نکنید.

نحوه نگهداری مفنامیک اسید

 • دارو را در دمای اتاق بین 68-77 درجه فارنهایت (20-25 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. ذخیره کوتاه مدت بین  دمای 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) مجاز است.
 • دارو را در حمام نگهداری نکنید.
 • همه داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • داروها با ریختن در توالت و در فاضلاب دور نریزید، مگر اینکه به شما دستور داده شود. این محصول را در زمان انقضا یا زمانی که دیگر نیازی به آن ندارید به درستی دور بریزید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دور ریختن دارو با خیال راحت، با داروساز یا شرکت محلی دفع زباله مشورت کنید.
سخن آخر

ما در این مطلب درباره موارد مصرف قرص مفنامیک اسید برای دندان درد و پریود، تداخلات دارویی و عوارض مفنامیک اسید، صحبت کردیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید تجربیات و سوالات خود را در خصوص داروها و قرص ها با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

برای کاهش و پایین آوردن فشار خون بالا چه بخوریم

ایبوپروفن چیست و دوز توصیه شده آن 
 

از
2
رای