علت معده درد عصبی چیست؛ علائم و درمان خانگی و داروی معده درد عصبی

علت معده درد عصبی چیست؛ علائم و درمان خانگی و داروی معده درد عصبی علت معده درد عصبی چیست؛ درمان معده درد عصبی با درمان خانگی، دارو و رژیم غذایی و سندرم روده تحریک پذیر و ارتباط آن با معده درد عصبی؛ تشخیص و علائم معده درد عصبی را در سلام دنیا بخوانید.

معده درد عصبی خود مثالی بارز از این که چگونه احساسات یک فرد می تواند بر بدن او تأثیر بگذارد، است. پزشکان می توانند از این اصطلاح، یعنی معده درد عصبی برای اشاره به علائمی همچون حالت تهوع یا نفخ که به هیچ یک از بیماری های گوارشی (GI) ارتباطی ندارند، استفاده کنند. درمان‌های معده درد عصبی اغلب شامل تکنیک‌هایی برای کاهش اضطراب، استرس و تنش در شما می شود. در ادامه مطلب سلام دنیا، ما به علت معده درد عصبی، علائم و درمان خانگی معده درد عصبی و همچنین نحوه جلوگیری از تکرار مجدد آن خواهیم پرداخت.

علائم معده درد عصبی

معده درد عصبی می تواند منعکس کننده علائم برخی از اختلالات گوارشی که در زیر آمده است، باشد. 

 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

حتما بخوانید: علت سندرم روده تحریک پذیر چیست


 • بیماری کرون
 • کولیت اولسراتیو
 • گاستروانتریت (عفونت باکتریایی یا ویروسی معده) 

علت معده درد عصبی چیست

علائم معده درد عصبی

 • گرفتگی عضلات
 • تغییر در اشتها
 • اسهال
 • سوء هاضمه
 • حالت تهوع
 • یبوست

علائم معده درد عصبی - حالت تهوع

نکته: کودکان هم اغلب می توانند علائمی از معده درد عصبی را تجربه کنند، ولی با این تفاوت که ممکن است آن ها علائم خود را متفاوت از بزرگسالان توصیف کنند. کودکان می توانند از رفتن به مدرسه امتناع کرده و یا به طور مکرر از درد معده بدون اینکه علائم دیگری از عفونت را نشان دهند، شاکی باشند.

علت معده درد عصبی چیست

دستگاه گوارش خود دارای سیستم عصبی خاصی به نام سیستم عصبی روده ای می شود. انتهای عصب در معده به هورمون های استرسی ای که مغز آن را ترشح می کند پاسخ می دهد. این بخشی از پاسخ جنگ یا گریزی (یک واکنش فیزیولوژیکی خودکار به رویدادی که استرس زا یا ترسناک تلقی می شود) است که باعث می‌شود هورمون‌های استرس به معده سیگنال کند شدن دهند تا خون بیشتری را به ریه‌ها و ماهیچه‌ها پمپاژ کند. افراد می توانند سطوح بالای منظمی از استرس را که می تواند واکنش جنگ یا گریز را تقلید کند، تجربه کنند.


حتما بخوانید: بهترین درمان خانگی زخم معده 


عوامل تحریک کننده معده درد عصبی مرتبط با استرس 

 • اتفاق رویدادی در آینده، مثل یک آزمون یا ارائه
 • مشکلات مالی
 • مشکلات در رابطه یا مشکلات خانوادگی
 • طلاق
 • تغییرات در کار
 • نقل مکان
 • مرگ یکی از عزیزان
 • بیماری های مزمن

عوامل تحریک کننده معده درد عصبی

سندرم روده تحریک‌پذیر و معده درد عصبی

یک معده درد عصبی می تواند نوعی از اضطراب را در شخص به وجود بیاورد و یا حتی باعث شود که شخص احساس حالت تهوع بکند. گاهی اوقات، افراد به سندرم روده تحریک‌پذیر به عنوان نوعی از معده درد عصبی اشاره می کنند. ولی خوب با این اوصاف، یک فرد می تواند حتی بدون داشتن سندرم روده تحریک‌پذیر هم معده درد عصبی را تجربه کند. سندرم روده تحریک‌پذیر زمانی تشخیص داده می شود که علائم به مدت حداقل 3 ماه به طور مداوم رخ دهند. علائم سندرم روده تحریک‌پذیر نیز اغلب با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی بهبود می یابد.

سندرم روده تحریک‌پذیر

درمان معده درد عصبی

برای درمان معده درد عصبی هم می توان علائم آن را در خانه درمان کرد و هم می توان با یک متخصص مراقبت های بهداشتی هم نیز صحبت کرد. فرد برای درمان معده درد عصبی باید بعضی از محرک ها را که شامل فشارهای مربوط به مدرسه، کار، خانواده یا روابط می شود را، از سر راه خود بردارد.

درمان خانگی معده درد عصبی

1. درمان های معده درد عصبی: معالجه (تراپی)

مراجعه به روانپزشک یا یک درمانگر می تواند به فرد، برای اعمال تغیراتی در زندگی خود برای کاهش دادن استرس موجود در زندگی اش کمک کند. هیچ‌کس نمی‌تواند استرس را از زندگی خودش حذف کند، اما یک درمانگر می‌تواند به فرد کمک کند تا در صورت تجربه استرس، راه‌های مقابله بهتر با آن را شناسایی کند.

درمان های معده درد عصبی: معالجه (تراپی)

2. درمان های معده درد عصبی: داروها (داروی معده درد عصبی)

در برخی از موارد، فرد می تواند برای کاهش سطح اضطراب و استرس خود نیاز به مصرف دارو داشته باشد. درمان اضطراب و افسردگی می تواند به کاهش بروز معده درد عصبی کمک کند.


حتما بخوانید: قویترین داروی گیاهی و مکمل ضد افسردگی


 3. درمان های معده درد عصبی: مدیتیشن

مدیتیشن می تواند با افزایش تمرکز و ذهن آگاهی فرد، اضطراب و استرس را کاهش دهد. مدیتیشن شامل نشستن و یا دراز کشیدن در یک اتاق ساکت و تمرکز بر تنفس کشیدن می شود. افراد می توانند برای کمک به تمرکز انرژی و کاهش استرس خود، یک مانترا را تکرار کنند. انجام دادن 10 تا 15 دقیقه در روز از عمل مدیتیشن می تواند به برخی از افراد در کاهش علائم عصبی معده درد کمک کند.

درمان های معده درد عصبی: مدیتیشن

4. درمان های معده درد عصبی: مواد غذایی

غذاهایی که می توانند معده درد عصبی را در شما بدتر کنند محدود کنید. این مواد غذایی می توانند شامل محصولات لبنی و نوشیدنی های کافئین داری مانند قهوه، شکلات، نوشابه و چای شوند.


حتما بخوانید: بهترین و بدترین غذاها برای التهاب و ورم معده


5. درمان های معده درد عصبی: فعالیت های استرس زا را کاهش دهید

در فعالیت هایی که به کاهش استرس شما کمک می کنند، مانند ورزش کردن، یادداشت کردن های روزانه، خواندن متن، گوش دادن به موسیقی یا صحبت با دوستان، شرکت کنید. گاهی اوقات، یک شخص می تواند متوجه شود که می تواند با کاهش تعدادی از تعهدات خود در برنامه روزانه اش استرس خود را کاهش دهد.

درمان خانگی معده درد عصبی

6. درمان های معده درد عصبی: درمان های طبیعی

زنجبیل - افراد می توانند آن را به عنوان چای بنوشند، به عنوان ریشه آن را بجوند و یا به عنوان مکمل آن را مصرف کنند - می تواند به کاهش علائم خفیف گوارشی از جمله حالت تهوع کمک کند. نوشیدن چای نعناع یا بوییدن روغن نعناع هم نیز می تواند علائم عصبی معده درد را کاهش دهد.

درمان های معده درد عصبی: درمان های طبیعی - چای زنجبیل

نکته: پزشک هم همچنین می‌تواند پس از گرفتن اطلاعات کافی از جزئیات سابقه سلامتی شما، درمان‌های خاصی را توصیه کند.

سخن آخر

معده درد عصبی می تواند علائمی مشابه با علائم اختلالات گوارشی مزمن را برای شما به وجود بیاورد. اگر فردی این علائم را به طور منظم تجربه کرد، پزشک می تواند سندرم روده تحریک پذیر را برای او تشخیص دهد. درمان هر گونه استرس زمینه ای می تواند به کاهش بروز معده درد عصبی، کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی فرد کمک کند.


مقالات مرتبط:

علت و درمان سردی معده در طب سنتی

خواص و مضرات عرق نعناع برای معده و لاغریاز
1
رای