حجم طبیعی مایع منی چقدر است ؛ علت کاهش آب منی و اسپرم و درمان آن

حجم طبیعی مایع منی چقدر است ؛ علت کاهش آب منی و اسپرم و درمان آن آیا می دانید مقدار طبیعی مایع منی مردان چقدر است ؛ و اینکه علت کم شدن حجم مایع منی چیست و چگونه می توان کاهش آب کمر مرد را درمان کرد ؛ پاسخ این سوالات را در این مقاله سلام دنیا بخوانید.

اگر کمتر از یک سوم یک قاشق چایخوری منی تولید می کنید، ممکن است یک مشکل زمینه ای داشته باشید. حجم کم منی می تواند نشانه کمبود تستسترون یا دیابت باشد. بعضی عوامل حجم کم منی قابل درمان می باشند بنابراین از بیان این موضوع برای پزشک خود نهراسید. ممکن است شما اندازه آلت تناسلی خود را اندازه گرفته باشید تا ببینید در چه وضعیتی قرار دارید اما احتمالاً هرگز اقدامی برای سنجش میزان مایع منی خود انجام نداده اید. اما کماکان ممکن است این امر به ذهن شما خطور کرده باشد: مقدار طبیعی مایع منی چه مقدار است، علت کم شدن آب کمر و اسپرم چیست ؛ و راه های درمان کاهش حجم منی و اسپرم چیست، در این مقاله سلام دنیا، بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

حجم طبیعی مایع منی مردان چقدر است (آیا مقدار مایع منی شما عادی است؟)

دانیل ویلیامز یک دانشیار بخش اورولوژی و مدیر مرکز داروهای تولید مثل و میکروجراحی در دانشگاه علوم پزشکی و سلامت عمومی ویسکانسین می گوید: بسیاری از مردان درباره این مساله نگران هستند. بر اساس پارامترهای ارائه شده توسط موسسه ملی سلامت، حجم طبیعی مایع منی بین 1.5 تا 5 میلی لیتر می باشد. حجم منی مقدار منی است که در هنگام انزال از بدن خارج می شود. حتی اگر میزان مایع منی شما چندان نزدیک به حد نهایی این معیار نیست، کماکان ممکن است عادی باشید.

اما اگر شما تنها 1.5 میلی لیتر مایع منی یا کمتر تولید می کنید (کمتر از یک سوم یک قاشق چایخوری) لازم است که مورد ارزیابی بیشتر قرار بگیرید. با این وجود، به خاطر داشته باشید که حجم منی ثابت نبوده و به طور کلی با افزایش سن کاهش می یابد. دکتر ویلیامز می گوید: "مقدار کمتر از این حد (یا بروز تغییر قابل توجه) می تواند این گمان را بوجود آورد که یک مشکل زمینه ای باعث کاهش حجم منی در هنگام انزال شده است."


حتما بخوانید: فواید و مضرات خوردن آب منی و اسپرم


آیا مقدار کم مایع منی الزاماً مشکل آفرین است؟

دکتر ویلیامز معتقد است همانگونه که میزان نعوظ با افزایش سن کاهش پیدا می کند، حجم منی نیز از همین روال پیروی می نماید. در واقع محققین اسرائیلی دریافته اند که مردان بالاتر از 55 سال بیشترین میزان کاهش حجم و کیفیت منی را تجربه می نمایند. بنابراین اگر متوجه کاهش تدریجی میزان مایع منی خود در طول 5 تا 10 سال اخیر گشته اید، این امر عادی بوده و مرتبط با افزایش سن می باشد.

این مساله ممکن است در هر سنی آغاز شود. دکتر ویلیامز می گوید: "در بعضی از مردان، این امر ممکن است در دهه 20 یا 30 سالگی شروع شود اما اکثر مردان متوجه این تاخیر تا سالهای بعدی زندگی خود نمی شوند." آنچه نگران کننده است بروز یک تغییر ناگهانی در میزان مایع انزالی می باشد. این امر می تواند نشانه این باشد که اتفاقی در حال روی دادن است.

حجم طبیعی مایع منی در مردان چقدر است

علت کم شدن آب منی مردان چیست (چه چیزهایی باعث کاهش حجم منی می شوند؟)

یک سری عوامل زمینه ای می تواند باعث کاهش میزان مایع منی شوند.

  • شما احتمالاً درباره هیپوگنادیسم که اصطلاح رسمی مربوط به سطح پایین تستوسترون است، چیزهایی شده اید. این امر علاوه بر دشوار نمودن ایجاد نعوظ، می تواند باعث کاهش مایع انزالی که تولید می کنید شود.
  • شما همچنین ممکن است علائم معمولی مانند خستگی، ضعف یا مشکل تمرکز داشته باشید که می توانند باعث شوند پزشک درخواست بررسی میزان تستوسترون شما را تجویز نماید. سایر علائم کاهش سطح تستوسترون عبارتند از کاهش میل جنسی و کوچک شدن آلت تناسلی، کیست بیضه ها.
  • یک وضعیت که ممکن است درباره آن فکر نکرده باشید، دیابت است. اگر قند خون شما برای مدتی بالا باشد، می تواند به اعصاب و رگهای خونی آسیب وارد کند.

این امر می تواند ارتباط بین اعصاب را دشوار کرده و باعث بروز اختلال نعوظ و مشکلات انزالی شود. افراد دیابتی همچنین احتمال بیشتری برای ابتلا به وضعیتی به نام انزال بازگشتی دارند که در آن مایع منی به جای خارج شدن از نوک آلت تناسلی به درون مثانه بازگشت می نماید. سایر مشکلات عصبی مانند اسکلروز چندگانه (MS) یا آسیب های ستون فقرات نیز می توانند باعث کاهش میزان منی شوند. همچنین اگر شما مشکل بزرگ شدن پروستات یا مصرف داروهایی مانند مهارکننده های آلفا (که فشار خون بالا یا مشکلات ادراری را درمان می کنند) داشته یا به تازگی تحت عمل جراحی ناحیه شکم قرار گرفته باشید نیز ممکن است با کمبود تولید مایع منی مواجه شوید.


حتما بخوانید: بزرگ شدن پروستات نشانه چیست


اما حجم مایع منی همواره به دلیل مشکلات سلامت روی نمی دهد. بعضی داروها مانند آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد افسردگی و ماری جوانا نیز می توانند حجم منی را کاهش دهند. اگر شما از این داروها استفاده می کنید و متوجه تغییر در حجم منی خود شدید، با پزشک تان مشورت نمایید. همچنین افرادی که فعالیت جنسی بیشتری دارند نیز ممکن است در زمانی که به طور مداوم رابطه جنسی دارند نسبت به مواقعی که فاصله بین روابط جنسی آنها بیشتر است، با کاهش تولید منی مواجه شوند.

علت کم شدن آب منی مردان چیست

برای مشکل کاهش مایع منی چکار باید کرد؟

احساس کاهش حجم مایع منی می تواند هر مردی را به فکر فرو برده و نگران سازد. در واقع، بر اساس یک تحقیق اخیر در برزیل، مردانی که از میزان مایع انزالی خود راضی نبوده اند، امتیاز کمتری در معیارهای سلامت روانی و ارتباطی نسبت به افرادی که این نگرانی را نداشته اند، کسب کرده اند. دکتر ویلیامز می گوید: "بعضی مردان با عملکرد جنسی خودشان را شناخته و این گونه برداشت می کنند که عملکرد انزالی آنها نشانه ای بر مردانگی آنهاست. اگر آنها احساس کنند که عملکرد جنسی آنها افت نموده است، این امر می تواند بر سایر حوزه های زندگی این افراد تاثیر گذارد."

بنابراین این امر چیزی نیست که بخواهید در سکوت درباره آن استرس داشته باشید. اگر متوجه کاهش قابل توجه حجم منی خود شدید، ایده برتر این است که به یک اولوژیست مراجعه کنید تا وی بتواند از لحاظ وجود اختلالات انزالی شما را بررسی نماید. این کار می تواند شامل آزمایشاتی برای یافتن عوامل احتمالی مانند پایین بودن سطح تستوسترون یا دیابت باشد. پزشک همچنین سابقه پزشکی و جراحی شما را بررسی خواهد کرد تا ببیند آیا هیچ وضعیت یا داروی خاصی ممکن است با کاهش حجم منی شما در ارتباط باشد یا خیر.

درمان کم شدن آب منی و اسپرم

اکنون که متوجه عامل کاهش میزان منی خود شدید، گام بعدی تلاش برای درمان آن در صورت امکان است.


حتما بخوانید : بهترین راه های افزایش تعداد اسپرم چیست


  • بعضی از دلایل کاهش میزان منی مانند سطح پایین تستوسترون قابل درمان هستند. سطح پایین تستوسترون می تواند خطر سرطان پروستات، بیماری قلبی و مرگ را افزایش دهد.
  • کاهش وزن، کار با وزنه و توقف مصرف الکل می توانند به شما کمک کنند تا به سطح عادی تستوسترون بازگردید. علاوه بر انزال بهتر، احتمالاً متوجه این نتایج مثبت نیز خواهید شد.
  • اگر دیابت ریشه اصلی مشکلات نعوظ شما باشد، کلینیک مایو توصیه می کند از پزشک خود سئوال کنید که آیا می توانید کاری برای مدیریت بهتر این وضعیت انجام دهید. اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید، ممکن است بتوانید بر اساس نظر یک محقق دانشگاه نیوکاسل دکتر روی تایلر، این روند را معکوس نمایید.

درمان کم شدن آب منی و اسپرم

سخن آخر

اگر کمتر از یک سوم یک قاشق چایخوری منی تولید می کنید، ممکن است یک مشکل زمینه ای داشته باشید. حجم کم منی می تواند نشانه کمبود تستسترون یا دیابت باشد. بسیاری از مردان درباره این مساله نگران هستند. بر اساس پارامترهای ارائه شده تو توسط موسسه ملی سلامت، حجم طبیعی مایع منی بین 1.5 تا 5 میلی لیتر می باشد.


مطالب مرتبط

هر کدام از رنگ های مایع منی به چه معناست؟

تاثیر قهوه در افزایش سرعت حرکت اسپرم و درمان ناباروری مردان

طول عمر اسپرم + اطلاعات درست و غلط درباره اسپرم و بارداری

از
11
رای