14 نکته ای که باید در مورد خوردن منی و بلعیدن اسپرم بدانید

14 نکته ای که باید در مورد خوردن منی و بلعیدن اسپرم بدانید منی یک «مایع چسبناک، کرم مانند کمی زرد یا مایل به خاکستری» است که از اسپرم ماتوزن تشکیل شده است- که با نام کلی اسپرم شناخته می شوند. در ادامه سوالات مختلفی که درباره خوردن آب منی از جمله: طعم، بو، فواید آن بیان شده است.

مشابه با طعم، بوی مایع منی نیز می تواند بسته به شرایط رژیم غذایی، سلامت و بهداشت متفاوت باشد. در ادامه اطلاعات مفید درباره خوردن آب منی از جمله: فواید، آیا خطری دارد، موارد تشکیل دهنده آن و ... بیان شده است.

14 نکته ای که باید در مورد خوردن آب منی و اسپرم بدانید

1. منی دقیقا چیست؟

منی یک «مایع چسبناک، کرم مانند کمی زرد یا مایل به خاکستری» است که از اسپرم ماتوزن تشکیل شده است- که با نام کلی اسپرم شناخته می شوند- و یک مایع منی که پلاسما منی نامیده می شود. به عبارت دیگر، مایع منی شامل دو مولفه جداگانه است: اسپرم و مایعات. اسپرم- حدود 1 تا 5 درصد از مایع منی- دارای سلول های تولید مثل قورباقه ای شکل هستند که حاوی نیمی از اطلاعات ژنتیکی برای تولید مثل فرزندان انسان هستند. مایع منی پلاسما که تقریبا از 85 درصد آب تشکیل شده است، مابقی آن را تشکیل می دهد.

2. آیا خوردن آب منی واقعا بی خطر است؟

در اکثر موارد، بله. خوردن ترکیباتی که مایع منی را تشکیل می دهند، بی خطر است. منی بلعیده شده به همان شکل مواد غذایی هضم می شود. با این وجود، در شرایط نادر، برخی ممکن است متوجه شوند که به منی آلرژی دارند. این مساله همچنین با نام «حساسیت به پلاسمای منی انسان» (HSP) شناخته می شود. اگرچه این مساله نادر است، اما در صورت بروز واکنش آلرژی زا، باید از این حساسیت آگاهی داشته باشید.

3. آیا همانطور که همه می گویند، آب منی سرشار از پروتئین است؟

علی رغم شهرت آن به عنوان منبع غنی از پروتئین، احتمالا مجبور هستید تا یک گالن منی بخورید تا فواید سلامتی آن را کسب کنید. اگرچه مقدار انزال در افراد مختلف متفاوت است، اما بسته به عوامل مختلف مانند سن، جنس و سلامتی- پروتئین تنها بخش کوچکی از آن را تشکیل می دهد. این حدود یک بیستم از مایعات را تشکیل می دهد.

4. چه چیز دیگری در منی وجود دارد؟

همراه با اسپرم، پروتئین و آب که در بالا ذکر شد، منی حاوی انواع مختلفی از ترکیبات به شرح زیر است:

 • قند، فروکتوز و گلوکز
 • سدیم
 • سیترات
 • فلز روی
 • کلرید
 • کلسیم
 • اسید لاکتیک
 • منیزیم
 • پتاسیم
 • اوره

مواد تشکیل دهنده مایع منی

5. اگر مواد مغذی واقعی داشته باشد، به این معنا است که اسپرم حاوی کالری است؟

بله، اما نه به همان اندازه ای که ممکن است تصور کنید. بر خلاف تصور عموم مردم، اسپرم ها حاوی کالری زیادی نیستند. هر قاشق چایخوری از انزال- میانگین مقدار انزال تولید شده در یک زمان- حدود 5 تا 7 کالری دارد، که تقریبا به اندازه یک دانه آدامس است.

6. منی چه طعمی دارد؟

توضیحات واحدی در خصوص طعم مایع منی وجود ندارد، زیرا می تواند از شخصی تا شخص دیگر متفاوت باشد. برای برخی از افراد، می تواند طعم تلخ و شوری داشته باشد، در حالی که برای برخی دیگر می تواند طعم شیرین قندی داشته باشد. اگرچه هیچ ارتباط مستقیمی وجود ندارد که ثابت کند رژیم غذایی فرد به طور مستقیم بر طعم اسپرم آنها تاثیر می گذارد، اما شواهدی بر اساس حرف مردم در این خصوص وجود دارد. غذاهای محدودی وجود دارند که می توانند طعم مایع منی را خوش طعم تر یا کمتر اسیدی کنند، که به شرح زیر است:

آب منی چه طعمی دارد؟

از سوی دیگر، برخی معتقدند که تلخی غیر قابل تحمل تر آن می تواند مربوط به غذاهای دیگر و همچنین موادی شبیه به مخدر به شرح زیر باشد:

7. منی چه بویی دارد؟

مشابه با طعم، بوی منی نیز می تواند بسته به شرایط رژیم غذایی، سلامت و بهداشت متفاوت باشد. در بسیاری از مواقع، منی می تواند بو سفید کننده و یا سایر پاک کننده های خانگی را داشته باشد. این مساله مربوط به ترکیبات سازنده آن می شود، تا سطح ph مناسب را که اسپرم ها بتوانند در آن رشد کنند، فراهم نماید. بر خلاف واژن، که به طور طبیعی اسیدی تر است، مایع منی خنثی یا کمی قلیایی است. در مقیاس pH در حدود 7.26 تا 8.40 باقی می ماند- عدد 0 بسیار اسیدی و عدد 14 به شدت قلیایی است. از سوی دیگر، اگر مایع منی بوی مشک یا ماهی داشته باشد، می تواند به دلیل عوامل بیرونی نیز باشد. مانند طعم، بوی متعفن نیز می تواند به رژیم غذایی مربوط باشد، به همان شکلی که مارچوبه بر بوی ادرار تاثیر می گذارد. عرق و مدفوع خشک نیز می تواند طعم آن را تلخ تر کند.

منی چه بویی دارد؟

8. آیا واقعا آب منی بهبود دهنده خلق و خو است؟

حتما! برخی از تحقیقات حاکی از وجود خاصیت ضد افسردگی در مایع منی هستند. این موارد به شرح زیر است:

 • اندورفین ها
 • استرون
 • پرولاکتین
 • اکسی توسین
 • هورمون آزاد کننده تیروتروپین
 • سروتونین

مطالعه ای در سال 2002 توسط دانشگاه ایالتی نیویورک در آلبانی انجام شد، 293 زن در سنین کالج مورد ارزیابی قرار گرفتند تا مشخص شود که آیا قرار گرفتن در معرض مایع منی، بدون استفاده از کاندوم های خارجی که آلت تناسلی را می پوشاند، بر روحیه کلی آنها تأثیر گذاشته است. بر طبق این نظرسنجی، افرادی که مستقیما در معرض مایع منی قرار داشتند، از نظر خلق و خو بهتر و کمتر علائم افسردگی داشتند. با این وجود، این مطالعه باید با یک دانه نمک انجام شود. اگرچه یافته های مطالعه فوق از مایع منی به عنوان یک عامل ضد افسردگی حمایت می کند، اما سرویس ملی بهداشت انگلستان خاطر نشان می کند که مشارکت در فعالیت های جنسی به طور کلی با کاهش افسردگی مرتبط است. مانند هر ادعایی، تحقیقات بیشتری برای اعتباربخشی یافته ها مورد نیاز است.

9. آیا آب منی کاهش دهنده استرس نیز محسوب می شود؟

به همان شکلی که مطالعاتی نشان می دهد که شواهدی از خاصیت ضد افسردگی طبیعی مایع منی وجود دارد، برخی معتقدند که این مایع می تواند دارای خاصیت تسکین دهنده استرس نیز باشد. این ادعا به دلیل خواص تقویت کننده خلق و خوی هورمون های اکسی توسین و پروژسترون است که هر دو مورد در مایع منی یافت می شوند. همچنین تصور می شود که ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان های موجود در مایع منی ممکن است با مبارزه با استرس اکسیداتیو در مایع منی، باعث کاهش اختلال اسپرم شوند.

10. آیا مایع منی فواید سلامتی دیگری نیز دارد؟

ممکن است. مشابه با همین مطالعات بر روی خلق و خو و کاهش استرس، مطالعاتی نیز نشان می دهند که قرار گرفتن در معرض مایع منی می تواند به سلامت بارداری کمک کند. یک مطالعه موردی کنترل شده معتبر در سال 2003 نشان داد که زنانی که به مدت طولانی تری چه در زمان قبل و یا در حین بارداری، در معرض اسپرم قرار داشتند، با احتمال کمتری به پره اکلامپسی دچار می شوند که یک اختلال دوره بارداری نادر است. با این وجود، تنها یک مطالعه این مساله را بررسی کرده است و تحقیقات بیشتری برای حمایت از این یافته مورد نیاز است.

فواید خوردن آب منی برای سلامتی

11. چرا برخی از افراد پس از بلع منی دچار خستگی می شوند؟

بر اساس یک منبع معتبر، مایع منی حاوی ملاتونین است که یک مایع طبیعی برای تنظیم چرخه خواب است. این امر ممکن است توضیح دهد که چرا برخی از افراد پس از بلع اسپرم یا قرار گرفتن در معرض آن در طول مقاربت، احساس خستگی بیشتری می کنند. هیچ تحقیقی در این خصوص صورت نگرفته است، پس هیچ راهی برای اطمینان از این مساله وجود ندارد.

12. آیا بلع اسپرم می تواند شما را در معرض ابتلا به بیماری های مقاربتی قرار دهد؟

دقیقا مانند هر نوع دیگر از رابطه جنسی محافظت نشده، بلع اسپرم می تواند شما را در معرض خطر بیماری های مقاربتی قرار دهد. بدون استفاده از هیچ روش پیشگیری از بارداری، عفونتهای باکتریایی مانند سوزاک و کلامیدیا می توانند بر روی گلو تأثیر بگذارند. عفونت های ویروسی منتقل شده از پوست به پوست مانند تبخال ها، می تواند نتیجه تماس جنسی باشند. قبل از اینکه شما و شریک جنسی تان هر گونه رابطه جنسی محافظت نشده مانند رابطه دهانی داشته باشید، حتما در مورد اینکه آخرین مرتبه چه زمانی آزمایش داده اید و اینکه فکر می کنید باید آزمایش انجام شود، صحبت کنید.

آیا بلع اسپرم می تواند شما را در معرض ابتلا به بیماری های مقاربتی قرار دهد؟

13. من شنیده ام که برخی از افراد به آن آلرژی دارند- آیا درست است؟

بله، اما شدیدا نادر است. اگرچه داده های قابل اثبات زیادی وجود ندارد، اما ممکن است 40000 زن در ایالات متحده به این آلرژی دچار باشند. این مقدار، درصد کمی از 160000000 زنی است که در ایالات متحده زندگی می کنند. علائم آلرژی به منی معمولا 20 تا 30 دقیقه بعد از تماس یا بلع آن ایجاد می شود که به شرح زیر است:

 • درد
 • خارش
 • قرمزی
 • تورم
 • کهیر
 • مشکل در تنفس

اگر در تنفس مشکل دارید و یا علائم دیگر یک واکنش آلرژی زا شدید را تجربه کرده اید، فورا درخواست کمک پزشکی کنید. علائم آلرژی و مدت زمان بروز آنها از شخصی به شخص دیگر متفاوت خواهد بود. اگر علائم ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، به پزشک یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی مراجعه کنید.

14. بهتر است که منی را تف کرده و یا ببلعیم؟

اینکه تصمیم بگیرید آن را تف کرده و یا ببلعید، کاملا به شما و ترجیحات شخصی تان بستگی دارد. قبل از تصمیم گیری در این خصوص، حتما یک مکالمه راحت با شریک جنسی تان در مورد وضعیت بیماری های مقاربتی داشته باشید. این کار به شما کمک می کند تا سطح کلی خطر را ارزیابی کنید. در پایان، شما باید تنها کاری را انجام دهید که با آن راحت هستید.

منبع: healthline

از
235
رای