خواص جعفری برای سلامتی، سلامت کلیه، قلب و راه های افزودن جعفری به رژیم غذایی

خواص جعفری برای سلامتی، سلامت کلیه، قلب و راه های افزودن جعفری به رژیم غذایی جعفری یک گیاه محبوب است که اغلب در غذاهای آمریکایی، اروپایی و خاورمیانه استفاده می شود. جعفری بسیار مغذی است و دارای خواص شگفت انگیز برای سلامتی می باشد. مثل: سلامت قلب

جعفری یک گیاه محبوب است که اغلب در غذاهای آمریکایی، اروپایی و خاورمیانه استفاده می شود. این سبزی عموما برای بالا بردن عطر و طعم غذاهایی مانند سوپ، سالاد، و در دستور پخت ماهی گنجانده می شود. علاوه بر تنوع استفاده آن در آشپزی، جعفری بسیار مغذی است و نشان داده شده است که بسیاری از مزایای سلامت را دارا می باشد. این مقاله بررسی جعفری و چگونگی اثر آن بر روی سلامتی را مورد بررسی قرار داده است.

9 خاصیت عالی گیاه جعفری برای سلامتی

1. غنی از مواد مغذی

دو قاشق غذاخوری (8 گرم) از جعفری:

 • کالری: 2
 • ویتامین آ: 12٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
 • ویتامین سی: 16٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
 • ویتامین کا: 154٪ از مقدار مورد نیاز روزانه

جعفری با کالری کم اما غنی از مواد مغذی مهمی مانند ویتامین A ،K و C است. ویتامین A مواد مغذی ضروری است که نقش کلیدی در ایمنی و سلامت چشم شما ایفا می کند. علاوه بر این، برای پوست شما مهم است و ممکن است شرایط پوستی مانند آکنه را بهبود بخشد. جعفری همچنین یک منبع عالی ویتامین K است که از سلامت استخوان و قلب حمایت می کند. در واقع، فقط دو قاشق غذاخوری (8 گرم) جعفری ویتامین K بیشتری را از نیاز روزانه فراهم می کند.

علاوه بر نقش آن در سلامت استخوان و قلب، ویتامین K برای لخته شدن درست خون ضروری است، که می تواند از خونریزی بیش از حد جلوگیری کند. علاوه بر این، جعفری با ویتامین C، یک ماده مغذی است که سلامت قلب را بهبود می بخشد و برای سیستم ایمنی بدن حیاتی است. ویتامین C همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و از سلول ها در مقابل آسیب های ناشی از مولکول های نامناسب به نام رادیکال های آزاد محافظت می کند. علاوه بر این، جعفری منبع خوبی از مواد مغذی منیزیم، پتاسیم، فولیک اسید، آهن و کلسیم است.

جعفری و خواص و مزایای آن برای سلامتی

2. ممکن است قند خون را بهبود بخشد

به غیر از دیابت، افزایش قند خون ممکن است به علت رژیم غذایی نامناسب یا کمبود ورزش رخ دهد. افزایش سطح قند خون می تواند خطر عواقب سلامتی مانند: مقاومت به انسولین، دیابت، بیماری قلبی و سندرم متابولیک - خوشه ای از علائم شامل کلسترول بالا و قند خون بالا را افزایش دهد. مطالعات حیوانی نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها در جعفری به طور موثر می توانند سطح قند خون بالا را کاهش دهند.

به عنوان مثال، مطالعه ای در موش های صحرایی با دیابت نوع 1 نشان داد که عصاره جعفری با کاهش بیشتر قند خون عملکرد پانکراس در مقایسه با گروه شاهد را بهبود داده است. در کنار خوردن یک رژیم غذایی متعادل، اضافه کردن جعفری به پخت و پز شما ممکن است به حمایت از سطح قند خون سالم کمک کند. به گفته این پژوهش، مطالعات انسانی برای درک بهتر اثرات جعفری بر میزان قند خون ضروری است.

3. می تواند برای سلامت قلب مفید باشد

بیماری های قلب مانند حملات قلبی و سکته مغزی، عامل اصلی مرگ در سراسر جهان است. رژیم ناسالم، فقدان ورزش، سیگار کشیدن و مصرف الکل زیاد می تواند موجب بیماری قلبی شود. جعفری حاوی ترکیبات گیاهی متعددی از جمله آنتی اکسیدان های کاروتنوئیدی است که با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، به سلامت قلب کمک می کند. به عنوان مثال، رژیم های غنی از کاروتنوئید به منظور بهبود عوامل خطر بیماری قلبی مانند التهاب مزمن، و همچنین افزایش فشار خون و LDL (بد) کلسترول نشان داده شده است. علاوه بر این، مطالعات جمعیت نشان می دهد که رژیم های غذایی با کاروتنوئید بالا می توانند خطر بیماری قلبی مانند بیماری عروق کرونر را کاهش دهند.

یک مطالعه 12 ساله در 73،286 پرستار، ارتباط معکوس بین کاروتنوئیدهای رژیم غذایی و بروز بیماری های عروق کرونر پیدا کرده است. یکی دیگر از مطالعات بزرگ در 13،293 نفر که تا 18 سال دنبال شد، مشاهده شد که کسانی که سطح بالاتری از کاروتنوئیدها دارند میزان مرگ و میر بیماری های قلبی را پایین تر از افرادی که سطح کراتینوئید پایین تر دارند. جعفری همچنین حاوی ویتامین C، یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند برای سلامت قلب شما مفید باشد. مطالعه در 13،421 نفر نشان داد که افرادی که دارای بالاترین میزان ویتامین C هستند خطر ابتلا به بیماری قلبی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

خواص جعفری | 9 خاصیت جعفری برای سلامتی، قلب و روش نگهداری از آن

4. می تواند به سلامت کلیه کمک کند

کلیه ها اندام های مهم هستند که به طور مداوم خون را تصفیه می کنند، با از بین بردن مواد زائد و آب اضافی که با ادرار دفع می شود. گاهی اوقات، هنگامی که ادرار غلیظ شود، ذخایر معدنی می توانند تشکیل شوند و منجر به یک وضعیت دردناک به نام سنگ کلیه شوند. مطالعه ای در موش های صحرایی روی کلیه نشان داد که افرادی که تحت درمان با جعفری قرار داشتند، دفع کلسیم و پروتئین ادرار و همچنین افزایش ادرار را نسبت به گروه کنترل بیشتر داشته اند.

همچنین جعفری به علت آنتی اکسیدان ها، از جمله فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها و ویتامین C، دارای خواص ضد التهابی است. علاوه بر این، جعفری می تواند کلیه های شما را حفظ کند با کاهش فشار خون بالا، یک عامل خطر عمده برای بیماری کلیوی را تحت کنترل در آورد. جعفری در نیترات بالا است که به رگ های خونی کمک می کند که جریان خون را افزایش دهند و فشار خون بالا را کاهش دهند.

تحقیقات نشان می دهد که غذاهای غنی از نیتروژن مانند جعفری می تواند به حفظ فشار خون سالم کمک کند. خواص ضد التهابی جعفری، همراه با توانایی آن برای تنظیم pH ادرار و کاهش فشار خون، ممکن است باعث حفظ سلامت کلیه و کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه شود. به یاد داشته باشید که جعفری مقدار بالایی در اگزالات دارد - ترکیباتی که ممکن است خطر سنگ کلیه را افزایش دهند. با این حال، کارشناسان بهداشت توصیه می کنند که تنها افراد مبتلا به هیپوکسالورژی - که با دفع اگزالات بیش از حد در ادرار مشخص می شود - مصرف اگزالات های رژیمی را محدود کنند.

سایر مزایای بالقوه جعفری برای سلامتی 

جعفری می تواند سلامت شما را در موارد زیر نیز بهبود بخشد:

5. خواص ضد باکتری

جعفری حاوی روغن های ضروری، از جمله apiol و میریستیکین است که دارای اثرات ضد باکتریایی هستند و با باکتری های بالقوه مضر مانند استافیلوکوک اورئوسمی که تواند سلامت استخوان را به خطر بیندازد، مبارزه می کنند

خواص جعفری برای سلامتی، سلامت کلیه، قلب

6. سلامت استخوان

جعفری غنی از ویتامین K، پتاسیم، منیزیم و کلسیم است که همه آنها برای سلامتی استخوان ضروری هستند.

7. می تواند ایمنی را افزایش دهد

تحقیقات نشان می دهد که apigenin (یک آنتی اکسیدان در جعفری) تنظیم عملکرد سیستم ایمنی را با کاهش التهاب و جلوگیری از آسیب سلولی بهبود می بخشد.

8. می تواند سلامت کبد را افزایش دهد

مطالعات در موش های صحرایی مبتلا به دیابت نشان داد که عصاره جعفری می تواند از آسیب کبدی جلوگیری کند، عملکرد کبد را افزایش دهد و سطح آنتی اکسیدان را تقویت کند.

9. آسان برای اضافه کردن به رژیم غذایی

جعفری یک گیاه چند منظوره است که به راحتی می تواند به بسیاری از غذاها اضافه شود. در اینجا چند راه برای افزودن جعفری به رژیم غذایی شما وجود دارد:

 • به عنوان یک دستورالعمل در پاستا یا سوپ استفاده کنید.
 • ریز ریز کردن و اضافه کردن به سالاد
 • استفاده در تخم مرغ یا املت
 • اضافه کردن به اسموتی ها برای افزایش مواد مغذی و عطر و طعم.
 • استفاده در پیتزا خانگی
 • اضافه کردن به نان خانگی
 • استفاده در آبمیوه های خانگی
 • عطر و طعم را به سوپ و خورش اضافه کنید
 • استفاده از عطر و طعم ماهی، مرغ، و بشقابی های حاوی گوشت

راه های افزودن جعفری به رژیم غذایی

روش نگهداری جعفری 

 • برای ذخیره بهتر جعفری شما باید ابتدا پایه ساقه را جدا کنید. شستشو نکنید.
 • یک لیوان را به صورت نیمه خالی پر آب کنید و پایه های ساقه را به داخل آب قرار دهید. اگر گیاه را در یخچال نگهداری کنید، بهتر است که آن را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید.
 • در غیر این صورت، جعفری را می توان در دمای اتاق حفظ کرد.
 • هر دو روز یکبار آب را عوض کنید به این روش سبزی تازه باقی می ماند تا وقتی که برنگ قهوه ای در بیاید.
 • به این ترتیب، گیاه ممکن است تا دو هفته دیگر تازه بماند.
 • جعفری خشک می تواند در یک ظرف هواد هی شده در یک محیط سرد و تاریک به مدت شش ماه تا یک سال باقی بماند.

خواص جعفری و روش نگهداری از آن

منبع: healthline

از
2
رای