تفاوت خواص زیتون سبز و سیاه؛ خواص زیتون سیاه برای زنان باردار

تفاوت خواص زیتون سبز و سیاه؛ خواص زیتون سیاه برای زنان باردار زیتون و روغن آن نقشی اساسی در رشد و نمو جنین در طول دوران بارداری دارند. اگر می خواهید بدانید تفاوت زیتون سبز و سیاه چیست و خواص زیتون سیاه برای زنان باردار کدام است، این مطلب سلام دنیا را بخوانید.

زیتون از نظر رنگ دارای انواع مختلفی می باشد که مهم ترین آنها سبز و مشکی است. این نوع زیتون ها به طور طبیعی دارای این رنگ ها هستند، ولی غیر از این گاهی رنگ سبز زیتون با استفاده از ترکیبات آهن به رنگ تیره در می آیند. در این مقاله از سایت سلام دنیا، قصد داریم به بررسی تفاوت خواص زیتون سبز و سیاه بپردازیم.

تفاوت خواص زیتون سبز و سیاه

ترکیبات غذایی زیتون سیاه و سبز تقریباً یکسان است. بزرگترین تفاوت غذایی در میزان سدیم آنها است - زیتون سبز دو برابر بیشتر از زیتون سیاه دارای سدیم است. تفاوت رنگ زیتون ها اولا به این دلیل است که قبل از رسیدن زیتون آنها را می چیند البته تحت تأثیر روش های فرآوری نیز قرار می گیرند.

زیتون سیاه ممکن است ساده به نظر برسد ، اما همین میوه کوچک (همانطور که از نظر گیاه شناسی طبقه بندی شده است) سرشار از مواد مغذی  زیادی است. زیتون منبع خوبی از فیبر غذایی است که سلامت سیستم گوارش تان را حفظ و کلسترول را کنترل می کند. آنها همچنین منابع مهمی مثل آهن که جزء اصلی گلبول های قرمز خون تان است و ویتامین E ،که یک آنتی اکسیدان قوی است ،را برای بدن فراهم می کنند. اما اگر میزان مصرف سدیم خود را تحت کنترل دارید ، به خاطر داشته باشید که زیتون منبع قابل توجهی از این ماده معدنی است.


حتما بخوانید: خواص شگفت انگیز برگ زیتون برای سلامتی


چگونه تلخی زیتون را بگیریم

خواص زیتون پرورده:

زیتون سبز وقتی که نرسیده است چیده می شود. بعد آنها را در محلول قلیایی می خوابانند و سپس شش تا 12 ماه قبل از بسته بندی در محلول نمکی تخمیر می کنند. معمولا هسته زیتون های سبز درآورده می شوند و غالباً با دانه های بادام کوهی، بادام، سیر یا پیاز پر می شوند. زیتون های Pimiento-stuffed manzanilla  کشور اسپانیا در ایالات متحده رایج و مورد مصرف قرار می گیرند. مقدار مصرفی پیشنهادی 15 گرم یا به تعداد پنج زیتون متوسط ​​است.


حتما بخوانید: طرز تهیه زیتون پرورده اصیل گیلانی


میزان مصرف زیتون سیاه:

به زیتون سیاه اجازه می دهند تا روی درخت به اندازه کافی برسد. زیتون های سیاه هم در محلول قلیایی خوابانده می شوند تا تلخی طبیعی آنها را از بین ببرند، بعد به واسطه محلول آب نمک طعم آنها بهبود می یابد. زیتون سیاه بر اساس اندازه درجه بندی می شود. مقدار 15 گرم برای مصرف یک وعده حاوی شش عدد زیتون کوچک، پنج عدد متوسط، چهار عدد بزرگ، سه عدد خیلی بزرگ یا درشت، دو عدد بسیار بزرگ، یک زیتون فوق العاده بزرگ ، 2 قاشق غذاخوری زیتون بریده شده یا 1 و 1/3 قاشق غذاخوری زیتون سیاه خرد شده است.

خواص زیتون سیاه برای زنان باردار  و سلامتی بدن

زیتون و روغن آن نقشی اساسی در رشد و نمو جنین در طول دوران بارداری دارند. مطالعات نشان میدهد، رشد فرزندان مادرانی که در دوران بارداری از زیتون و روغن زیتون استفاده کردند از لحاظ قد و وزن و رفتار بهتر هست از آنجایی که جنین برای رشد به ویتامین E نیاز دارد با وجود اینکه این ویتامین در روغن زیتون چندان فراوان نیست، اما کیفیت کافی را به علت مقاومتش در مقابل اکسیداسیون دارا می باشد. لذا استفاده از روغن زیتون در دوران بارداری بسیار موثر می باشد.

فواید زیتون سیاه برای سلامتی

1. بهبود سلامت گوارش

زیتون سیاه منبع خوبی از فیبر غذایی است. یک وعده 100 گرمی-حدود 3.5 اونس-زیتون رسیده 3 گرم از کل فیبر غذایی را تأمین می کند. میزان توصیه شده فیبر روزانه برای مردان 38 گرم و برای زنان تا 50 سال 25 گرم است. فیبر محلول می تواند به کاهش سطح کلسترول و گلوکز خون کمک کند، در حالی که فیبر نامحلول حجم زیادی به مدفوع شما می دهد و سرعت حرکت مواد از طریق دستگاه گوارش را افزایش می دهد. رژیم غذایی غنی از فیبر غذایی به حفظ سلامت روده ، کنترل سطح قند خون ، حفظ وزن سالم و کاهش سطح کلسترول کمک می کند.

2. آهن

زیتون رسیده حاوی حدود 3 میلی گرم آهن در هر وعده 100 گرمی است. میزان مجاز توصیه شده آهن برای مردان بالغ 8 میلی گرم در روز و برای زنان بالغ 18 میلی گرم در روز است. بدن شما برای ساخت هموگلوبین و میوگلوبین ، پروتئین های حامل اکسیژن ، به این ماده معدنی نیاز دارد. گلبولهای قرمز حاوی هموگلوبین و سلولهای ماهیچه ای حاوی میوگلوبین هستند. آهن بخش زیادی از پروتئین های بدن شما را تشکیل می دهد و به تولید آدنوزین تری فسفات یا ATP ، منبع اصلی انرژی بدن تان کمک می کند.

3. ویتامین E

یک وعده زیتون رسیده حاوی حدود 1.7 میلی گرم ویتامین E است ،که یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است و از سلول ها در برابر اثرات مخرب رادیکال های آزاد محافظت می کند. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که به سلول ها آسیب می رسانند و ممکن است در بروز سرطان نقش داشته باشند. رژیم غذایی توصیه شده برای ویتامین E برای مردان و زنان بالای 14 سال 15 میلی گرم است. ویتامین E همچنین در عملکرد سیستم ایمنی بدن ، تنظیم بیان ژن ، سیگنال دهی سلولی و سایر فرآیندهای متابولیکی نقش دارد. سازمان مکمل های غذایی یادآور شد که ویتامین E می تواند از بروز بیماری عروق کرونر قلب و لخته شدن خون جلوگیری کند. همچنین از بروز اکسیداسیون لیپوپروتئین با دانسیته کم یا کلسترول LDL جلوگیری و به پیشگیری از تصلب شرایین هم کمک می کند.


حتما بخوانید: خواص ویتامین ای برای پوست


4. بهبود سلامت قلب و عروق

زیتون سیاه حاوی مقادیر زیادی چربی های غیر اشباع سالم است. زیتون رسیده تقریباً 8 گرم از کل چربی های اشباع نشده بدن را تأمین می کند. انجمن قلب  و عروق آمریکا بیان کرد که چربی های غذایی که مردم می خورند نباید بیش از 25 تا 30 درصد از کالری دریافتی در یک روز باشد و بیشتر این چربی ها باید از چربی های تک غیر اشباع یا چربی چند اشباع نشده باشد. چربی های تک غیراشباع می توانند به کاهش سطح کلسترول بد خون و کاهش خطر بیماری های قلبی و سکته کمک کنند. اسیدهای چرب اشباع نشده نیز ممکن است برای سطح انسولین و کنترل قند خون مفید باشند.

خواص زیتون سیاه برای زنان باردار

اطلاعات تغذیه ای زیتون سیاه و سبز: 

یک وعده 15 گرمی زیتون سبز حاوی 20 کالری است ، در حالی که زیتون سیاه حاوی 25 کالری است. این کالری ها عمدتا از چربی تأمین می شوند - 2 گرم چربی کل ، یعنی کمتر از 0.5 گرم چربی اشباع یا چربی چند غیر اشباع و 1.5 گرم چربی تک غیر اشباع سالم برای قلب. در یک وعده کمتر از 0.5 گرم پروتئین ، 1 گرم کربوهیدرات ، 0.5 گرم فیبر و هیچ کلسترول یا چربی ترانس وجود ندارد. مقدار پیشنهادی برای یک وعده فقط حاوی مقادیر کمی ویتامین و مواد معدنی است - یعنی 2 درصد از مقدار روزانه ویتامین E و 1 درصد DV برای ویتامین A.

خواص و مضرات زیتون شور

از آنجایی که تلخی زیتون ها با خواباندن در محلول آب نمک اصلاح می شود، هم زیتون سیاه و هم سبز حاوی مقدار قابل توجهی سدیم هستند. سدیم سطح فشار خون را افزایش می دهد و مصرف زیاد سدیم با افزایش میزان بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی مرتبط است. کمیته مشورتی رهنمودهای رژیم غذایی در سال 2010 توصیه کرد که همه آمریکایی ها میزان سدیم مصرفی خود را به بیش از 1500 میلی گرم در روز کاهش دهند. پنج زیتون سیاه متوسط ​​حاوی 115 تا 125 میلی گرم سدیم یا 8 درصد از این مقدار توصیه شده است. همین میزان برای یک وعده زیتون سبز حاوی 218 تا 360 میلی گرم سدیم یا 14 تا 24 درصد مقدار توصیه شد است.

مضرات زیتون سیاه

اگرچه زیتون سیاه فواید زیادی برای سلامتی بهمراه دارد ، اما به نسبت سرشار از سدیم و کالری است. یک وعده 100 گرم زیتون رسیده 115 کالری و حدود 735 میلی گرم سدیم را برای بدن فراهم می کند. محدود کردن مصرف سدیم بسیار مهم است زیرا افزایش مصرف نمک با سطوح بالاتر فشار خون مرتبط است.

سخن آخر

ما در این مقاله درباره تفاوت زیتون سبز و سیاه و همچنین خواص زیتون سیاه در بارداری و مضرات مصرف زیتون شور، صحبت کردیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. سوالات و پیشنهادات خود را درباره  خواص زیتون سبز و سیاه در بخش نظرات بیان کنید.


مقالات مرتبط:

دانستنی ها و خواص درمانی روغن زیتون

خواص بی نظیر روغن زیتون برای پوست و مو و طرز تهیه ماسک روغن زیتون

آموزش گام به گام طرز تهیه صابون کاستیل (زیتون) خانگی

از
9
رای