11 خاصیت شگفت انگیز دانه های خشخاش برای سلامتی، فشار خون بالا و دیابت

11 خاصیت شگفت انگیز دانه های خشخاش برای سلامتی، فشار خون بالا و دیابت دانه های خشخاش مملو از کربوهیدرات های خوب هستند که بدن برای تعادل در سطح انرژی به آن ها نیاز دارد. مصرف منظم دانه ها به بدن اجازه می دهد تا مواد مغذی را جذب کرده و اکسیژن را به بدن منتقل کند.

مزایای تخم خشخاش برای سلامتی شامل: کاهش استرس در تقویت خواب خوب، معالجه زخم دهان، افزایش سطح انرژی، تقویت سلامت روانی، تقویت استخوان ها و کاهش فشار خون است. از دیگر مزایای آن حمایت از سلامت کلیه، تسکین دردهای بدن، درمان اگزما و التهاب، مدیریت دیابت و حمایت از سیستم قلبی عروقی سالم است. دانه های خشخاش ترکیبی بی نظیر از کلسیم و منگنز هستند که می توانند مشکلات مختلف سلامتی از جمله مشکلات باروری در زنان را درمان کنند. متخصصان تغذیه برای تقویت رشد نورون ها مصرف این بذر را توصیه می کنند. در زمان های قدیم، از بذر خشخاش برای آرام کردن نوزادان در حال گریه استفاده می شد.

تخم خشخاش چیست؟

دانه های خشخاش از نظر علمی با عنوان Papaver somniferum شناخته می شوند. آنها در سراسر جهان کشت می شوند و کشورهای مختلف برای آنها نام های مختلفی دارند. دانه های خشخاش دارای سه نوع آبی، سفید و شرقی است. تخم های به رنگ آبی ماده اصلی مواد قنادی و نان غربی هستند. دانه های سفید در غذاهای آسیایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال؛ نوع شرقی آن به طور خاص برای اهداف تجاری کشت می شوند. علاوه بر این، مقدار زیادی عصاره بذر خشخاش برای به دست آوردن روغن آلی تخم خشخاش برای مصارف مختلفی استفاده می شود.

ارزش غذایی دانه های خشخاش

 • کلسیم: 1438 میلی گرم
 • مس: 627 میلی گرم
 • فیبر غذایی:  5 گرم
 • اسید فولیک:  82 میکروگرم
 • آهن:  76 میلی گرم
 • منیزیم:  347 میلی گرم
 • منگنز:  707 میلی گرم
 • نیاسین:  896 میلی گرم
 • پانتوتنیک اسید:  324 میلی گرم
 • فسفر:  870 میلی گرم
 • پتاسیم:  719 میلی گرم
 • پیریدوکسین:  247 میلی گرم
 • ریبوفلاوین:  100 میلی گرم
 • سلنیوم:  5 میکروگرم
 • سدیم:  26 میلی گرم
 • تیامین:  954 میلی گرم
 • ویتامین سی:  1 میلی گرم
 • ویتامین ای:  77 میلی گرم
 • روی: 9 میلی گرم

ارزش غذایی دانه های خشخاش

11 خواص و مزیت شگفت انگیز دانه های خشخاش برای سلامتی 

1.  برای بی خوابی

مقادیر بالای کورتیزول منجر به افزایش سطح استرس می شود که یک مشکل اصلی بی خوابی است. متخصصان تغذیه غذاهای دارای خواص تحریک کننده خواب را برای افرادی که بی خوابی یا الگوی خواب نامنظم دارند توصیه نمی کنند. دانه های خشخاش به دلیل اثرات آرامش بخش آنها بر مغز شناخته شده است که به کاهش سطح استرس کمک می کند و این روند در نهایت امکان می دهد خواب خوبی داشته باشید. با این حال، قبل از تصمیم گیری برای خود درمانی و برای جلوگیری از عوارض جانبی، با پزشک خود مشورت کنید.

2. تخم خشخاش برای زخم های دهان

گفته می شود مواد معدنی موجود در دانه های خشخاش اثرات آرام بخش بر روی زخم های دهان دارند. مصرف منظم دانه های خشخاش می تواند باعث کاهش سوزش معده نیز بشود. با این حال، مطالعات بیشتری در این زمینه در حال انجام است تا دریابیم که چگونه آنها بر زخم های دهان تأثیر می گذارند و آیا بذر خشخاش می تواند مانع از بروز مجدد آنها شود یا خیر.

خواص دانه های خشخاش برای زخم دهان

3. سطح انرژی را افزایش می دهد

دانه های خشخاش مملو از کربوهیدرات های خوب هستند که بدن برای تعادل در سطح انرژی به آن ها نیاز دارد. مصرف منظم دانه ها به بدن اجازه می دهد تا مواد مغذی را جذب کرده و اکسیژن را به بدن منتقل کند، نه تنها به حفظ انرژی بلکه برای تولید آن نیز ضروری است. با این روش می توانید از مشکلاتی مانند خستگی مزمن و سرگیجه جلوگیری کنید.

4. برای سلامت روانشناختی

به ندرت می توانید غذاهایی را که حاوی مؤلفه هایی برای بهبود سلامت روانی هستند، بیابید. دانه های خشخاش به دلیل داشتن مواد مغذی مانند: مس، آهن و کلسیم یکی از آنها است. با مصرف مرتب، مواد مغذی انتقال دهنده های عصبی را تنظیم می کنند که باعث بهبود شناخت و تمرکز می شوند. علاوه بر این، متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند که مصرف بذر خشخاش باعث تاخیر در بروز بیماری های مرتبط با سن مانند بیماری آلزایمر و زوال عقل خواهد شد.

خواص دانه های خشخاش برای سلامت مغز و روانشناختی

5. استخوان ها را تقویت می کند

کلسیم، مس، منگنز و فسفر برای سلامت استخوان ضروری است. تخم های خشخاش، به عنوان یک منبع غنی از مواد مغذی، نه تنها استخوان های بلکه بافت همبند را نیز تقویت می کند. علاوه بر این، منگنز که به طور گسترده در دانه ها یافت می شود، برای تولید کلاژن لازم است که از آسیب دیدگی استخوان های شما مانند شکستگی جلوگیری می کند. اجزای سازنده آن همچنین در مورد تراکم استخوان نقش مهمی دارند.

6. فشار خون را کاهش می دهد

فشار خون بالا می تواند در حمله قلبی و سكته مغزی نقش داشته باشد. بنابراین، باید فشار خون خود را حفظ کنید. متخصصان تغذیه اظهار داشتند: افرادی که فشار خون بالایی دارند، به دلیل دارا بودن مقدار زیاد اسید اولئیک، باید سعی کنند تخم خشخاش مصرف کنند. همچنین باید مصرف غذاهای زیاده از حد فرآوری شده را نیز محدود کنید. با این وجود، توصیه می شود در صورت فشار خون بالا، به جای خود درمانی، با پزشک عمومی خود مشورت کنید تا از عوارض جانبی جلوگیری شود.

خواص دانه های خشخاش برای فشار خون بالا

7. برای سلامت کلیه ها

دانه های خشخاش یک گزینه طبیعی و بی خطر برای درمان مشکلات کلیوی است. این دانه ها مملو از پتاسیم بوده و به عنوان مدر نیز در نظر گرفته می شود. یک مطالعه جدید نشان داد که پتاسیم به طور موثر سنگ کلیه را حل می کند و در حالی که به عنوان داروی ادرارآور است، امکان ادرار کردن مناسب را می دهد و بدن را از سموم بالقوه، مواد شیمیایی و حتی نمک های اضافی پاکسازی می کند. علاوه بر این، اسید اگزالیک موجود در دانه های خشخاش نیز برای حفظ کلیه های سالم ضروری است.

8. درد بدن را تسکین می دهد

متخصصان تغذیه اظهار داشتند كه دانه های خشخاش حاوی خواص ضد درد هستند و می توانند دردهای مختلف بدن را به طور مؤثر تسكین دهند. دانه های خشخاش به منظور کاهش درد و عوامل مرتبط با آن به طور گسترده ای به صورت چای مصرف می شدند. اگر به طور مکرر با سردرد روبرو می شوید، باید نوشیدن مقداری چای گرم تهیه شده با تخم خشخاش را امتحان کنید. با این وجود، در صورت ابتلا به میگرن در مورد درمان خانگی تصمیم نگیرید و در این زمینه با پزشک مراقبت های اولیه مشورت کنید.

خواص دانه های خشخاش برای تسکین درد بدن

9. اگزما و التهاب را درمان می کند

به دلیل مقدار زیاد اسید لینولنیک موجود در دانه های خشخاش، می توانید مشکلات پوستی مانند اگزما و التهاب را درمان کنید. یک پماد صورت ساخته شده با دانه های خشخاش و کمی از آب لیموترش می تواند وضعیت پوست را بهبود بخشد. به سادگی مخلوط را به آرامی روی پوست خود بمالید و بگذارید 15-20 دقیقه خوب روی صورت بنشیند. با آب شیر صورت را بشویید و هفته ای دوبار برای بدست آوردن نتایج ماندگار این کار را تکرار کنید. این پماد به تسکین سوزش، خارش کمک کرده و باعث تسکین پوست نیز می شود.

10. برای دیابتی ها

افراد مبتلا به دیابت به دلیل کالری زیاد و چربی زیاد انواع غذاها اجازه مصرف آنها را ندارند. به همین دلیل است که آنها باید غذاهای غنی شده با فیبر را برای سیر ماندن ساعت ها مصرف کنند. دانه های خشخاش می توانند به یک گزینه میان وعده غذایی برای آنها تبدیل شوند. این ماده حاوی فیبر رژیم غذایی به همراه مقدار زیادی منگنز است که به تنظیم قند در جریان خون آنها کمک می کند.

خواص دانه های خشخاش برای دیابت

11. برای سیستم قلبی عروقی

فیبر رژیمی منبع عالی برای کاهش سطح کلسترول است. وقتی سطح کلسترول متعادل باشد، کمتر در معرض مشکلات قلبی و عروقی قرار خواهید گرفت. یک مطالعه جدید نشان داده است که روغن های برخی از مواد غذایی می توانند وضعیت قلب را بهبود بخشند و روغن دانه های خشخاش یکی از آنهاست. علاوه بر این، بدن به تنهایی اسیدهای چرب امگا 6 که برای قلب ضروری است، تولید نمی کند. بنابراین، باید مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 6 را مصرف کنید. می توانید مقادیر کافی اسیدهای چرب امگا 6 را از دانه خشخاش به دست آورید.

نتیجه

می توان مزایای عمده دانه های خشخاش برای سلامتی را مشاهده کرد. آنها در واقع یک منبع طبیعی و بی خطر برای حفظ یک بدن سالم هستند. بنابراین، شروع به اضافه کردن آنها در غذاهای روزمره خود کنید و بگذارید دانه ها این کار را برای شما انجام دهند.

از
3
رای