خواص دانه های خشخاش برای سلامتی زنان و مردان؛ نحوه مصرف و مضرات

خواص دانه های خشخاش برای سلامتی زنان و مردان؛ نحوه مصرف و مضرات خواص خشخاش چیست ؛ 20 خاصیت شگفت انگیز دانه های خشخاش برای سلامتی، فشار خون بالا و دیابت، مردان، زنان، رحم و زود انزالی، بی خوابی، نحوه مصرف دانه خشخاش و مضرات آن در سلام دنیا بخوانید.

دانه‌های خشخاش یا khus khus که با نام‌های مختلفی در ایالات مختلف هند شناخته می‌شوند، جزء دانه های شناخته‌ شده‌ای هستند که در بسیاری از غذاهای هندی استفاده می شوند. از آنجایی که این دانه ها برای درمان دیابت مفید هستند، در بسیاری از دستور العمل های غذاهایی افراد دیابت نیز استفاده می شوند. با اینکه این دانه ها طعم خاصی دارند، اما برای طعم دادن به غذا این دانه ها خیلی توصیه می شوند. ما در این مطلب سلام دنیا درباره فواید خشخاص برای زنان و مردان و سلامتی بدن و 20 خاصیت شگفت انگیز دانه های خشخاش برای سلامتی، فشار خون بالا و دیابت، رحم و زود انزالی، بی خوابی، نحوه مصرف دانه خشخاش و مضرات آن صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

خواص خشخاص برای زنان و مردان و سلامتی بدن

مزایای تخم خشخاش برای سلامتی شامل: کاهش استرس در تقویت خواب خوب، معالجه زخم دهان، افزایش سطح انرژی، تقویت سلامت روانی، تقویت استخوان ها و کاهش فشار خون است. از دیگر مزایای آن حمایت از سلامت کلیه، تسکین دردهای بدن، درمان اگزما و التهاب، مدیریت دیابت و حمایت از سیستم قلبی عروقی سالم است. دانه های خشخاش ترکیبی بی نظیر از کلسیم و منگنز هستند که می توانند مشکلات مختلف سلامتی از جمله مشکلات باروری در زنان را درمان کنند. متخصصان تغذیه برای تقویت رشد نورون ها مصرف این بذر را توصیه می کنند. در زمان های قدیم، از بذر خشخاش برای آرام کردن نوزادان در حال گریه استفاده می شد.


حتما بخوانید: افزایش قدرت باروری زنان و مردان با 21 نکته مفید


تخم خشخاش چیست؟

دانه های خشخاش از نظر علمی با عنوان Papaver somniferum شناخته می شوند. آنها در سراسر جهان کشت می شوند و کشورهای مختلف برای آنها نام های مختلفی دارند. دانه های خشخاش دارای سه نوع آبی، سفید و شرقی است. تخم های به رنگ آبی ماده اصلی مواد قنادی و نان غربی هستند. دانه های سفید در غذاهای آسیایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال؛ نوع شرقی آن به طور خاص برای اهداف تجاری کشت می شوند. علاوه بر این، مقدار زیادی عصاره بذر خشخاش برای به دست آوردن روغن آلی تخم خشخاش برای مصارف مختلفی استفاده می شود.

گونه های مختلف دانه های خشخاش به راحتی در دسترس شما قرار دارند. از میان گونه های مختلف، انواع شناخته شده دانه خشخاش عبارتند از:

 • دانه های خشخاش سفید، که به عنوان دانه های خشخاش هندی یا آسیایی نیز شناخته می شوند
 • دانه های خشخاش شرقی، که به نام Opium Poppy نیز شناخته می شود
 • دانه های خشخاش آبی، که به عنوان دانه های خشخاش اروپایی نیز شناخته می شوند

ارزش غذایی دانه های خشخاش

 • کلسیم: 1438 میلی گرم
 • مس: 627 میلی گرم
 • فیبر غذایی:  5 گرم
 • اسید فولیک:  82 میکروگرم
 • آهن:  76 میلی گرم
 • منیزیم:  347 میلی گرم
 • منگنز:  707 میلی گرم
 • نیاسین:  896 میلی گرم
 • پانتوتنیک اسید:  324 میلی گرم
 • فسفر:  870 میلی گرم
 • پتاسیم:  719 میلی گرم
 • پیریدوکسین:  247 میلی گرم
 • ریبوفلاوین:  100 میلی گرم
 • سلنیوم:  5 میکروگرم
 • سدیم:  26 میلی گرم
 • تیامین:  954 میلی گرم
 • ویتامین سی:  1 میلی گرم
 • ویتامین ای:  77 میلی گرم
 • روی: 9 میلی گرم

ارزش غذایی دانه های خشخاش

20 مزیت و خواص شگفت انگیز دانه های خشخاش برای سلامتی 

1. خواص خشخاش برای بی خوابی

مقادیر بالای کورتیزول منجر به افزایش سطح استرس می شود که یک مشکل اصلی بی خوابی است. متخصصان تغذیه غذاهای دارای خواص تحریک کننده خواب را برای افرادی که بی خوابی یا الگوی خواب نامنظم دارند توصیه نمی کنند. دانه های خشخاش به دلیل اثرات آرامش بخش آنها بر مغز شناخته شده است که به کاهش سطح استرس کمک می کند و این روند در نهایت امکان می دهد خواب خوبی داشته باشید. با این حال، قبل از تصمیم گیری برای خود درمانی و برای جلوگیری از عوارض جانبی، با پزشک خود مشورت کنید.

 • برای داشتن یک خواب با کیفیت می توان آنها را به شکل دم نوش مصرف کرد یا به صورت خمیر درآورد و با شیر گرم مخلوط کرد. علاوه بر این 4 روش برای مقابله با بی خوابی را هم بخوانید.

حتما بخوانید: درمان خانگی بی خوابی با داروهای گیاهی


2. خواص خشخاش برای برای زخم های دهان

گفته می شود مواد معدنی موجود در دانه های خشخاش اثرات آرام بخش بر روی زخم های دهان دارند. مصرف منظم دانه های خشخاش می تواند باعث کاهش سوزش معده نیز بشود. با این حال، مطالعات بیشتری در این زمینه در حال انجام است تا دریابیم که چگونه آنها بر زخم های دهان تأثیر می گذارند و آیا بذر خشخاش می تواند مانع از بروز مجدد آنها شود یا خیر.

خواص دانه های خشخاش برای زخم دهان

3. خواص خشخاش برای افزایش سطح انرژی

دانه های خشخاش مملو از کربوهیدرات های خوب هستند که بدن برای تعادل در سطح انرژی به آن ها نیاز دارد. مصرف منظم دانه ها به بدن اجازه می دهد تا مواد مغذی را جذب کرده و اکسیژن را به بدن منتقل کند، نه تنها به حفظ انرژی بلکه برای تولید آن نیز ضروری است. با این روش می توانید از مشکلاتی مانند خستگی مزمن و سرگیجه جلوگیری کنید.

4. خواص خشخاش برای سلامت روانشناختی

به ندرت می توانید غذاهایی را که حاوی مؤلفه هایی برای بهبود سلامت روانی هستند، بیابید. دانه های خشخاش به دلیل داشتن مواد مغذی مانند: مس، آهن و کلسیم یکی از آنها است. با مصرف مرتب، مواد مغذی انتقال دهنده های عصبی را تنظیم می کنند که باعث بهبود شناخت و تمرکز می شوند. علاوه بر این، متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند که مصرف بذر خشخاش باعث تاخیر در بروز بیماری های مرتبط با سن مانند بیماری آلزایمر و زوال عقل خواهد شد.

خواص دانه های خشخاش برای سلامت مغز و روانشناختی

5. خواص خشخاش برای تقویت استخوان ها

کلسیم، مس، منگنز و فسفر برای سلامت استخوان ضروری است. تخم های خشخاش، به عنوان یک منبع غنی از مواد مغذی، نه تنها استخوان های بلکه بافت همبند را نیز تقویت می کند. علاوه بر این، منگنز که به طور گسترده در دانه ها یافت می شود، برای تولید کلاژن لازم است که از آسیب دیدگی استخوان های شما مانند شکستگی جلوگیری می کند. اجزای سازنده آن همچنین در مورد تراکم استخوان نقش مهمی دارند.

6. خواص خشخاش برای کاهش فشار خون

فشار خون بالا می تواند در حمله قلبی و سكته مغزی نقش داشته باشد. بنابراین، باید فشار خون خود را حفظ کنید. متخصصان تغذیه اظهار داشتند: افرادی که فشار خون بالایی دارند، به دلیل دارا بودن مقدار زیاد اسید اولئیک، باید سعی کنند تخم خشخاش مصرف کنند. همچنین باید مصرف غذاهای زیاده از حد فرآوری شده را نیز محدود کنید.


حتما بخوانید: درمان قطعی فشار خون بالا با عرقیات گیاهی و دمنوش


با این وجود، توصیه می شود در صورت فشار خون بالا، به جای خود درمانی، با پزشک عمومی خود مشورت کنید تا از عوارض جانبی جلوگیری شود.

خواص دانه های خشخاش برای فشار خون بالا

7. خواص خشخاش برای سلامت کلیه ها

دانه های خشخاش یک گزینه طبیعی و بی خطر برای درمان مشکلات کلیوی است. این دانه ها مملو از پتاسیم بوده و به عنوان مدر نیز در نظر گرفته می شود. یک مطالعه جدید نشان داد که پتاسیم به طور موثر سنگ کلیه را حل می کند و در حالی که به عنوان داروی ادرارآور است، امکان ادرار کردن مناسب را می دهد و بدن را از سموم بالقوه، مواد شیمیایی و حتی نمک های اضافی پاکسازی می کند. علاوه بر این، اسید اگزالیک موجود در دانه های خشخاش نیز برای حفظ کلیه های سالم ضروری است.

8. خواص خشخاش برای تسکین درد بدن

متخصصان تغذیه اظهار داشتند كه دانه های خشخاش حاوی خواص ضد درد هستند و می توانند دردهای مختلف بدن را به طور مؤثر تسكین دهند. دانه های خشخاش به منظور کاهش درد و عوامل مرتبط با آن به طور گسترده ای به صورت چای مصرف می شدند. اگر به طور مکرر با سردرد روبرو می شوید، باید نوشیدن مقداری چای گرم تهیه شده با تخم خشخاش را امتحان کنید. با این وجود، در صورت ابتلا به میگرن در مورد درمان خانگی تصمیم نگیرید و در این زمینه با پزشک مراقبت های اولیه مشورت کنید.


حتما بخوانید: علت و درمان سردرد میگرنی با درمان خانگی و دارویی


خواص دانه های خشخاش برای تسکین درد بدن

9. خواص خشخاش برای درمان اگزما و التهاب

به دلیل مقدار زیاد اسید لینولنیک موجود در دانه های خشخاش، می توانید مشکلات پوستی مانند اگزما و التهاب را درمان کنید. یک پماد صورت ساخته شده با دانه های خشخاش و کمی از آب لیموترش می تواند وضعیت پوست را بهبود بخشد. به سادگی مخلوط را به آرامی روی پوست خود بمالید و بگذارید 15-20 دقیقه خوب روی صورت بنشیند. با آب شیر صورت را بشویید و هفته ای دوبار برای بدست آوردن نتایج ماندگار این کار را تکرار کنید. این پماد به تسکین سوزش، خارش کمک کرده و باعث تسکین پوست نیز می شود.

10. خواص خشخاش برای دیابتی ها

افراد مبتلا به دیابت به دلیل کالری زیاد و چربی زیاد انواع غذاها اجازه مصرف آنها را ندارند. به همین دلیل است که آنها باید غذاهای غنی شده با فیبر را برای سیر ماندن ساعت ها مصرف کنند. دانه های خشخاش می توانند به یک گزینه میان وعده غذایی برای آنها تبدیل شوند. این ماده حاوی فیبر رژیم غذایی به همراه مقدار زیادی منگنز است که به تنظیم قند در جریان خون آنها کمک می کند.

خواص دانه های خشخاش برای دیابت

11. خواص خشخاش برای سیستم قلبی عروقی

فیبر رژیمی منبع عالی برای کاهش سطح کلسترول است. وقتی سطح کلسترول متعادل باشد، کمتر در معرض مشکلات قلبی و عروقی قرار خواهید گرفت. یک مطالعه جدید نشان داده است که روغن های برخی از مواد غذایی می توانند وضعیت قلب را بهبود بخشند و روغن دانه های خشخاش یکی از آنهاست. علاوه بر این، بدن به تنهایی اسیدهای چرب امگا 6 که برای قلب ضروری است، تولید نمی کند. بنابراین، باید مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 6 را مصرف کنید. می توانید مقادیر کافی اسیدهای چرب امگا 6 را از دانه خشخاش به دست آورید.

12. خواص خشخاش برای بهبود باروری

دانه های خشخاش نقش مهمی در افزایش باروری در زن ها ایفا می کنند. این دانه ها به عنوان عاملی برای از بین بردن مخاط از لوله های فالوپ و کمک به بارداری شناخته شده هستند. دانه های خشخاش منجر به افزایش میل جنسی می شوند که افزایش میل جنسی موجب بهبود سلامت جنسی هم می شود.


حتما بخوانید: افزایش میل جنسی زنان با بهترین گیاهان دارویی و خانگی


13. خواص خشخاش برای بهبود هضم غذا

دانه های خشخاش منبعی غنی از فیبر نامحلول محسوب می شوند و برای تقویت سیستم گوارشی و درمان موثر یبوست مفید هستند.

14.  خواص خشخاش برای تقویت چشم

روی و آنتی اکسیدان موجود در دانه های خشخاش باعث بهبود بینایی و برای محافظت از چشم در مقابل بیماری های چشمی مانند دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد) مفید هستند.

15. خواص خشخاش برای تیروئید

روی یک ماده مهم برای عملکرد غدد تیروئید محسوب می شود، دانه خشخاش به دلیل اینکه منبع غنی از روی است نقش مهمی در عملکرد صحیح تیروئید بر عهده دارد.

16. خواص دانه خشخاش در طب سنتی 

برای سال ها، دانه‌های خشخاش به عنوان تسکین دهنده درد آزمایش‌ شده ای، مورد استفاده قرار گرفته اند. بسیاری از پزشکان طب سنتی از خاصیت ضد درد دانه های خشخاش برای تسکین درد و ناراحتی بیماران خود استفاده می کردند. برخی گزارش‌ها نیز مصرف دم نوش خشخاش که از مخلوط کردن دانه‌ها در آب جوش تهیه می‌شود ، را برای کاهش درد توصیه می‌کنند. خاصیت تسکین دهندگی درد در گونه دانه های خشخاش Poppy  بسیار زیاد است.

17. خواص دانه خشخاش برای مو :کمک به درمان شوره سر

با استفاده از دانه های خشخاش خیس شده، فلفل سفید و کشک چکیده خمیری تهیه کنید و این خمیر را به موهای خود بمالید. اجازه دهید این خمیر به مدت نیم ساعت روی سرتان بماند و بعد آن را بشویید. برای جلوگیری از ایجاد شوره سر بطور منظم از این خمیر استفاده کنید.

18. خواص خشخاش برای ارتقای سلامت روان

دانه های خشک شده خشخاش دارای مقادیر بسیار کمی از آلکالوئیدهای تریاک هستند که اثرات مفیدی بر بدن انسان بهمراه دارد. این ترکیبات موجب تسکین تحریک پذیری عصبی می شود و به عنوان یک دارو مسکن کار می کند. دم نوش خشخاش همچنین باعث کاهش سطح کورتیزول در بدن می شود و به پایین آمدن سطح استرس  نیز کمک می کند.

19. خواص خشخاش برای زودانزالی مردان

استفاده از روغن دانه خشخاش در درمان زود انزالی مردان موثر است. همچنین می توانید با تهیه شربت خشخاش و با شیره خرفه به درمان زودانزالی و افزایش میل جنسی کمک کنید.


حتما بخوانید: درمان زود انزالی با 12 درمان خانگی و قوی ترین داروی گیاهی


20. خواص خشخاش برای رحم زنان

یکی از خواص روغن دانه خشخاش افزایش باروری و میل جنسی زنان است و شستشوی لوله های رحم زنانی که مشکل باروری دارند با استفاده از روغن خشخاش می تواند شانس بارداری آنها را افزایش دهد.

خواص خشخاش برای رحم زنان

نحوه مصرف دانه خشخاش

نحوه افزودن دانه خشخاش به برنامه رژیم غذایی ؛ دانه های خشخاش در محصولات قنادی مانند نان شیرینی و کلوچه بکار می رود. همچنین می توان این دانه ها را به عنوان سس به سالاد اضافه کرد و آن ها را به همراه سبزیجات مصرف کرد. از دانه های خشخاش به عنوان تزیین، برای افزودن مقداری دانه ترد بروی پنیر یا روی نان تست هم می توانید استفاده کنید.

مضرات و عوارض جانبی دانه خشخاش

 • دانه های خشخاش را باید از خوار و بار فروشان قابل اعتماد تهیه کنید. دانه های خشخاش اگر به درستی پردازش یا به درستی برداشت نشوند، می توانند حاوی ترکیبات اپیوئیدی باشند. دانه های خشخاش به دلیل داشتن سطوح بالای از آلکالوئیدهای تریاک می توانند باعث شوند که اثرات مسکن های مخدری در بدن ایجاد شود. این می تواند خیلی برای بدن مضر باشد.
 • استفاده از دانه خشخاش برای درمان اختلال بی خوابی باید تحت نظارت پزشک انجام شود. این باید برای مقدار بسیار محدود باشد چون احتمال بروز وابستگی به این دانه وجود دارد.
 • خشخاش باید در حد اعتدال مصرف شود. مصرف بیش از حد دانه های خشخاش می تواند باعث مثبت شدن نتیجه آزمایش اعتیاد شود.

نکته: اطلاعات موجود در این مطلب فقط برای اهداف آموزشی است و به عنوان جایگزینی برای درمان پزشکی توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی در نظر گرفته نشده است. به دلیل نیازهای فردی منحصر به فرد، خواننده باید با پزشک خود مشورت کند تا پزشک مناسب بودن اطلاعات را برای او مشخص کند.

سخن آخر

می توان مزایای عمده دانه های خشخاش برای سلامتی را مشاهده کرد. آنها در واقع یک منبع طبیعی و بی خطر برای حفظ یک بدن سالم هستند. بنابراین، شروع به اضافه کردن آنها در غذاهای روزمره خود کنید و بگذارید دانه ها این کار را برای شما انجام دهند.


مقالات مرتبط:
از
66
رای