علائم هفته دوم بارداری ؛ سقط جنین و تغذیه در هفته دوم بارداری

علائم هفته دوم بارداری ؛ سقط جنین و تغذیه در هفته دوم بارداری علائم هفته دوم بارداری چیست ؛ اندازه جنین، مراقبت های لازم و علت سقط جنین، درد زیر شکم و خونریزی در هفته دوم بارداری نشانه چیست و در هفته دوم بارداری چی بخوریم و چی نخوریم، در سلام دنیا بخوانید.

بارداری شیرین ترین دوران برای مادر است زیرا منتظر دیدن روی فرزند دلبند خود است،هر یک از هفته های بارداری با تغییراتی برای مادر و جنین همراه است،.هفته دوم بارداری بدن در حال آمادگی برای لقاح است و هنوز باردار نیستید، در حقیقت در هفته دوم تخمک گذاری و ابتدای هفته سوم بارداری رخ می دهد. در هفته دوم بارداری علائمی نظیر ترشحات واژن، درد زیر شکم، لکه بینی و تغییر دمای بدن را تجربه خواهید کرد. در این مطلب سلام دنیا قصد داریم شما را با تغییرات بدن، علائم هفته دوم بارداری، اندازه جنین و سقط جنین در هفته دوم بارداری و اینکه در هفته دوم بارداری چی بخوریم و چی نخوریم آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

هفته دوم بارداری چه علائمی دارد

 علاوه بر تست بارداری، بروز علائمی نظیر تغییرات خلق و خو، درد مختصر یک طرفه تخمدان، استفراغ و حالت تهوع، تکرر ادرار، خستگی و خواب‌آلودگی می‌تواند نشان از بارداری باشد.سایر علائم طبیعی بارداری شامل موارد زیر است.


حتما بخوانید: علائم بارداری در هفته اول


ترشحات رحمی

ترشحات رحم در زمان تخمک‌گذاری رنگی شفاف و حالت رقیق مشابه سفیده تخم مرغ دارد. اگرچه این ترشحات ناراحت کننده هستند اما نشانه‌ای از هفته دوم بارداری هستند.

هفته دوم بارداری چه علائمی دارد

درد و تورم سینه

در طی تخمک‌گذاری هورمون های بدن دچار تغییراتی می شوند،این تغییرات سینه ها را حساس و متورم می کنند. همچنین احساس درد سیـنه را نیز تجربه خواهید کرد.

افزایش میل جنسی

در طی تخمک‌گذاری خانم ها افزایش میل جنسی را تجربه می کنند و برقراری رابطه جنسی برای آن‌ها مطلوب خواهد بود.

تغییرات گردن رحم

اگرچه شما این تغییر را حس نمی کنید، اما جالب است بدانید که در زمان تخمک گذاری گردن رحم بازتر، بلندتر و نرم‌تر می‌شود.

لکه بینی

با توجه به برخی علائم می توان زمان تخمک گذاری را مشخص کرد، زیرا در زمان تخمک‌گذاری ممکن است بر روی لباس زیر خود لکه‌هایی را ببینید. این لکه‌ها ممکن است قرمز یا قهوه‌ای رنگ باشند.البته کیت تخمک گذاری زمان دقیق و قطعی تخمک گذاری را مشخص می کند.


حتما بخوانید: لکه بینی در بارداری نشانه چیست


افزایش دمای بدن

در هفته دوم بارداری یکی از تغییراتی که آن را حس می کنید، تغییر دمای بدن است که کمی بیشتر از حد نرمال است.هورمون پروژسترون دلیل افزایش دمای بدن است چون به جداره رحم برای تبدیل به حالت اسفنجی شکل و آماده سازی جهت لانه گزینی کمک می‌کند.

علائم هفته دوم بارداری

هفته دوم بارداری جنین چگونه است

در هفته دوم بارداری هورمون اســتروژن موجب افزایش ضخامت و پرخون شدن دیواره رحم می‌شود. این افزایش ضخامت باعث می شود که جنین به دیواره رحم بچسبد و بتواند از آن تغذیه کند. جالب است بدانید که در هفته دوم جنین شبیه به یک تخم‌مرغ است و وزن و قد ندارد چرا که شما هنوز در زمان باروری هستید و لقاحی صورت نگرفته است. جهت افزایش احتمال بارداری بهتر است که بعد از پریودی زمان تخمک‌گذاری را بدانید.


حتما بخوانید: روش محاسبه زمان تخمک گذاری


اندازه جنین در هفته دوم بارداری

همانطور که در قسمت بالا اشاره شد در هفته دوم بارداری بدن در حال آمادگی برای لقاح است و هنوز باردار نیستید،اندازه جنین در هفته دوم بارداری اندازه یک تخم مرغ است و قد و وزنی هم ندارد.

اندازه جنین در هفته دوم بارداری

هفته دوم بارداری و درد پریودی

بارداری با تغییراتی در بدن همراه است،این تغییرات هم شامل فرم بدن می شود و هم تغییرات هورمونی،بروز این تغییرات منجر به دل درد پریودی در اوایل بارداری می شود.این دل درد معمولا در اوایل تا هفته 12 بارداری اتفاق می افتد.در بعضی خانم ها علاوه بر انقباضات و دل درد لکه بینی و خونریزی نیز رخ می دهد. این اتفاق خونریزی زمان لانه گزینی نامیده میشود. معمولا در زمان پریودی این اتفاق رخ میدهد که با پریودی اشتباه گرفته میشود. البته این دل دردها باعث نگرانی نمی شوند زیرا بعد از اتمام این دوره رفع می شود.

هفته دوم بارداری و درد زیر شکم

لانه گزینی و تغییرات رحم

تغییراتی که در اوایل بارداری در رحم و منطقه گردن رحم رخ می دهد و تایید بارداری است می‌تواند منجر به درد زیر شکم شود. تقریبا دو هفته پس از باروری، تخمک بارور می شود و در رحم لانه گزینی انجام می دهد و به دیواره آن می‌چسبد. این اتفاق با دردهای خفیف مانند دردهای عادت ماهانه همراه است.علت بروز این دردها می تواند گاز، نفخ و گشاد شدن رحم نیز باشد،البته این دردهای خفیف به ندرت موجب نگرانی می شوند.

عفونت مجرای ادرار

 در دوران بارداری به دلیل افزایش وزن رحم روی مثانه می‌تواند موجب مسدود شدن مجرای ادراری و در نتیجه عفونت مجرای ادرار شود.علائم عفونت رحم شامل درد در ناحیه مثانه، گرفتگی‌های زیر شکم، ناراحتی زمان دفع ادرار و تکرر ادرار است.

هفته دوم بارداری و درد زیر شکم

سقط جنین

بنابه گفته متخصصان زنان و زایمان آمریکا از دست رفتن جنین در 20 هفته اول بارداری سقط جنین نامیده می شود، که بیشتر از نیمی از آن‌ها در 13 هفته اول بارداری اتفاق می افتد.اگرچه شایع‌ترین علامت سقط جنین خونریزی است اما درد زیرشکم هم می‌تواند به دلیل سقط جنین رخ دهد. درد زیر شکم ناشی از سقط جنین ممکن است افزایش پیدا کند و مشابه درد عادت ماهانه باشد.


حتما بخوانید: باردار شدن بعد از سقط جنین


درد رباط گردنی رحم

بخش جلوی رحم که رحم را به کشاله ران وصل می‌کند رباط گرد نام دارد و برای اینکه بتواند در دوران بارداری از رحم پشتیبانی کند کش می‌آید.این درد در سه ماهه دوم که شکم مادر شروع به بزرگ شدن می کند شایع‌تر است. البته می‌تواند زودتر هم رخ بدهد. این اتفاق می تواند موجب درد در زیر شکم شود که ممکن است تا باسن هم ادامه پیدا کند.

بارداری خارج از رحم

بارداری های خارج از رحم اغلب در لوله فالوپی رحم رخ می دهند و باعث می شوند جنین در خارج از رحم رشد کند، در موارد نادر احتمال رشد جنین در تخمدان‌ها یا گردن رحم هم وجود دارد. بارداری های خارج از رحم شامل علائمی نظیر درد زیر شکم، کمردرد و خونریزی است.

هفته دوم بارداری و درد زیر شکم:بارداری خارج رحم

هفته دوم بارداری چی بخوریم

مصرف اسید فولیک

مصرف فـولیک اسید و آهن برای مادران در دوران بارداری ضروری است، زیرا این ویتامین ضروری باعث از بین رفتن خطر نقص لوله عصبی خواهد شد.سبزیجات برگ سبز سرشار از این این ویتامین هستند.

مصرف میوه و سبزیجات

مصرف سبزیجات و میوه‌های رنگی تازه ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای بدن‌ مادر و جنین در این دوران حساس را تامین میکند.

هفته دوم بارداری چی بخوریم

مصرف غذاهای سالم

سبزیجات برگ سبز ( سالاد ) ، میوه های زرد رنگ (زردآلو ، هویچ ، انبه)، دانه های خرد شده (نان گندم کامل) یا برنج، بلغور جو و لبنیات کم چربی (شیر؛ ماست و پنیر).

رژیم غذایی متعادل

یک رژیم غذایی متعادل حاوی کربوهیدرات ، پروتئین ، چربی ها ، ویتامین ها و مواد معدنی است.

مصرف لبنیات

مصرف لبنیات در بارداری مانند مصرف شیر، پنیر و ماست را به دلیل تامین کلسیم در برنامه غذایی خود قرار دهید.


حتما بخوانید: میوه های ممنوعه در بارداری که باعث سقط جنین می شود


 هفته دوم بارداری چی نخوریم

 • مصرف بی رویه کافئین (قهوه، کاپوچینو، چایی و...) را کاهش دهید زیرا خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد.
 • مصرف بیش از حد شیرینی و خوراکی‌هایی مانند دونات و کیک را کاهش دهید.
 • از مصرف آرد سفید و شکرها و قندهای سفید تصفیه نشده در کوکی ها ، دونات ، شیرینی ها ، آبنبات، کیک خودداری کنید.

هفته دوم بارداری چی نخوریم

 • مصرف چربی اشباع شده که در مواد سرخ کردنی مثل سیب زمینی یا مرغ کنتاکی  وجود دارد و مواد غذایی حاوی نمک و شکر را حذف کنید.زیرا استفاده بیش از حد از این نوع چربی‌ها،موجب افزایش ویار بارداری می شود.
 • از مصرف الکل، مواد مخدر و یا سیگار در دوران بارداری خودداری کنید.

سقط جنین در هفته دوم بارداری

در صورتی که بارداری پیش از هفته بیستم به اتمام برسد و جنین توانی برای زنده ماندن خارج از رحم را نداشته باشد، سقط جنین رخ  میدهد. سقط جنین به دو صورت خودبه‌خودی و یا سقط القایی رخ می دهد. در بروز سقط جنین خودبه خودی عوامل بی‌شماری دخیل هستند که مادر در بروز آنها کنترلی ندارد.سقط جنین بسیار شایع است و در حدود یک چهارم حاملگی‌ها مشاهده می‌شود.در صورت بروز علائم هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه شود.به‌طور کلی علائم سقط جنین با بروز علائمی نظیر لکه‌بینی، خونریزی، ترشح بافت و یا مایعات از واژن، کمردرد، درد شکمی و انقباضات شدید شکم همراه است.

سقط جنین در هفته دوم بارداری

خونریزی در هفته دوم بارداری نشانه چیست

بروز خونریزی واژینال قبل از زایمان مادر، چه در هفته دوم و چه در هفته سوم بارداری، می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد.خونریزی میتواند اولین علت سقط جنین محسوب شود، و از بین رفتن جنین پیش از هفته بیستم بارداری را در پی دارد. علاوه براین خونریزی می‌تواند به دلیل لانه‌گزینی جنین باشد. این عمل معمولا 10الی 14روز بعد از لقاح رخ می‌دهد. عواملی مانند عفونت دهانه رحم، التهاب دهانه رحم یا رشد توده در دهانه رحم نیز می‌تواند خونریزی واژینال را ایجاد کنند. بروز بارداری خارج از رحم یا بارداری مولار هم می تواند دلیل خونریزی واژینال در بارداری باشند.


حتما بخوانید: علت حاملگی خارج از رحم چیست


مراقبت های لازم برای هفته دوم بارداری

برای افزایش احتمال باروری در هفته دوم رعایت نکات زیر بسیار تاثیر گذار است.

 • مصرف روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک را در برنامه خود قرار دهید.
 • وزن خود را در محدوده طبیعی حفظ کنید.
 • از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید.
 • مرتب ورزش کنید؛ یکی از مناسب تریم ورزش ها برای مادران باردار ورزش پیاده روی محسوب می شود.
 • میزان استرس خود را به حداقل برسانید.
 • از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید.

مراقبت های لازم برای هفته دوم بارداری:از مصرف سیگار خودداری کنیدرا

 • وعده‌های غذایی کوچک اما مداوم بخورید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید. 
سخن پایانی

هفته های اول بارداری به جهت رشد جنین و باروری مادر مرحله مهمی از بارداری محسوب می شود، در نتیجه نه تنها تغذیه بلکه عادات دیگر هم در سلامت مادر و جنین تاثیر گذار هستند. هر نوع مراقبت، توجه و رسیدگی به مادر به معنای مراقبت و توجه به جنین بوده که در رشد او تاثیر به سزایی خواهد داشت.


مطالب مرتبط:

آیا با وجود پریود شدن احتمال بارداری همزمان هست

ورم صورت در بارداری نشانه چیست
 

از
1
رای