7 پماد برای خارش واژن و علت خارش

7 پماد برای خارش واژن و علت خارش روش های درمان متعددی برای خارش واژن وجود دارد و بسته به علت خارش، می توان از داروهای مختلفی استفاده کرد. اما برای خارش واژن چه پمادی بزنیم و علت خارش واژن را در سلام دنیا بخوانید.

خارش واژن یک مشکل ناراحت کننده و گاهی دردناک است که اغلب به علت عوامل تحریک کننده، عفونت یا یائسگی رخ می دهد. خارش ممکن است در اثر اختلالات پوستی یا بیماری های مقاربتی نیز رخ دهد. در موارد نادر، ممکن است خارش واژن به علت استرس و حتی سرطان باشد. اما علل بروز خارش واژن چیست؟ آیا پمادهایی برای درمان خارش واژن وجود دارند؟ در این مقاله از سایت سلام دنیا، به شما درباره اینکه برای خارش واژن چه پمادی بزنیم؛ پمادهای مختلفی برای درمان خارش واژن به کار می روند را معرفی می کنیم.

ابتدا در مورد دلایل خارش واژن صحبت می کنیم. در اکثر موارد دلیلی برای نگرانی خارش واژن وجود ندارد. اما اگر تصور می کنید که ممکن است یک مشکل یا بیماری اساسی باشد، با متخصص زنان تماس بگیرید. پزشک می تواند از طریق معاینه و آزمایش علت خارش را تشخیص دهد. او همچنین داروهای مناسبی را برای درمان آن تجویز می کند.

علت خارش واژن چیست؟

در این قسمت، به طور خلاصه دلایل خارش واژن را توضیح می دهیم:

 • وجود تحریک کننده هایی مانند صابون، داروهای ضد بارداری موضعی، کرم ها و ...
 • بیماری پوستی
 • عفونت مخمر
 • واژینوز باکتریال
 • بیماری های مقاربتی
 • یائسگی
 • استرس
 • سرطان ولوا

همانطور که توضیح داده شد، علل مختلفی برای خارش واژن وجود دارد، اما شایع ترین علت خارش واژن، عفونت قارچی است. تحقیقات نشان می دهد که از هر 4 زن، 3 نفر در طول زندگی خود به این بیماری دچار می شوند. پس بهتر است ابتدا در مورد روش درمان این عفونت صحبت کنیم.


حتما بخوانید: 12 علت شایع خارش شدید واژن


اکنون چند پماد را برای درمان عفونت های قارچی معرفی می کنیم:

پماد برای خارش واژن ناشی از عفونت قارچی

1. پماد واژینال کلوتریمازول برای خارش واژن

از این دارو برای درمان عفونت های قارچی و مخمری واژن استفاده می شود. مشخصه اصلی این پماد این است که سوزش، خارش و ترشح مربوط به این عفونت را کاهش دهد. این دارو در گروه «ضد قارچ های آزول» قرار دارد. بنابراین عملکرد یکسانی با این داروها داشته و با توقف رشد قارچ ها عمل می کند

پماد کلوتریمازول برای خارش واژن

2. پماد میکونازول واژینال

از این دارو برای درمان کاندیدیاز جلدی و مهبلی فرجی ناشی از کاندیدا آلبیکنس و سایر گونه های کاندیدا استفاده می شود. میکونازول یک ایمیدازول متوقف کننده رشد قارچ است که در دوز بالا می تواند باعث مرگ قارچ ها نیز شود.

تذکز: دو پماد توضیح داده شده در بالا، اثرات درمانی یکسانی دارند اما میزان ایجاد حساسیت در اثر مصرف پماد میکونازول بیشتر از کلوتریمازول است و به همین دلیل اکثر پزشکان داروی کلوتریمازول را تجویز می کنند.


حتما بخوانید: روش های مختلف درمان عفونت واژن با ماست


پماد خارش واژن برای درمان واژینوز باکتریال 

اکنون چندین پماد برای درمان واژینوز باکتریال را معرفی می کنیم:

 • کرم واژینال کلیندامایسین
 • پماد واژینال تریپل سولفا

1. کرم واژینال کلیندامایسین

از این دارو برای درمان واژینوز باکتریال استفاده می کنیم. این دارو در گروه «آنتی بیوتیک ها» قرار دارد که با توقف رشد باکتری ها عمل می کند. در حال حاضر کرم واژینال کلیندامایسین با دوز 2 درصد در بازار به فروش می رسد.

پماد کلیندامایسین برای خارش واژن

2. پماد واژینال تریپل سولفا

پماد واژینال تریپل سولفا یک داروی ضد باکتری است و برای درمان عفونت های ناشی از باکتری گاردنلا واژینالیس مصرف می شود.

نکاتی در خصوص عفونت باکتریایی واژن:

 • در حدود 20 تا 40 درصد از موارد، احتمال عود مجدد عفونت پس از یک ماه وجود دارد. در این موارد، اعمال ژل میترونیدازول می تواند از عود بیماری جلوگیری کند.
 • استفاده از پروبیوتیک هایی لاکتوواژ به مدت یک هفته نیز مانع از عود مجدد عفونت باکتریایی می شود.

پمادی برای رفع خارش بیرونی واژن

از دیگر علل خارش واژن، حساسیت یا عوامل تحریک کننده هستند که برای رفع خارش در ناحیه بیرونی واژن، این پمادها توصیه می شود:

1. پماد هیدروکورتیزون

پماد هیدروکورتیزون یک داروی مرطوب کننده و ضد التهاب است که از آن برای درمان التهاب پوستی، اگزما، خارش در ناحیه تناسلی زنان، جوش و حتی نیش حشرات استفاده می شود.


حتما بخوانید: کرم (پماد) هیدروکورتیزون چیست و کاربرد آن


2. پماد فلوئوسینولون

پماد فلوئوسینولون نیز برای برطرف کردن خارش در ناحیه بیرونی واژن مورد استفاده قرار می گیرد که برای برطرف کردن حساسیت های پوستی، درمان نیش حشرات، اگزما و التهاب پوستی است.

3. پماد تریامسینولون

پماد تریامسینولون نیز یک داروی کورتیکواستروئید قوی است که نقش ضد التهابی برای برطرف کردن انواع ضایعات پوستی دارد.

تذکر: تمام داروهای توضیح داده شده در بالا دارای عوارض جانبی و موارد منع مصرف هستند. پس بهتر است قبل از استفاده حتما با پزشک خود مشورت کنید.

سخن آخر

روش های درمان متعددی برای خارش واژن وجود دارد و بسته به علت خارش واژن، می توان از داروهای مختلفی استفاده کرد. لازم به ذکر است که تحت هیچ شرایطی به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک از این داروها استفاده نکنید. پزشک می تواند بهترین داروها و پماد برای خارش واژن را با توجه به بیماری و شرایط سلامتی تان برای شما تجویز نماید. اگر تجربه استفاده از هر یک از این داروها را دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط

دلایل خارش واژن قبل از دوران قاعدگی و درمان های خانگی و پزشکی آن

19 واقعیت شگفت انگیز درباره واژن (اندام تناسلی) زنان

خارش و ترشحات واژن کودک + علل، درمان خانگی و اقدامات پزشک

از
413
رای