آزمایش CA125 چیست؛ زمان انجام، حد نرمال و دلیل بالا بودن ca125

آزمایش CA125 چیست؛ زمان انجام، حد نرمال و دلیل بالا بودن ca125 آزمایش CA125 چیست ؛ بهترین زمان برای انجام آزمایش CA125 برای تشخیص سرطان تخمدان و روش انجام و آزمایش CA125 باید چند باشد و علت بالا بودن آزمایش CA125 در سلام دنیا بخوانید.

آزمایش CA 125 مقدار پروتئین CA 125 (آنتی ژن سرطان 125) را در خون اندازه گیری می کند. در این مطلب از سلام دنیا درباره آزمایش CA125 چیست، زمان توصیه ، بهترین زمان انجام آزمایش ca125 برای تشخیص سرطان تخمدان، چگونگی ، حد نرمال و علت بالا بودن آزمایش CA125 صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آزمایش CA125 چیست؟ (آنتی ژن سرطانی)

این آزمایش ممکن است برای نظارت بر برخی سرطان ها در طول درمان و پس از درمان استفاده شود. در برخی شرایط، این آزمایش ممکن است برای بررسی علائم اولیه سرطان تخمدان در افرادی که در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، استفاده شود. آزمایش CA 125 به طور کلی برای غربالگری سرطان تخمدان به اندازه کافی دقیق نیست زیرا بسیاری از شرایط می توانند سطح این پروتئین را افزایش دهند.شرایطی که می تواند باعث افزایش CA 125 شود شامل بسیاری از موارد غیر سرطانی مانند قاعدگی و فیبروم های رحمی است. برخی از سرطان ها نیز ممکن است باعث افزایش سطح CA 125 شوند ، از جمله سرطان های تخمدان، آندومتر، صفاق و لوله فالوپ.ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است آزمایش CA 125 را به چند دلیل توصیه کند:

آزمایش CA125 چیست؟

آزمایش CA125 چه زمانی توصیه می شود؟

برای نظارت بر درمان سرطان اگر سرطان تخمدان، آندومتر، صفاق یا لوله فالوپ دارید، ممکن است ارائه دهنده شما آزمایش CA 125 را به طور منظم برای نظارت بر وضعیت و درمان شما توصیه کند. اما نشان داده نشده است که چنین نظارتی نتیجه را برای مبتلایان به سرطان تخمدان بهبود بخشد و ممکن است به دورهای اضافی و غیر ضروری شیمی درمانی یا سایر درمان ها منجر شود.


حتما بخوانید: رژیم غذایی برای تخمدان پلی کیستیک


برای غربالگری سرطان تخمدان اگر در معرض خطر هستید. اگر سابقه خانوادگی قوی سرطان تخمدان دارید یا یک ژن ارثی دارید که خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می دهد، ممکن است ارائه دهنده شما آزمایش CA 125 را به عنوان یکی از راه های غربالگری این سرطان توصیه کند. برخی از ارائه دهندگان ممکن است آزمایش CA 125 همراه با سونوگرافی ترانس واژینال را هر 6 تا 12 ماه برای افراد در معرض خطر بسیار بالا توصیه کنند.

با این حال، برخی از افراد مبتلا به سرطان تخمدان ممکن است سطح CA 125 افزایش یافته نداشته باشند . و هیچ مدرکی نشان نمی دهد که این غربالگری احتمال مرگ ناشی از سرطان تخمدان را کاهش می دهد. سطح بالای CA 125 می تواند ارائه دهنده شما را وادار کند تا شما را تحت آزمایش های غیرضروری و احتمالاً مضر قرار دهد.
برای بررسی عود سرطان افزایش سطح CA 125 ممکن است نشان دهنده بازگشت سرطان تخمدان پس از درمان باشد. نظارت منظم CA 125 نشان داده نشده است که نتایج را برای مبتلایان به سرطان تخمدان بهبود بخشد و ممکن است منجر به دورهای اضافی و غیر ضروری شیمی درمانی یا سایر درمان ها شود.
اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما مشکوک به سرطان تخمدان یا نوع دیگری از سرطان باشد، ممکن است تحت آزمایش های اضافی قرار بگیرید. سایر آزمایش‌هایی که ممکن است در ارزیابی این سرطان‌ها مفید باشند عبارتند از سونوگرافی ترانس واژینال یا لگن، پروتئین سرم اپیدیدیم انسانی 4 (HE4)، CT و MRI . ممکن است برای تایید تشخیص به روشی برای برداشتن نمونه ای از سلول ها برای آزمایش نیاز باشد.

آزمایش CA125 چه زمانی توصیه می شود؟

بهترین زمان برای انجام آزمایش CA125

اگر خون شما فقط برای CA 125 آزمایش می شود ، می توانید طبق معمول قبل از آزمایش غذا بخورید و بنوشید.


حتما بخوانید: بهترین زمان و افرادی که باید pap test انجام دهند


آزمایش CA125 چگونه انجام می شود؟

برای آزمایش CA 125 ، یکی از اعضای تیم مراقبت های بهداشتی شما با وارد کردن یک سوزن در رگ، معمولاً در دست یا بازو، نمونه خون می گیرد. نمونه خون برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. می توانید بلافاصله به فعالیت های معمول خود بازگردید.

آزمایش CA125 چگونه انجام می شود؟

حد نرمال آزمایش CA125 (آزمایش CA125 باید چند باشد)

نتایج آزمایش CA 125 در اختیار ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما قرار می‌گیرد و او در مورد نتایج با شما صحبت خواهد کرد. از ارائه دهنده خود بپرسید که چه زمانی می توانید انتظار داشته باشید که نتایج خود را بدانید.


حتما بخوانید: 8 موردی که خطر یائسگی زودرس را افزایش می دهد


اگر سطح CA 125 شما بالاتر از حد انتظار باشد، ممکن است بیماری سرطانی نداشته باشید یا نتیجه آزمایش می تواند به این معنی باشد که سرطان تخمدان، آندومتر، صفاق یا لوله فالوپ دارید. ارائه دهنده شما ممکن است آزمایش ها و روش های دیگری را برای تعیین تشخیص شما توصیه کند.

اگر سرطان تخمدان، آندومتر، صفاق یا لوله فالوپ در شما تشخیص داده شده است، کاهش سطح CA 125 اغلب نشان می دهد که سرطان به درمان پاسخ می دهد. افزایش سطح ممکن است نشان دهنده بازگشت یا ادامه رشد سرطان باشد.

حد نرمال آزمایش CA125

علت بالا بودن آزمایش CA125

تعدادی از شرایطی که سرطانی نیستند می توانند باعث افزایش سطح CA 125 شوند ، از جمله:

  • اندومتریوز
  • بیماری کبد
  • قاعدگی
  • بیماری التهابی لگن
  • بارداری
  • فیبروئید رحم
سخن آخر

آزمایش Ca125 ازمایشی است که مقدار پروتئین را در خونه اندازه گیری می کند،در برخی شرایط این آزمایش ممکن است برای بررسی علائم اولیه سرطان تخمدان استفاده شود.


مقالات مرتبط:

علائم سرطان تخمدان چیست؛ علت، تشخیص و درمان سرطان تخمدان

علائم و درمان کیست تخمدان در دختران مجرد چیستاز
1
رای