میکروبیوم روده چیست، چگونه رشد می کند و روش تقویت آن

میکروبیوم روده چیست، چگونه رشد می کند و روش تقویت آن میکروبیوم روده چیست و چگونه رشد می کند ؛ علت مهم بودن میکروبیوم روده برای سلامتی و روش های تقویت میکروبیوم روده ؛ بیماری دیس بیوز ناشی از مختل شدن میکروبیوم روده در سلام دنیا.

برای کسانی که اخبار سلامت را دنبال می کنند، ممکن است با کلماتی مانند "پروبیوتیک"، "کامبوچا" یا حتی نام های باکتریایی که تلفظ آنها سخت است، مانند بیفیدوباکتریا یا لاکتوباسیلوس آشنا باشند. پیام های مرتبط با روده در همه جا وجود دارد، هم در رسانه های عمومی و هم در علم. با ورود بسیاری از مکمل‌ها، نوشیدنی‌های بهداشتی و تبلیغاتی که نوید درمان همه مشکلات سلامتی ما را می‌دهند، ​​درک عملکرد و اهمیت واقعی باکتری‌هایی که پراکنده هستند دشوار است.  ما در این مقاله سلام دنیا، مقدمه‌ای درباره میکروبیوم روده و چرایی اهمیت آن برای سلامتی و روش تقویت میکروبیوم روده برای شما ارائه می‌کنیم.

میکروبیوم روده چیست؟

موادی که در مجرای روده شما زندگی می کنند، میکروبیوم روده نامیده می شوند. این میکروارگانیسم‌ها که عمدتاً از باکتری‌ها تشکیل می‌شوند، در عملکردهای حیاتی برای سلامت و تندرستی شما نقش دارند. این باکتری ها در سیستم گوارش شما زندگی می کنند و نقش کلیدی در هضم غذایی که می خورید دارند و به جذب و سنتز مواد مغذی نیز کمک می کنند. میکروب روده در بسیاری از فرآیندهای مهم دیگر که فراتر از روده شما گسترش می‌یابند، از جمله متابولیسم، وزن بدن، تنظیم سیستم ایمنی، و همچنین عملکرد مغز و خلق و خوی شما، دخیل هستند. عوامل زیادی وجود دارد که بر نوع و مقدار باکتری ما تأثیر می گذارد و اگرچه اکثر ما به یک «انتروتیپ» خاص تعلق داریم. شبیه داشتن یک گروه خونی خاص هر فردی ردپای باکتری منحصر به فردی دارد.

میکروبیوم روده چگونه رشد می کند؟

در واقع، برخی از تحقیقات نشان می دهد که این شروع زمانی است که ما هنوز در رحم هستیم. وقتی به دنیا می‌آیید، عوامل زیادی وجود دارد که بر انواع باکتری‌هایی که در روده شما زندگی می‌کنند و رشد می‌کنند تأثیر می‌گذارند. ژنتیک و سلامت والدین شما، چه از طریق زایمان طبیعی به دنیا آمده باشید چه  سزارین، و چه شیر مادر را خورده باشید یا چه شیرخشک همه همه تاثیر گذار هستند.


حتما بخوانید: علت سندرم روده تحریک پذیر چیست


چیزهای زیادی وجود دارند که می توانند باکتری هایی را که در روده شما زندگی می کنند را شکل دهند. تغییر برخی از این چیزها دشوار است، مانند ژنتیک، رویدادهای استرس زا یا بیماری، اما برخی از عواملی هستند که می توانیم آنها را اصلاح یا کنترل کنیم، مانند رفتارهای سبک زندگی ما به ویژه رژیم غذایی.

میکروبیوم روده چگونه رشد می کند؟

"روده سالم" چیست و چه ارتباطی با میکربیوم دارد

همه ما زندگی روزمره خود را در محیط های مختلف با ترکیبی از عادت ها و محیط های مختلف زندگی می گذرانیم. به همین دلیل، هر یک از ما یک میکروبیوم روده داریم که حداقل کمی متفاوت از میکروبیوم والدین، خواهر و برادر یا دوستان خارج از کشورمان است. میکروبیوم شما مانند اثر انگشت  است که مخصوص شماست. به همین دلیل، و همچنین به دلیل اینکه چیزهای زیادی در مورد میکروبیوم ما وجود دارد که هنوز به طور کامل آن را درک نکرده ایم، گفتن دقیق اینکه چه چیزی یک میکروبیوم سالم روده را تشکیل می دهد، دشوار است.

به طور کلی، یک روده سالم خود دارای مانعی است که در جلوگیری از خروج محتویات روده مانند میکروبیوتا، ذرات غذای هضم نشده و سموم به جریان خون موثر است. روده سالم چندین کار مهم دیگر نیز دارد، از جمله کمک به مبارزه با عفونت، و همچنین انجام تمام عملکردهای معمول گوارشی و تنظیمی آن، مانند جذب و سنتز مواد مغذی که برای حفظ عملکرد بدن در بهترین حالت ضروری هستند.

ما بر اساس شواهد موجود فکر می کنیم که وجود انواع مختلف و متنوع باکتری در روده ما چیز خوبی است. چنین تنوعی ممکن است به این معنی باشد که روده شما در موقعیت بهتری برای مبارزه و مقاومت در برابر عوامل بیماری زا قرار دارد. به علاوه، اگر یک سویه از باکتری به دلایلی نتواند کار خود را انجام دهد، نوع دیگری مشابه می تواند وارد عمل شود و کارها را انجام دهد.

ما هنوز نمی دانیم دقیقاً چگونه می توان از یک میکروبیوم روده سالم اطمینان حاصل کرد یا حتی آن را اندازه گیری کرد و در حال حاضر سلامت روده با نحوه انجام وظایف مهم خود بدان معناست که به جای تمرکز بر روی یک نوع یا مقدار خاصی از "باکتری های خوب"، ممکن است بخواهید روی رفتارهای گسترده تری تمرکز کنید که باعث شود میکروبیوم روده  به خوبی کار کند، مانند خوردن یک رژیم غذایی سالم، داشتن ورزش و خواب کافی، داشتن فعالیت بدنی.


حتما بخوانید: علت و درمان کولیت اولسراتیو (روده زخمی)


"دیسبیوز" چیست؟ (ارتباط رژیم غذایی با میکروبیوم روده)

در برخی موارد، میکروبیوم روده نامتعادل یا مختل می شود به این بیماری دیس بیوز می گویند. این می تواند ناشی از عوامل زیادی باشد، از جمله استرس، بیماری، اضافه وزن، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها یا خوردن یک رژیم غذایی بی کیفیت. در واقع، رژیم غذایی مهمترین عامل قابل تغییر است که بر ترکیب باکتری های ساکن در روده ما تأثیر می گذارد. به نظر می رسد خوردن یک رژیم غذایی متشکل از غذاهای پرانرژی و بسیار فرآوری شده و همچنین امولسیفایرها و شیرین کننده های مصنوعی مانع عملکر خوب روده ما می شود.

اگر سد روده شما ضعیف شده باشد، ذرات کوچک مانند باکتری یا تکه های کوچک غذا می توانند به جریان خون شما نفوذ کنند، جایی که به عنوان مزاحم مشخص می شوند و سیستم ایمنی شما را فعال می کنند. این به عنوان "روده نشتی" شناخته می شود و شواهد زیادی برای این  عامل بیماری وجود دارد. فعال شدن مداوم سیستم ایمنی و التهاب ناشی از آن، ما را در معرض خطر ابتلا به طیف وسیعی از بیماری ها قرار می دهد و می تواند سلامت جسمی و روانی ما را به خطر بیندازد.

برای تقویت میکروبیوم روده چه کاری می توانم انجام دهم؟

خوشبختانه، شواهد خوبی وجود دارد که نشان می دهد چندین کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا میکروبیوتای روده خود را سالم و متعادل نگه دارید و عملکرد مطلوبی داشته باشید. نحوه غذا خوردن، عادات ورزشی و دفعات مصرف آنتی‌بیوتیک نمونه‌هایی از عوامل تحت کنترل ما هستند (در اینجا بیشتر درباره تأثیر رژیم غذایی متنوع، ورزش و مصرف آنتی‌بیوتیک بر میکروبیوتا توضیح داده شده است). تحقیقاتی که اکنون انجام می‌شود به همه ما کمک می‌کند تا بفهمیم چگونه از اختلالات مرتبط با سلامت روده پیشگیری یا درمان کنیم.

سخن آخر

میکروبیوم روده از میلیاردها باکتری و سایر میکروارگانیسم ها تشکیل شده است که با سایر سلول های انسان در روده  وجود دارند. میکروبیوم روده به هضم، متابولیسم، عملکرد سیستم ایمنی و سلامت مغز کمک می کند. میکروبیوم روده از هنگامی که جنین هستیم  آغاز می شود. در زندگی رشد می کند و تحت تأثیر ژنتیک، روش زایمان، سن، استرس، بیماری، محیط، مصرف دارو و رژیم غذایی است.

روده هر کس متفاوت است، و مهم است که باکتری‌ها به جای داشتن انواع و تعداد خاصی از باکتری‌ها، بتوانند بهترین عملکرد خود را داشته باشند تعادل روده ما می‌تواند توسط عوامل متعددی مختل شود و این می‌تواند باعث التهاب شود. چندین کار وجود دارد که می توانیم انجام دهیم تا میکروبیوتای روده خود را سالم و متعادل نگه داریم.


مقالات مرتبط:

علائم سرطان روده بزرگ چیست

درمان یبوست و پاکسازی روده بزرگ در خانه تنها با 3 نوع آب میوهاز
2
رای