اثر دومینو در روانشناسی چیست؛ علت و ساخت ​​قانون دومینو در زندگی

اثر دومینو در روانشناسی چیست؛ علت و ساخت ​​قانون دومینو در زندگی اثر دومینو چیست ؛ علت و چگونگی درک اثر درونی دومینو در روانشناسی ؛ روش ساخت و استفاده از قوانین اثر دومینو افکت در زندگی برای ترک عادت های بد و ایجاد و جایگزین عادات خوب در سلام دنیا بخوانید.

رفتارهای انسانی اغلب با یکدیگر گره خورده است. بیاید مقدمه این مطلب از سلام دنیا را با یک داستان کوچک شروع کنیم. به عنوان مثال، زنی به نام جنیفر دوکس لی را در نظر بگیرید. لی برای دو دهه و نیم در دوران بزرگسالی‌ اش، هرگز رختخوابش را مرتب نکرد، مگر زمانی که مادرش یا مهمانانش از خانه می‌رفتند. در یک مقطع زمانی، او تصمیم گرفت دوباره امتحان کند و موفق شد چهار روز متوالی تختش را مرتب کند - یک چیز به ظاهر پیش پا افتاده. با این حال، صبح روز چهارم، وقتی تختخواب را تمام کرد، او نیز یک جوراب برداشت و چند لباس دور اتاق خواب تا کرد.

بعد، او خود را در آشپزخانه یافت، ظروف کثیف را از سینک برداشت و آنها را در ماشین ظرفشویی گذاشت، سپس ظروف را در یک کمد سازماندهی کرد و یک چیز زینتی را روی پیشخوان به عنوان یک قطعه مرکزی قرار داد. او بعداً توضیح داد: «کار تخت‌خوابی من زنجیره‌ای از کارهای کوچک خانگی را به وجود آورده بود... احساس می‌کردم یک بزرگ‌تر هستم - یک بزرگسال شاد و قانونی با تختی مرتب، یک سینک تمیز، یک کمد مرتب. زنی هستم که به طور معجزه آسایی خود را از مثلث برمودای پر انرژی آشوب خانگی بیرون کشیده است.» او در حال تجربه اثر دومینو بود. با ما همراه باشید تا بدانید اثر دومینو در وانشناسی چیست؛ علت دومینو افکت و روش ساخت و استفاده از قوانین اثر دومینو در زندگی برای ایجاد عادات جدید و ترک کردن عادات بد چگونه امکان پذیر است.

اثر دومینو چیست؟

اثر دومینو بیان می‌کند که وقتی شما یک رفتار را تغییر می‌دهید، یک واکنش زنجیره‌ای را فعال می‌کند و باعث تغییر در رفتارهای مرتبط نیز می‌شود. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2012 توسط محققان دانشگاه نورث وسترن نشان داد که وقتی افراد میزان اوقات فراغت بی تحرک را در هر روز کاهش می دهند، مصرف چربی روزانه خود را نیز کاهش می دهند. به شرکت کنندگان هرگز به طور خاص گفته نشد که چربی کمتری بخورند، اما عادات غذایی آنها به عنوان یک عارضه جانبی طبیعی بهبود یافت، زیرا آنها زمان کمتری را روی مبل تماشای تلویزیون و صرف غذا خوردن صرف کردند. یک عادت به عادت دیگر منجر شد، یکی دومینوی بعدی را از بین برد.


حتما بخوانید: نکات و قوانین طلایی برای هدف گذاری و رسیدن به اهداف


شما ممکن است متوجه الگوهای مشابه در زندگی خود شوید. به عنوان یک مثال شخصی، اگر به عادت خود در باشگاه رفتن پایبند باشم ، طبیعتاً تمرکزم روی کار و خواب راحت‌تر در شب است، حتی اگر هیچ برنامه‌ای برای بهبود هر یک از این رفتارها نداشته باشم. اثر دومینو برای عادات منفی نیز صادق است. ممکن است متوجه شوید که عادت به چک کردن تلفن شما منجر به عادت کلیک کردن بر روی اعلان‌های رسانه‌های اجتماعی می‌شود که منجر به عادت مرور بی‌دقت در رسانه‌های اجتماعی می‌شود که منجر به 20 دقیقه تعلل می‌شود. به قول پروفسور استنفورد، بی جی فاگ، "شما هرگز نمی توانید فقط یک رفتار را تغییر دهید. رفتارهای ما به هم مرتبط هستند، بنابراین وقتی یک رفتار را تغییر می دهید، رفتارهای دیگر نیز تغییر می کند.

اثر دومینو چیست

چگونگی درک اثر درونی دومینو

همانطور که می توانم بگویم، اثر دومینو به دو دلیل رخ می دهد.

  • اول، بسیاری از عادات و روتین هایی که زندگی روزمره ما را تشکیل می دهند به یکدیگر مرتبط هستند. ارتباط متقابل شگفت انگیزی بین سیستم های زندگی وجود دارد و رفتار انسان نیز از این قاعده مستثنی نیست. ارتباط ذاتی چیزها دلیل اصلی این است که چرا انتخاب در یک زمینه از زندگی می تواند منجر به نتایج شگفت انگیز در زمینه های دیگر شود، صرف نظر از برنامه هایی که انجام می دهید.
  • دوم، اثر دومینو بر یکی از اصول اصلی رفتار انسانی سرمایه گذاری می کند: تعهد و ثبات. این پدیده در کتاب کلاسیک رفتار انسان، تأثیر رابرت سیالدینی توضیح داده شده است. ایده اصلی این است که اگر افراد به یک ایده یا هدف متعهد شوند، حتی به روشی بسیار کوچک، به احتمال زیاد به آن تعهد احترام می‌گذارند، زیرا اکنون آن ایده یا هدف را با تصویر خود همسو می‌دانند.

حتما بخوانید: 125 مثال و نمونه اهداف بلند مدت در زندگی و راه رسیدن به آنها


با بازگشت به داستان از ابتدای این مقاله، هنگامی که جنیفر دوکز لی شروع به مرتب کردن رختخواب خود هر روز کرد، تعهد کوچکی به این ایده داشت که "من از آن دسته افرادی هستم که خانه تمیز و منظمی را حفظ می کنم." پس از چند روز، او شروع به متعهد شدن به این خودانگاره جدید در سایر مناطق خانه اش کرد. این یک محصول جانبی جالب از دومینو افکت است. این نه تنها مجموعه ای از رفتارهای جدید را ایجاد می کند، بلکه اغلب باعث تغییر در باورهای شخصی نیز می شود. با سقوط هر دومینوی کوچک، شما شروع به باور چیزهای جدید در مورد خودتان و ایجاد عادات مبتنی بر هویت می کنید.

قوانین اثر دومینو

دومینو افکت صرفاً پدیده ای نیست که برای شما اتفاق می افتد، بلکه چیزی است که شما می توانید ایجاد کنید. این در توان شماست که با ایجاد رفتارهای جدید که به طور طبیعی به اقدام موفق بعدی منجر می شود، یک واکنش زنجیره ای از عادات خوب ایجاد کنید.

قوانین اثر دومینو

سه کلید برای ساخت این اثر در زندگی واقعی وجود دارد. در اینجا سه ​​قانون اثر دومینو وجود دارد:

  • با کاری که بیشترین انگیزه را برای انجام آن دارید شروع کنید. با یک رفتار کوچک شروع کنید و آن را به طور مداوم انجام دهید. نه تنها احساس رضایت می کنید، بلکه چشمان شما را به روی نوع فردی که می توانید تبدیل کنید نیز باز می کند. مهم نیست کدام دومینوی اول می افتد، تا زمانی که یکی بیفتد. (برای اطلاعات بیشتر در این مورد، قانون دو دقیقه را بررسی کنید .)
  • حرکت خود را حفظ کنید و بلافاصله به سراغ کار بعدی بروید که انگیزه انجام آن را دارید. اجازه دهید شتاب تمام کردن یک کار شما را مستقیماً وارد رفتار بعدی کند. با هر بار تکرار، به تصویر جدید خود از خود متعهدتر خواهید شد.
  • وقتی شک دارید، چیزها را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید. همانطور که عادت های جدید را امتحان می کنید، روی کوچک نگه داشتن آنها و قابل کنترل نگه داشتن آنها تمرکز کنید. اثر دومینو در مورد پیشرفت است، نه نتیجه. به سادگی حرکت را حفظ کنید. اجازه دهید روند تکرار شود، زیرا یک دومینوی به طور خودکار دومینوی بعدی را از بین می برد.وقتی یک عادت نمی تواند منجر به رفتار بعدی شود، اغلب به این دلیل است که این رفتار به این سه قانون پایبند نیست. مسیرهای مختلفی برای سقوط دومینو وجود دارد. روی رفتاری که از آن هیجان زده اید تمرکز کنید و اجازه دهید در طول زندگی شما موجی از آن شود.

سخن آخر

برای اینکه بدانید قانون و اثر دومینو چیست؛ این مطلب از سلام دنیا را از دست ندهید چرا که هر چه به آن نیاز دارید در همین جا گردآوری شده است. در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این روش ها به شما در یادگیری مطلب سرچ شده کمک کرده باشند.


مطالب مرتبط:

چگونه می توان در این دنیای آشفته بر اهداف خود متمرکز شد؟

21 مهارت توسعه فردی برای زندگی بهتر

8 گام مهم فرآیند تصمیم گیریاز
2
رای