چگونه عادت های بد را ترک کنیم؛ لیست عادت های بد و روش اصلاح آنها

چگونه عادت های بد را ترک کنیم؛ لیست عادت های بد و روش اصلاح آنها عادت های بد چیست؛ لیست عادت های بد و نحوه اصلاح آنها با پنج گام اساسی برای ترک هر عادت بد و اینکه چگونه عادت های بد را اصلاح یا ترک کنیم در سلام دنیا بیاموزید.

عادت های بد همه ما را رنج می دهد. اما چه یک رفتار خاص آزاردهنده باشد (غر زدن)، یا وقت گرانبهای شما را تلف کند (به تعویق انداختن) واقعاً ممکن است به کسی صدمه بزند (مثل شخصی که پشت سر او از او صحبت می کنید)، ترفندها و تکنیک های موثری وجود دارد که هر کسی می تواند برای کاهش رفتار خود از آن استفاده کند. در این مطلب از سلام دنیا درباره چگونه عادت های بد را ترک کنیم،  لیست عادت های بد، نحوه اصلاح آنها و پنج گام اساسی برای ترک هر عادت بد صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

چگونه عادت های بد را ترک کنیم

البته، رفتارهای عادتی (عادات عمیق ریشه دار و یا عادات مضر) ممکن است به چند سال و حتی برخی جلسات درمانی با یک متخصص سلامت روان نیاز داشته باشد تا از بین برود. اما این کار کاملاً قابل انجام است - و روانپزشکان، روانشناسان و درمانگران شناختی موافقند که شناخت اولین گام برای ترک هر عادت بدی است. بنابراین اگر رفتار خاصی را که می‌خواهید تغییر دهید متوجه شده‌اید و تایید کرده‌اید، در حال حاضر در مسیر ایجاد عادات بهتر هستید - و یک عمر حالت بدنی خوب (به جای قوز کردن)، مانیکور (به جای جویدن ناخن) ) و دوستی های قابل اعتماد (عاری از شایعات کوچک).


حتما بخوانید: راههای بخشیدن شوهر برای گفتن چیزهای آزاردهنده


لیست عادت های بد

1. اصلاح عادت بد: همیشه دیر کردن

چرا ممکن است این کار را انجام دهید: دلیل خوب؟ ممکن است فکر کنید که وقت شما مهمتر از وقت دیگران است (یا حداقل برای افرادی که همیشه منتظر هستید، چنین اتفاقی می افتد). در هر صورت، شما فاقد برخی مهارت های ضروری مدیریت زمان هستید.

چگونه آن را اصلاح کنیم

وقتی کسی از شما می خواهد کاری را انجام دهید، فورا نپذیرید. بگویید دوباره به آنها مراجعه می کنید، سپس تصمیم بگیرید که آیا واقعا وقت دارید یا خیر. همچنین، مشخص کنید که کدام کارها همیشه باعث می شوند شما دیر کنید. شاید این کار خشک شدن موهای شما در صبح باشد: زمان خود را تعیین کنید تا ببینید چقدر طول می کشد، سپس زمان کافی (بخوانید: زمان بیشتری) را به برنامه روزانه خود اختصاص دهید.

ترفندها:

ساعت خود را پنج دقیقه سریع تنظیم کنید و به موقع برای تاخیرهای غیرمنتظره بسازید. و اگر دیر کردید همیشه از قبل تماس بگیرید. نه تنها خوب است، بلکه شرم از برقراری تماس های مکرر نیز ممکن است انگیزه ای باشد که باید وقت شناس باشید.

نحوه اصلاح عادت های بد1

ترک عادت بد

2. اصلاح عادت بد: به تعویق انداختن کار

چرا ممکن است این کار را انجام دهید: این یک استراتژی برای مدیریت اضطراب ناشی از تکمیل یک کار است . اجتناب از انجام کار به شما تسکین موقت می دهد، اما، البته، در دراز مدت، احساس وحشتناکی دارد.

چگونه می توان آن را اصلاح کرد

توجه داشته باشید که وقتی کار را به تعویق می اندازید، دیگران ممکن است فکر کنند که شما برای انجام آن کار اهمیتی ندارید - و این بدتر از تکمیل کاری کمتر از کامل است. یک ترفند خوب برای شروع: خودتان را مسئول نگه دارید و دوستی را بیاورید. به سازمانی که از آن حمایت نمی‌کنید، چک کنید و آن را به یکی از دوستانتان بدهید تا نگه دارد. اگر کار محول شده توسط خود را تا تاریخ مشخصی به پایان نرسانید، از او بخواهید کمک مالی را پست کند. اگر خود را مسئول عواقب آن کنید، به شما انگیزه می دهد تا کار را به پایان برسانید. این استراتژی برای شما خوب به نظر نمی رسد؟ راه های هوشمندانه دیگری را برای ترک عادت به تعویق انداختن خود امتحان کنید.

3. اصلاح عادت بد: بی نظمی

چرا ممکن است این کار را انجام دهید: ممکن است یک پردازنده بصری باشید. شما دوست دارید توسط در یک شلوغی احاطه شوید، زیرا این موضوع محرک است - و به شما یادآوری می کند که کار خود را انجام دهید. اما از آنجایی که شما زمان را برای جستجوی چیزها تلف می کنید، نتیجه معکوس می دهد. به علاوه، واقعاً می تواند اضطراب را تشدید کند. یک فضای به هم ریخته واقعاً می تواند به یک ذهن درهم ریخته منجر شود.


حتما بخوانید: 17 نشانه داشتن ارتباط روحی و معنوی با دیگران


چگونه آن را اصلاح کنیم

 کاغذها را جدا کنید. از پوشه ها یا جعبه هایی در رنگ های مختلف استفاده کنید. لین کاتز، مربی زندگی می گوید: «یکی از مشتریان من 12 کلیپ بورد در دفترش آویزان کرده است: شش تا برای پروژه های فعلی و شش تا برای پروژه هایی که ممکن است بعداً به آنها برسد. او هنوز از نظر بصری تحریک می شود، اما اطراف او مرتب است." سیستمی را راه‌اندازی کنید که برای شما کار کند و با مراحل اولیه شروع کنید، مانند قرار دادن کلیدهایتان در یک مکان هر روز.

4. اصلاح عادت بد: بی قراری

چرا ممکن است این کار را انجام دهید: شما انرژی اضافی دارید، شاید به دلیل افزایش آدرنالین ناشی از مصرف بیش از حد کافئین یا شکر، و باید به نحوی از بدن خارج شود. فقط از قلمی که مدام روی آن کلید می کنید بپرسید.

چگونه آن را اصلاح کنید: اگر اهل نوشیدنی لاته بزرگ هستید، آن را کاهش دهید. برای کنترل اوج و فرورفتگی انرژی، ورزش و خواب کافی نیز مهم است . و سعی کنید حرکت دست‌ها و پاهایتان را به تمرین‌های ایزومتریک تبدیل کنید: دست‌ها را در دامان خود قرار دهید و روی فشار دادن آرام کف دست‌ها به هم تمرکز کنید. برای پاهای خود، هر دو پا را صاف روی زمین قرار دهید و سپس فشار دهید. این تمرینات ظریف را تا زمانی که بی قراری فروکش کند انجام دهید.

نحوه اصلاح عادت های بد2

5. اصلاح عادت بد: ترکاندن آدامس

چرا ممکن است این کار را انجام دهید: این یک تثبیت دهانی دیگر است که در مواقعی که عصبی یا مضطرب هستید به عنوان یک پوشش امنیتی عمل می کند.

چگونه آن را ترک کنیم

 در واقع، یک راه حل سریع و موثر برای از بین بردن این عادت، تغییر به آب نبات های سفت است – اگرچه این کار برای دندان های شما خوب نیست. اگر واقعاً نمی‌خواهید آدامس را کنار بگذارید، از یک دوست بخواهید هر بار که صدای شما را در حال انجام آن می‌شنود جلوی شما را بگیرد. وقتی او به آن اشاره کرد، آنقدر  ادامه دهید تا صدای خود را بشنوید و متوجه شوید که چقدر بلند و آزاردهنده است.

وانمود کنید که شخص دیگری هستید که باید به آدامس ترکاندن شما گوش دهد (و تماشا کند). عالی نیست، درست است؟ ممکن است آنقدر خجالت بکشید که دیگر انجام ندهید. هنگامی که خود را در حال انجام آن می شنوید، آن را یادداشت کنید و سپس دیگر انجام ندهید. هر بار که تصمیم به توقف می‌گیرید، مغزتان دوباره سیم‌کشی می‌کند تا نخوردن آدامس را به حالت پیش‌فرض تبدیل کند. در نهایت با کمی تلاش به هیچ وجه این کار را انجام نمی دهید.

6. اصلاح عادت بد: قوز کردن

چرا ممکن است این کار را انجام دهید: ممکن است هنگام بزرگ شدن به دلیل اینکه  بلندتر از دیگران بوده اید یا سینه های شما قبل از همسالان خود رشد کرده است یا  خسته باشید و استرس داشته باشید (قابل درک است) این کار را انجام دهید.

چگونه آن را اصلاح کنید

برای تقویت عضلات عمقی شکم و پشت خود ، از کلاس های رقص، پیلاتس یا یوگا استفاده کنید (این گروه های عضلانی در صورت استفاده ناکافی ممکن است ضعیف شوند، اما برای حفظ وضعیت بدنی سالم و بدون درد ضروری هستند). شروع با یک تمرین فوق‌العاده ساده شانه‌های بالا انداختن - به لمس کردن شانه‌ها به لاله گوش خود فکر کنید - راه ساده‌تری برای مبارزه با قوز کردن است. 10 چرخش شانه به جلو و 10 چرخش به عقب انجام دهید تا هوشیاری خود را به وضعیت بدن خود بیاورید و به شما یادآوری کند که بلند شوید و بنشینید. فعالیت بدنی منظم واقعا به مبارزه با خستگی ذهنی و جسمی که می‌تواند به خمیدگی کمک کند، کمک می‌کند.

7‌. اصلاح عادت بد: وسواس تلفن

چرا ممکن است این کار را انجام دهید: خیلی به خودتان سخت نگیرید - تلفن های هوشمند عمداً برای ربودن توجه شما طراحی شده اند و شما را درگیر نگه می دارند. صادقانه بگویم، همه ما از یک نقطه ضعف شروع می کنیم. اما تثبیت تلفن شما ممکن است عمیق‌تر شود: اضطراب غیرمنطقی از ناتوانی در بررسی متون، اخبار، رسانه‌های اجتماعی و به طور کلی اینترنت. شما نگران هستید که چیزی مهم را از دست بدهید یا کنار گذاشته شوید. یا به سادگی قربانی وسوسه سرگرمی های فوری و بی پایان، اطلاعات و ارتباطات در نوک انگشتان خود شده اید - و فراموش می کنید که در واقع به بالا نگاه کنید، ارتباط برقرار کنید و فقط باشید .

چگونه می توان آن را اصلاح کرد

رها کردن آیفون خود برای همیشه احتمالاً یک گزینه نیست، اما راه هایی وجود دارد که می توانید زمان صفحه نمایش خود را کنترل کنید. قوانینی را برای خود تنظیم کنید، مانند: عدم تلفن در زمان صرف غذا (حتی زمانی که به تنهایی غذا می خورید). تلفن خود را از جایی که می خوابید دور نگه دارید. یک  مدت زمانی برای برنامه های خاص گوشی را کنار بگذارید. و در لحظه ای که هوس کردید یا اعلان دریافت کردید، اراده را احضار کنید که به آن نگاه نکند . اگر نیاز دارید، اعلان‌ها را برای برنامه‌هایی که حواس‌پرت‌کننده‌ترین یا فریبنده‌ترین برنامه‌ها هستند را خاموش کنید. همچنین، به این فکر کنید که چقدر احساس ناخوشایندی دارد که با کسی باشید که ترجیح می دهد به تلفن خود نگاه کند تا اینکه به شما نگاه کند، به شما گوش دهد، با شما صحبت کند. وقتی گوشی خود را در میانه یک قرار قهوه بیرون می آورید، این احساس را در دیگران ایجاد می کنید.


حتما بخوانید: آسیب بی احترامی و بدگویی از همسر جلوی فرزندان 


8‌. اصلاح عادت بد: جویدن ناخن

چرا ممکن است این کار را انجام دهید: این رفتار خاص اغلب برای کسب آرامش و تسکین استرس و اضطراب استفاده می شود.

نحوه ترک آن

: ابتدا توجه داشته باشید که چه زمانی ناخن های خود را می جوید و چه شرایطی باعث جویدن ناخن شما می شود و سپس سعی کنید عمل دیگری را جایگزین کنید که بتوانید آن انرژی را به سمت آن هدایت کنید. میوه ممکن است برای نگه داشتن یک استرس در نزدیکی شما باشد تا زمانی که احساس می کنید می خواهید با آن بازی کنید. مواظب کوتاه نگه داشتن ناخن های خود باشید. همچنین می‌توانید ناخن‌های خود را با لاک مخصوصی که برای جلوگیری از ناخن‌جویدن است، لاک بزنید. دستکش بپوشید (بله، واقعا). مانیکور را زیاد کنید تا نه تنها از جویدن لاک تلخ اجتناب کنید، بلکه یک پوشش رنگی مجلل و مجموعه تمیزی از کوتیکول ها را خراب کنید.

نحوه اصلاح عادت های بد3

عادت های بد اخلاقی

9. اصلاح عادت بد: غر زدن

چرا ممکن است این کار را انجام دهید: شما مطمئن نیستید که قدرت درخواست چیزی یا ایجاد تغییر را دارید. در کودکی، احتمالاً وقتی به چیزی که می‌خواستید نرسیدید، فر می زدید و نتیجه داد - اما دیگر بچه نیستید.

چگونه می توان آن را اصلاح کرد

 به عنوان یک بزرگسال، اگر فکر می کنید که شکایت نتایج یکسانی را به همراه خواهد داشت،در اشتباه  هستید. اگر شریک یا دوستان شما چیزی در مورد ناله شما می گویند، توجه داشته باشید. به جای غر زدن مانند یک نوجوان، با درخواست مستقیم (اما مودبانه) آنچه را که می خواهید بیان کنید. به عنوان مثال، به جای اینکه با شکایت از اینکه سر میز کنار آشپزخانه گیر کرده اید، یک شب را خراب کنید، مؤدبانه از پیشخدمت بخواهید کار شما را راه بیندازد. اگر نمی توانید کاری در مورد آن انجام دهید - یا مایل به انجام کاری در مورد آن نیستید - ارزش آن را ندارد (پس این کار را نکنید).

10. اصلاح عادت بد: غیبت کردن

چرا ممکن است این کار را انجام دهید: سعی می‌کنید با افشای عیب‌های دیگران، تمرکز خود را از بین ببرید. اما فردی که از روی عادت غیبت می کند، واقعاً باور نمی کند که خوب نیست. شایعه پراکنی همچنین می تواند در لحظه احساس بسیار خوبی داشته باشد - برای اینکه در مورد کسی یا چیزی صحبت کنید، با دوستان یا همکاران ارتباط برقرار کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

چگونه آن را ترک کنیم

با آنچه که برای صحبت در مورد آن انتخاب می‌کنید به‌طور استثنایی هماهنگ شوید. از مکالمات خود برای به اشتراک گذاشتن تجربیات خود، مانند کشف یک رستوران جدید یا آخرین تعطیلات خود استفاده کنید. رویدادهای جاری، موسیقی، برنامه‌های تلویزیونی یا ورزش را دنبال کنید تا در کنار افراد دیگر چیز دیگری برای بحث در اختیار شما قرار دهد. اگر موضوع به سمت صحبت کردن در مورد افراد دیگر می رود، سعی کنید فقط چیزهای خوب در مورد آنها بگویید (یا خنثی، اگر نمی توانید به چیزی فکر کنید).

به علاوه، هرگز نمی‌دانید چه کسی می‌تواند در گوش‌نواز مکالمه شما باشد. اگر از یک همکار شاکی هستید، توجه داشته باشید که بهترین دوست او ممکن است زنی باشد که مستقیماً پشت شما در قطار است. غیبت کردن همچنین باعث می شود که شما غیرقابل اعتماد به نظر برسید. حتی ممکن است وقتی مردم متوجه شوند که شما غیبت می کنید دوستان و تماس های خود را از دست بدهید.

11. اصلاح عادت بد: کمال گرایی

چرا ممکن است این کار را انجام دهید: والدین شما که احتمالاً کمال گرا بودند، انتظارات زیادی داشتند. شما خودتان را با کاری که انجام می‌دهید و اینکه چقدر خوب انجام می‌دهید تعریف می‌کنید، اما به نظر می‌رسد هیچ کاری انجام نشده است.

چگونه آن را اصلاح کنید

خود را آموزش دهید که کمتر اهمیت دهید. آره واقعا. هنگام انجام یک کار کوچک - کاری که هیچ تأثیر حرفه ای یا شخصی ندارد، مانند شستن ظرف ها یا مرتب کردن تخت، عمداً یک کار ضعیف انجام دهید. متوجه خواهید شد که عواقب آن چندان وحشتناک نیست. محدودیت های زمانی برای کارها تنظیم کنید و از زنگ هشدار استفاده کنید. در برنامه شما جایی برای آن "یک چیز دیگر" وجود نخواهد داشت تا آن را کامل کند.

در نهایت، فقط برای سرگرمی، کاری را انجام دهید که واقعاً در آن برتری ندارید. در کلاس نقاشی شرکت کنید. علیرغم اینکه قبلاً هرگز بازی نکرده اید، یک بازی شافلبورد انجام دهید. امتیاز را حفظ نکنید، فقط سعی کنید از یادگیری چیزهای جدید لذت ببرید. زمانی که هیچ کس (مخصوصاً شما) از شما انتظار کامل بودن را ندارد، کم کردن فشار به نوعی خوب است.

نحوه اصلاح عادت های بد4

پنج گام اساسی برای ترک هر عادت بد

در نهایت، اگر عادت آزاردهنده‌ای دارید که در این لیست نیست، بدانید که توانایی و اختیار کامل برای ترک آن را دارید. بسیاری از ترفندهای فوق برای انواع عادات کاربرد دارند. در اینجا پنج گام اساسی برای از بین بردن رفتارهای مشکل ساز، با حسن نیت از Cherry Pedrick، RN، یکی از نویسندگان کتاب کار تغییر عادت ، یک برنامه گام به گام که ریشه در تکنیک های شناختی-رفتاری دارد، آورده شده است.

1. بدانید چه زمانی عادت شما ظاهر می شود. موقعیت های مستعد عادت را شناسایی کنید. یادداشت کنید که چند وقت یکبار و کجا خودش را نشان می دهد.

2. عواقب آن را بدانید. مزایا و معایب حفظ – یا تغییر – عادت خود را فهرست کنید.

3. یک رفتار جایگزین را بشناسید. یک واکنش رقابتی (بهتر) ایجاد کنید که بتوانید به جای ترک عادت قدیمی خود از آن استفاده کنید.

4. اهداف خود را بشناسید. برنامه ای با اهداف کوتاه مدت و بلندمدت تهیه کنید و زمانی که به آنها رسیدید به خود پاداش دهید.

5. بدانید که انسان هستید. اگر به روش های قدیمی خود برگشتید، خودتان را مورد ضرب و شتم قرار ندهید. این یک بخش طبیعی از تغییر است و می تواند چندین بار تلاش کنید تا اصلاح شوید.

سخن آخر

با توجه به لیست عادت های بدی که در این مطلب آمد توجه کنید حتی اگر یکی از آنها عادت همیشگی شما بود سعی در ترک آن کنید. امیدواریم که از این مطلب استفاده برده باشید.


مقالات مرتبط:

فواید احترام گذاشتن به دیگران و بزرگترها

چگونه بفهمیم جذاب هستیم یا نه

جلوگیری از عادی شدن، ایجاد صمیمیت و تنوع در رابطهاز
3
رای