نشانه محیط کاری سمی چیست + عواقب ماندن در یک محل کار ناسالم

نشانه محیط کاری سمی چیست + عواقب ماندن در یک محل کار ناسالم محیط کاری سمی چیست؛ علائم محیط کار سمی کدامند ؛ خطرات و عواقب ماندن در یک محیط کاری سمی و 15 نشانه محیط کاری یا فرهنگ سمی آیا دورکاری به معنای نبود محل کار سمی است در سلام دنیا بخوانید.

ما بخش زیادی از زندگی خود را در محل کار می گذرانیم. در حالی که ما انتظار نداریم شغلمان بی نقص باشد،نباید نیز احساس شکنجه کنیم. در این مطلب از سلام دنیا درباره محیط کاری سمی چیست ، عواقب ماندن در آن محیط و 15 نشانه محیط کاری یا فرهنگ سمی صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بیایید به زمان حدود ده سال به عقب برگردیم، درست است؟ من یکی از معدود افرادی بودم که در یک دفتر کوچک مشغول به کار بودند. من سرپرستم را دوست داشتم و دوست داشتم با همکارانم شوخی کنم، اما این مانع از بروز تنش نشد. نمی‌توانستم بیش از پنج دقیقه طول بدم که از ناهار برگردم تا اینکه معاون مدیر از سرپرست من بپرسد که آیا از استراحت برگشته‌ام؟ همین یک چیز کوچک باعث شد تمام لحظات خوب مثل خاطرات دور به نظر برسند. پس از یک روز پر استرس، به دکتر مراجعه کردم که نگران سطح خطرناک فشار خون من بود . روز قبل به دلیل درگیری با همین دستیار مدیر، کار را زودتر ترک کردم، لرزیدم و تقریباً ترک کردم. نیازی به گفتن نیست، با وجود اتاقی که اکثراً افراد متعادلی داشتند، در یک محیط کاری سمی بودم. 

محیط کاری سمی چیست؟

محیط کاری سمی به هر محل کاری گفته می شود که در آن عملیات روزانه دارای سطح استرس ناسالم و غیرحرفه ای باشد. محیط های کاری سمی می توانند از قلدری، آزار و تبعیض... تا ضرب الاجل های نامعقول، حجم کاری سنگین و انتظارات غیرواقع بینانه متغیر باشند. این محیط می تواند نتیجه یک رئیس سمی، همکاران بد یا سیاست های ظالمانه باشد. همچنین می‌تواند ناشی از یک فضای عمومی  باشد که منجر به احساس بی‌ارزش کارکنان می شود.


حتما بخوانید: نشانه های والدین سمی و نحوه برخورد با آنها


عواقب ماندن در یک محیط کاری سمی

اگر به طور متوسط ​​40 ساعت در هفته کار می کنید، این بیش از 2000 ساعت در سال است. اگر در یک محیط کاری سمی هستید، آن ساعات پر از ترس و استرس خواهد بود و هیچ انگیزه مثبتی ندارید .این می تواند منجر به فرسودگی جسمی و روانی شود و شما را خسته و بی روحیه کند و ماندن در یک محیط کاری سمی می تواند عواقب جدی بر سلامت روحی، جسمی و عاطفی شما داشته باشد.

در واقع، تحقیقات نشان داده است که کار در چنین محیط‌هایی می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی، افسردگی، اضطراب و حتی اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) شود. همچنین می تواند منجر به افزایش سطح استرس شود که ممکن است بر کیفیت زندگی شما در خارج از دفتر تأثیر بگذارد.

عواقب ماندن در یک محیط کاری سمی

15 نشانه محیط کاری یا فرهنگ سمی

1. از نشانه های محیط کار مسموم: ارتباط ضعیف

در یک محیط کاری ایده آل، باید خطوط ارتباطی واضحی بین مدیریت و کارکنان وجود داشته باشد.اگر این خطوط تار شوند یا وجود نداشته باشند، می تواند سردرگمی و هرج و مرج ایجاد کند که در سراسر محل کار پخش می شود. محیط های کاری سمی می توانند از قلدری، آزار و تبعیض... تا ضرب الاجل های نامعقول، حجم کاری سنگین و انتظارات غیرواقع بینانه متغیر باشند.

به عنوان مثال، آیا ایمیل های شما بی پاسخ می مانند؟ آیا جلسات بدون دستور کار یا هدف مشخص برگزار می شود؟ آیا نشانه هایی از طرفداری نسبت به برخی کارمندان نسبت به سایرین وجود دارد؟ افراد هنگام صحبت چگونه عمل می کنند؟ یادم می‌آید که در یک شغل احساس پوچی می‌کردم بر اساس اینکه چگونه افراد خاصی می‌آیند و شروع می‌کنند به صحبت با شخص دیگر و نادیده‌ام می‌گیرند، اگرچه من به وضوح قبلاً با آن شخص صحبت می‌کردم. 

2. از نشانه های محیط کار مسموم: عدم احترام در بین همکاران

نحوه تعامل همکاران با یکدیگر را مشاهده کنید. اگر آنها دائماً در حال دعوا کردن، غیبت کردن و اظهار نظرهای منفی در مورد یکدیگر هستند، احتمالاً فرهنگ کاری ناسالم وجود دارد.این وضعیت زمانی بدتر می شود که سرپرستان و مدیران درگیر باشند.


حتما بخوانید: فواید احترام گذاشتن به دیگران و بزرگترها


اگر آنها به شوخی منفی بپیوندند یا خودشان درگیر آن باشند، این می تواند فضای کاری بدی ایجاد کند که باعث ایجاد رنجش و ترس می شود. احترام ضعیف می تواند خود را به روش های دیگری مانند تحقیر نظرات، تاکتیک های ارعاب و مدیریت خرد نشان دهد.

نشانه های محیط کاری سمی و ناسالم1

3. از نشانه های محیط کار مسموم: عدم شناخت از مدیریت

یک محل کار سمی را می توان با عدم شناخت کار خوب مشخص کرد. در چنین محیطی، کارکنان ممکن است احساس کنند که از کمک های آنها قدردانی نمی شود ، که می تواند منجر به احساس بی ارزشی و بی انگیزگی شود.

اگر عملکرد خوب نادیده گرفته شود یا به هیچ وجه پاداش داده نشود، برای کارکنان دشوار است که انگیزه خود را حفظ کنند و روی کار خود سرمایه گذاری کنند. این همچنین می تواند منجر به تضاد بین مدیریت و کارکنان شود، زیرا ممکن است کارمندان احساس کنند که کار آنها جدی گرفته نمی شود یا برای آنها ارزش قائل نمی شود.چنین فقدان شناختی برای کار سخت می تواند منجر به نرخ جابجایی بالا شود زیرا کارکنان ناامید می شوند.

4. از نشانه های محیط کار مسموم: توقعات غیر منطقی

نشانه یک محل کار سمی می تواند انتظارات غیر واقعی و دست نیافتنی از مدیریت باشد. اگر رئیس شما از شما می خواهد کارهایی را که دور از دسترس هستند انجام دهید، این می تواند نشانه ای باشد که چیزی درست نیست.

علاوه بر این، اگر دائماً از شما خواسته می شود که اضافه کاری داشته باشید و ساعات اضافی را بدون هیچ گونه پاداش یا پاداش اضافی اختصاص دهید، این نیز می تواند نشانه ای از یک محل کار سمی باشد. اگر چنین انتظاراتی به یک هنجار تبدیل شود، می تواند منجر به فرسودگی شغلی و روحیه پایین در بین کارکنان شود.


حتما بخوانید: علائم فرسودگی شغلی چیست


محیط کاری نامناسب

5. از نشانه های محیط کار مسموم: اهداف نامشخص

یکی دیگر از علائم هشدار دهنده محیط کاری مسموم، نبود اهداف و مقاصد واضح است. اگر مسیر شرکت به وضوح مشخص نشده باشد، چگونه می توان از کارکنان انتظار داشت که به اهداف خود برسند؟

در چنین محیطی، اندازه گیری موفقیت و شکست دشوار خواهد بود، زیرا هیچ وضوحی در مورد انتظارات وجود نخواهد داشت. بدون این وضوح، کارمندان ممکن است احساس کنند که تلاش های آنها ارزشی ندارد و از فقدان جهت ناامید شوند.

نشانه های محیط کاری سمی و ناسالم2

6. از نشانه های محیط کار مسموم: قلدری و آزار و اذیت

قلدری و آزار و اذیت هرگز نباید در هیچ محل کار تحمل شود. این می تواند به شکل آزار کلامی، آزار جنسی یا ارعاب فیزیکی باشد.طبق گفته کمیسیون فرصت های شغلی برابر ایالات متحده، آزار و اذیت نوعی تبعیض است که عنوان هفتم قانون حقوق مدنی 1964 و سایر قوانین فدرال را نقض می کند. 

اگر خود را در میان یک فرهنگ کاری سمی می بینید، مهم است که صحبت کنید و هرگونه نشانه ای از قلدری و آزار را که متوجه شدید گزارش دهید. همچنین باید مراقب علائم چنین رفتاری در سایر همکاران یا کارمندان باشید و برای اطمینان از گزارش آن اقدام کنید.

7. از نشانه های محیط کار مسموم: نظارت بیش از حد

اگر متوجه شدید که رئیس یا همکارانتان دائماً هر حرکت شما را زیر نظر دارند، ممکن است نشانه‌ای از فرهنگ کاری سمی باشد. این می تواند به شکل نظارت سرزده از طریق دوربین ها یا نرم افزارها و همچنین ایمیل ها و تماس های تلفنی مداوم باشد.

نظارت بیش از حد می تواند تلاشی برای کنترل و مدیریت خرد رفتار کارکنان باشد که می تواند منجر به احساس ترس و اضطراب شود. مهم است که مرزها را تعیین کنید و زمانی که احساس می کنید حریم خصوصی شما مورد تجاوز قرار گرفته است به رئیس خود اطلاع دهید.

8. از نشانه های محیط کار مسموم: علاقه مندی

علاقه مندی در محل کار یک موضوع رایج است و در محیط های سمی رایج است. این زمانی است که به کارمندان خاصی نسبت به دیگران رفتار ترجیحی داده می شود، که اغلب به شکل ترفیع یا پاداش است. نشانه یک محل کار سمی می تواند انتظارات غیر واقعی و دست نیافتنی از مدیریت باشد. اگر متوجه شدید که این امتیازات به گروه های خاصی از مردم داده می شود و نه دیگران، پس این می تواند نشانه ای از طرفداری باشد. در چنین شرایطی، مهم است که صحبت کنید و نگرانی های خود را بیان کنید.

9. از نشانه های محیط کار مسموم: زبان بد

سال‌ها پیش، یادم می‌آید که در یک مصاحبه شغلی بودم که در آن مصاحبه‌کننده مدام از فحش استفاده می‌کرد. من موقعیت را بدست نیاوردم و متوجه شدم که احتمالاً از یک گلوله طفره رفتم.  در یک محیط کار سالم، انتظار می رود که کارکنان از زبانی مناسب و محترمانه استفاده کنند. اگر خود را در محل کاری می یابید که بد زبانی معمول است، پس این می تواند نشانه ای از فرهنگ کاری سمی باشد.


حتما بخوانید: نحوه برخورد با افراد بد دهن و فحاش


10. از نشانه های محیط کار مسموم: شکایات حل نشده

یک محیط کار سالم باید محیطی باشد که کارکنان در بیان نگرانی های خود احساس راحتی کنند و بدانند که به شکایات آنها گوش داده خواهد شد . اگر مشکلی پیش بیاید، باید به سرعت به آن رسیدگی و حل شود. با این حال، اگر متوجه شدید که شکایات جدی گرفته نمی شوند یا اصلا به آنها رسیدگی نمی شود، نشانه آن است که ذینفعان اهمیتی نمی دهند. هیچ کارمندی نباید احساس کند که نگرانی هایش بر سر زبان ها افتاده یا شنیده نمی شود.

در غیر این صورت، همان مشکل ادامه خواهد یافت و احتمالاً بدتر خواهد شد. در برخی موارد، شکایات شنیده نشده در مورد یک کارمند خاص منجر به تراژدی در محل کار می شود.

نشانه های محیط کاری سمی و ناسالم3

همکاران سمی

11. از نشانه های محیط کار مسموم: نرخ گردش مالی بالا

بیایید با آن روبرو شویم، وقتی همه چیز عالی پیش می رود، افراد شغل را ترک نمی کنند. مطمئناً، مردم ادامه می‌دهند... اما وقتی یک شغل نمی‌تواند کارمندان را برای مدت طولانی نگه دارد، معمولاً نشانه‌ای است که چیزی درست نیست . ممکن است درب گردانی از افراد در یک بخش، عنوان شغلی خاص یا در سراسر شرکت وجود داشته باشد. 

اگر خود را در شغلی می بینید که نرخ گردش مالی در آن بالا است، می تواند نشانه آن باشد که این شغل برای شما مناسب نیست. این تغییر می تواند قابل توجه باشد اگر برای مدتی با همان افراد سر کار بودید اما ناگهان متوجه شدید که افراد زیادی در حال ترک یا جایگزین شدن هستند.

12. از نشانه های محیط کار مسموم: شرایط بد بهداشتی

مطمئناً، برخی از مشاغل با خطرات داخلی مانند آتش نشان بودن همراه هستند، اما هیچ بهانه ای برای بدرفتاری با کارکنان یا قرار گرفتن در معرض هر نوع خطری وجود ندارد.این ممکن است شامل انجام کارهایی باشد که خارج از شرح وظایفشان است ، مانند تمیز کردن مواد خطرناک یا کار کردن در دماهای شدید ساعت‌ها متوالی. آگاهی از علائمی که می تواند نشان دهنده فقدان مقررات و رویه های ایمنی مناسب و همچنین نشانه هایی از آزار جسمی و روحی باشد، مهم است.

13. از نشانه های محیط کار مسموم: رفتار تبعیض آمیز

تبعیض در محیط کار هنوز هم یک موضوع است، اگرچه این موضوعی است که باید مدت ها پیش به آن پرداخته و ریشه کن می شد. این می تواند شامل هر چیزی از سن گرایی، تبعیض جنسی، نژادپرستی و غیره باشد. این رفتار ممکن است محدود به یک مدیر خاص باشد یا بخشی ناگفته از سیاست شرکت باشد.


حتما بخوانید: سن گرایی چیست؛ علائم، تاثیرات و نتایج تبعیض سنی 


به عنوان مثال، ممکن است نشانه‌هایی از پیری را در شیوه‌های استخدام مشاهده کنید. برخی از گروه های قومی ممکن است مانند دیگران مورد استقبال یا آموزش قرار نگیرند. 

نشانه های محیط کاری سمی و ناسالم4

14. از نشانه های محیط کار مسموم: غیرحرفه ای بودن

رفتار غیرحرفه‌ای نشانه‌ای از سالم نبودن محیط کار است. این می تواند شامل کارمندانی باشد که از پروتکل پیروی نمی کنند، مانند دیر حاضر شدن یا لباس پوشیدن نامناسب ... و همچنین مدیرانی که نظرات نامناسب می دهند یا با کارمندان بد رفتار می کنند.

نظارت بیش از حد می تواند تلاشی برای کنترل و مدیریت خرد رفتار کارکنان باشد که می تواند منجر به احساس ترس و اضطراب شود. آیا یک همکار بار کاری خود را بر دوش نمی کشد و به نظر می رسد این یک ویژگی مشترک در بین آن بخش باشد؟ آیا مدیران فراموش می‌کنند که در جلسات حاضر شوند و آن را به خاطر عدم آمادگی تیم خود می‌دانند؟ همه نشانه های محیط کاری ناسالم

15. از نشانه های محیط کار مسموم: ترس از صحبت کردن

آیا موضوعات خاصی وجود دارد که در بین تیم ممنوع است یا اینکه این موضوع همه کار است و بدون بازی؟ آیا کارکنان در بیان نظرات خود یا بیان ایده هایی که می تواند برای شرکت مفید باشد تردید دارند ؟ اگرچه ممکن است احمقانه به نظر برسد که یک بزرگسال نتواند نظر خود را از ترس عواقب بیان کند ، اما این یک نشانه رایج از یک محیط کاری سمی است. در بسیاری از موارد، مشکل این نیست که کارمندان ایده ای ندارند... بلکه مشکل این نیست که به دلیل احساس درماندگی از صحبت کردن می ترسند. ممکن است یک قانون ناگفته وجود داشته باشد که نشان دادن مشکلات یا ایده های جدید ممکن است منجر به تلافی شود. چنین انتقام‌ جویی ممکن است به شکل آزار کلامی یا ذهنی، اخراج یا جدی نگرفتن باشد.

نشانه های محیط کاری سمی و ناسالم5

آیا دورکاری به معنای این است که دیگر محیط های کاری سمی نیست؟

پاسخ به این سوال یک نه قاطع است. بله، کار از راه دور مزایای خود را دارد، اما هنوز هم ممکن است یک محیط کاری سمی داشته باشید، حتی اگر کل تیم در مکان‌های مختلف باشند. کارگران از راه دور ممکن است همچنان نشانه هایی از یک محیط کاری سمی را تجربه کنند، مانند احساس مدیریت خرد، عدم قدردانی برای کار و مشارکت خود، یا دریافت حمایت ناکافی. همچنین ممکن است انتظار حجم کاری غیرمنطقی یا در دسترس بودن تماس در یک تنظیم از راه دور آسان تر باشد. در یک محیط از راه دور، تشخیص علائم یک محیط کار سمی دشوارتر است، بنابراین مهم است که مراقب باشید و مراقب نشانه‌های غیرحرفه‌ای بودن یا پویایی ناسالم تیم باشید.


حتما بخوانید: چگونه از افراد سمی فاصله بگیریم؟


نظرات نهایی در مورد محیط های کاری سمی

  • محیط کار سمی یک وضعیت ناسالم است که می تواند منجر به مشکلات جدی سلامت جسمی و روانی برای کارکنان شود. به همین دلیل مهم است که از علائم یک محیط کاری سمی آگاه باشید ... زیرا می تواند در کوتاه مدت و بلند مدت آسیب زا باشد.
  • اگر متوجه نشانه‌هایی از یک محیط کاری سمی شده‌اید، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که شروع به جستجوی فرصتی کنید که حمایت و رضایت لازم را برای شما فراهم کند.
  • ترک یک محیط کاری سمی ممکن است تنها گزینه باشد – و در پایان از آن سپاسگزاری خواهید کرد.
سخن آخر

با توجه به نشانه های محیط کار مسموم می توانید خود را از جایگاهی که دارید بیرون بکشید و به روح و روان خود آرامش ببخشید و در کنارش به دنبال یک محیط کار سالم باشید.


مقالات مرتبط:

انواع معمول رفتارهای سمی کدام است

9 علامت که نشان می دهد در یک رابطه سمی و ناسالم هستیداز
2
رای