طرز تهیه آش ترش شمالی خوشمزه و مجلسی به سبک گیلانی

طرز تهیه آش ترش شمالی خوشمزه و مجلسی به سبک گیلانی آش ترش گیلانی یک پیش غذا و یا عصرانه بسیار خوشمزه و خوش طعم است اگر ذائقه شما با غذا های ترش هماهنگ است دستور این آش خوشمزه را از دست ندهید. طرز تهیه آش ترش گیلانی خوشمزه و جا افتاده مخصوص در سلام دنیا ببینید.

آش ترش گیلانی و یا (ترشه آش) یکی از آش های اصیل و قدیمی استان گیلان می باشد که در قدیم ایام این آش را در فصل بهار با روییدن سبزی های بهاری برای ویارانه مادران باردار تهیه می کردند. آش ترش گیلان دارای طرفداران بسیاری است و آش بسیار سبک و سالمی می باشد. آش ترش گیلانی در کنار ترب، ماهی شور، و سبزی خوردن سرو می شود. در بخش آشپزی از سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه آش ترش را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای آش ترش شمالی خوشمزه جا افتاده و کشدار مرحله به مرحله

برنج نیم دانه2 پیمانه
سبزی آش500 گرم
باقالی سبز500 گرم
آلوچه500 گرم
سیر داغبه میزان لازم
پیاز داغبه میزان لازم
نعنا داغبه میزان لازم
نمک، فلفلبه میزان لازم

دستور پخت آش ترش شمالی خوشمزه جا افتاده و کشدار مرحله به مرحله

1

طرز تهیه آش ترش خوشمزه و مجلسی اصل گیلان

مرحله اول: ابتدا برنج را شسته و به همراه باقالی و سبزی آش داخل قابلمه مناسبی می ریزیم؛ سپس دو برابر این مواد به آن آب جوشیده می افزاییم و زمانی می دهیم تا کاملا برنج و باقالی بپزند و برنج کاملا باز شده باشد.

طرز تهیه آش ترش گیلان
2

مرحله دوم: افزودن چاشنی

بعد از پخت برنج و باقالی نیمی از سیر داغ، پیاز داغ و نعنا داغ را به همراه آلوچه به آش می افزاییم و زمان می دهیم تا با حرارت ملایم آش به قوام بیاید.

3

مرحله آخر: سرو آش ترش

تمام مواد آش که پخته شد و برنج باعث قوام و کشدار شدن آش شد. نمک و فلفل آش را می افزاییم، حالا داخل ظرف زیبایی ریخته و در کنار ماهی شور و ترب نوش جان کنید.

طرز تهیه آش ترش شمالی خوشمزه و مجلسی

نکات مهم و فوت و فن تهیه آش ترش گیلانی با برنج و برگ چغندر

  • سبزی این آش ترکیبی از خالواش و برگ چغندر خرد شده می باشد. اگر در دسترس ندارید از نعنا، گشنیز و برگ چغندر استفاده کنید.
  • اگر فصل آلوچه یا آلو های قرمز جنگلی نیست از رب آلوچه یا انار استفاده کنید و بنا به ذائقه تان به آش بیفزایید.
  • در طول پخت به میزان آب دقت کنید تا نشاسته برنج باعث ته گرفتن آش شما نشود.
از
5
رای