جاهای دیدنی یاسوج؛ 42 مکان دیدنی و گردشگری کهگیلویه و بویر احمد با آدرس

جاهای دیدنی یاسوج؛ 42 مکان دیدنی و گردشگری کهگیلویه و بویر احمد با آدرس جاهای دیدنی یاسوج با عکس و آدرس ؛ 42 جاذبه و مکان های دیدنی، جاذبه های گردشگری و تفریحی یاسوج در عید نوروز، بهار، پاییز، زمستان و مکان تاریخی و طبیعت استان یاسوج در سلام دنیا ببینید.

یاسوج شهری در جنوب ایران و مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد و شهرستان بویراحمد است. یاسوج در دامنه‌های زاگرس و قله دنا و در ارتفاع 1870 متری از سطح دریا قرار گرفته‌است. مردم این شهر لر هستند و به زبان لری صحبت می‌کنند. یاسوج یا یاسیچ به معنای محلی است که گل‌های یاس در آن به صورت فراوان می‌رویند در این مطلب از سلام دنیا، ما به آشنایی با جاهای دیدنی یاسوج با آدرس و عکس؛ 42 تا از بهترین جاذبه و مکان های دیدنی، گردشگری و تاریخی یاسوج در بهار، تابستان، پاییز، زمستان و جاهای تفریحی یاسوج پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

جاهای دیدنی یاسوج بهشت گمشده در عید نوروز

1. آبشار یاسوج

از جاهای دیدنی یاسوج می توان به آبشار یاسوج اشاره کرد. این آبشار ده متر ارتفاع دارد و اطراف آن پر از باغ های زیبا وجود دارد.

 • آدرس: در دو کیلومتری شهر یاسوج

حتما بخوانید: جاهای دیدنی کرمانشاه


2. پارک ساحلی 

به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری یاسوج، پارک ساحلی با وسعتی بیشتر از سایر پارک‌های شهر شناخته می‌شود. این پارک دارای تمام امکانات رفاهی و خدماتی می باشد.

 • آدرس: درست در ورودی جنوبی شهر

پارک ساحلی 

3. پارک جنگلی

پارک جنگلی یاسوج دارای مساحت 80 هکتاری می باشد. این پارک جنگلی پوشیده از درختان و گیاهان مختلف بومی مانند بلوط، بادام کوهی و ... می باشد.

 • آدرس: شمال شهر یاسوج 

4. تنگ مهریان 

تنگ مهریان با درختانی همچون چنار، بلوط، گردو، بنه، بادام و زالزالکش پر شده است. همین ویژگی این مکان را به یک مکانی تفریحی و گردشگری تبدیل کرده است.

 • آدرس: روستای مهریان و در جاده اقلید در فاصله 5 کیلومتری از شهر یاسوج

حتما بخوانید: مکان دیدنی و گردشگردی بوشهر با آدرس و عکس


5. تنگه گنجه‌ای 

در نزدیکی روستا گنجه‌ای، تنگه گنجه‌ای با درختان چنار بلند واقع شده که آب چندین چشمه به آن می‌ریزد و همین امر باعث شده که این مکان به صورت چشمگیری دیدنی شود.

 • آدرس: 13 کیلومتری یاسوج و در مسیر یاسوج به سی‌سخت روستایی به نام گنجه‌ای

تنگه گنجه‌ای 

6.  پیست اسکی کاکان

پیست اسکی کاکان، یکی از بهترین پیست‌های جنوب در کشور است که در دامنه کوه های دنا قرار گرفته شده است. این پیست در کنار دهستان کاکان قرار دارد و به دلیل شرایط آب‌وهوایی منطقه و بارش‌های خوب، معمولاً تا اواخر بهار باز است.

 • آدرس: واقع شده در کنار دهستان کاکان

7. تنگ تامرادی 

تنگ تامرادی یکی از جاذبه‌های طبیعی زیبای یاسوج است که پر از آبشارهای بلند و چشمه‌ های گوناگون می‌باشد. تنگ تامرادی محل بسیاری از جنگ‌های معروف تاریخی از جمله جنگ‌های باستانی آریوبرزن و اسکندر مقدونی، و جنگ‌های کی لهراس و رضا‌خان بوده است.

 • آدرس: 50 کیلومتری غرب یاسوج و در مسیر جاده سپیدار 

حتما بخوانید: جاهای دیدنی بندر ترکمن با آدرس و عکس


8.  دشت راق

دشت راق، دشتی فوق‌العاده سرسبز است که با طبیعتی فوق‌العاده در میان جاهای دیدنی یاسوج قرار گرفته است. در این دشت گیاهانی همچون جاشیر، چویل، لاله واژگون، چوک، بیلهر، قارچ، ارزن و غیره رشد می‌کنند.

 • آدرس:  85 کیلومتری دهدشت بین کوه های باریک و قوچی

9. دریاچه برم الوان

دریاچه برم الوان، دریاچه ای زیبا است که دارای پوشش هایی همچون نی، گز، زالزالک، خارشتر، پسته وحشی، بادام کوهی و گیاهان نادر می شود.

 • آدرس: 40 کیلومتری شهر لیکک و 80 کیلومتری شمال غرب دهدشت

10. نقش برجسته تنگ سروک

نقش برجسته تنگ سروک از زیباترین جاذبه‌های گردشگری یاسوج می باشد که به دوره اشکانیان تعلق دارد و در میان تنگی زیبا حکاکی شده است. 

 • آدرس: 6 کیلومتری شهر لیکک

نقش برجسته تنگ سروک

11. تنگ ماغر

در تنگ ماغر شما می‌توانید آثار تاریخی مربوط به دوره ساسانیان را مشاهده کنید. 

 • آدرس: 10 کیلومتری شهر لیکک

12. آبشار خامی باشت

آبشار خامی باشت، آبشاری بزرگ، دائمی و دیدنی می باشد. این مکان پر از رودخانه و چشمه‌های فراوان است که درختان بلوط و بیشه‌زارهایش را به خوبی آبیاری می‌کند.

آدرس: کیلومتری غرب شهر باشت در استان کهگیلویه و بویر احمد 


حتما بخوانید: 21 مکان دیدنی و گردشگردی گرگان با آدرس و عکس


13. چشمه بلقیس

باغ فعلی چشمه بلقیس در اوایل دوره پهلوی احداث شده است. در باغ چشمه بلقیس گیاهان زینتی، درختان و گل‌های فراوانی وجود دارد که می‌توان از میان آن ها به گردو، گلابی، لیمو، پرتغال، نارنج؛ نخل، گل رز و غیره اشاره کرد.

 • آدرس: در جنوب شهر و در مسیر جاده چرام-گچساران

14. پل تاریخی پرین

پل پرین به دوره ساسانی تعلق دارد و از معماری خاصی برخوردار شده است.

 • آدرس: 8 کیلومتری شرق شهرستان باشت

15. تنگ لیتون

تنگ لیتون پر از غارهای زیبا، آبشارها و مناظر دیدنی و شگفت‌انگیز است که تجربه به خصوصی را در ذهن گردشگر به جای می گذارد.

 • آدرس: 70 کیلومتری شهر دیشموک و در فاصله 165 کیلومتری از دهدشت

16. منطقه حفاظت‌شده کوه خامین

منطقه حفاظت‌شده کوه خامین، منطقه ای حفاظت شده است که زیستگاه غنی جانوران در نظر گرفته شده اشت. جانوران مختلفی از جمله پلنگ، گراز، خرس قهوه‌ای، سنجاب ایرانی، سمور، گرگ، خرگوش، شاهین، جغد و کبوتر کوهی در اینجا زندگی می‌کنند. 

 • آدرس: 30 کیلومتری شرق دوگنبدان 

منطقه حفاظت‌شده کوه خامین

17. . بافت تاریخی دهدشت

نام بافت تاریخی دهدشت در قدیم بلاد شاپور بود. در شمال بافت تاریخی دهدشت شما می‌توانید آثار دوره اسلامی و صفوی از جمله مسجد چهل‌ستون را مشاهده کنید. کاروانسرای دهدشت نیز در ضلع غربی بافت قرار دارد و شامل حمام، امامزاده و حجره‌های اقامت مسافران می شود.

 • آدرس: در غرب و شمال غرب جغرافیایی شهر باشت و مابین باشت و شهرستان گچساران

18. چهارطاق خیرآباد 

چهارطاق خیرآباد بنای باستانی ای است که به دوره ساسانی تعلق دارد. 

 • آدرس: روستای دره ناصر در 50 کیلومتری گچساران

19. دریاچه کوه گل 

دریاچه کوه گل محیطی پر از دشت های گل و چمن‌زار در اطرافش است. ساکنین شهر یاسوج دریاچه کوه ‌گل را به عنوان زیباترین مکان دیدنی سی‌سخت می‌شناسند. 

 • آدرس: استان کهگیلویه و بویر احمد، 32 کیلومتری شهر یاسوج، 8 کیلومتری شهر سی سخت، در دهانه‌ انبری گردنه‌ بیژن

حتما بخوانید: جاهای دیدنی یزد با آدرس و عکس


20. آبشار گنج بنار 

آبشار گنج بنار یک جاهای خاص در میان جاهای دیدنی یاسوج محسوب می شود. آب آبشار گنج بنار از چندین چشمه تامین می‌شود. یک امامزاده نیز در حوالی آبشار قرار گرفته که نزد مردم محلی احترام بالایی دارد.

 • آدرس: در فاصله 7 کیلومتری از شمال شهر گچساران 

21. روستای کریک

معماری خانه‌های روستای کریک پلکانی می باشد و بر روی شیب کوه ساخته شده‌اند. در این روستا چشمه‌های فراوانی در اطراف وجود دارد که باغات انگور، گردو، سیب، درختان چنار و شالیزارهای برنج را سیراب می‌کنند.

 • آدرس: در مسیر جاده یاسوج به سی‌سخت و 15 کیلومتری جنوب غربی یاسوج 

روستای شگفت‌انگیز کریک

22. چشمه میشی

چشمه میشی که به چشمه بشو هم معروف است از کوهستان دنا می‌جوشد. این چشمه آب شرب شهر سی‌سخت و باغات انگور، سیب و گردوی منطقه را تامین می‌ کند.

 • آدرس: در 5 کیلومتری شهر سی‌سخت 

23. گورستان لما

گورستان لما دارای قدمتی بین 3000 تا 3500 سال می باشد. ویژگی اصلی معماری قبرستان سنگی بودن، استحکام و سقف و پشته‌های منازل اکتشاف شده در آن است.

 • آدرس:  40 کیلومتری محور یاسوج به اصفهان و در منطقه چال شاهین شهرستان دنا

24. دره المون

دره المون پر از چشمه‌ها و رودخانه‌های پرآبیست که از میان این دره می گذرد. آب‌وهوای المون حتی در تابستان بسیار مطبوع است.

 • آدرس: جنوب شرقی شهرستان کهگلویه 

حتما بخوانید: کاخ چراغان استانبول کجاست؛ تاریخچه و آدرس


25. پارک کوهستان

پارک کوهستان که به پارک جنگلی حفاظت شده یاسوج نیز معروف است، یکی از زیباترین جاهای دیدنی یاسوج محسوب می‌شود. این جنگل دارای حدود هزار هکتار مساحت است. پوشش گیاهی عمده این پارک از درختان زیبای بلوط تشکیل شده است.

 • آدرس: یاسوج، بخش شمال شرقی شهر، حوزه آبخیز رودخانه بشار

پارک کوهستان

26. تل خسرو

تل خسرو، یک تپه نسبتا کوچک است که جزء جدا ناپذیر تاریخ و فرهنگ مردم یاسوج به شمار می‌آید. با وجود آن که از نظر ظاهری این تپه تنها تلی از خاک به نظر می‌رسد، اما در سال 1356، در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 • آدرس: یاسوج، پنج کیلومتری جنوب شهر، تل خسروی

27. موزه یاسوج

بر اساس اسناد تاریخی به دست آمده، در دشت یاسوج، قدیمی‌ترین تمدن‌های آریایی حضور داشتند. به همین خاطر بازدید از موزه یاسوج می‌تواند پیشنهاد مناسبی برای مسافران باشد.

 • آدرس: یاسوج، خیابان گلستان چهارم

28. پل پاتاوه

پل پاتاوه یکی از نمونه‌های آثار باستانی دوران صفوی محسوب می‌شود که بر روی رودخانه بشار قرار دارد. متاسفانه امروزه نیمی از پل پاتاوه تخریب شده است.

 • آدرس: یاسوج، رودخانه بشار، غرب پاتاوه

حتما بخوانید: بهترین مقاصد گردشگری اروپا در زمستان؛ زیباترین شهرهای توریستی اروپا


29. غار ده شیخ ‌دنا

غار ده شیخ دنا، یکی از شاخص‌ترین جاهای دیدنی یاسوج محسوب می‌شود که در حدود 135 میلیون سال قدمت دارد. به یاد داشته باشید که بهتر است به صورت گروهی یا همراه با راهنما به بازدید از این غار بروید.

 • آدرس: یاسوج، روستای ده شیخ

30. کنده کاری‌ های مهریان یاسوج

در منطقه مهریان یاسوج آثاری باستانی و بسیار با ارزش کشف شده است. این آثار به دوران اشکانی و ساسانی تعلق دارند. بسیاری از این آثار در همین منطقه به نمایش گذاشته شده‌اند. همین مسئله ثابت می‌کند که قدمت یاسوج حداقل به دوران اشکانی باز می‌گردد.

 • آدرس: استان کهگیلویه و بویراحمد، 5 کیلومتر مرکز یاسوج، مهریان

کنده کاری‌ های مهریان یاسوج

31. روستای کاکان

روستای کاکان در 6 ماه اول سال مکانی عالی برای طبیعت‌گردی به حساب می‌آید. در این روستا خبری از مناطق کوهستانی سرد و صخره‌ای نیست و شما می‌توانید از تپه‌های سرسبز، مراتع بزرگ و چمنزارهای چشم‌نواز دیدن کنید.

 • آدرس: در 30 کیلومتری جنوب‌شرق یاسوج

32. رشته کوه دنا

رشته کوه دنا، یکی از بزرگ‌ترین و البته بلندترین چین‌خوردگی های رشته کوه زاگرس محسوب می‌شود. این رشته کوه بین استان‌های کهگیلویه و بور احمد تا اصفهان قرار دارد. دنا از 20 کیلومتری شرق یاسوج آغاز می‌شود و تا 70 کیلومتری شمال‌غرب اصفهان ادامه دارد. 

 • آدرس: 20 کیلومتری شرق یاسوج

حتما بخوانید: جاهای دیدنی استانبول با عکس و آدرس؛ 64 جاذبه گردشگری، تاریخی ترکیه


33. رودخانه بشار

این رود در مسیر خود از میان یاسوج عبور می‌کند. شما می‌توانید در کنار رودخانه بشار شاهد پرندگان و حیواناتی باشید که از این آب سیرآب می‌شوند.

 • آدرس: 10 کیلومتری شمال یاسوج

34. دشت مورپیسه 

این دشت در 35 کیلومتری یاسوج قرار دارد. به همین خاطر آن را در دسته جاهای دیدنی یاسوج قرار می‌دهند. در فصل بهار و اواسط اردیبهشت ماه، دشت مورپیسه از زیباترین بخش نمایشی خود پرده‌برداری می‌کند. در این فصل گل‌های لاله واژگون سرخ و زرد در این منطقه رشد می کنند.

 • آدرس: استان کهگیلویه و بویراحمد، 35 کیلومتری یاسوج

35. دریاچه سد شاه قاسم 

دریاچه سد شاه قاسم یک دریاچه مصنوعی است که از سد خاکی معمولی آن را ایجاد کرده‌اند.

 • آدرس: استان کهگیلویه و بویراحمد، 12 کیلومتری جنوب‌غرب یاسوج

دریاچه سد شاه قاسم 

36. قله پازن پیر 

قله پازن پیر یکی از قله‌های مرتفع رشته‌کوه دنا به حساب می‌آید. صعود به این قله حدود 10 ساعت طول می کشد.

 • آدرس: استان کهگیلویه و بویراحمد، 12 کیلومتری شمال یاسوج، نزدیک روستای نقل

37. دریاچه مور زرد 

دریاچه مور زرد یکی از جاهای دیدنی کمتر شناخته‌شده یاسوج محسوب می‌شود. این دریاچه به‌صورت دقیق از ترکیب سه دریاچه دیگر به وجود آمده است. یک دریاچه بزرگ و دو دریاچه کوچک‌ هستند. میانگین عمق این دریاچه به حدود 8 متر می‌رسد. 

 • آدرس: استان کهگیلویه و بویراحمد، حدود 135 کیلومتری شمال غربی یاسوج

38. پارک مهرورزی

این پارک دارای انواع امکانات همانند آلاچیق، سرویس بهداشتی، نمازخانه، زمین بازی کودکان، آبخوری و سایر امکانات رفاهی و خدماتی می باشد.. همچنین این پارک یک شهربازی کوچک را در خود جای می‌دهد. چرخ و فلک این پارک شهرت بسیاری را در یاسوج دارد.

 • آدرس: استان کهگیلویه و بویراحمد، یاسوج، جاده یاسوج – شیراز

حتما بخوانید: جاهای دیدنی ارومیه با آدرس و عکس


39. غار مس خونگاه 

غار مس خونگاه چند دهانه مختلف دارد و قدمت این غار به دوران ساسانیان باز می‌گردد. همان طور که می‌توانید از نام این غار تصور کنید، در آن منابع مس وجود دارد. 

 • آدرس: یاسوج، روستای خونگاه

 غار مس خونگاه 

40. کوه آب نهر 

کوه آب نهر یکی دیگر از زیباترین جاهای دیدنی یاسوج است. این کوه در منطقه‌ای سرسبز و نزدیک روستایی با نام چشمه چنار قرار دارد. تابستان بهترین زمان بازدید از کوه آب نهر یاسوج است. 

 • آدرس: 9کیلومتری شمال‌شرق یاسوج

41. منطقه حفاظت شده دنا

در منطقه حفاظت شده دنا می‌توانید حیوانات بسیار زیبا و متنوع را مشاهده کنید. بافت طبیعی این منطقه نیز بسیار متنوع و خاص است. در منطقه حفاظت شده دنا می‌توانید شاهد انواع پوشش گیاهی نیز باشید.

 • آدرس: یاسوج، شمال سی سخت

حتما بخوانید: جاهای دیدنی تایلند؛ 47 مکان دیدنی، توریستی تایلند، بانکوک و پوکت


42. تل مهره ای

از نظر ظاهری شاید تل مهره ای هیچ چیز خاصی نداشته باشد، اما از اهمیت تاریخی بالایی برخوردار است.

 • آدرس: یاسوج، یک کیلومتری شرق روستای سقاوه

جاهای دیدنی یاسوج

جاهای دیدنی یاسوج در بهار و تابستان

 • دشت مورپیسه
 • منطقه حفاظت شده دنا
 • دره المون
 • غار ده شیخ ‌دنا

حتما بخوانید: 34 مکان دیدنی، تفریحی و گردشگری اردبیل با آدرس


مکان های دیدنی یاسوج در پاییز و زمستان

 • روستای کاکان
 • کوه آب نهر یاسوج
 •  منطقه حفاظت شده دنا 
 • پیست اسکی کاکان

مکان های دیدنی یاسوج در پاییز و زمستان

مکان های تفریحی یاسوج

 • روستای کاکان و پیست اسکی‌اش
 • روستای کریک
 • دریاچه کوه گل
 • دشت راق
 • چشمه بشو
 • پارک ساحلی
 •  آبشار یاسوج
 •  تنگ مهریان
 •  چشمه میشی
 • دره‌ المون 

مکان های تفریحی یاسوج: دره‌ المون 

مکان های گردشگری یاسوج

 • نقش برجسته تنگ سروک
 • چشمه بلقیس
 •  بافت تاریخی دهدشت
 • دره المون
 • غار مس خونگاه دریاچه مور زرد
 • قله پازن پیر
 • دریاچه سد شاه قاسم
 • دشت مورپیسه
 • رودخانه بشار

مکان های تاریخی یاسوج

 • تنگ ماغر
 • پل تاریخی پرین
 •  بافت تاریخی دهدشت
 • گورستان لما
 •  موزه یاسوج
 • روستای کاکان
 • رشته کوه دنا
 • تل مهره ای

مکان های تاریخی یاسوج: موزه یاسوج

سخن آخر

امیدواریم با اطلاعاتی که در این مطلب درباره مکان های دیدنی و تفریحی شهر یاسوج برای شما ارائه کردیم سفر خاطره انگیزی به شهر یاسوج داشته باشید.


مطالب مرتبط:

بهترین صنایع دستی و سوغات یاسوج

29 مکان دیدنی، تفریحی و تاریخی قزوین با آدرس

جاهای دیدنی شیراز با عکس و آدرساز
1
رای