10 فایده فوق العاده زالزالک برای سلامتی، چشم و کاهش وزن + طرز تهیه چای زالزالک

10 فایده فوق العاده زالزالک برای سلامتی، چشم و کاهش وزن + طرز تهیه چای زالزالک زالزالک فشار خون بالا را درمان می کند. از دیگر خواص عالی زالزالک که نام دیگر آن ولیک است، درمان بی خوابی و بهبود بینایی است. زالزالک، میوه ای جادویی است که به کاهش وزن کمک می کند.

اگر چیزی وجود داشته باشید که به صورت جادویی به شما در روند کاهش وزنتان کمک کند، چه می گویید؟ و یا اگر همان چیز بتواند به شما کمک کند تا کلسترول خون را کاهش داده و از بروز سرطان جلوگیری نمایید، چطور؟ تعجب می کنید درباره چه حرف می زنیم؟ بسیار خوب، آن چیز زالزالک یا ولیک می باشد. این میوه علاوه بر آنچه در بالا بیان کردیم، مزایای فراوان دیگری نیز برای سلامتی داشته و کاربردهای فراوانی نیز دارد! می خواهید آنها را بدانید؟ پس این مطلب را بخوانید.

استفاده های زالزالک

استفاده از زالزالک به عنوان داروی سنتی به قرن اول باز می گردد. این میوه دارای مواد دارویی گیاهی مانند آنتوسیانیدینز و پروآنتوسیانیدینز می باشد. زالزالک دارای آنتی اکسیدان هایی که دیواره رگ های خونی را تقویت کرده و همچنین اثرات درمانی نیز دارند. برگ ها و شکوفه ها دارای انواع خاصی از ترکیبات می باشند که با کلسترول مبارزه کرده و علائم درد سینه را تسکین می دهند. این امر باعث می شود شما کمتر در معرض حملات قلبی و بیماری های قلبی و عروقی قرار بگیرید. زالزالک همچنین برای بیمارانی که در معرض استرس یا اضطراب قرار دارند نیز مفید می باشد. زالزالک به کمک می کند تا شب بهتر بخوابید و از صدمه به کلیه ها جلوگیری می کند. زالزالک برای بالغین بی خطر می باشد و عوارض جانبی آن بسیار نادر است. 

کاربردها و موارد استفاده از زالزالک

10 مزیت و خواص خارق العاده زالزالک برای سلامتی

1. کمک به کاهش وزن

کاهش وزن امروزه دغدغه بسیاری از افراد می باشد. خوراک مناسب و خوب به نظر رسیدن بسیار مهم است و همزمان با این مسائل، فرد باید تنها غذاهایی را مصرف کند که کالری کمی داشته یا ذاتی ارگانیک داشته باشند. یک گزینه سالم در این زمینه می تواند زالزالک باشد. زالزالک روند کاهش وزن را تقویت کرده و به شما کمک می کند تا وزن اضافی خود را در دوره ای کوتاه کم نمایید.

2. مبارزه با کلسترول

یک مزیت دیگر زالزالک، توانایی آن برای حذف کلسترول بد و تقویت کلسترول خوب می باشد. زالزالک دارای فلاونوئیدهایی می باشد که از قلب محافظت کرده و وضعیت هایی مانند درد سینه و سرخرگ های مسدود شده را درمان می کنند.

خواص زالزالک

3. داشتن آنتی اکسیدان ها

زالزالک منبعی فوق العاده از آنتی اکسیدان ها می باشد. این میوه از بروز بیماری های خطرناک با خنثی کردن رادیکال های آزاد جلوگیری می کند. با کمک زالزالک می توانید درخشش پوست خود را حفظ کرده و زیبا باقی بمانید. به عبارت دیگر، زالزالک دارای خصوصیات ضد سالخوردگی است که نشانه های سالمندی مانند چین و چروک، لکه های تیره و ... را کنترل می نماید.

4. تقویت متابولیسم

زالزالک همچنین می تواند به سوزاندن چربی بدنی کمک کند. این ماده متابولیسم را تقویت کرده و سطح آن را بالا ببرید. این ماده همچنین به بدن کمک می کند تا در حال فعالیت بدنی کالری بیشتری بسوزانید. اگر می خواهید بدن شما سریعتر بهبود پیدا کند، بایستی بیشتر زالزالک مصرف کنید.

مزایای درمانی زالزالک برای بدن

5. تقویت سیستم هاضمه

زالزالک برای سیستم هاضمه نیز بسیار مفید است. این ماده می تواند یبوست و نفخ را کنترل کرده و حرکت مناسب مدفوع در روده ها را تضمین نماید.

6. تضمین سلامت سیستم قلبی و عروقی

زالزالک حاوی فلاونوئیدهایی است که از قلب مراقبت کرده و به طور قابل توجهی سلامت قلبی و عروقی را بهبود می بخشد. آنها همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی می باشد که دارای خصوصیات ضد التهابی می باشند. زالزالک همچنین می تواند از بروز لخته در شریان ها جلوگیری نماید. زالزالک اساساً برای تاثیر خوب آن بر قلب شناخته می شود. به عنوان یک داروی گیاهی قلبی، زالزالک نشان داده است که می تواند برای درمان انواع مختلف مشکلات قلبی مفید باشد. این مشکلات عبارتند از نارسایی قلبی، آنژین صدری، تغییر در ریتم قلبی و آترواسکلروز. بر اساس تحقیق منتشر شده در سال 2016 در ژورنال شیمی پزشکی، مزایای قدرتمند زالزالک برای قلب از محتوای بالای پلی فنولیک آن سرچشمه می گیرد.

تا به امروز تحقیقات نشان داده اند که زالزالک می تواند تاثیر زیادی بر نارسایی احتقانی قلب (CHF) داشته باشد. چندین تحقیق نشان داده اند که مکمل های زالزالک باعث بهبود عملکرد قلبی بر اساس چندین پارامتر شده اند. این پارامترها عبارتند از: فشار خون، ضربان قلب، خروجی قلبی و تحمل فعالیت ورزشی.

در یک آزمایش به 78 بیمار مبتلا به نارسایی قلبی NYHA کلاس II نوعی دمنوش تجاری از برگها و گل ها زالزالک داده شد. بعد از 2 ماه، بیمارانی که 200 میلی گرم زالزالک را سه بار در روز مصرف می کردند، ظرفیت قلبی بهتری داشته و علائم بیماری نیز در آنان کاهش یافته بود. زالزالک همچنین نشان داده شده است که می تواند فشار سیستولی قلب را در طول فعالیت بدنی کاهش دهد. یک تحقیق آلمانی دیگر نشان داده است که یک عصاره زالزالک (LI132 Faros) عملکردی بسیار مشابه داروی قلبی کاپتوپریل داشته است اما عوارض جانبی بسیار کمتری نسبت به آن دارو دارد.

یک تحقیق دیگر بر روی 952 بیمار مبتلا به نارسایی قلبی (NYHA II) از بعضی از افراد تحقیق خواسته بود تا یک عصاره ویژه زالزالک (Crataegus) را به تنهایی یا به عنوان یک افزودنی به درمان های مرسوم استفاده نمایند. بعد از دو سال، خستگی، تنگی نفس و تپش قلب (سه علامت اصلی نارسایی قلبی) همگی به طور قابل ملاحظه ای در گروهی که عصاره را مصرف نموده بودند در مقایسه با گروه دیگر کاهش یافته بودند.

خواص زالزالک برای قلب و بیماری های قلبی

7. جلوگیری از سرطان

شما همچنین می توانید از بیماری های خطرناکی مانند سرطان نیز با کمک زالزالک جلوگیری نمایید. این میوه حاوی آنتی اکسیدان ها قدرتمندی است که با تمام سرطان هایی که باعث تولید رادیکال ها در بدن می شوند، مبارزه می کنند. این مواد همچنین خون را سم زدایی کرده و سموم را از سیستم بدنی خارج می نمایند.

8. درمان فشار خون بالا

زالزالک همچنین فشار خون بالا را درمان می کند. چندین مزیت قلبی عروقی نیز در این میوه وجود دارد. افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند بهتر است چای زالزالک را امتحان نمایند. این چای نتایج بسیار خوبی در این زمینه داشته است.

بسیاری از متخصصین داروهای گیاهی زالزالک، گل ها و برگ های آن را به عنوان یک کاهش دهنده طبیعی فشار خون توصیه می نمایند. یک تحقیق چاپ شده در ژورنال تجربیات عمومی انگلستان از 79 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 خواسته بود تا یا 1200 میلی گرم عصاره زالزالک را به صورت روزانه و یا یک دارونما را برای مدت 16 هفته مصرف نمایند. آنها به چه نتیجه ای رسیدند؟ گروهی که زالزالک مصرف کرده بودند کاهش بسیار بیشتری را در فشار خون دیاستولی تجربه نموده بودند. اما تفاوت چندانی در فشار سیستولی بین دو گروه مشاهده نگردید. خوشبختانه تحقیقات بیشتری در زمینه تاثیرات مصرف زالزالک بر کاهش فشار خون در حال انجام می باشند.

مزیت زالزالک (ولیک) در کاهش فشارخون بالا

9. درمان بی خوابی

زالزالک معمولاً توسط پزشکان برای افرادی که از بی خوابی رنج می برند توصیه می شود. این میوه برنامه های خواب شما را بهبود بخشیده و تضمین می نماید که شما در طول شب چندین بار از خواب بیدار نشوید. اگر این موارد در مورد شما صادق هستند، هرچه سریعتر به سراغ مصرف زالزالک بروید.

10. بهبود دید

زالزالک برای چشم ها نیز بسیار مفید می باشند. آنها دارای ویتامین A که سلامت بینایی را حفظ کرده و از پیشرفت آب مروارید جلوگیری می کند. ویتامین A همچنین از رشد سلول ها نیز حمایت می کند.

فواید بینظیر زالزالک برای چشم

11. بهبود دهنده سلامت کلی

تحقیقی که در سال 2008 انجام شد نشان داد که عصاره زالزالک بسیار در کاهش التهاب موثر می باشد. این امر برای سلامت بسیار مهم می باشد چون می دانیم که التهاب ریشه بسیاری از بیماری ها می باشد. این تحقیق همچنین نشان داد که عصاره زالزالک خورنده رادیکال های آزاد می باشد. این مساله بخصوص برای سلامت انسان مهم می باشد چون رادیکال های آزاد می تواند باعث تخریب سلول ها (شامل تخریب DNA) از طریق به سرقت بردن الکترون ها از طریق فرآیندی با نام اکسیداسیون شوند. تحقیق 2008 بر روی حیوانات همچنین نشان داد که چگونه عصاره زالزالک اثرات محافظتی برای سیستم هاضمه داشته و به نظر می رسد می تواند با موفقیت انواع مختلفی از باکتری های ناخواسته در این سیستم را از بین ببرد.

12. درد سینه (آنژین) و بیماری قلبی

کاهش جریان خون به قلب باعث بروز قفسه سینه یا آنژین می شود. گاهی اوقات این درد با سو هاضمه اشتباه گرفته می شود اما آنژین واقعی می تواند نشانه ای دال بر بیماری کرونر قلب باشد. تاکنون تحقیقات نشان داده اند که زالزالک ممکن است یک مسکن طبیعی برای پرهیز از بروز یا درمان آنژین صدری باشد.

بر اساس یک مقاله علمی که در ژورنال داروهای گیاهی و سم شناسی منتشر شده است، بیوفلاونوئیدهای موجود در زالزالک به باز کردن شریان های جانبی و کرونری قلب کمک می نماید. این امر می تواند جریان خون به قلب را بهبود بخشیده و زالزالک را برای آنژین بسیار موثر نماید. پروانتوسیانیدین های زالزالک نیز به نظر می رسد می تواند کشیدگی دیواره های رگهای خونی را کاهش دهند و این مساله نیز می تواند برای تسکین آنژین صدری مفید باشد.

درمان بیماری آنژین صدری با زالزالک

نحوه آماده سازی چای زالزالک

مواد لازم:

  • زالزالک
  • آب
  • ماهی تابه

طرز تهیه:

  • آب را برای مدت دو دقیقه بر روی اجاق بجوشانید.
  • اکنون 3 یا 4 عدد زالزالک را درون آب بیندازید.
  • پس از پایان جوشیدن آب، برای 8 تا 10 دقیقه بگذارید تا کمی خنک شود.
  • سپس زالزالک ها را با کمک یک قاشق خارج نمایید.
  • چای را در داخل یک فنجان ریخته و میل کنید.
  • اگر مایلید می توانید چای را برای استفاده در دفعات بعدی نیز دخیره نمایید اما این کار را برای مدت بیش از سه روز انجام ندهید.

طرز تهیه چای زالزالک

امروز مصرف زالزالک را شروع کنید و از مزایای آن برای سلامتی بهره مند شوید. آیا قبلاً چیزی درباره این میوه شنیده بودید؟ اگر جواب مثبت است، آیا از آن استفاده کرده بودید؟ تجربیات خود را در این زمینه در کادر نظرات زیر با ما در میان گذارید.

منبع: stylecraze

از
1
رای