نحوه مصرف قرص فشار خون کاپتوپریل و عوارض آن

نحوه مصرف قرص فشار خون کاپتوپریل و عوارض آن کاپتوپریل برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته های مغزی، قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. هر آنچه درباره قرص فشارخون کاپتوپریل باید بدانید، در این مطلب از سلام دنیا، بخوانید.

کاپتوپریل برای درمان فشار خون بالا (hypertension) استفاده می شود. برای درمان فشار خون بالا، ممکن است 2 هفته طول بکشد تا شما از این دارو بهره کامل ببرید. اطلاعات دارویی قرص کاپتوپریل، از جمله نحوه مصرف قرص کاپتوپریل، عوارض و تداخلات دارویی کاپتوپریل را در سلام دنیا بخوانید.

کاربردهای کاپتوپریل چیست

کاپتوپریل برای درمان فشار خون بالا (hypertension) استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته های مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. این دارو همچنین برای درمان نارسایی قلبی، محافظت از کلیه ها در برابر آسیب ناشی از دیابت و میزان بقا پس از حمله قلبی استفاده می شود. کاپتوپریل یک مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) است و روی شل کردن دیواره رگ های خونی عمل می کند تا خون بتواند به راحتی جریان پیدا کند.

نحوه مصرف قرص کاپتوپریل

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً دو تا سه بار در روز، با معده خالی (حداقل 1 ساعت قبل از غذا) از طریق دهان مصرف کنید. دوز مصرفی بر اساس شرایط سلامتی شما و پاسخ به درمان تجویز می شود.


حتما بخوانید: علت فشار خون بالا چیست


به طور منظم از این دارو استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، هر روز آنرا در همان ساعت مصرف کنید. حتی اگر بهتر هم شدید مصرف این دارو را ادامه دهید. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون احساس بیماری نمی کنند.

برای درمان فشار خون بالا، ممکن است 2 هفته طول بکشد تا شما از این دارو بهره کامل ببرید. برای درمان نارسایی قلبی، ممکن است هفته ها تا ماه ها طول بکشد تا شما به طور کامل از فواید این دارو بهره مند شوید. اگر وضعیت شما بهبود پیدا نکرد یا بدتر شد (مانند فشار خون تان بالا باقی ماند یا افزایش پیدا کرد) به پزشک خود بگویید.

نحوه مصرف قرص کاپتوپریل

عوارض قرص کاپتوپریل

تا زمانی که بدن شما با دارو سازگار شود ممکن است، علائمی مانند: سرگیجه، سبکی سر یا بی مزه شدن دهان ایجاد شود. سرفه خشک نیز ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که سود دارو برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید: غش کردن، ضربان قلب سریع، علائم بالا بودن سطح پتاسیم خون (مانند ضعف عضلانی، ضربان قلب کند یا نامنظم)، علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم)، ادرار تیره.

اگرچه کاپتوپریل ممکن است برای پیشگیری از مشکلات کلیوی یا معالجه افرادی که مشکلات کلیوی دارند استفاده شود، اما به ندرت ممکن است باعث بروز مشکلات جدی در کلیه شود یا آنها را بدتر کند. هنگام استفاده از کاپتوپریل، پزشک عملکرد کلیه شما را بررسی می کند. در صورت مشاهده علائم مشکلات کلیوی مانند تغییر در مقدار ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث مشکلات شدید (احتمالاً کشنده) کبدی شود. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی نادر اما جدی زیر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم یا پوست، ادرار تیره، درد شدید معده یا شکم ، تهوع مداوم یا استفراغ.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر برای واکنش آلرژیک جدی، بلافاصله به مراکز اورژانسی مراجعه کنید: بثورات پوستی ، خارش یا تورم (به ویژه صورت یا زبان یا گلو) ، سرگیجه شدید ، تنگی نفس.


حتما بخوانید: 9 درمان خانگی برای تنگی نفس


این موارد لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی کاپتوپریل نیستند. در صورت مشاهده عوارضی به غیر از موارد ذکر شده بالا ، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاطی مصرف کاپتوپریل

قبل از مصرف کاپتوپریل ، اگر به آن یا به سایر مهارکننده های ACE (مانند لیزینوپریل) حساسیت دارید؛ یا اگر حساسیت دیگری دارید، آن را به پزشک یا داروساز خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

موارد احتیاطی مصرف کاپتوپریل

 • قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصاً برای مواردی مانند: سابقه واکنش آلرژیک شامل تورم صورت یا لبها یا زبان یا گلو (آنژیوادم)، دستگاهای تصفیه خون (مانند آفرز LDL، دیالیز)
 • بیماری عروقی کلاژن (مانند لوپوس ، اسکلرودرمی) ، سطح بالای پتاسیم در خون.
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه شما شود. الکل یا ماری جوانا می تواند باعث سرگیجه شما شود. رانندگی نکنید ، از ماشین آلات استفاده نکنید یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد را تا زمانی که حال تان بهتر نشده انجام ندهید. مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (گل) با پزشک خود صحبت کنید.
 • برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر ، هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا خوابیده ، به آرامی بلند شوید.
 • تعریق زیاد، اسهال یا استفراغ ممکن است باعث از بین رفتن بیش از حد آب بدن (کمبود آب) شود و خطر ابتلا به سبکی سر را افزایش دهد. اسهال یا استفراغ طولانی مدت را به پزشک خود گزارش دهید. حتماً مایعات کافی بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید، مگر اینکه پزشک شما خلاف این کار را تجویز کند.
 • قبل از انجام جراحی، تمام داروهای مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.
 • این محصول ممکن است سطح پتاسیم شما را افزایش دهد. قبل از استفاده از مکمل های پتاسیم یا نمک های جایگزین حاوی پتاسیم، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری نشان دهند، از جمله سرگیجه و افزایش سطح پتاسیم.

حتما بخوانید: برای کاهش فشار خون بالا چه بخوریم


مصرف قرص کاپتوپریل در بارداری و شیردهی

 • این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود. این دارو ممکن است به یک نوزاد متولد شده آسیب برساند. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید. (به بخش هشدار نیز مراجعه کنید.)
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود اما بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی قرص فشار خون کاپتوپریل

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مطلب شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آلیسکیرن، داروهای خاصی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند یا خطر عفونت را افزایش می دهند (مانند اورولیموس، سیرولیموس) ، لیتیوم ، داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم را در خون افزایش دهند (مانند مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین ARBs شامل: لوزارتان یا والسارتان، قرص های پیشگیری از بارداری حاوی دروسپیرنون)، ساکوبیتریل.

برخی از محصولات دارای موادی هستند که می توانند فشار خون شما را افزایش دهند یا نارسایی قلبی شما را بدتر کنند. به داروساز خود بگویید که از چه محصولی استفاده می کنید و نحوه استفاده بی خطر از آن را بپرسید (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی، مکمل های رژیم غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن).

در صورت آلرژی به نیش زنبور یا زنبور بی عسل (بی حسی) و همچنین مصرف کاپتوپریل، ممکن است یک واکنش بسیار جدی ایجاد شود. اطمینان حاصل کنید که همه پزشکان می دانند از کدام داروها استفاده می کنید.

این محصول ممکن است در برخی آزمایشات آزمایشگاهی (از جمله آزمایش ادرار) تداخل ایجاد کند، احتمالاً باعث نتایج نادرست آزمایش می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان از مصرف  این دارو  شما مطلع هستند.

تداخلات دارویی قرص فشار خون کاپتوپریل

مصرف بیش از حد کاپتوپریل

اگر کسی بیش از حد کاپتوپریل مصرف کرده و علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفس را دارد ، با شماره 115 تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: سرگیجه شدید ، غش کردن ، ضربان قلب سریع باشد.


حتما بخوانید: فشار خون طبیعی چیست


تذکر:
 • این دارو را در اختیار افراد دیگر نگذارید.
 • تغییر در سبک زندگی مانند برنامه های کاهش استرس، ورزش و تغییرات در  برنامه رژیم غذایی ممکن است اثربخشی این دارو را افزایش دهد. با دکتر یا داروساز خود در مورد تغییر سبک زندگی که ممکن است برای شما مفید باشد صحبت کنید.
 • آزمایش های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه، سطح پتاسیم) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل شود یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.
 • هنگام مصرف این دارو فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید. یاد بگیرید که چطور فشار خون خود را در خانه کنترل کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

دوز فراموش شده کاپتوپریل

اگر دوز (مقدار مصرفی دارو) را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده مقدار دارو را دو برابر نکنید.

شرایط نگهداری از کاپتوپریل

 • در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. طبیعی است که دارو کمی بوی مانند گوگرد داشته باشد.
 • دارو را در حمام نگهداری نکنید.
 • همه داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • داروها را با فشار آب در توالت دور نریزید و آنها را در یک فاضلاب نریزید، مگر اینکه به شما دستور داده شود.
 • اگر تاریخ انقضاء دارو به پایان رسیده یا دیگر به دارو نیازی ندارید آنها را به درستی دور بریزید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دور ریختن ایمن محصول، با داروساز یا شرکت محلی دفع زباله مشورت کنید.
 سخن آخر

برای درمان فشار خون بالا، ممکن است 2 هفته طول بکشد تا شما از این دارو بهره کامل ببرید. برای درمان نارسایی قلبی، ممکن است هفته ها تا ماه ها طول بکشد تا شما به طور کامل از فواید این دارو بهره مند شوید. هر آنچه درباره قرص فشارخون کاپتوپریل باید بدانید، در این مطلب از بخش اطلاعات دارویی و پزشکی سلام دنیا، برای شما بیان کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

همه چیز درمورد قرص فشار خون بیزوپرولول (Bisoprolol)

کنترل و درمان فشار خون بالا در بارداری در طب سنتی

از
2
رای