نزله [زکام] چیست؛ درمان و از بین بردن نزله سرد و گرم در طب سنتی

نزله [زکام] چیست؛ درمان و از بین بردن نزله سرد و گرم در طب سنتی نزله و زکام چیست ؛ انواع نزله سرد و گرم کدام است؛ با علت نزله سر، دندان، کمر، چشم، مغز و رحم و روش های درمان و از بین بردن نزله و سردرد در طب سنتی و قرص یا حب نزله در سلام دنیا بخوانید.

نزله به معنی ریختن فضولات مغز به حلق و گلو است. در طب سنتی بیماری نزله را پدر بیماری ها می نامند زیرا عامل بروز بیماری ها دیگری است. نزله انواع مختلف و علائم گوناگونی دارد که در این مطلب سلام دنیا به نزله یا زکام چیست؛ انواع نزله سرد و گرم، نزله سر، چشم، کمر، دندان، مغز، رحم و روش های درمان و از بین بردن نزله در طب سنتی و قرص یا حب نزله اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

نزله یا زکام چیست

فضولات سر که وارد حلق و گلو می شوند نزله نام دارند. این بیماری علائمی نظیر خلط گلو، عطسه و آبریزش بینی را در پی دارد.به گفته پزشکان طب سنتی نزله باید از بدن خارج شود.نزله بعد از وارد شدن به حلق وارد دستگاه گوارش می شود، قسمتی از آن دفع و قسمتی از ان در بدن باقی می ماند و می تواند باعث بروز بیماری های دیگری نظیر بیماریهای چشم مثل آب مروارید و تنبلی چشم و عفونت چشم، بیماریهای گوش مانند عفونت و ضعف گوش، برخی دندان دردها، بسیاری از مشکلات معده مثل درد و زخم معده، مشکلات روده مثل اسهال و زخم روده و کولیت (قولنج)، سرفه و آسم و…شود.

نزله یعنی چه؟

نزله به معنی ریختن فضولات مغز به حلق و گلو است، به عبارت ساده تر، ترشحاتی که از مغز وارد حلق و گلو می شوند نزله نام دارد. علت بروز ترشحات توسط مغز ضعیف شدن بافت های ناحیه سر مانند سینوس ها است.


حتما بخوانید: 8 روش ساده درمان عفونت سینوس در خانه


از جمله دلایل ضعف بافت های سر و خروج نزله سرد و گرم شدن ناگهانی سر است، عواملی دیگر مانند تغذیه،فشارهای عصبی و مشکلات روحی و روانی نیز در بروز نزله دخیل هستند.

نزله یعنی چه؟

انواع نزله

نزله دارای انواع گرم و سرد است. نزله گرم در اثر بیماری های حاد نظیر سرماخوردگی های شدید رخ می دهد و عوارض زیادی را هم به همراه دارد.نزله های سرد فقط موجب بم شدن صدا می شوند و باعث ایجاد سرفه نمی شوند اما نزله های گرم معمولا در بزرگسلان گرفتی صدا و سرفه و خروسک در کودکان را در پی دارند.هم نزله سرد و هم نزله گرم در صورت بلعیده شدن مضر هستند.نزله سرد باعث ایجاد رطوبت در بدن می شوند و نزله گرم موجب بروز مشکلات گوارشی می گردد.

نزله سر

یکی از دلایل اصلی ایجاد نزله، ضعی در بافت های ناحیه سر و سینوس هاست.عواملی چون سرد و گرم شدن یکباره سر می تواند در بروز نزله در این نواحی دخیل باشد. برای مثال بعد از حمام که موها خیس است و سر خیس در معرض هوای سرد قرار بگیرد یا از بعد از اینکه در هوای گرم بیرون بودی در مقابل کولر بشینید.موقعی که خواب هستید و سر در معرض جریان مستقیم هوا قرار داشته باشد هم موجب ضعف سر می شود.نزله سر موجب سردرد می شود و  سردرد معمولی ( یا میگرن ) همراه با نزله سرد،موجب درد در ناحیه سر و گردن می شود. نزله گرم ،اما کمتر باعث سردرد می شود به همین دلیل،سریع تر از ناحیه سر و گردن رد شده و به نواحی پایین تر بدن می رسد.

نزله سر

درمان نزله سر

بعد از بیرون آمدن از حمام چه در هوای گرم چه در هوای سرد باید سر خود را بپوشانید. چرب کردن نواحی سینوس ها و مخاط بینی با روغن بنفشه برای تقویت سر موثر است.

نزله کمر

نتایج تحقیقان نشان داده است که تنها 2 درصد از افراد مبتلا به کمر درد مشکل جدی دیسک کمر دارند و 98 درصد باقی مانده علل دیگری برای کمر درد آنها وجود دارد و احتمالا این کمردرد به دلیل ریزش خلط های سودا و صفرا به ستون فقرات رخ می دهد. علاوه براین، مصرف برخی غذاها مانند ترشی و دوغ و لبنيات و یا بادمجان غیر از فصل با خلط سرد در کمر بروز پیدا می کند و باعث مشکلاتی نظیر سنگ کليه ها، تومور مثانه و کمر درد می شود.


حتما بخوانید: برای دفع سنگ کلیه چه بخوریم


درمان نزله کمر

این درد به علت گرفتارى عضلات و مهره هاى پشت ممکن است بوجود آید و در اثر مصرف مواد بلغم افزا، شدت مى یابد، با خوردن زیره و عسل دردها ساکت مى شوند. خوردن گل قند عسلى و یا ضماد روغن های بابونه ، قسط و سداب نیز مؤثر هستند.

درمان نزله کمر

نزله دندان

در صورتی که ترشحات از طریق بینی به دندان برسند باعث بروز نزله دندان می شود.

درمان نزله دندان

در مورد درمان نزله دندان اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

نزله چشم

در طب سنتی، هرچیزی که از ناحیه‌ی بینی و چشم خارج می‌شود، «زکام» نام دارد. همانطور که در قسمت بالا هم گفته شد نزله باید درمان شود زیرا عدم درمان ان باعث بروز بیماری‌های زیادی می شود.در صورتی که نزله به‌ سمت چشم سرازیر شود، موجب بروز بیماری‌های چشمی مانند آب مروارید و تنبلی چشم و عفونت چشم می‌شود.

درمان نزله چشم

افرادی که دچار نزله چشم هستند بهتر است مصرف غذا را کم کنند، مصرف گوشت کمتر را کاهش دهند و مصرف غذاهایی رقیق کننده خون مانند آش جو را در برمانه غذایی خود قرار دهند.

درمان نزله چشم

نزله سرد

نزله مزمن نزله سرد نام دارد و موجب ایجاد خلط پشت حلق در فرد می شود،این خلط ها همیشه وجود دارند و فرد گاهی اوقات مجبور می شود انها را قورت دهد.ترشحات نزله سرد  دارای غلظت و چسبندگی بیشتری هستند و رنگ سفید یا سبز دارند.این ترشحات طعمی ندارند و یا گاهی اوقات بدبود می شوند.ابتلا به نزله سرد بم شدن صدا را در پی دارند اما باعث ایجاد سرفه نمی شوند.


حتما بخوانید: علت خلط پشت گلو و حلق چیست و درمان آن


درمان نزله سرد

 • از قرار دادن سر و پاها در معرض هوا و سردی خودداری کنید.
 • بعد از استحمام، ورزش و در زمان خواب، روسری و کلاه بپوشید.
 • در برخی موارد قرار دادن حوله گرم یا کیسه‌ اب گرم‌شده برای درمان نزله سرد مفید است.
 • سعی کنید در وسط روز و بعد از غذا حمام نروید.
 • در زمان خواب بالش کوتاه زیر سر قرار دهید.
 • مصرف غذای سرد به ویژه در زمان شب را کاهش دهید یا اگر شدت ترشحات زیاد است از مصرف آن، خودداری کنید.
 • ورزش هایی مانند پیاده‌روی در دفع ترشحات موثر عمل می‌کنند.
 • تا زمانی که خلط پخته نشد و به راحتی دفع نشد،حمام نروید. ولی بعد از مشاهده این علائم، حمام رفتن مفید است.

نزله سرد

نزله گرم

نزله گرم با بروز ترشحات بی رنگ یا زرد کم رنگ، رقیق و یکنواخت همراه است و نواحی بینی  دچار سوزانندگی و قرمزی می شود.این ترشحات طعم بی مزه شور و گاهی تلخ دارند.

درمان نزله گرم

 • از مصرف غذاهای سنگین به خصوص گوشت، خودداری کنید.
 •  آب خالی، به‌ویژه آب سرد ننوشید.
 • مصرف آش جو بسیار رقیق و آبکی برای درمان نزله گرم موثر است، و به تامین مایعات مورد نیاز بدن کمک می کند.
 • برای کاهش علائم زکام و نزله گرم می توانید پایین تنه (تکان دادن پا در حالیکه فرد نشسته و پاها آویزان است) را حرکت دهید و پاها از زیر زانو به پایین و با شدت ماساژ دهید.
 •  غرغره کردن آب انار یا آب عدس پخته شده یا آب جوشانده پوست و تخم خشخاش می تواند مانع از ریزش زیاد ترشحات به حلق، لوزه‌ها و مجاری تنفسی تحتانی در زکام و نزله گرم شود.
 • برای خارج شدن ترشحات از بینی توصیه می شود فرد روی صورت و بالشت کوتاه بخوابد.
 • استفاده از بخور چوب گز و گل محمدی، به درمان نزله گرم کمک می کند.
 •  حمام با آب ولرم، استفاده موضعی از روغن بنفشه به سر و دست و پا،مصرف روزانه گلنگبین برای نزله گرم مفید است.

حتما بخوانید: خواص و مضرات روغن بنفشه برای سلامتی


 • در صورتی که میزان ترشحات و رقّت آن زیاد باشد، دود کردن سبوس گندمی که در سرکه خیسانید و خشک‌شده بسیار موثر است.
 • رفع یبوست نقش موثری در درمان نزله گرم دارد.

درمان نزله گرم

نزله و رحم

در صورتی که نزله از طریق گوارش وارد خون شود به حساس ترین نقاط مثل رحم می رسد و می تواند باعث بروز بیماری های نظیر عفونت رحم شود.

درمان نزله رحم

گرم نگه داشتن رحم و مصرف برخی غذاها با طبع گرم می توانند به درمان نزله رحم کمک کنند.

نزله مغزی چیست

به فضولات مغزی که از طریق بینی خارج می‌شود زکام  و به فضولات مغزی که وارد حلق و گلو می شود، نزله می‌گویند.ضعف قوای مغزی خود عامل بروز ترشحات پشت حلق است.

درمان نزله مغزی

خوابیدن روی شکم می تواند به خروج نزله های مغزی از طریق بینی کمک کند.تقویت مغز هم می تواند به درمان نزله مغز کمک کند.برای این منظور مصرف خوراکی هایی مثل سیب، گلابی، برخی از انواع آجیل (بدون نمک و بوداده نشده) مثل بادام شیرین درختی، پسته، فندق و بعضی ادویه ها و سبزی ها مثل تخم گشنیز، سبزی گشنیز و جعفری را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

درمان سریع نزله در طب سنتی

 • بخور سندروس هر شب انجام  شود.
 •  از نوشیدن آب و مایعات اکیدا پرهیز شود.
 • در طول شبانه روز  در چند نوبت آب انار یا قابضات دیگر غرغره شود.
 • مصرف جوشاندخ عناب + سه پستان+ گل اروانه+گل بنفشه.
 •  در وقت سحر از خواب بیدار شوند و از خواب سنگین دربعدازظهر خودداری کنند.
 • 6- برای خروج نزله های مغزی از بینی خوابیدن روی شکم موثر است.
 • 7- هر زمان که مطمئن بودید نزله در مغز پخته ( یعنی از روزهای دوم یا سوم بیماری به بعد) انفیه یا عطسه آور را با تجویز مصرف کنید.
 • 24 ساعت روزه بگیرید یا حداقل از پرخوری بیمار و یا از خوابیدن او با شکم سیر، در هنگام بیماری سرماخوردگی یاآلرژی نزله ساز جلوگیری کنید.
 • بهتر است در زمان در زمان هجوم نزله ها مانند سرماخوردگی تا سه شبانه روز به جز آش جو ، غذای دیگری مصرف نکیند و غذاهای سرخ کرده ، ترش و بسیار سرد و محرک را مصرف نکنید، عسل مصلح آش جو است.

درمان سریع نزله در طب سنتی

قرص نزله (حب نزله)

حب نزله: نوعی قرص گیاهی برای درمان نزله است. ترکیبات این قرص شامل کتیرا، زعفران، تخم کاهو، سنبل الطیب، مغز بادام شیرین و…است.این قرص گیاهی نافع زکام و نزله است و برای درمان سرفه،بهبود هاضمه، تقویت حافظه و جلوگیری از اسهال مصرف می شود.این قرص باید تحت نظر پزک 1 الی 3 عدد در روز مصرف شود.حب نزله مزاج گرم و خشک دارد خانوم های باردار باید از مصرف ان اجتناب کنند.

سخن پایانی:

به فضولات مغزی که از بینی خارج می‌شود زکام می‌گویند. و به فضولات مغزی که وارد حلق و گلو می شود، نزله می‌گویند. این وضعیت حتما باید بصورت جدی درمان شود زیرا عدم درمان آن باعث بروز بیماری های گوارشی، چشم، مغز و... می شود. نزله دو نوع گرم و سرد دارد. هر کدام علائم و روش های درمانی متفاوتی دارند که در این مطلب برای شما ارائه کردیم. با مطالعه مطلب بالا اطلاعات بیشتری در مورد نزله کسب کنید.


مقالات مرتبط:

درمان سردی رحم با 7 روش خانگی عالی

پاکسازی رحم از عفونت با داروهای گیاهی و روش های خانگیاز
5
رای