خواص و مضرات میوه چری مویا برای بدن و طریقه مصرف سیب کاستارد

خواص و مضرات میوه چری مویا برای بدن و طریقه مصرف سیب کاستارد خواص میوه چری مویا چیست؛ فواید و مضرات میوه چری مویا یا سیب کاستارد برای سلامت چشم، فشار خون بالا، هضم خوب، سرطان، طریقه مصرف و ارزش غذایی چری مویا را در سلام دنیا بخوانید.

چری مویا (Annona cherimola) میوه ای سبز رنگ و مخروطی شکل با پوست زبر و گوشت نرم و شیرین است. اگرچه تصور می شود که این میوه بومی کوه های آند آمریکای جنوبی باشد، اما در مناطق گرمسیری با ارتفاعات بالا رشد می کند. چری مویا به دلیل بافت نرمی که دارد به سیب کاستارد نیز معروف است. در این مقاله سلام دنیا، درباره اینکه میوه چری مویا چیست؛ خواص و مضرات چری مویا برای سلامتی، فشارخون، یبوست، سرطان و همچنین طریقه مصرف و ارزش غذایی میوه چری مویا صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

میوه چری مویا (سیب کاستارد) چیست

چری مویا (Annona cherimola) میوه ای سبز رنگ و مخروطی شکل با پوست زبر و گوشت نرم و شیرین است. اگرچه تصور می شود که این میوه بومی کوه های آند آمریکای جنوبی باشد، اما در مناطق گرمسیری با ارتفاعات بالا رشد می کند. چری مویا به دلیل بافت نرمی که دارد به سیب کاستارد نیز معروف است. این میوه اغلب با قاشق خورده می شود و مانند دسر کاسترد سرد سرو می شود. چری مویا طعم شیرینی مشابه سایر میوه های استوایی مانند موز و آناناس دارد. این میوه منحصربه‌فرد سرشار از فیبر، ویتامین و مواد معدنی است که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت، التهاب را کاهش دهد و سلامت چشم و قلب را تقویت کند. با این وجود، قسمت‌های خاصی از میوه چری مویا حاوی سمومی است که در صورت مصرف زیاد، ممکن است به سیستم عصبی شما آسیب برساند.

خواص و مضرات میوه چری مویا (سیب کاستارد)

1. خواص چری مویا: سرشار از آنتی اکسیدان

چری مویا سرشار از آنتی اکسیدان است که با رادیکال های آزاد در بدن شما مبارزه می کند. سطوح بالای رادیکال های آزاد می تواند منجر به استرس اکسیداتیو شود که با بسیاری از بیماری های مزمن از جمله سرطان و بیماری قلبی مرتبط است. برخی از ترکیبات موجود در این میوه شامل اسید کائورنوئیک، فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها و ویتامین C - دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی هستند.

یک مطالعه آزمایشگاهی مشخص کرد که پوست و پالپ این میوه هر دو منابع عالی آنتی اکسیدان هستند و با ترکیبات موجود در پوست به ویژه در جلوگیری از آسیب اکسیداتیو موثر هستند. آنتی اکسیدان های کاروتنوئیدی چری مویا، مانند لوتئین، ممکن است بسیار قوی باشند. تحقیقات مشخص کرده است که مواد غذایی غنی از کاروتنوئید ممکن است سلامت چشم را تقویت کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و برخی سرطان ها را کاهش دهد.


حتما بخوانید: خواص میوه گل‌ ساعتی (پشن فروت)


2. خواص چری مویا برای تقویت خلق و خوی

چری مویا منبع عالی ویتامین B6 (پیریدوکسین) است. در واقع، 1 فنجان (160 گرم) از میوه حاوی 24 درصد از مصرف روزانه مرجع (RDI) است. ویتامین B6 نقش مهمی در ایجاد انتقال دهنده های عصبی از جمله سروتونین و دوپامین برعهده دارد که به تنظیم خلق و خوی شما کمک می کند. سطوح ناکافی این ویتامین ممکن است باعث بروز اختلالات خلقی شود. در واقع، سطوح پایین ویتامین B6 خون با افسردگی، به ویژه در افراد مسن مرتبط است. یک مطالعه در بزرگسالان مسن نشان داد که کمبود ویتامین B6 شانس ابتلا به افسردگی را دو برابر می‌کند.

. خواص سلامتی چری مویا:تقویت خلق و خوی

3. خواص چری مویا برای سلامت چشم

چری مویا سرشار از آنتی اکسیدان کاروتنوئیدی لوتئین است، یکی از آنتی اکسیدان های اصلی در چشمان شما که با مبارزه با رادیکال های آزاد به حفظ سلامت بینایی کمک می کند. چندین مطالعه مصرف مقادیر زیاد لوتئین را با سلامت چشم و کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) مرتبط می‌دانند، وضعیتی که با آسیب چشم و کاهش بینایی مشخص می‌شود.لوتئین همچنین ممکن است از چشم در مقابل سایر مشکلات از جمله آب مروارید، که تیرگی چشم است که باعث کاهش بینایی و کاهش بینایی می شود، محافظت کند.


حتما بخوانید: علائم آب مروارید چشم چیست


در طی بررسی 8 مطالعه مشخص شد افرادی که دارای بالاترین سطح لوتئین در خون هستند در مقایسه با کسانی که پایین ترین سطح این ماده را دارند 27 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به آب مروارید قرار دارد.بنابراین، مصرف غذاهای غنی از لوتئین - مانند چری مویا ممکن است از سلامت چشم حمایت کند و خطر بیماری هایی مانند دژنراسیون ماکولا وابسته به سن و آب مروارید را کاهش دهد.

4. خواص چری مویا برای جلوگیری از فشار خون بالا

چری مویا سرشار از مواد مغذی نظیر مانند پتاسیم و منیزیم است که به تنظیم فشار خون کمک می کند.لازم به ذکر است که 1 فنجان (160 گرم) از این میوه دارای 10 درصد RDI برای پتاسیم و بیش از 6 درصد از RDI برای منیزیم است.هم پتاسیم و هم منیزیم باعث گشاد شدن رگ های خونی می شوند که به نوبه خود به کاهش فشار خون کمک می کنند. فشار خون بالا ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را افزایش دهد.

یک بررسی نشان داد که مصرف 4700 میلی گرم پتاسیم در روز می تواند فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به ترتیب حدود 8 و 4 میلی متر جیوه کاهش دهد.بررسی دیگری با هدف مقایسه افرادی که بیشترین مصرف منیزیم را نسبت به افرادی که کمترین مصرف را دارند، رابطه معکوس بین مصرف منیزیم و خطر ابتلا به فشار خون بالا نشان داد. دریافت هر 100 میلی گرم منیزیم اضافی در روز با کاهش 5 درصدی خطر فشار خون بالا همراه بود.

.خواص سلامتی چری مویا:جلوگیری از فشار خون بالا

5. خواص چری مویا برای تقویت هضم خوب

یک فنجان (160 گرم) چری مویا تقریباً 5 گرم فیبر رژیمی ارائه می دهد که بیش از 17 درصد از میزان توصیه شده روزانه است،از آنجایی که فیبر نمی تواند هضم یا جذب شود،مدفوع را حجیم می کند و به حرکت آن در روده کمک می کند.علاوه بر این، فیبرهای محلول مانند آنهایی که در چری مویا یافت می شوند، می توانند باکتری های خوب روده شما را تغذیه کنند و همچنین برای تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه (SCFAs) تحت تخمیر قرار گیرند. این اسیدها شامل بوتیرات، استات و پروپیونات هستند. اسیدهای چرب زنجیر کوتاه منابع انرژی برای بدن شما هستند و ممکن است در برابر بیماری های التهابی که بر دستگاه گوارش شما تأثیر می گذارد، مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو از آن محافظت کنند. با تقویت حرکات روده ای سالم و تغذیه باکتری های روده، میوه چری مویا و سایر غذاهای غنی از فیبر می توانند سلامت گوارش را بهینه کنند.


حتما بخوانید: هضم سریع غذا با بهترین داروی گیاهی، میوه و غذا


6. خواص میوه چری مویا برای سرطان

برخی از ترکیبات موجود در میوه چری مویا ممکن است به مبارزه با سرطان کمک کند. این میوه حاوی فلاونوئیدهایی از جمله کاتچین، اپی کاتچین و اپی گالوکاتچین است و در مطالعات آزمایشگاهی مشخص شد که رشد سلول های سرطانی را متوقف می کند.یک بررسی نشان داد که درمان سلول های سرطانی مثانه با اپی کاتچین در مقایسه با سلول های سرطانی که این فلاونوئید را دریافت نکرده بودند، منجر به رشد و تکثیر سلولی به میزان قابل توجهی شد.

مطالعه آزمایشگاهی دیگری مشخص کرد که برخی از کاتچین ها از جمله کاتچین های موجود در میوه چری مویا تا 100٪ رشد سلول های سرطان سینه را متوقف کردند.علاوه بر این، مطالعات جمعیتی نشان می‌دهد که افرادی که رژیم‌های غذایی غنی از فلاونوئیدها را مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که رژیم غذایی آنها دارای مقادیر کمتری از این ترکیبات است، در معرض خطر کمتری برای ابتلا به سرطان‌های خاص مانند سرطان معده و روده بزرگ قرار دارند.با این حال، برای شناخت کامل نحوه تأثیر ترکیبات موجود در چری مویا و سایر میوه ها بروی سرطان، به مطالعات انسانی بیشتری نیاز است.

خواص میوه چری مویا: خاصیت ضد سرطانی

7. خواص چری مویا برای کاهش التهاب بدن

التهاب مزمن با افزایش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری قلبی و سرطان مرتبط است.لازم به ذکر است، مصرف میوه چری مویا چندین ترکیب ضد التهابی از جمله اسید کائورنوئیک را برای بدن فراهم می کند. این اسید دارای اثرات ضد التهابی قوی است و در مطالعات حیوانی مشخص شده است که پروتئین های التهابی خاصی را کاهش می دهد.

علاوه بر این، میوه چری مویا دارای کاتچین و اپی کاتچین، آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی است که در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی دارای اثرات ضد التهابی قوی هستند.یک مطالعه مشاهده کرد که موش‌هایی که از رژیم غذایی غنی‌شده با اپی‌کاتچین تغذیه می‌کردند، در مقایسه با گروه کنترل، سطوح خونی پروتئین واکنشی C نشانگر التهابی (CRP) را کاهش دادند. سطوح بالای پروتئین واکنشی C با تصلب شرایین، سخت شدن و باریک شدن شریان ها که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد، مرتبط است.

8. خواص چری مویا برای تقویت سیستم ایمنی

مانند سایر میوه های استوایی، چری مویا نیز سرشار از ویتامین C است، یک ماده مغذی که با مبارزه با عفونت ها و بیماری ها سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. کمبود ویتامین C با نقص ایمنی و افزایش خطر ابتلا به عفونت مرتبط است.


حتما بخوانید: تقویت سیستم ایمنی بدن با 15 داروی گیاهی


مطالعات انسانی بیشتر نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به کاهش مدت سرماخوردگی کمک کند. با این حال، تحقیقات مختلط است و بیشتر بروی مصرف مکمل ها به جای ویتامین C رژیم غذایی متمرکز شده است. مصرف چری مویا و سایر مواد غذاهای سرشار از این ویتامین یک راه آسان برای اطمینان از سلامت کافی سیستم ایمنی است.

خواص سلامتی چری مویا :تقویت سیستم ایمنی

عوارض و مضرات چری مویا (سیب کاستارد)

با وجود اینکه چری مویا خواص سلامتی چشمگیری برای بدن بهمراه دارد،اما حاوی مقادیر کمی از ترکیبات سمی است. چری مویا و سایر میوه های گونه آنونا حاوی آنوناسین هستند، سمی که می تواند بر مغز و سیستم عصبی شما تأثیر بگذارد. در واقع، مطالعات مشاهده‌ای در مناطق گرمسیری، مصرف زیاد میوه‌های آنونا را با افزایش خطر ابتلا به نوع خاصی از بیماری پارکینسون که به داروهای رایج پاسخ نمی‌دهد، مرتبط می‌دانند.

تمام قسمت‌های گیاه چری مویا ممکن است حاوی آنوناسین باشد، اما بیشترین غلظت این ماده سمی در دانه‌ها و پوست آن است. برای لذت بردن از این میوه و محدود کردن خطر ماده سمی آنوناسین، دانه ها و پوست آن را قبل از خوردن جدا کنید و دور بریزید. اگر در مورد آنوناسین نگران هستید یا به بیماری پارکینسون یا سایر بیماری های سیستم عصبی مبتلا هستید، ممکن است بهتر باشد از مصرف چری مویا اجتناب کنید.


حتما بخوانید: بیماری پارکینسون چیست و علائم و درمان آن


طریقه مصرف چری مویا

چری مویا را می توان در بسیاری از خواربارفروشی ها و فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی پیدا کرد اما بسته به موقعیت مکانی شما ممکن است در دسترس نباشد.این میو باید در دمای اتاق نگهداری شود تا نرم شود سپس تا 3 روز در یخچال نگهداری شود. برای مصرف چری مویا باید پوست و دانه ها را جدا کرده و دور بریزید، سپس با چاقو میوه را برش و تکه تکه کنید.ترکیب طعم چری مویا در سالاد میوه، با ماست یا بلغور جو دوسر، یا با اسموتی یا سس سالاد بینظیر می شود. همچنین می توانید چری مویا سرد شده را مانند دسر کاسترد میل کنید، میوه را از وسط نصف کنید، سپس گوشت آن را با قاشق جدا کنید.

طریقه مصرف چری مویا

از چری مویا می توانید برای تهیه دسر های زیر هم استفاده کنید:

 • کیک بادام چری مویا
 • شربت لیمو چری مویا
 • تارت چری مویا

همچنین برای تهیه غذاهایی مانند چریمویا با میگو ،لیموی چیلی و سوپ تابستانی سرد چری مویا بسیار عالی است.

مواد مغذی چری مویا

چری مویا حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی از جمله پروتئین، فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است. ویتامین ها و مواد معدنی زیر در این میوه وجود دارند:

 • ویتامین B6

حتما بخوانید: خواص ویتامین b6 برای سلامتی


 • فولات
 • پانتوتنیک اسید
 • ریبوفلاوین
 • تیامین
 • نیاسین
 • ویتامین C
 • پتاسیم
 • منیزیم
 • منگنز
 • آهن
 • روی
 • فسفر
 • کلسیم

مواد مغذی چری مویا در هر وعده

نصف فنجان چریمویای تازه حاوی:

 • کالری: 60
 •  پروتئین: 1 گرم
 • چربی: 1 گرم 
 • کربوهیدرات: 14 گرم
 • فیبر: 2 گرم
 • قند: 10 گرم

مواد مغذی چری مویا در هر وعده

سخن پایانی:

چری مویا که به عنوان سیب کاستارد نیز شناخته می شود، میوه ای شیرین و گرمسیری با بافت نرم است. این میوه سرشار از مواد مغذی مفیدی است که ممکن است از خلق و خو، ایمنی و هضم شما را تقویت کند.با این حال، چری مویا به ویژه در پوست و دانه ها حاوی مقادیر کمی از ترکیبات سمی است. برای مصرف ایمن این میوه، ابتدا پوست و دانه های آن را جدا کنید. این میوه منحصر به فرد می تواند افزودنی عالی برای یک رژیم غذایی متعادل و غنی از مواد مغذی باشد.


مقالات مرتبط:

خواص میوه فالسا برای سلامتی و درمان بیماری ها

خواص و مضرات میوه کاکتوس برای سلامتیاز
2
رای