آنژیوم گیلاسی (خال های قرمز) چیست: علل، علائم و راه درمان

آنژیوم گیلاسی (خال های قرمز) چیست: علل، علائم و راه درمان آنژیوم های گیلاسی نام خود را از ظاهرشان می گیرند. رنگ قرمز آنها به دلیل مویرگ های گشاد شده است. با این وجود، می تواند طیف وسیعی از رنگ ها را داشته باشد. در اکثر موارد، درمان آنژیوم گیلاسی به علت زیبایی است.

آنژیوم گیلاسی یک توده خال پوستی ایجاد شده از رگ های خونی کوچک یا مویرگ است. شایع ترین نوع آن آنژیوما است. آنژیوما تومورهای خوش خیمی هستند که ناشی از رشد بیش از حد مویرگ ها هستند. برای کودکان نادر است که به این ضایعات غیر سرطانی دچار شوند. آنژیوم گیلاسی بیشتر در بزرگسالان بالای 30 سال قابل مشاهده است. آنژیوم گیلاسی که همچنین با نام «آنژیوم دوران پیری» یا لکه های « Campbell de Morgan» نیز شناخته می شود، تومورهای خوش خیم مربوط به پیری هستند و همان طور که سن شخص افزایش پیدا می کند، تعداد آنها نیز افزایش پیدا می کند. طبق یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشک خانواده آمریکایی، این اختلال در حدود 50 درصد از بزرگسالان رخ می دهد.

آیا باید نگران آنژیوم گیلاسی بود؟

ظاهر شدن آنژیوم گیلاسی نباید موجب نگرانی شود، زیرا تقریبا همیشه بی خطر هستند. با این وجود، اگر متوجه بروز ناگهانی چندین ضایعه شده اید، به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا آنها می توانند نوع دیگری از آنژیما باشند. اگرچه نادر است، اما آنژیوم عنکبوتی می تواند نشان دهنده یک مشکل مانند آسیب کبدی باشد. پزشکان همچنین توصیه می کنند که اگر آنژیما شروع به خونریزی، احساس ناراحتی یا تغییر در ظاهر کند، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. افرادی که تمایل دارند پزشک ضایعه ها را با هدف زیبایی از بین ببرد، باید به مطب پزشک مراجعه کرده و گزینه های درمانی در این زمینه را بررسی کنند.

آیا باید نگران آنژیوم گیلاسی بود؟

علائم آنژیوم گیلاسی

آنرژیم های گیلاسی نام خود را از ظاهرشان می گیرند. رنگ قرمز روشن آنها به دلیل مویرگ های گشاد شده است. با این وجود، آنرژیم های گیلاسی می تواند طیف وسیعی از رنگ ها را داشته باشد و همچنین ممکن است به رنگ آبی یا بنفش به نظر برسد. اگر شخصی بر روی آنها فشار اعمال کند، معمولا سفید یا بی رنگ نمی شود.

این آنژیوما ها همچنین می توانند در اندازه های متفاوت باشند؛ اما معمولا تا قطر چند میلیمتر رشد می کنند. همانطور که بزرگ تر می شوند، آنژیوم ها معمولا به شکل گرد و گنبدی با سر صاف و هموار تشکیل می شوند. توده ها می توانند در هر جایی از بدن رشد کنند، اما معمولا در قفسه سینه، معده و کمر رشد می کنند. آنژیوم های گیلاسی متعدد به صورت گروهی ظاهر می شوند.

آنژیوم گیلاسی ظاهری شبیه به توده های پوستی دارند

به راحتی می توان آنژیوم های گیلاسی را با آنژیوم های عنکبوتی اشتباه کرد، که دارای ظاهری با خال قرمز رنگ هستند. تفاوت بین این دو، پخش شدن خاص و قرمزی است که در لکه های قرمز آنژیوم عنکبوتی گسترش می یابد. پخش شدن ها بسیار شبیه به تارهای شبکه ای عنکبوتی هستند. آنژیوم عنکبوتی همچنین در صورت ایجاد فشار بی رنگ شده یا رنگ خود را از دست می دهد.

علائم آنژیوم گیلاسی

دلایل ابتلا به آنژیوم گیلاسی

دلایل ابتلا به آنژیوم گیلاسی تا میزان زیادی ناشناخته است، اگرچه متخصصان معتقدند که آنها ژنتیکی هستند. سن نقش تاثیرگذاری دارد، و آنژیوم های گیلاسی بعد از 40 سالگی از نظر تعداد و اندازه افزایش پیدا می کنند.

آنژیوم گیلاسی و قرار گرفتن در معرض برم (برمین)

برخی تحقیقات نشان می دهند که قرار گرفتن در معرض برمیدها ممکن است دلیل آنژیوم های گیلاسی باشد. برم یک عنصر شیمیایی در بسیاری از مواد، از جمله مواد پخت، داروهای تجویزی و پلاستیک است. در حال حاضر، شواهد بسیار کمی برای حمایت از این نظریه وجود دارد. در این خصوص، باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد. به عنوان مثال، مطالعه ای بر روی دو دستیار آزمایشگاهی صورت گرفت که پس از قرار گرفتن در معرض ترکیبات برم، به آنژیوم گیلاسی دچار شدند. با این وجود، این یک مطالعه بسیار محدود است و مطالعه به صورت کنترل شده نبود و در سال 2001 انجام شد. اگر شخصی برای مدت طولانی در تماس مستقیم با برمیدها باشد، باید در مورد عوارض احتمالی آن با پزشک صبحت کند. با این وجود، محققان ارتباط آن با آنژیوم گیلاسی را تایید نکرده اند.

دلایل ابتلا به آنژیوم گیلاسی

درمان آنژیوم گیلاسی

در اکثر موارد، درمان آنژیوم گیلاسی به علت زیبایی است، زیرا هیچ تهدید جدی در پی ندارد. چهار روش معمول برای درمان آنژیوم وجود دارد.

1. برش

این روش شامل برش یا تراشیدن ضایعه پوست است. پزشک معمولاً ابتدا به منظور کم کردن درد، از بی حسی موضعی استفاده می کند. با این حال، ممکن است بعد از عمل جراحی، درد و ناراحتی ایجاد شود. برش همچنین می تواند باعث چندین زخم شود.

2. الکترودیسکشن

الکترودیسکشن روشی است که به عنوان  الكتروریسی شناخته می شود و شامل سوزاندن توده های پوست است. متخصصان پوست معمولاً این مورد را برای تومورهای خوش خیم، سرطان های جدی پوستی و پیش از سرطان استفاده می کنند. ابتدا پزشک به احتمال زیاد یک بی حسی موضعی تزریق می کند. سپس، با استفاده از یک سوزن برقی، بافت غیر طبیعی را لمس می کنند تا رگ های خونی را از بین برده و آنژیوم را جدا کند. سپس پزشک زخم را می پوشاند و تا زمانی که زخم ترمیم پیدا کند، به این شکل باقی می ماند. مانند روش برش، این روش نیز باعث ناراحتی پس از جراحی می شود. الکترودیسکشن باعث زخم های سفید کوچک می شود.

راه های درمان و از بین بردن خال های قرمز

3. سرما درمانی

سرما درمانی یک روش متداول دیگر است که برای درمان توده های پوستی استفاده می شود که با یخ زدن بافت عمل می کند. پزشک برای منجمد کردن، ازت مایع نیتروژن را بر روی ناحیه اسپری می کند. این کار باعث می شود تا آنژیوم ها قبل از افتادن تاول زده و پوست پوست شوند. در بعضی موارد، آنژیوم ممکن است قبل از برداشتن دچار زخم شود. این روش درمانی معمولا از سایر روش ها موثرتر است.

4. برداشتن آنژیوم گیلاسی با لیزر

لیرز از روی پوست عبور می کند و رگ های خونی موجود در آنژیوما، پرتو را جذب می کنند. پس از درمان، آنژیوم باید ناپدید شود، یا به رنگ خاکستری یا رنگ تیره دیگری ظاهر می شود. در طی 2 تا 4 هفته آتی برطرف می شود. به طور متوسط، فرد برای تجربه بهترین نتیجه به دو روش درمانی نیاز دارد. با این حال، نتایج با توجه به رنگ پوست متفاوت است. یک درمان منفرد ممکن است برای درمان آنژیوم کوچکتر کافی باشد. افراد باید بعد از هر روش درمانی برای آنژیوم گیلاسی، بهبود پیدا کنند. از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای 4 هفته قبل و 2 هفته بعد از درمان با لیزر اجتناب کنید.

برداشتن آنژیوم گیلاسی با لیزر

از بین بردن آنژیوم گیلاسی در خانه

پزشکان به چندین دلیل، برداشتن آنژیوم گیلاسی در خانه را توصیه نمی کنند. در ابتدا، پزشک باید تایید کند که توده پوستی یک آنژیوم گیلاسی است و ضایعه ای نیست که نیاز به بررسی دقیق تر داشته باشد. ثانیا، تلاش برای تراشیدن، بریدن، سوزاندن یا منجمد کردن آنژیوم گیلاسی می تواند بسیار دردناک باشد و اگر توسط یک فرد غیر حرفه ای صورت گیرد، می تواند باعث عفونت یا زخم های قابل توجهی شود. پزشکان آموزش های حرفه ای را برای از بین بردن توده های پوستی می بینند، و این کار را در محیط های استریل با استفاده از ابزار استریل انجام می دهند.

هر شخصی که به دلایل زیبایی می خواهد تحت عمل آنژیوم گیلاسی قرار بگیرد، باید در مورد گزینه های خود با پزشک مشورت کند. چندین داروی خانگی وجود دارد که ادعا می شود از سرکه سیب، ید یا روغن درخت چای جهت جلوگیری یا کاهش آنژیوم گیلاسی استفاده می کنند. با این وجود، هیچ مدرک علمی برای اثبات اثربخشی هر یک از این راه حل های طبیعی وجود ندارد. قبل از استفاده از هر نوع دارویی، با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود آیا استفاده از آن بی خطر است.

درمان های خانگی آنژیوم گیلاسی

نگاه کلی به آنژیوم گیلاسی

از آنجا که آنژیوم خطرناک نیست، نگاه کلی به آن خوب بوده و یا نیاز به برداشتن آن نیست. به طور کلی، روش های مختلفی برای برداشتن آنژیوم با سطح ناراحتی و اثربخشی مشابهی وجود دارد. بهتر است بیماران با پزشک مشورت کنند که کدام گزینه برای آنها بهتر است. به خاطر داشته باشید که اگرچه برداشتن آنژیوم امکان پذیر است، اما گاهی اوقات می توانند بعد از درمان مجددا بازگردند. افراد باید بعد از برداشتن هر نوع توده ای، بهبود و ترمیم را تحت نظر داشته باشند. هر گونه وخیم تر شدن یا تغییرات غیر عادی باید به پزشک گزارش شود.

سوال: آیا آنژیوم گیلاسی می تواند به اختلال جدی تری تبدیل شود؟

جواب: تعریف ساده آنژیوم های گیلاسی، رشد زیاد رگ های خونی هستند. اگرچه گاهی اوقات می توانند مانند خال به نظر برسند، اما پتانسیل تبدیل به سرطان پوست یا هر بیماری دیگری را ندارند. از آنجا که گاهی تشخیص آنژیوم گیلاسی از خال یا نوع دیگر توده های پوستی ممکن است دشوار باشد، اجازه دهید تا پزشک وجود هر گونه ضایعه غیر معمولی شبیه به آنژیوم گیلاسی را بررسی کند.

منبع: medicalnewstoday

از
1
رای