فواید رقص شافل، سماع، زومبا برای لاغری، کودکان و سلامتی و مضرات آن

فواید رقص شافل، سماع، زومبا برای لاغری، کودکان و سلامتی و مضرات آن فواید رقص برای سلامتی چیست؛ با فواید انواع رقص شافل، سماع، زومبا، کردی برای کودکان، لاغری و سلامتی بدن و همچنین مضرات رقص در سلام دنیا آشنا شوید.

رقص از قدیم نوعی حرکات موزون و پرشور بوده که در مکان های مختلف استفاده می شده است در این مطلب از سلام دنیا درباره فواید رقص برای سلامتی، فواید رقص برای کودکان، فواید رقص برای لاغری، فواید رقص شافل چیست، فواید رقص زومبا، فواید رقص سماع، فواید رقص کردی، مضرات رقص صحبت کرده ایم . با ما همراه باشید.

فواید رقص برای سلامتی

انجام حرکات رقص برای سلامتی مفید می باشد  و نوعی درمان می باشد که به آن رقص درمانی نیز می گویند، همینطور که در انواع ورزش هایی چون ژیمناستیک، ورزش های رزمی و ... استفاده می شود. از فواید حرکات رقص برای سلامتی می توان به سلامت جسم و روح اشاره کرد.

فواید جسمانی رقص از این قبیل می باشند:

  • تناسب در اندام های حرکتی و افزایش قدرت بدنی و عضلانی،محکم شدن استخوان ها، آمادگی جسمانی، اعتماد به نفس فیزیکی ، داشتن انعطاف بدنی و همینطور کاهش وزن.

حتما بخوانید: 5 فایده شگفت انگیز رقصیدن در دوران بارداری


از فواید روحی نیز می توان به این موارد اشاره کرد:

  • بهبود عملکرد ذهنی و مهارت های اجتماعی، افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس.

فواید رقص برای کودکان

فواید رقص برای کودکان

کودکانی که از رقص برای تفریح و ورزش بهره می برند، هم هنرمند هستند و هم ورزشکار، آنها یک تفریح سالم را انتخاب کرده اند که با آن اعتماد به نفسشان بالا می رود و هم از سلامت جسمانی بهره می برند، انجام حرکات رقص، کودک را خلاق می کند و مهارت های جدیدی به او می آموزد، استقامت قلبی و عروقی افزایش می دهد و همچنین انعطاف پذیری او را بالا می برد.

فواید رقص برای لاغری

اگر به دنبال کاهش وزن هستید و حال و حوصله ورزش کردن را ندارید، قرصیدن نی توانید بهترین گزیته برای شما باشد، زیرا انجام حرکات موزون حال شما را نیز خوب خواهد کرد، رقصیدن ضربان قلب را بالا می برد و به سوخت و ساز بدن کمک می کند طوری که بدن شروع به سوزاندن کالری می کند، برای این منظور بهتر است رقصی انجام دهید که تمام اعضای بدنتان را حرکت می دهد و مدام دستها و پاهایتان در حرکت باشد.

فواید رقص شافل چیست

رقص شافل از انواع رقص ها می باشد که انجام یک ورزش هوازی به حساب می آید که سبک زندگی شما را دگرگون می سازد، با انجام یک ساعت رقص شافل تا 1000 کیلوکالری خواهید سوزاند، این نوع رقص مفاصل و رباط‌ های زانو، عضلات پا و عضلات شکم را درگیر کرده و تقویت آنها می پردازد، چشم ها را هماهنگ می کند و متابولیسم بدن را بالا می برد، علاوه بر آنها با انجام حرکات سریع آن فعال و پرانرژی خواهید بود و حافظه تان تقویت خواهد شد، این رقص تمرکز را بالا و مهارت های فردی را تقویت می کند علاوه بر اینها باعث ترشح هورمون اندورفین می شود که موجب می شود استرس بدن را پایین بیاید‌.

 فواید رقص زومبا

فواید رقص زومبا

رقص زومبا که چند سالی هست در اغلب باشگاه های ورزشی نیز آموزش داده می شود از انواع حرکات هوازی می باشد و کاملا بر وزن فرد کنترل دارد و می تواند به کاهش آن کمک کند، از دیگر فواید زومبا نشاط آوری و چربی سوزی عالی آن می باشد. با انجام حرکات زومبا تکنیک حرکتی شما بالا رفته و تناسب اندام خواهید داشت حتی اگر رژیم غذایی خاصی نداشته باشید این حرکات در بالا بردن اعتماد به نفس و رسیدن به وزن مورد نظر به شما کمک خواهد کرد.


حتما بخوانید: ورزش زومبا چیست و چه فواید و معایبی دارد


فواید رقص سماع

اگر با رقص سماع آشنایی داشته باشید حتما می دانید که این نوع رقص خود مقوله ای جدا می باشد که البته در گذشته به انجام کف و گاهی نی و دف ختم می شده است، اما سماع امروزی با رقصیدن و چرخیدن و دویدن همراه است، از فواید انجام رقص سماع در حال حاضر خروج از رخوت و سرزنده بودن می باشد و تأثیر در شنونده و برانگیختن عواطف وی و البته نزدیک ساختن سالک به عالم قدس می باشد.

 فواید رقص سماع

فواید رقص کردی

از زیباترین رقص های محلی می توان به رقص کردی اشاره کرد، این رقص نوعی رقص رزمی می باشد که اصیل است و از صلابت‌ و متانت خاصی برخوردار می باشد، حاوی پیام وحدت و همبستگی مردم قهرمان و دلاور تمامی دوره های تاریخی می باشد که اغلب به صورت دست جمعی برگزار می شود و همدلی و یک بودن زنان و مردم کرد و عشایر را نشان می دهد . برابر بودن زن و مرد که در تمامی مراسم‌ های شاد به حالت دایره‌ ای دستان یکدیگر را میگیرند و به رقص می پردازند.

مضرات رقص

با تمام فواید و احساس خوشایندگی که رقص برای فرد ایجاد می کند می تواند در برخی مواقع انجام آن توام با ضرر هم باشد، برای اشخاصی که دارای بیماری هستند و انجام هر حرکتی برایشان مضر می باشد اما این افراد نیز توسط کارشناسان می توانند حرکاتی انجام دهند که آسیبی به آنها نرساند و از روحیه شاد برخوردار شوند و دچار افسردگی نشوند.

سخن آخر

درست است که رقص در مکان های عمومی در کشور ما جایی ندارد اما می توان با حفظ شئونات اسلامی و در مکان های خصوصی و باشگاه ها به اجرای آن پرداخت و روحیه خود و سرزندگی مان را بالا ببریم.


مقالات مرتبط:

فواید ورزش های هوازی برای لاغری و سلامتی جسم و ذهن

25 حرکت ورزشی در محل کار مخصوص کارمندان و پشت میزنشینان
 

از
4
رای