کاربردهای دیفن هیدرامین (Diphenhydramine) و نحوه استفاده و عوارض جانبی آن

کاربردهای دیفن هیدرامین (Diphenhydramine) و نحوه استفاده و عوارض جانبی آن دیفن هیدرامین دارویی است که برای از آن برای درمان حساسیت، سرماخوردگی، سرگیجه، تهوع و .. استفاده می شود. این دارو با مسدود کردن هیستامین که بدن در طول واکنش های آلرژی زا تولید می کند، عمل می کند.

دیفن‌ هیدرامین‌ از داروهایی است که نیاز به نسخه پزشک ندارد و به‌ عنوان‌ آنتی‌ هیستامین‌ هم‌ تجویز می شود. این‌ دارو یک‌ آنتی‌ هیستامین‌ است‌ که‌ برای‌ درمان‌ یا پیش گیری‌ مواردی‌ نظیر علایم‌ ناشی‌ از حساسیت‌ ها، سرما خوردگی‌ ها، پارکینسونیسم‌، سرگیجه ، تهوع‌ یا استفراغ‌ و بی‌ خوابی‌ تجویز می‌ شود. 

موارد استفاده از دیفن هیدرامین

 • دیفن هیدرامین یک آنتی هیستامین است که برای تسکین علائم آلرژی، تب یونجه و سرما خوردگی استفاده می شود. این علائم شامل جوش، خارش، اشک چشم، خارش چشم ها یا بینی یا گلو، سرفه، آب ریزش بینی، و عطسه است. همچنین برای پیش گیری و درمان حالت تهوع، استفراغ و سرگیجه ناشی از بیماری های حرکتی نیز استفاده می شود. دیفن هیدرامین همچنین می تواند به آرامش و خواب کمک کند.
 • این دارو با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) که بدن در طول واکنش آلرژی زا تولید می کند، عمل می کند. اثرات خشک کنندگی آن بر روی علائمی مانند اشک چشم و آب ریزش بینی به دلیل مسدود کردن ماده طبیعی دیگری «استیل کولین» که توسط بدن شما ساخته می شود، رخ می دهد. داروهای سرفه و سرماخوردگی در کودکان کوچک تر از 6 سال موثر نبوده یا ایمن نیست. بنابراین از این دارو برای درمان علائم در کودکان کوچک تر از 6 سال استفاده نکنید، مگر این که پزشک این گونه تجویز کرده باشد. برخی محصولات (مانند قرص ها یا کپسول هایی که به یک زمان طولانی برای اثر کردن نیاز دارند)، برای کودکان کوچک تر از 12 سال توصیه نمی شود. در مورد استفاده بی خطر از این دارو، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • این دارو سرما خوردگی های شایع را درمان نکرده یا مدت آن را کاهش نمی دهد. همچنین ممکن است باعث بروز عوارض جانبی جدی نیز شود. برای کاهش خطر عوارض جانبی جدی این دارو، با دقت از دستور العمل دوز مصرفی تبعیت کنید. از این دارو برای خواباندن کودک استفاده نکنید. سایر داروهای سرماخوردگی یا سرفه که ممکن است همین ترکیب یا ترکیبات مشابه  (به بخش تعاملات دارویی مراجعه کنید) داشته باشند را مصرف نکنید. در مورد روش های دیگر تسکین سرفه و علائم سرماخوردگی (مانند نوشیدن مایعات به اندازه کافی، استفاده از مرطوب کننده یا قطره یا اسپری بینی)، از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید.

دیفن هیدرامین چیست؟

نحوه استفاده از دیفن هیدرامین اچ سی ال

 • از دستورالعمل های درج شده بر روی بسته محصول تبعیت کنید. اگر پزشک تان این دارو را تجویز کرده است، مطابق با تجویز پزشک آن را مصرف کنید. اگر در مورد هر کدام از این اطلاعات شک دارید، باید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • قرص، کسپول یا فرم مایع این دارو را به شکل خوراکی همراه با غذا و یا بدون غذا مصرف کنید. فرم مایع این دارو را با دستگاه یا قاشق مخصوص، اندازه گیری کنید. از قاشق های خانگی برای این منظور استفاده نکنید، زیرا ممکن است دوز صحیح این دارو را دریافت نکنید. اگر یک دوز تکی از این دارو را مصرف می کنید (مثلا یک بار مصرف در دوز)، نیازی به اندازه گیری دوز مصرفی نیست.
 • قرص های سریع حل شونده باید ابتدا در زیر زبان حل شده و سپس همراه آب و یا بدون آب بلعیده شوند. قرص های جویدنی باید به طور کامل قبل از بلعیدن، جویده شوند.
 • دوز مصرفی بستگی به سن، شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. انواع مارک های مختلفی از دیفن هیدرامین موجود هستند. دستورالعمل مصرفی برای هر دوز را با دقت بخوانید، زیرا ممکن است میزان دیفن هیدرامین بین مارک های مختلف متفاوت باشد. دوز مصرفی خود را افزایش نداده و یا سریع تر از زمان تجویز شده مصرف نکنید.
 • برای جلوگیری از بیماری حرکتی، 30 دقیقه قبل از شروع فعالیت مانند مسافرت، دوز خود را مصرف کنید.
 • برای کمک به خوابیدن، داروی خود را 30 دقیقه قبل از زمان خواب مصرف کنید. اگر برای بیش از دو هفته مشکل خواب دارید، با پزشک خود مشورت کنید. اگر علائم شما بهبود پیدا نکرد و یا وخیم تر شد، با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه استفاده از دارو دیفن هیدرامین

عوارض جانبی دیفن هیدرامین

 • خواب آلودگی، سرگیجه، یبوست، ناراحتی معده، تاری دید یا خشکی دهان یا بینی یا گلو علائمی است که ممکن است در صورت مصرف این دارو رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • برای تسکین خشکی دهان، آب نبات های سفت (فاقد شکر) یا تکه های یخ (بدون قند) جویدن آدامس (فاقد قند) و نوشیدن آب  می تواند مناسب باشد.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده که فواید آن بیش تر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • در صورت بروز هر کدام از عوارض جانبی جدی از جمله موارد زیر، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: تغییرات خلقی یا روحی (مانند بی قراری و گیجی)، مشکل در دفع ادرار، ضربان قلب سریع یا نامنظم.
 • در صورت بروز هر کدام از عوارض جانبی بسیار جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: تشنج.
 • یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

عوارض جانبی ناشی از دیفن هیدرامین

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی در رابطه با مصرف دیفن هیدرامین

 • قبل از مصرف دیفن هیدرامین، اگر به این دارو آلرژی دارید و یا اگر به دیمن هیدرینات حساسیت دارید یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیش تر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود در مورد سابقه پزشکی تان به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، صحبت نمایید: مشکلات تنفسی (مانند آسم، آمفیزم)، فشار زیاد در چشم (گلوکوم)، بیماری قلبی، فشار خون بالا، بیماری کبد، تشنج، مشکلات معده یا روده (مانند زخم، انسداد)، تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید)، مشکل در دفع ادرار (به عنوان مثال به دلیل بزرگ شدن پروستات).
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی یا تاری دید شود. الکل یا ماری جوانا (با نام انگیسی Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. از مصرف الکل اجتناب کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.

اقدامات احتیاطی در رابطه با مصرف دیفن هیدرامین

 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
 • فرم های مایع، قرص های جویدنی، یا قرص ها یا فرم های حل شونده این دارو ممکن است حاوی قند یا آسپارتام باشند. فرم های مایع این دارو ممکن است حاوی الکل نیز باشند. در صورت داشتن دیابت، بیماری کبدی، فنیل کتونوری (PKU) یا هر بیماری دیگری که شما را مجبور به محدود کردن یا اجتناب از مصرف این مواد در رژیم غذایی تان می کند، احتیاط توصیه می شود. از پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده بی خطر از این دارو سوال کنید.
 • کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس تر باشند. این دارو به جای خواب آلودگی، اغلب باعث هیجان در کودکان می شود.
 • سالمندان ممکن است نبست به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خواب آلودگی، سرگیجه، گیجی، یبوست و مشکل در دفع ادرار حساس تر باشند. خواب آلودگی، سرگیجه و گیجی می تواند خطر افتادن را افزایش دهد.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح به آن نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد خطرات و فواید مصرف این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی کودک شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

خطرات ناشی از مثرف قرص دیفن هیدرامین

تعاملات دارویی با دیفن هیدرامین

 • تعاملات دارویی ممکن است باعث تغییر عملکرد داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تعاملات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: آنتی هیستامین هایی که بر روی پوست اعمال می شوند (مانند کرم، پماد، اسپری دیفن هیدرامین).
 • در صورت استفاده از مواد دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند، مانند الکل، ماری جوانا (cannabis)، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهایی برای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) و داروهای تسکین دهنده درد (مانند کدئین، هیدروکودون)، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • برچسب روی تمام داروهای خود (از جمله داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید؛ این داروها ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از داروساز خود در مورد نحوه استفاده ایمن از این داروها سوال بپرسید.
 • این دارو ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاصی (از جمله آزمایش آلرژی پوستی) تداخل داشته باشد، که احتمالا باعث نتایج آزمایش غلط می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

تعاملات دارویی با دیفن هیدرامین

مصرف بیش از حد دیفن هیدرامین

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بی هوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو ممکن است شامل موارد زیر باشد: خواب آلودگی شدید، تشنج، عریض شدن مردمک چشم، در کودکان، تغییرات خلقی یا روحی (مانند بی قراری، تحریک پذیری، توهم) ممکن است قبل از خواب آلودگی رخ دهد.

نکات مهم در رابطه با مصرف دیفن هیدرامین

به طور مرتب بر اساس نوبت خود به مطب پزشک یا آزمایشگاه مراجعه کنید.

دوزهای فراموش شده دیفن هیدرامین

اگر مصرف یک دوز از این دارو را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

طریقه نگهداری از قرص دیفن هیدرامین

طریقه نگهداری از دیفن هیدرامین

 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در مکان هایی مانند حمام نگهداری نکنید.
 • فرم مایع این دارو را منجمد نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آن ها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر این که در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای