قرص دیزوپیرامید برای چیست؛ روش مصرف و عوارض دیسوپیرامید فسفات

قرص دیزوپیرامید برای چیست؛ روش مصرف و عوارض دیسوپیرامید فسفات قرص دیزوپیرامید برای چیست ؛ روش مصرف کپسول دیسوپیرامید فسفات (disopyramide-phosphate) ؛ عوارض، تداخل دارویی و روش نگهداری کپسول دیزوپیرامید در سلام دنیا بخوانید.

قرص دیزوپیرامید از داروهای استفاده شده برای پيشگيری و درمان آريتمی ها، بطنی، به ويژه پس از انفاركتوس قلبی و البته آريتمی فوق بطنی می باشد، در این مطلب از سلام دنیا درباره قرص دیزوپیرامید برای چیست، روش مصرف و عوارض دیسوپیرامید فسفات، موارد احتیاط، نگهداری و تداخل دارویی آن صحبت خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

قرص دیزوپیرامید برای چیست

اگرچه این دارو اغلب مزایای زیادی برای افراد مبتلا به ضربان قلب نامنظم دارد، به ندرت ممکن است باعث ایجاد ضربان قلب نامنظم جدی جدید شود. هنگام شروع درمان با این دارو، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که برای نظارت و در صورت نیاز درمان فوری پزشکی در بیمارستان بمانید. با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات مصرف این دارو صحبت کنید.


حتما بخوانید: تعداد ضربان و تپش قلب طبیعی چقدر است


این دارو برای درمان انواع خاصی از ضربان قلب نامنظم جدی (احتمالاً کشنده)، مانند تاکی کاردی بطنی که درمان نمی شود، استفاده می شود. برای بازگرداندن ضربان طبیعی قلب و حفظ ضربان قلب منظم و ثابت استفاده می شود. دیزوپیرامید به عنوان یک داروی ضد آریتمی شناخته می شود. با مسدود کردن سیگنال‌های الکتریکی خاصی در قلب که می‌توانند باعث ضربان قلب نامنظم شوند، کار می‌کند. درمان ضربان قلب نامنظم می تواند خطر لخته شدن خون را کاهش دهد و این اثر می تواند خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش دهد.

قرص دیزوپیرامید برای چیست

روش مصرف قرص دیزوپیرامید فسفات (disopyramide-phosphate)

این دارو را به صورت خوراکی با یا بدون غذا دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید.

 • اگر از فرم پیوسته رهش قرص استفاده می کنید: معمولاً آن را 4 بار در روز یا طبق دستور پزشک مصرف می کنید.
 • اگر از قرص طولانی رهش استفاده می کنید: معمولاً آن را دو بار در روز یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. کپسول های طولانی رهش را به طور کامل قورت دهید. از خرد کردن یا جویدن کپسول یا قرص با رهش طولانی خودداری کنید. انجام این کار می تواند اثرات تمام دارو را به یکباره آزاد کند و خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. همچنین، قرص های با رهش طولانی را تقسیم نکنید، مگر اینکه دارای خط باشند و پزشک یا داروساز به شما بگوید این کار را انجام دهید. قرص را به طور کامل و بدون خرد کردن یا جویدن ببلعید.
 • دوز آن  بر اساس سن، عملکرد کلیه و کبد ، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود.
 • از این دارو به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. برای کمک به یادآوری، آن را هر روز در زمان های معینی مصرف کنید.
 • اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی مصرف قرص دیزوپیرامید

 • خشکی دهان ، یبوست ، حالت تهوع ، درد شکم یا گاز یا نفخ ، تاری دید ، سرگیجه ، خشکی بینی یا چشم ها یا گلو و مشکلات ادراری (مانند مشکل در ادرار کردن یا تکرر غیر معمول ادرار) ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات باقی ماند یا بدتر شد، فورا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

حتما بخوانید: علائم و درمان خانگی خشکی دهان


 • به یاد داشته باشید که این دارو به این دلیل تجویز شده است که پزشک شما تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید:

 • علائم قند خون پایین(مانند لرزش همراه با گرسنگی غیرمعمول یا سردرد یا تعریق )، علائم مشکلات کبدی (مانند تهوعیا استفراغی که متوقف نمی شود. درد معده یاشکم، زردی چشم یا پوست ، ادرار تیره )، ضعف عضلانی ، بدتر شدن علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا یاپا، خستگی غیرعادی، افزایش وزن غیرعادییا ناگهانی ).

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • غش ، ضربان قلب سریعتریانامنظم تر، سرگیجه شدید.
 • واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی ، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی ، فوراً به پزشک مراجعه کنید .

این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی مصرف قرص دیزوپیرامید

موارد احتیاط در استفاده از قرص دیزوپیرامید

اگر حساسیت دارید یا اگر الرژی دیگری دارید قبل از مصرف قرص دیزوپیرامید  به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید . این دارو ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به ویژه در موارد:

دیابت، گلوکوم، بیماری کلیوی، مشکلات کبدی، میاستنی گراویس ، مشکلات ادراری (مانند بزرگ شدن پروستات ، احتباس ادرار).


حتما بخوانید: بزرگ شدن پروستات نشانه چیست


این دارو به ندرت ممکن است باعث سرگیجه شما شود. الکل یا ماری جوانا ( حشیش ) بیشتر باعث سرگیجه می شود. رانندگی نکنید، از اتوموبیل استفاده نکنید، یا کاری که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید تا زمانی که بتوانید آن را با خیال راحت انجام دهید. مصرف مشروبات الکلی را محدود کنید. اگر از ماری جوانا (حشیش) استفاده می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

قبل از انجام جراحی، به پزشک یا داروساز خود بگویید که از این دارو استفاده می کنید.

دیزووپیرامید ممکن است باعث ایجاد شرایطی شود که بر ریتم قلب تأثیر می گذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریعیانامنظم جدی (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید ، غش ) شود که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

موارد احتیاط در استفاده از قرص دیزوپیرامید

خطر طولانی شدن QT ممکن است در صورت داشتن شرایط خاص پزشکی یا مصرف داروهای دیگری که ممکن است باعث طولانی شدن QT شوند افزایش یابد. قبل از استفاده از دیزوپیرامید، تمام داروهایی را که مصرف می کنید و در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید: مشکلات قلبی خاص ( نارسایی قلبی، کندی ضربان قلب، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (QT). طولانی شدن EKG ، مرگ ناگهانی قلبی).


حتما بخوانید: علائم و درمان کندی ضربان قلب


سطوح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند دیورتیک ها یا" قرص های آب ") یا شرایطی مانندتعریق شدید ، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده ایمن از دیزووپیرامید با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو ممکن است باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی ) شود، به خصوص اگر دیابت، نارسایی قلبی، کاهش عملکرد کلیه یا کبد یا مشکلات تغذیه دارید. اگر علائم قند خون پایین از جمله تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی ، تاری دید ، سرگیجه، یا سوزن سوزن شدن دست ها یا پاها را دارید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. اگر دیابت دارید، داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه مشکلات ادرار و طولانی شدن QT حساس تر باشند (به بالا مراجعه کنید).

قرص دیزوپیرامید در بارداری و شیردهی

 • در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز مصرف شود. به ندرت، دیزوپیرامید ممکن است باعث زایمان زودرس در دوران بارداری شود. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود و تأثیر آن بر شیرخوار ناشناخته است. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخل دارویی قرص دیزوپیرامید

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مقاله شامل تمام تداخلات دارویی ممکن نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای نسخه اییاغیر نسخه ای و محصولات گیاهی) را نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود نشان دهید . هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک شروع، قطع یا تغییر ندهید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • فینگولیمود، برخی مسدود کننده های کانال کلسیم ( دیلتیازم و وراپامیل ) .
 • بسیاری از داروها علاوه بر دیزوپیرامید ممکن است بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارند، از جمله آمیودارون ، دوفتیلید ، فلکائینید ، کتوکونازول ، پیموزاید ، پروکائین آمید ، کینیدین ، سوتالول ، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین ، آنتی بیوتیک ها، کووترومایسین، اریترومایسین ، و آنتی بیوتیک های خاص ).
 • سایر داروها می توانند بر حذف دیزوپیرامید از بدن شما تأثیر بگذارند، که ممکن است بر نحوه عملکرد دیزوپیرامید تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به فنی توئین، ریفامپین ، ساکویناویر و غیره اشاره کرد.

تداخل دارویی قرص دیزوپیرامید

مصرف بیش از حد قرص دیزوپیرامید

اگر فردی بیش از حد دیزوپیرامید مصرف کرده است و علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی دارد، با اورژانس تماس بگیرید. در غیر این صورت، فوراً با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید.  علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل موارد زیر باشد: غش ، ضربان قلب نامنظم جدید، تنفس کند.

یادداشت
 • این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید .
 • آزمایشات آزمایشگاهی ویایا پزشکی (مانند EKG ) باید به صورت دوره ای برای نظارت بر پیشرفت شما یا بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده قرص دیزوپیرامید

اگر یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به زمان مصرف نوبت بعدی است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. دوز بعدی خود را در زمان منظم مصرف کنید. دوز را دو برابر نکنید تا جبران کنید.

دوز فراموش شده قرص دیزوپیرامید

نحوه نگه داری قرص دیزو پیرامید

 • در دمای اتاق در دمای 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد) به دور از نور و رطوبت نگهداری شود. ذخیره سازی مختصر بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) مجاز است. 
 • در حمام نگهداری نکنید. 
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • داروها را داخل توالت یا سینک نریزید. این محصول را زمانی که تاریخ مصرف آن تمام شده یا دیگر مورد نیاز نیست، به درستی دور بریزید. برای جزئیات بیشتر در مورد چگونگی دور انداختن ایمن محصول خود با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید .
سخن آخر

برای مصرف هرگونه دارو قبل از استفاده ابتدا با پزشک مربوطه مشورت نمایید و سپس آن را همانگونه که دستور داده مصرف کنید.


مقالات مرتبط:

قرص کلاریترومایسین برای چیست

قرص کافئین برای چیست و چه خواص و عوارضی دارداز
2
رای