غذاهای شادی و نشاط آور کدامند + تاثیر غذا روی خلق و خوی چیست

غذاهای شادی و نشاط آور کدامند + تاثیر غذا روی خلق و خوی چیست غذاهای شادی آور چیست؛ کدام غذاهای نشاط و شادابی می آورند ؛ تاثیر غذاها بر روی خلق و خوی و بهبودی افسردگی و رفع اضطراب چیست ؛ در سلام دنیا بخوانید.

آمریکایی ها غذا را با عبارات ها و اصطلاحات احساسی مورد بحث قرار می دهند: این اصطلاحات می توانند شامل مقداری آرامش، جایزه، لذت گناه و کمی دلتنگی شوند. سال‌ها است که محققان آنچه را که می‌خوریم، به‌عنوان نقش‌ اصلی در احساساتمان در نظر می‌گیرند. علم ثابت کرده است که آنچه که در دهان خود می‌گذاریم بر آنچه از که سر و ذهنمان بیرون می‌آید تأثیر خود را می‌گذارد. ما در این مقاله سلام دنیا، به شما می گوییم که غذاهای شادی آور و نشاط بخش کدام هستند و اینکه چگونه غذاها می تواند به داشتن خلق و خوی بهتر کمک کند و شما را شادتر کند.

تاثیر غذا بر خلق و خوی و احساسات چیست

همانطور که وسلی دلبریج، متخصص تغذیه ثبت شده و دارای مدرک توضیح می دهد، محور روده-مغز، سیستم گوارش ما را به احساساتمان پیوند می دهد. ما فهمیده ایم که روده‌مان با مغزمان صحبت می‌کند و می‌تواند تأثیرات زیادی را بر خلق و خوی ما و احساساتی که تجربه می‌کنیم داشته باشد. اگر دلت شاد باشد، خوشحال تر خواهی بود.

  • در سال 2008، محققان UCLA 160 مطالعه ای را در مورد چگونگی تأثیر غذا بر مغز بررسی کردند. آن ها مشخص کرده اند که یک رژیم غذایی متعادل، همراه با ورزش، می تواند اختلالات روانی را از بین ببرد.
  • دکتر آرتی گوپتا، بنیانگذار و مدیر بالینی TherapyNest، یک مرکز تخصصی در درمان اضطراب و خانواده در کالیفرنیا، خاطرنشان می کند که به معنای واقعی کلمه - ما همان چیزی هستیم که می خوریم.

حتما بخوانید: غذاهای مضر برای افسردگی و اضطراب


  • گوپتا، ارزیابی تغذیه عملکردی را بر روی بیماران مبتلا به اضطراب یا افسردگی انجام می دهد. توجه به میزان قهوه، آب یا فست فود مصرفی یک فرد می تواند اولین گام برای احساسات بهتر در آن فرد تلقی شود.

پس بنابراین اگر غذا نقش مهمی را در خلق و خوی ما ایفا میکند، چه بخوریم تا بهترین احساس را داشته باشیم؟

غذاهای شادی آور

غذاهای شادی آور کدامند

1. غذاهای شادی آور: کینوا

کینوا غلات کاملی که شامل پروتئین می شود است. کینوا در میان آن عده از کسانی که به دنبال جایگزین هایی برای برنج و پاستا هستند، بسیار محبوب به شمار می آید. مطالعات نشان داده اند که فلاونوئید موجود در کینوا اثر ضد افسردگی قابل توجهی را دارد.

2. غذاهای شادی آور: ماهی سالمون

ماهی سالمون مملو از اسیدهای چرب امگا 3 ای که ثابت شده خلق و خوی ما را بهبود می بخشند، میشود. دلبریج اینگونه توضیح داد که امگا 3 نقش مهمی را در تولید سلول های بدن ما ایفا می کند و مو و پوست ما را درخشان تر می کند و حتی ظاهر شاد تری را به ما هدیه میدهد. با وجود همه ی این ها، او گفت که، ماهی خیلی کم مصرف است. بیشتر افرادی که با او صحبت می کنند کمتر از یک بار در ماه ماهی را می خورند.

او کنسرو ماهی سالمون را اگر که نمی توانید مواد تازه (ماهی تازه) را تهیه کنید، پیشنهاد می کند. ماهی دوست ندارید؟ مکمل های روغن ماهی هم همان نوع از اثرات تقویت کننده خلق و خو را بر روی شما دارند.

3. غذاهای شادی آور: قارچ

ویتامین D خلق و خو را تقویت کرده و نیز شامل خواص ضد افسردگی می شود. قارچ یک پوند است. ما معمولا ویتامین D لازم خود را از نور خورشید دریافت می کنیم. مارجوری نولان کوهن، متخصص تغذیه و بنیانگذار MNC Nutrition مستقر در فیلادلفیا، خاطر نشان می کند که ویتامین D در قارچ، شیر، گوشت گاو، جگر مرغ و ماهی های چرب هم نیز یافت می شود.


حتما بخوانید: خواص قارچ گانودرما برای سلامتی و پوست


نقش اصلی ویتامین D تبدیل و تنظیم تبدیل تریپتوفان به سروتونین میباشد. کوهن میگوید که هدف اصلی از مصرف این ویتامین همان حفظ میزان مناسب سروتونین که می تواند افسردگی و اضطراب را از بین ببرد است. سروتونین بیش از حد یا خیلی کم می تواند اثرات نامطلوبی را بر روی بدن داشته باشد. او برای بسیاری از بیماران خود مکمل ویتامین D را توصیه می کند.

غذاهای شادی و نشاط آور

4. غذاهای شادی آور: شکلات تلخ

بله، درسته. طبق آزمایش انجمن شیمی آمریکا در سال 2009، شکلات تلخ فواید زیادی را برای سلامتی، از جمله کاهش استرس عاطفی داشت. سونیا آنجلون، متخصص تغذیه ثبت شده و دارای مدرک، میگوید که شکلات تلخ خلق و خوی شما را تقویت می کند. شکلات تلخ سطح اندورفین را در بدن شما افزایش می دهد. آنجلون توصیه می‌کند شکلات تلخ را با حداقل 70 درصد کاکائو انتخاب کنید.

5. غذاهای شادی آور: غذاهای حاوی پروبیوتیک

پروبیوتیک ها باکتری هایی هستند که در روده ما زندگی می کنند و به هضم غذا کمک کرده، سیستم ایمنی را تقویت می کنند و روده ما را تمیز و پاک سازی می کنند. دلبریج خاطرنشان کرد که غذاهای حاوی پروبیوتیک نقش مهمی را در سلامت محور روده-مغز ایفا میکنند. این نوع غذاها اثر آرام بخشی را بر بدن ما میگذارند و به طور خاص به پرخاشگری کمک می کنند. لبنیات تخمیر شده حاوی پروبیوتیک میشوند. این نوع لبنیات شامل کفیر، کلم ترش، کیمچی، ترشی و ماست میشوند.


حتما بخوانید: خواص عالی پروبیوتیک برای درمان اسهال


6. غذاهای شادی آور: ویتامین B6 - مرغ، سبزیجات برگ دار، گوشت گاو

به گفته کوهن، ویتامین B6 نقش حیاتی را برای تبدیل تریپتوفان به سروتونین، که یک انتقال دهنده عصبی که نقش اصلی را در خلق و خو، یادگیری، اشتها و کنترل تکانه بازی می کند را ایفا میکند. ویتامین B6 در مرغ، غذاهای دریایی، گوشت گاو، سبزیجات برگ دار، اسفناج و کلم پیچ یافت می شود.

7. غذاهای شادی آور: انگور

آنجلون میگوید که انگور حاوی چیزی به نام رسوراترول، آنتی اکسیدانی که ثابت شده خلق و خو را تقویت می کند، است.

غذاهای شادی و نشاط آور

8. غذاهای شادی آور: اسید فولیک

کمبود اسید فولیک منجر به کاهش سطح سروتونین در بدن شما می شود. کوهن میگوید که اسید فولیک برای رشد مغز جنین هم نیز مفید است. به دنبال سبزیجات برگدار مانند اسفناج، بوک چوی و برگ شلغم باشید.

9. غذاهای شادی آور: ویتامین C

ویتامین C یک راه حل عالی برای تقویت سیستم ایمنی با آنتی اکسیدان ها به شمار می آید. سیستم ایمنی و مغز شما به هم مرتبط هستند. افرادی که از نظر جسمی خوب نیستند اغلب از وضعیت خود به عنوان منبع از افسردگی یاد می کنند. به گفته کان، علاوه بر همه ی این گفته ها، ویتامین C به رادیکال‌های آزاد متصل میشود و به بدن اجازه می‌دهد راحت‌تر آنها را حذف کند. ویتامین C در کلم بروکلی، پرتقال، کلم پیچ، توت فرنگی، انبه و کیوی یافت می شود.

10. غذاهای شادی آور: منیزیم

آمار نشان می دهد که بخش بزرگی از جمعیت ما می توانند دچار کمبود منیزیم، که در صدها عملکرد متابولیک مختلف نقش دارد و به تعادل سروتونین کمک می کند، باشند. منیزیم در سبزی هایی با برگ های تیره، آجیل، دانه ها، تخم کدو تنبل، آووکادو، غلات کامل، ماست، کفیر و چاد سوئیسی یافت می شود.

غذاهای شادی و نشاط آور

سخن آخر

علیرغم فواید این غذاها، متخصصان پزشکی ادعا می‌کنند که هیچ غذایی اکسیری برای ذهن پایدار نیست. خواب، الگوهای غذایی و ورزش هم نیز در آن نقش مهمی را ایفا میکنند. گوپتا اضافه می کند که خوردن این نوع مواد غذایی جایگزینی برای درمان یا دارو محسوب نمیشوند.


مقالات مرتبط:

چگونه شاد باشیم، 24 راه برای داشتن زندگی شادتر

16 عادت برای افزودن شادی به زندگی روزمره

از
3
رای