چرا در طول پریود سردرد می‌گیرم؛ علت و درمان خانگی میگرن قاعدگی

چرا در طول پریود سردرد می‌گیرم؛ علت و درمان خانگی میگرن قاعدگی علت سردرد پریودی چیست ؛ چرا در طول پریود سردرد می‌گیرم ؛ تفاوت سردرد هورمونی با میگرن قاعدگی چیست؛ علائم میگرن قاعدگی ؛ و بهترین درمان خانگی میگرن قاعدگی و سردرد پریودی در سلام دنیا بخوانید.

نوسانات هورمونی در طول چرخه قاعدگی می تواند تغییرات زیادی ایجاد کند. و مانند برخی از زنان، ممکن است در این زمان از ماه با سردرد مقابله کنید. انواع مختلف سردرد ممکن است در حوالی پریود شما اتفاق بیفتد. یکی از انواع آن سردرد تنشی است - که اغلب به دلیل استرس ایجاد می شود - که مانند یک نوار سفت در اطراف پیشانی شما احساس می شود. یا ممکن است بعد از قاعدگی به دلیل از دست دادن خون و کاهش سطح آهن دچار سردرد شوید.

اما در میان انواع مختلف سردردهایی که ممکن است در طول دوره قاعدگی شما رخ دهد، سردرد هورمونی و میگرن قاعدگی شایع ترین به نظر می رسد. علت زمینه ای برای هر دو یکسان است، اما علائم آنها متفاوت است. در این مطلب از سلام دنیا، مواردی آورده شده است که باید در مورد علت سردرد پریودی چیست؛ سردردهای ناشی از هورمون و همچنین درمان خانگی میگرن قاعدگی برای متوقف کردن ضربان بدانید. با ما همراه باشید.

علت میگرن قاعدگی

تغییر در سطح هورمون می تواند باعث سردرد هورمونی و میگرن قاعدگی شود. هورمون ها بسیاری از عملکردهای بدن شما را تنظیم می کنند. زنانی که در دوره قاعدگی خود سردرد دارند، ممکن است قبل از سیکل، در طول سیکل یا بعد از سیکل خود دچار سردرد شوند.سردرد ناشی از تغییر سطح استروژن و پروژسترون است. استروژن یک هورمون جنسی زنانه است. از طریق جریان خون حرکت می کند و پیام ها را به قسمت های مختلف بدن می رساند.سطح استروژن در اواسط چرخه قاعدگی شما افزایش می یابد.


حتما بخوانید: روز اول پریودی چی بخوریم


پروژسترون یکی دیگر از هورمون های مهم است. افزایش سطح این هورمون به کاشت تخمک در رحم کمک می کند. پس از تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدان)، سطح هورمون کاهش می یابد. سطح استروژن و پروژسترون درست قبل از قاعدگی در پایین ترین حد خود است. همین کاهش است که باعث می شود برخی از زنان بیشتر دچار سردرد شوند.در مواقع دیگر نیز ممکن است سردرد هورمونی داشته باشید. برخی از زنان در دوران یائسگی یا پیش از یائسگی به دلیل افت هورمون ها سردرد بیشتری دارند. بارداری همچنین می تواند باعث سردرد شود زیرا سطح هورمون ها می تواند در طول 9 ماه نوسان کند.

سردرد هورمونی در مقابل میگرن قاعدگی

در حالی که سردرد هورمونی و میگرن قاعدگی هر دو ناشی از نوسانات هورمونی هستند، تفاوت بین این دو شامل شدت سردرد است. سردرد هورمونی ممکن است خفیف تا متوسط ​​باشد و باعث درد آزاردهنده یا ضربان شود. این یک مزاحم و ناراحت کننده است، اما ممکن است با روال روزمره شما تداخل نداشته باشد. از سوی دیگر، میگرن قاعدگی می تواند ناتوان کننده باشد.

سردرد هورمونی در مقابل میگرن قاعدگی

بر اساس گزارش بنیاد ملی سردرد، میگرن قاعدگی حدود 60 درصد از زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر به طور منظم حملات میگرنی را تجربه می کنید، ممکن است مستعد ابتلا به میگرن قاعدگی باشید. میگرن قاعدگی با میگرن معمولی تفاوت دارد زیرا معمولاً با هاله همراه نیست. هاله به نورهای چشمک زن، خطوط زیگزاگ یا سایر تجربیات حسی اشاره دارد که برخی افراد قبل از حمله میگرن تجربه می کنند. میگرن قاعدگی با ضربان شدید مشخص می شود که می تواند از یک طرف پیشانی شروع شده و به سمت دیگر حرکت کند. شدت می تواند باز نگه داشتن چشمان شما، کار کردن یا حتی فکر کردن را دشوار کند.

علائم همراه با میگرن قاعدگی

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت به صدا
 • حساسیت به نور روشن

حتما بخوانید: علائم میگرن چیست و درمان خانگی آن


با سردرد هورمونی و میگرن قاعدگی، ممکن است علائم معمولی قاعدگی را نیز تجربه کنید، از جمله:

 • خستگی مفرط
 • درد مفاصل یا درد عضلانی
 • یبوست یا اسهال
 • هوس های غذایی
 • تغییرات خلق و خوی

علائم همراه با میگرن قاعدگی

درمان و گزینه های درمانی میگرن های قاعدگی

درمان سردرد هورمونی و میگرن قاعدگی به شدت بستگی دارد. مسکن های بدون نسخه اغلب برای درمان موثر هستند. این داروها همچنین می توانند سردردهای تنشی و سردردهای ناشی از سطح پایین آهن را کاهش دهند. داروهای متوقف کننده درد و التهاب عبارتند از:

 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن سدیم
 • آسپرین
 • استامینوفن
 • کافئین

حتما بخوانید: درمان میگرن و سردرد تنشی


به یاد داشته باشید که کافئین یکی دیگر از داروهای موثر برای سردردهای هورمونی است. خوردن شکلات و نوشیدن چای یا نوشابه کافئین دار ممکن است ناراحتی شما را از بین ببرد. در واقع، برخی از داروهای PMS حاوی کافئین به عنوان یک ماده هستند. با این حال، به راحتی از کافئین استفاده کنید. کافئین اعتیاد آور است و مصرف بیش از حد آن در طول قاعدگی می تواند باعث وابستگی فیزیکی شود.

قطع ناگهانی کافئین بعد از قاعدگی می تواند باعث سردرد ترک شود. بسته به شدت میگرن قاعدگی شما، داروهای بدون نسخه ممکن است نتایج مطلوب را ارائه نکنند. می توانید داروهای فوق را آزمایش کنید، اما اگر علائم بهبود نیافتند، ممکن است به هورمون درمانی نیاز داشته باشید. انجام این درمان قبل از چرخه قاعدگی می تواند به تعادل سطح هورمون شما کمک کند. پزشک شما ممکن است مکمل استروژن (استرادیول) را برای اصلاح عدم تعادل توصیه کند.

درمان و گزینه های درمانی میگرن های قاعدگی

اگر از کنترل بارداری هورمونی استفاده می کنید، حذف هفته دارونما نیز ممکن است به تعادل سطح هورمونی شما و توقف میگرن قاعدگی کمک کند. همچنین می توانید از پزشک خود در مورد تریپتان ها بپرسید. اینها دسته ای از داروها هستند که برای درمان میگرن شدید طراحی شده اند. این داروها با تحریک سروتونین عمل می کنند. این به کاهش التهاب کمک می کند و رگ های خونی شما را منقبض می کند، بنابراین میگرن را متوقف یا از آن جلوگیری می کند.

سایر داروهای تجویزی مورد استفاده برای درمان میگرن عبارتند از:

 • مواد افیونی
 • گلوکوکورتیکوئیدها
 • دی هیدروارگوتامین و ارگوتامین

اگر با میگرن قاعدگی دچار استفراغ شدید یا حالت تهوع شدید، از پزشک خود در مورد داروهای ضد تهوع تجویزی سوال کنید.


حتما بخوانید: لخته خون در پریودی نشانه چیست


درمان خانگی میگرن قاعدگی

همراه با داروهای سنتی، چند درمان خانگی ممکن است احساس تیز و ضربان را تسکین دهد و به شما در مدیریت سردرد هورمونی کمک کند.

 • سرما درمانی: یک کیسه یخ را در یک حوله بپیچید و آن را روی پیشانی خود بمالید (10 دقیقه روشن، 10 دقیقه خاموش). سرما درمانی می تواند التهاب را کاهش داده و احساس درد را کسل کند.
 • تمرینات آرامش بخش: ورزش هایی مانند مدیتیشن، یوگا و تنفس عمیق می توانند ماهیچه های شما را شل کنند، تنش را کاهش دهند و علائم سردرد را بهبود بخشند.همچنین یاد گرفتن نحوه استراحت به شما می آموزد که چگونه عملکردهای مختلف بدن خود مانند ضربان قلب و فشار خون را کنترل کنید. تنش عضلانی و استرس کمتر ممکن است شدت سردرد شما را کاهش دهد.
 • طب سوزنی: طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن های ریز در نقاط مختلف فشار در سراسر بدن شما است. ترشح اندورفین را تحریک می کند، هورمونی که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود و به شما در مقابله با استرس و درد کمک می کند.

درمان خانگی میگرن قاعدگی

 • استراحت کافی: خواب کم می تواند سردرد را بدتر کند. حداقل هفت تا نه ساعت خواب در هر شب را هدف گذاری کنید. محیط خواب خود را برای استراحت بهتر بهبود بخشید. تلویزیون و چراغ ها را خاموش کنید و اتاق خود را در دمای راحت نگه دارید.
 • ویتامین ها: طبق گفته کلینیک مایو، ویتامین هایی مانند ویتامین B-2، کوآنزیم Q10 و منیزیم ممکن است شدت حملات میگرنی را کاهش دهند. قبل از شروع مکمل با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر باردار هستید یا در حال حاضر دارو مصرف می کنید.
 • ماساژ درمانی: ماساژ درمانی می تواند آرامش عضلانی را تقویت کند و تنش را در شانه ها، پشت و گردن شما کاهش دهد. همچنین ممکن است شدت و دفعات سردردهای تنشی و حملات میگرنی را کاهش دهد.

حتما بخوانید: برای سردرد (میگرنی) چه قرصی (بدون نسخه) بخوریم؟


زمان مراجعه به پزشک برای میگرن های قاعدگی

در صورت داشتن سردردهای مکرر و شدید در دوره قاعدگی به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می تواند در مورد امکان هورمون درمانی صحبت کند یا دارو تجویز کند. همچنین برای هر سردردی که علائم زیر را دارد باید به پزشک مراجعه کنید:

 • سردرگمی ذهنی
 • تشنج
 • دوبینی
 • بی حسی
 • مشکل در صحبت کردن

زمان مراجعه به پزشک برای میگرن های قاعدگی

سخن آخر

این سردردها ممکن است مربوط به پریود شما نباشد، بلکه مربوط به یک بیماری جدی پزشکی است. بسیاری از زنان سردردهای هورمونی و میگرن قاعدگی را تجربه می کنند، اما تسکین آن در دسترس است. شما می توانید با داروهای بدون نسخه و درمان های خانگی خود درمان کنید. اگر علائم شما بدتر شد یا بهبود نیافت، به پزشک خود مراجعه کنید تا در مورد گزینه های دیگر صحبت کنید. در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این روش ها به شما در حل و یادگیری مطلب سرچ شده کمک کرده باشند.


مطالب مرتبط:

کاهش سریع درد پریودی

 تنبلی تخمدان (سندروم تخمدان پلی کیستیک) چیست 

برای زیاد شدن خون قاعدگی چی بخوریم

علت خونریزی شدید پریودی چیست و درمان آناز
2
رای