شپش سر را چگونه از بین ببریم ؛ درمان رشک سر در خانه

شپش سر را چگونه از بین ببریم ؛ درمان رشک سر در خانه هنگام درمان شپش، رعایت دقیق دستورالعمل‌ها بسیار مهم است. راههای فوری درمان شپش موی سر با نمک و سرکه، استفاده از روغن های ضروری و شانه ضد شپش و درمان رشک سر را در سلام دنیا بیاموزید.

در گذشته که امکان استحمام و رعایت پاکیزگی بسیار کمتر از امروز بود، شپش موی سر یکی از مشکلات رایج بین کوچک و بزرگ به حساب می‌آمد. این روزها احتمال وجود شپش به اندازه گذشته نیست اما هنوز هم نمی‌توان گفت همه از آن مصون هستند. در این مقاله از سلام دنیا به درمان خانگی شپش سر با روش‌های مختلف اشاره کردیم که می‌توانید آنها را یاد گرفته تا در صورت لزوم استفاده کنید. 

شپش سر را چگونه از بین ببریم (درمان رشک سر)

هنگام برخورد با شپش، باید موارد زیادی را در خاطر داشته باشید. در حالی که آن‌ها ممکن است گسترش یابند و در بین موها زاد و ولد کنند، با این حال آنها موجب بیماری نمی‌شوند و وجود آن‌ها به هیچ وجه به این معنی نیست که شما یا فرزندانتان "تمیز" نیستید. مواقعی وجود دارد که تنها کاری که باید برای خلاص شدن از آنها انجام دهید این است که از شانه شپش برای شانه زدن تخم شپش هایی که به ساقه مو چسبیده اند و شپش‌های بالغ در موهای فرزند خود استفاده کنید.

اگر فرزند شما از یک مهمانی شبانه در کنار دوستانش برگشت و والدین مسئول به شما گفتند که یکی از بچه‌ها شپش داشت، دیگر نیازی به وحشت کردن نیست. شما خیلی خوش‌شانس بوده‌اید و خیلی زود از مشکل با خبر شده اید. شما به راحتی می‌توانید با سه هفته شانه زدن موهای کودک خود در صبح و عصر، این حشرات موذی را فرزندتان دور کنید. 


حتما بخوانید: علت شپش موی سر کودکان و بزرگسالان


شما می‌توانید شانه زدن را با برخی از درمان‌های خانگی آسان نیز ترکیب کنید. تقریباً همه درمان‌های خانگی به روش خاصی برای خفگی شپش، متکی هستند. ادامه مطلب را بخوانید تا دریابید که از چه راه حل های خانگی‌ای استفاده و نیز همچنین از چه مواردی اجتناب کنید.

1. درمان شپش موی سر با شانه خیس 

خیس شانه زدن یک روش سنتی برای از بین بردن شپش از مو است. طبق گفته گزارش British Medical Journal، این روش دارای فوایدی از جمله دیده شدن شپش، تمایز آنها از شوره سر و مقرون به صرفه بودن آن است.

شانه زدن موهای خیس شامل اسپری کردن نرم کننده مو روی تارهای مرطوب مو، استفاده از شانه دندانه ریز و در بعضی موارد، ذره بین برای بررسی دقیق هر رشته از مو و از بین بردن جداگانه شپش ها است.

اگرچه روش خیس شانه زدن می‌تواند موثر باشد، اما زمان‌بر نیز هست و برای تمام کردن آن به حوصله نیاز دارید. اگر این روش را انتخاب کردید، زمان کافی را برای ان بگذارید و از قبل برخی از گزینه های سرگرمی را برای کودک خود در نظر بگیرید.

درمان خانگی شپش سر

2. درمان خانگی شپش موی سر با خفه کردن شپش

در اینجا برخی از درمان‌های طبیعی "خفه کننده" آورده شده است که به طور قابل اعتمادی عملکرد خوبی داشتند. اگر از دستورالعمل‌ها پیروی کنید، این کار بهترین عملکرد را خواهند داشت. لازم به ذکر است که برخی از متخصصان معتقدند که در واقع امر شانه زدن است که نتیجه می‌دهد و موثر است. آنها می‌گویند درمان های "خفه کردن" فقط شپش را بی حس و حرکت آن را کند می کنند که این باعث شانه زدن آسان‌تر می‌شود.

برای استفاده از این روش ابتدا موها را با روغن زیتون یا بادام بپوشانید. (وازلین و سس مایونز توصیه نمی شود، به دلیل اینکه باعث کثیف کاری میشوند و شستشو هر دو مشکل است.) برخی از افراد پیشنهاد می‌کنند که به جای خیش کردن مو با روغن، شانه را به روغن آغشته کنید در صورت لزوم دوباره استفاده کنید و روی آن بریزید. شاید مجبور باشید هر دو روش را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است.


حتما بخوانید: طرز استفاده اسپند برای از بین بردن شپش سر


در حین کار موها را به قسمتهای کوچکی جدا کرده و با استفاده از گیره موها را از هم جدا کنید (از هم جدا کنید دسته دسته). این کار را در زیر نور مناسب انجام دهید تا بتوانید ببینید که دارید چه کاری را انجام می‌دهید. شانه را مرتباً زیر آب داغ شستشو دهید.

وقتی موهای کودک خود را کاملاً شانه کردید، موهای او را با شامپوی معمولی شستشو دهید، آبکشی کنید و دوباره این عمل را تکرار کنید. سپس موهای آنها را خشک کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام حوله هایی را که استفاده کرده‌اید شسته و شانه شپش را تمیز کنید. شانه را به مدت 30 دقیقه در محلول سفید کننده 10 درصد یا محلول 2 درصد لیزول خیس کنید و سپس آن را خیلی خوب بشویید. به عنوان گزینه‌ای دیگر، می‌توانید شانه را به مدت 30 دقیقه در سرکه خیس کرده و یا 10 دقیقه در آب بجوشانید. این روش را هر روز و به مدت یک هفته دنبال کنید.

3. درمان شپش با روغن‌های ضروری

ثابت شده است که آغشته کردن مو به برخی از روغن‌های ضروری (همراه با شانه زدن) در از بین بردن شپش سر موثر هستند.

روغنهای ضروری هرگز بلعیده/خورده نمی شوند. در حقیقت، برخی از آن ها سمی هستند. قبل از استفاده از روغنهای ضروری، همیشه آنها را با روغن حامل رقیق کنید و قطره کوچکی از مخلوط رقیق شده را در پشت دست فرزند خود بریزید. در صورت عدم بروز حساسیت پوستی، استفاده از اسانس باید بی خطر باشد.

تحقیقات کافی برای اطمینان از بی‌خطر بودن روغنهای اساسی برای کودکان وجود ندارد. اگرچه بسیار نادر است، اما برخی از کودکان واکنش‌های آلرژیکی به این روغن‌ها دارند، به خصوص روغن درخت چای. اگر کودک شما به یکی از این‌ها حساسیت دارد، به سراغ روغن بعدی در لیست پایین بروید.

روغنهای ضروری مفید برای درمان شپش سر:

 • روغن درخت چای
 • روغن اسطوخودوس
 • روغن چریش
 • روغن گل میخک
 • روغن اوکالیپتوس
 • روغن انیسون
 • روغن برگ دارچین
 • روغن آویشن قرمز
 • روغن نعناع
 • روغن جوز هندی

2 اونس روغن زیتون را با 15 تا 20 قطره روغن اساسی مخلوط کنید. این مخلوط را با استفاده از گلوله های پنبه‌ای به پوست سر بمالید. بگذارید یک شب یا حداقل 12 ساعت روی پوست سر و مو بماند. بعد از آن شانه و شامپو بزنید، بشویید و این عمل را تکرار کنید.


حتما بخوانید: خواص درمانی روغن زیتون


یک روش جایگزین مخلوط کردن 15 تا 20 قطره روغن اساسی در 4 اونس الکل مالشی است. مخلوط را در یک بطری اسپری ریخته و موها را با آن خیس کنید. باز هم بگذارید حداقل 12 ساعت بماند. بعد از ازاینکه شپش از بین رفت، می‌توان از اسپری الکل به عنوان یک درمان پیشگیرانه استفاده کرد. به یاد داشته باشید که شانه زدن مو برای از بین بردن شپش و تخمهای آنها کاملاً ضروری است.

درمان شپش سر با روغن ضروری

4. درمان شپش موی سر با نمک و سرکه 

نه تنها برای چیپس، بلکه نمک خوراکی و سرکه را می توان در درمان شپش سر استفاده کرد. ¼ فنجان نمک را ئرون ¼ فنجان سرکه گرم حل کنید و از یک بطری اسپری برای پوشاندن مو استفاده کنید تا زمانی که مو خیس شود. بگذارید چند ساعت زیر کلاه حمام بماند و سپس موها را بشویید. این کار را هر سه روز یک بار تکرار کنید.

5. برای رفع شپش اطراف خانه را تمیز کنید

اگر شما یا فرزندتان شپش دارید، ممکن است وسوسه شوید که یک گردگیری و نظافت درست و حسابی را در اطراف خانه خود انجام دهید، اما مطمئن باشید که اغلب شپشک زدایی کامل از خانه لازم نیست. شپش‌ها دور از پوست سر زندگی نخواهند کرد، و تخم‌ها معمولاً در دمای اتاق بیرون نمی آیند. بنابراین آن نظافت درست و حسابی اطراف خانه را به زمان دیگری موکول کنید.

اما ممکن است که بخواهید هر چیزی، مانند کلاه، روبالشی، برس یا شانه را که نزدیک به فردی که شپش داشته است تمیز یا شستشو دهید. اسباب بازی‌ها و سایر وسایل غیر قابل شستشو را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. هر مورد آلوده به شپش را در آب داغ حداقل 130 درجه فارنهایت (54 درجه سانتیگراد) بشویید، آن را به مدت 15 دقیقه یا بیشتر در خشک کن داغ قرار دهید یا آن را در کیسه پلاستیکی در بسته قرار دهید و به مدت دو هفته آن را کنار بگذارید تا شپش‌ها و تخم‌ها از بین بروند. همچنین می توانید کف اتاق و مبلمان را در جاهایی که ممکن است شپش افتاده باشد، جاروبرقی کنید.

درمان شپش سر با سرکه

در درمان شپش موی سر از این محصولات و روش ها خودداری کنید

در اینجا مواردی که مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می‌کنند هنگام از بین بردن شپش انجام ندهید آمده است :

 • برای درمان سریعتر شپش از مقدار اضافی دوز توصیه شده یا تجویز شده داروی شپش استفاده نکنید. دوزهای بیش از حد ممکن است خطرناک باشند و ممکن است آسیب جدی را وارد کنند.

حتما بخوانید: آیا درمان شپش سر با نوشابه، موثر است؟


 • از مصرف هرگونه داروی شپش در چشم خودداری کنید. در صورت تماس با چشم ها‌، حتما آنها را بشویید.
 • همان درمان مشابه شپش را بیش از دو یا سه بار تکرار نکنید. اگر یک بار درمان دارویی را بیش از حد تکرار کنید، ممکن است شما یا فرزندتان در برابر دارو مقاوم شوید، که این امر لازم به استفاده از گزینه دیگری میشود.
 • همزمان از بیش از یک داروی شپش سر استفاده نکنید. استفاده همزمان از بیش از یک درمان برای از بین بردن سریعتر شپش کارساز نیست و می‌تواند ضرر بیشتری نسبت به فواید آن داشته باشد.
 • در خانه یا محل زندگی شخصی که شپش سر داشته است بخور ندهید. بخور برای از بین بردن شپش ضروری نیست و ممکن است برای دیگران و حیوانات خانگی سمی باشد.
 • از استفاده از نرم کننده خودداری کنید. نرم کننده به عنوان مانعی برای داروی شپش عمل می‌کند و مانع از چسبیدن صحیح آن به ساقه مو می شود.
 • از شامپو لیندان به عنوان اولین روش درمانی برای کودکان استفاده نکنید. آکادمی پزشکی اطفال آمریکا (AAP) دیگر آن را توصیه نمی کند‌، زیرا استفاده بیش از حد و نامناسب از آن می‌تواند برای مغز یا قسمت هایی از سیستم عصبی سمی باشد. AAP توصیه می‌کند که از لیندان فقط در مواردی که سایر درمانها با شکست روبرو شده اند استفاده شود.
سخن آخر

هنگام درمان شپش، رعایت دقیق دستورالعمل‌ها بسیار مهم است. عدم رعایت دستورالعمل‌های درمانی با دارو یکی از دلایل اصلی آلودگی مجدد است. در حال حاضر، شواهد کافی در مورد درمان های خانگی مانند سس مایونز یا امکانات حذف نیتروژن به عنوان درمان‌های موثر شپش وجود ندارد، بنابراین CDC توصیه می‌کند که دستورالعمل های پزشک خود را برای درمان دنبال کنید و در صورت عدم موفقیت در درمان، او را مطلع کنید.


مقالات مرتبط:

 27 خاصیت اسپند برای سلامتی و درمان بیماری ها

6 ماسک روغن هویج مختلف برای تقویت موی سر + طرز تهیه ماسک مو

از
14
رای