کاربردهای لوراتادین (Loratadine)؛ نحوه مصرف و اقدامات احتیاطی

کاربردهای لوراتادین (Loratadine)؛ نحوه مصرف و اقدامات احتیاطی این دارو ممکن است در آزمایش های خاصی (از جمله آزمایش پوستی آلرژی) تداخل ایجاد کنید و منجر به نتایج نادرست شود. باید پیش از آزمایش دادن، مسئول نمونه گیری را از داروهایی که مصرف می کنید، با خبر کنید.

این دارو یک آنتی هیستامین است که کاربرد آن در درمان علائمی مانند خارش، آبریزش بینی، ریزش اشک و عطسه ناشی از "تب ینجه" و سایر آلرژی ها میباشد. همچنین برای رفع خارش کهیر استفاده می شود. لوراتادین از کهیر یا واکنش های آلرژیک جدی (آنافلاکسی) جلوگیری نمی کند. بنابراین، اگر پزشک شما برای درمان واکنش های آلرژیک اپی نفرین تجویز کرده است، همیشه تزریق کننده اپی نفرین خود را به همراه داشته باشید. به جای اپی نفرین از لوراتادین استفاده نکنید. اگر با این دارو خود درمانی می کنید، مهم است که دستور العمل مصرف را به دقت بخوانید تا بدانید چه موقع لازم است با پزشک مشورت کنید. (همچنین بخش اقدامات احتیاطی را بخوانید.) اگر از قرص یا کپسول استفاده می کنید، آن را به کودکان 6 ساله و کوچکتر ندهید، مگر اینکه به دستور پزشک باشد. در صورتیکه فرم مایع یا جویدنی آن را مصرف می کنید، آن را برای کودکان زیر 2 سال به کار نبرید، به جز مواردی که پزشک تجویز کرده است. با سلام دنیا همراه باشید.

نحوه مصرف

اگر از محصولات بدون نسخه برای خود درمانی استفاده می کنید، قبل از مصرف این دارو تمام دستور العمل های موجود روی بسته بندی را بخوانید. اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، دستورات او و راهنمای موجود روی بسته بندی دارو را دنبال کنید. در مورد هر سوال احتمالی، با پزشک یا داروخانه مشورت کنید. این دارو را به شکل خوراکی، همراه یا بدون غذا معمولاً یکبار در روز و طبق دستور پزشک یا اطلاعات روی بسته بندی مصرف کنید. اگر از قرص های جویدنی استفاده می کنید، هر قرص را به خوبی جویده و قورت دهید. اگر از فرم مایع این دارو استفاده می کنید، دوز را با استفاده از قاشق مخصوص اندازه گیری مشخص کنید. از قاشق خانگی برای این کار استفاده نکنید، زیرا ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید. مقدار مصرف این دارو به سن، بیماری و پاسخ بدن به درمان بستگی دارد. دوز دارو را افزایش ندهید و بیش از مقدار تعیین شده از آن استفاده نکنید. اگر علائم آلرژی شما بعد از شروع درمان بهبود نیافت، یا اینکه کهیر شما بیشتر از 6 هفته طول کشید، به پزشک خود بگویید. اگر بیماری شما بدتر شد یا فکر می کنید مشکل پزشکی جدی دارید (مانند یک واکش آلرژیک/ آنافیلاکسی بسیار جدی)، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید.

عوارض جانبی و تداخلات دارویی داروی لوراتادین (کلاریتین)

عوارض جانبی و تداخلات دارویی داروی لوراتادین (کلاریتین)

عوارض جانبی

لوراتادین معمولاً عوارض جانبی ندارد. اگر عوارض غیر عادی دارید، هر چه سریعتر با پزشک خود تماس بگیرید. واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورتیکه هر نشانه ای از واکنش آلرژیک جدی از جمله: بثورات پوستی، خارش یا تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه، مشکل در تنفس داشتید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. ما لیستی از تمام عوارض جانبی احتمالی را نداریم. اگر متوجه تغییرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف لوراتادین، در صورت داشتن حساسیت به آن؛ یا به دسلوراتادین یا هر نوع آلرژی دیگری که دارید را به اطلاع پزشک برسانید. این محصول می تواند حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. قبل از مصرف دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا مسئول داروخانه بگویید. در صورت داشتن بیماری های خاص از جمله: بیماری کلیوی یا بیماری کبد از خود درمانی با این دارو بدون مشورت با پزشک، خودداری کنید. لوراتادین معمولاً هنگام استفاده در دوزهای توصیه شده، باعث خواب آلودگی نمی شود. با این حال در صورت مصرف رانندگی نکنید، با ماشین آلات کار نکنید و از فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند، خودداری کنید. اگر کهیر دارید و پزشک برای شما لوراتادین تجویز کرده است، یا اگر قصد استفاده از این دارو را برای درمان کهیر خود دارید، چنانچه هر یک از این علائم را مشاهده کردید به اطلاع پزشک خود برسانید، زیرا می تواند نشانه از بیماری جدی تر باشد: کهیری که رنگ غیر معمولی دارد، کهیری که کبود و تاول به نظر می رسد، کهیری که خارش ندارد.

محصولات مایع یا قرص های جویدنی ممکن است حاوی قند یا اسپارتام باشند. در صورتیکه دیابت، فنیل کتونوری (PKU) یا هر بیماری دیگری دارید که شما را ملزم به محدود کردن یا اجتناب از مصرف این موارد می کند، احتیاط لازم است. از پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده ایمن از این محصول سوال کنید. افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، خصوصاً خواب آلودگی یا گیجی حساس باشند. این عوارض جانبی می تواند خطر افتادن را بیشتر کند. در طول بارداری، این دارو باید تنها زمانیکه واقعاً به آن نیاز است مورد مصرف قرار بگیرد. قبل از مصرف، درباره مزایا و خطرات آن از پزشک سوال کنید. این دارو به شیر مادر منتقل می شود؛ با این حال بعید است که به کودک شیرخوار صدمه بزند. قبل از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد یا احتمال بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مقاله شامل تمام تداخلات جانبی احتمالی نیست. لیستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید (تجویز شده، بدون نسخه، گیاهی) را تهیه کنید و در اختیار پزشک خود بگذارید. خودسرانه و بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را شروع یا متوقف نکنید و دوز آن را تغییر ندهید. لوراتادین بسیار شبیه به دسلوراتادین است. در دوران مصرف از لوراتادین از داروهای حاوی دسلوراتادین استفاده نکنید. این دارو ممکن است در آزمایش های خاصی (از جمله آزمایش پوستی آلرژی) تداخل ایجاد کنید و منجر به نتایج نادرست شود. باید پیش از آزمایش دادن، مسئول نمونه گیری را از داروهایی که مصرف می کنید، با خبر کنید.

مصرف بیش از حد (اوردوز) لوراتادین

مصرف بیش از حد لوراتادین

اگر فردی پس از مصرف بیش از حد دارو دچار علائمی مانند مشکل در تنفس یا بیهوشی ناگهانی شد، با اورژانس تماس بگیرید. در غیر این صورت با یک مرکز درمانی مسمومیت تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل موارد زیر باشد: خواب آلودگی شدید.

نکات مهم

اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است، آن را در اختیار سایر افراد قرار ندهید.

فراموش کردن یک نوبت

اگر یک نوبت از دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز از دست رفته را رد کنید. دوز بعدی را به طور منظم مصرف کنید. میزان مصرف دارو را دو برابر نکنید.

نحوه نگهداری

برندهای مختلف این دارو شرایط نگهداری متفاوتی دارند. برچسب موجود روی دارو را مطالعه کنید یا از داروخانه سوال کنید. دارو باید به دور از نور نگهداری شود. آن را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را به دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید. نباید داروها را وارد سیستم فاضلاب کنید، مگر اینکه دستور این کار داده شود. در صورت انقضاء یا عدم مصرف دارو، روش درست امحاء را از داروخانه یا شرکت دفع زباله بپرسید.

منبع: webmd