علائم ملانوما چیست؛ علت، تشخیص و درمان سرطان پوست ملانوما

علائم ملانوما چیست؛ علت، تشخیص و درمان سرطان پوست ملانوما ملانوما چیست و چقدر شایع است؛ علائم سرطان پوست ملانوما، علت، تشخیص، درمان ملانوما سرطان پوست و روش جلوگیری، رژیم غذایی و طول عمر بیماران مبتلا به ملانوما در سلام دنیا بخوانید.

ملانوما خطرناک ترین نوع سرطان پوست است. به سرعت رشد می کند و توانایی انتشار به هر اندامی را دارد. ملانوما تهاجمی ترین سرطان پوست با بیشترین خطر مرگ است. در حالی که این یک سرطان پوست جدی است، اگر زود تشخیص داده شود، قابل درمان است. پیشگیری و درمان اولیه بسیار مهم است، به خصوص اگر پوست روشن، موهای بلوند یا قرمز و چشمان آبی دارید. ما در این مقاله از سلام دنیا در مورد اینکه ملانوما چیست، علائم ملانوما، روش تشخیص و جلوگیری  و درمان ملانوما سرطان پوست صحبت کردیم. با ما همراه باشید. 

ملانوما چیست؟

ملانوما که به معنای "تومور سیاه" است، خطرناک ترین نوع سرطان پوست است . به سرعت رشد می کند و توانایی انتشار به هر اندامی را دارد. ملانوما از سلول های پوستی به نام ملانوسیت ها منشاء می گیرد. این سلول ها ملانین تولید می کنند، رنگدانه تیره ای که به پوست رنگ می دهد. اغلب ملانوم ها سیاه یا قهوه ای هستند، اما برخی از آنها صورتی، قرمز، بنفش یا همرنگ پوست هستند.

حدود 30 درصد ملانوم ها از خال های موجود شروع می شوند، اما بقیه در پوست طبیعی شروع می شوند. این امر توجه به تغییرات پوست را بسیار مهم می کند زیرا اکثر ملانوم ها به صورت خال شروع نمی شوند. با این حال، تعداد خال های شما ممکن است به پیش بینی خطر ابتلا به ملانوم در پوست شما کمک کند. این مهم است که بدانید آیا در گروه پرخطر ابتلا به سرطان پوست ملانوما قرار دارید یا خیر. به دلیل سرعت رشد سریع ملانوم، تاخیر در درمان گاهی اوقات ممکن است به معنای تفاوت بین زندگی و مرگ باشد. دانستن خطر می تواند به شما کمک کند که مراقب تغییرات پوست خود باشید و به دنبال معاینات پوستی باشید، زیرا ملانوما در صورتی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود، 99 درصد درصد درمان دارد. تشخیص زودهنگام مهم است زیرا موفقیت درمان به طور مستقیم با عمق رشد سرطانی مرتبط است.


حتما بخوانید: علائم سرطان پوست چیست و انواع آن


ملانوما چقدر شایع است؟

ملانوما تنها حدود 1 درصد از کل سرطان های پوست را تشکیل می دهد، اما باعث اکثریت مرگ و میرهای مرتبط با سرطان پوست می شود. این یکی از شایع ترین سرطان ها در جوانان زیر 30 سال به خصوص در زنان جوان است. بروز ملانوما در 30 سال گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است. به طور گسترده پذیرفته شده است که افزایش سطح قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) یکی از دلایل اصلی افزایش سریع تعداد موارد ملانوم است.

ملانوم در کجا ایجاد می شود؟

ملانوم ممکن است در هر قسمتی از بدن ایجاد شود. ملانوم حتی می تواند روی چشم ها و اندام های داخلی شما ایجاد شود. مردان بیشتر مستعد ابتلا به ملانوم در تنه خود - اغلب قسمت بالای کمر هستند. زنان بیشتر مستعد ابتلا به ملانوم در پاهای خود هستند.

ملانوما چیست؟

علائم ملانوم چیست؟ (علائم سرطان پوست ملانوما)

دانستن چگونگی تشخیص ملانوم بسیار مهم است زیرا ملانوم های اولیه قابل درمان هستند. ملانوما می تواند به صورت خال، لکه های پوسته پوسته، زخم های باز یا برجستگی های برجسته ظاهر شود. از دستگاه  "ABCDE" آکادمی پوست آمریکا استفاده کنید تا علائم هشدار دهنده ای را که نشان می دهد ممکن است ملانوم یک نقطه روی پوست شما باشد را بیاموزید:

 • تقارن: یک نیمه با نیمه دیگر مطابقت ندارد.
 • ترتیب : لبه ها صاف نیستند.
 • رنگ  : خال ناهموار  است رنگ آن متفاوت است، رنگ قهوه ای، سیاه، خاکستری، قرمز یا سفید دارد.
 • D iameter: لکه بزرگتر از نوک یک مداد پاک کن (6.0 میلی متر) است.
 • E volving: لکه جدید است یا در اندازه، شکل یا رنگ تغییر می کند.

برخی از ملانوم ها با قانون ABCDE مطابقت ندارند، بنابراین در مورد زخم هایی که از بین نمی روند، برجستگی ها یا بثورات غیر معمول یا تغییرات در پوست یا هر خال موجود به پزشک خود اطلاع دهید. ابزار دیگری برای تشخیص ملانوما علامت ugly duckling است. اگر یکی از خال های شما با بقیه متفاوت به نظر می رسد، باید توسط متخصص پوست ویزیت شود.

چه چیزی باعث ملانوم می شود؟ (علت ملانوما)

اکثر متخصصان موافق هستند که یک عامل خطر اصلی برای ملانوما قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، به ویژه آفتاب سوختگی در دوران جوانی است. آمار به ما می گوید که 86 درصد ملانوم ها توسط اشعه ماوراء بنفش خورشیدی (UV) ایجاد می شود. چگونه نور خورشید باعث سرطان پوست می شود؟ قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند به DNA سلول آسیب برساند و تغییراتی در ژن های خاصی ایجاد کند که بر نحوه رشد و تقسیم سلول ها تأثیر می گذارد. احتمالا مشکلات زمانی به وجود می آیند که DNA پوست شما آسیب ببیند و آن سلول ها شروع به تولید مثل کنند.


حتما بخوانید: درمان آفتاب سوختگی پوست با 3 روش خانگی سریع


تابش اشعه ماوراء بنفش از تخت‌های برنزه نیز خطر ابتلا به ملانوم را افزایش می‌دهد و از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک عامل سرطان‌زا معرفی شده است. استفاده از تخت برنزه ممکن است با بیش از 6000 مورد ملانوم در سال در ایالات متحده مرتبط باشد.

اگرچه هر کسی ممکن است به ملانوم مبتلا شود، اما خطر ابتلا به این بیماری در افراد مبتلا به:

 • سابقه شخصی ملانوم
 • سابقه خانوادگی ملانوم
 • پوست روشن، دارای کک و مک، موهای بلوند یا قرمز و چشمان آبی.
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، از جمله آفتاب سوختگی های تاول.
 • آدرسی در نزدیکی خط استوا یا در ارتفاعات بالا - زندگی در این مکان‌ها ممکن است قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش را افزایش دهد.
 • سابقه استفاده از تخت برنزه کننده.
 • بسیاری از خال ها، به خصوص خال های غیر معمول.
 • یک سیستم ایمنی ضعیف.
 • ملانوما در افراد سفیدپوست شایع تر است، اما می تواند در افرادی با هر رنگ پوستی رخ دهد. افرادی که پوست تیره‌تری دارند اغلب به ملانوم روی کف دست، کف پا و ناخن‌های خود مبتلا می‌شوند.

علت ملانوما سرطان پوست چیست

ملانوم چگونه تشخیص داده می شود؟ (روش تشخیص ملانوما)

اگر خال یا نقطه دیگری دارید که مشکوک به نظر می رسد، پزشک ممکن است آن را برداشته و زیر میکروسکوپ ببیند که آیا سلول های سرطانی در آن وجود دارد یا خیر. این بیوپسی نامیده می شود .

پس از اینکه پزشک شما نتایج بیوپسی پوست را که شواهدی از سلول های ملانوما را نشان می دهد دریافت کرد، مرحله بعدی تعیین اینکه آیا ملانوم گسترش یافته است یا خیر. به این می گویند صحنه سازی. پس از تشخیص، ملانوما بر اساس چندین عامل، مانند میزان گسترش آن و ظاهر آن در زیر میکروسکوپ،طبقه بندی می شود. ضخامت تومور مهمترین مشخصه در پیش بینی نتایج است.

ملانوم ها به مراحل زیر دسته بندی می شوند:

مرحله 0: ملانوم فقط در لایه بالایی پوست (اپیدرم) قرار دارد.
مرحله I : ملانوم اولیه کم خطر و بدون شواهدی از گسترش. این مرحله به طور کلی با جراحی قابل درمان است.
مرحله دوم : ویژگی هایی وجود دارد که نشان دهنده خطر بالاتر از عود است، اما شواهدی از گسترش وجود ندارد.
مرحله III : ملانوم به غدد لنفاوی مجاور یا پوست مجاور گسترش یافته است.
مرحله چهارم : ملانوم به غدد لنفاوی دورتر یا پوست گسترش یافته یا به اندام های داخلی گسترش یافته است.

چه آزمایش هایی برای مرحله بندی ملانوما استفاده می شود؟

چندین آزمایش وجود دارد که پزشک شما می تواند برای مرحله بندی ملانوم شما استفاده کند. پزشک ممکن است از این آزمایشات استفاده کند:

 • بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان : بیماران مبتلا به ملانوم عمیق‌تر از 0.8 میلی‌متر، کسانی که زخم زیر میکروسکوپ در تومورهایی با هر اندازه یا سایر ویژگی‌های کمتر شایع زیر میکروسکوپ دارند، ممکن است نیاز به بیوپسی از غدد لنفاوی نگهبان داشته باشند تا مشخص شود که آیا ملانوم گسترش یافته است یا خیر. بیمارانی که از طریق بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان تشخیص داده می‌شوند، نسبت به بیمارانی که از طریق معاینه فیزیکی با ملانوم در غدد لنفاوی تشخیص داده می‌شوند، بقای بالاتری دارند.
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن: سی تی اسکن می تواند نشان دهد که آیا ملانوم در اندام های داخلی شما وجود دارد یا خیر.
 • اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI): اسکن MRI برای بررسی تومورهای ملانوما در مغز یا نخاع استفاده می شود.
 • اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون (PET): اسکن PET می‌تواند وجود ملانوم را در غدد لنفاوی و سایر قسمت‌های بدن شما که از نقطه اصلی پوست ملانوم دور هستند بررسی کند.
 • آزمایش خون : ممکن است از آزمایش خون برای اندازه گیری لاکتات دهیدروژناز (LDH) قبل از درمان استفاده شود. آزمایشات دیگر شامل سطوح شیمیایی خون و شمارش سلول های خونی است.

روش تشخیص ملانوما

ملانوما چگونه درمان می شود؟

درمان ملانوما به مرحله ملانوم و سلامت عمومی شما بستگی دارد. جراحی معمولا درمان اصلی ملانوم است. این روش شامل بریدن سرطان و برخی از پوست طبیعی اطراف آن است. میزان برداشتن پوست سالم به اندازه و محل سرطان پوست بستگی دارد. به طور معمول، برداشتن  ملانوما تحت بی حسی موضعی در مطب متخصص پوست انجام می شود. موارد پیشرفته تر ممکن است علاوه بر جراحی، به انواع دیگری از درمان نیاز داشته باشند.

درمان ملانوما:

 • جراحی ملانوما: در مراحل اولیه، جراحی احتمال زیادی دارد که بتواند ملانوم شما را درمان کند. معمولاً در مطب انجام می شود، متخصص پوست با یک بی حس کننده موضعی پوست را بی حس می کند و ملانوم و حاشیه ها (پوست سالم اطراف) را از بین می برد.
 • لنفادنکتومی : در مواردی که ملانوم گسترش یافته است، ممکن است نیاز به برداشتن غدد لنفاوی نزدیک محل تشخیص اولیه باشد. این می تواند از گسترش آن به سایر نواحی بدن شما جلوگیری کند.
 • متاستازکتومی: متاستازکتومی برای برداشتن قطعات کوچک ملانوم از اندام ها استفاده می شود.
 • درمان هدفمند سرطان : در این گزینه درمانی، از داروها برای حمله به سلول های سرطانی خاص استفاده می شود. این رویکرد "هدفمند" به دنبال سلول های سرطانی می رود و سلول های سالم را دست نخورده باقی می گذارد.
 • پرتودرمانی: پرتودرمانی شامل درمان هایی با پرتوهای پرانرژی برای حمله به سلول های سرطانی و کوچک کردن تومورها است.

حتما بخوانید: پرتو درمانی چیست و چگونه انجام میشود


 • ایمونوتراپی: ایمونوتراپی سیستم ایمنی بدن شما را برای کمک به مبارزه با سرطان تحریک می کند.

برخی از بیماران مبتلا به سرطان پوست ممکن است در یک کارآزمایی بالینی شرکت کنند. کارآزمایی بالینی یک برنامه تحقیقاتی است که با بیماران برای ارزیابی یک درمان پزشکی، دارو یا دستگاه انجام می شود.

روش های جلوگیری از سرطان ملانوما

آیا می توان از ملانوما پیشگیری کرد؟ 

شما ممکن است با محافظت از خود در برابر آفتاب بیش از حد و آفتاب سوختگی ، خطر ابتلا به ملانوما را کاهش دهید .

 • از آفتاب دوری کنید و به دنبال سایه باشید، به خصوص بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر
 • سولار نکنید. به جای آن از اسپری برنزه کننده (آرایشی) استفاده کنید.
 • در صورت امکان از کلاه لبه دار، عینک آفتابی، پیراهن آستین بلند و شلوار استفاده کنید.
 • از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با فاکتور محافظت از پوست (SPF) 30 یا بالاتر استفاده کنید و اگر شنا می‌کنید یا عرق می‌کنید، معمولاً هر 1.5 ساعت یا بیشتر آن را تکرار کنید.
 • از بالم لب با ضد آفتاب استفاده کنید.
 • استفاده از ضد آفتاب را برای کودکان خردسال و نوزادان بالای 6 ماه فراموش نکنید.

تشخیص زودهنگام برای به حداقل رساندن خطرات مرتبط با ملانوم مهم است. در مورد هرگونه خال، زخم یا تغییر رنگ پوست، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. علاوه بر این، از پزشک خود بخواهید که به طور معمول معاینه کامل پوست را برای بررسی علائم سرطان پوست انجام دهد.

روش های جلوگیری از سرطان ملانوما

آیا تغییر رژیم غذایی می تواند به پیشگیری از ملانوما کمک کند؟

انجمن سرطان آمریکا از خوردن یک رژیم غذایی گیاهی به جای رژیم حیوانی به عنوان بخشی از یک برنامه سالم برای جلوگیری از همه سرطان ها حمایت می کند. شواهد رو به رشد نشان می‌دهد که گیاهان در مبارزه با سرطان نقش قدرتمندی دارند زیرا مغذی، بدون کلسترول و غنی از فیبر هستند. شکی نیست که یک رژیم غذایی سالم می تواند از سیستم ایمنی بدن شما محافظت کند.

داشتن سیستم ایمنی قوی برای کمک به بدن در مبارزه با بیماری مهم است. برخی تحقیقات نشان داده اند که رژیم غذایی مدیترانه ای یک انتخاب سالم است که ممکن است به جلوگیری از پیشرفت سرطان کمک کند. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد نقش غذا در کاهش خطر ابتلا به سرطان صحبت کنید. برخی از غذاهای سالم برای پوست و سیستم ایمنی که باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:


حتما بخوانید: تقویت سیستم ایمنی بدن با 15 داروی گیاهی و مواد غذایی


 • نوشیدن روزانه چای: پلی فنول ها (آنتی اکسیدان های موجود در گیاهان) در چای به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. چای سبز حاوی پلی فنول های بیشتری نسبت به چای سیاه است.
 • مصرف زیاد سبزیجات: خوردن هویج، سبزیجات چلیپایی و برگ دار با پیشگیری از ملانوم پوستی (تهاجمی) مرتبط است.
 • مصرف هفتگی ماهی: به نظر می‌رسد شرکت‌کنندگانی که در مطالعه هفتگی ماهی می‌خوردند در مقایسه با افرادی که هفتگی ماهی نمی‌خوردند، کمتر در معرض این بیماری هستند.

پس از سال‌ها بحث درماتولوژیست‌ها در مورد اثرات محافظتی آنتی‌اکسیدان‌ها در پیشگیری از سرطان پوست، تحقیقات اخیر ارتباط بین مصرف آنتی‌اکسیدان از غذاهای تازه و عدم ابتلا به این بیماری را نشان می‌دهد. آنتی اکسیدان های موجود در مکمل ها به عنوان یک پیشگیری از سرطان پوست موثر نیستند. امروزه بیشتر متخصصان پوست رژیم غذایی غنی از غذاهای کامل با آنتی اکسیدان بالا را توصیه می کنند.

چشم انداز افراد مبتلا به ملانوما چیست؟ (طول عمر بیماران سرطان ملانوم)

بیشتر سرطان های پوست در صورتی قابل درمان هستند که قبل از اینکه فرصت انتشار پیدا کنند، درمان شوند. با این حال، موارد پیشرفته‌تر ملانوم می‌تواند کشنده باشد. هرچه سرطان پوست زودتر شناسایی و برداشته شود، شانس شما برای بهبودی کامل بیشتر است.

چه زمانی باید برای ملانوما با پزشک تماس بگیرم؟

در صورت داشتن هر یک از موارد زیر باید توسط پزشک معاینه پوست انجام دهید:

 • سابقه شخصی سرطان پوست یا خال های غیر معمول (خال).
 • سابقه خانوادگی سرطان پوست.
 • سابقه قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید در جوانی و آفتاب سوختگی دردناک یا تاول دار.
 • خال های بزرگ جدید یا متعدد.
 • خال که در اندازه، رنگ یا شکل تغییر می کند.
 • هر خال که خارش داشته باشد، خونریزی کند یا حساس باشد.
سخن آخر

تشخیص ملانوم می تواند ترسناک باشد. مراقب پوست و خال های خود باشید تا هرگونه تغییری داشتید به پزشک مراجعه کنید و مراجعه منظم به پزشک برای معاینات پوستی، به خصوص اگر پوست روشن دارید، بهترین شانس را برای ابتلا به ملانوم در اوایل زمانی که قابل درمان است به شما می دهد.


مقالات مرتبط:

علت سارکوم چیست و روش درمان سارکوما سرطان

سرطان لنفوم غیر هوچکین چیست ؛ علت و عوامل بروز آناز
2
رای