تامسولوسین (Tamsulosin)؛ موارد مصرف، روش استفاده، عوارض جانبی و اقدامات مهم قبل از مصرف آن

تامسولوسین (Tamsulosin)؛ موارد مصرف، روش استفاده، عوارض جانبی و اقدامات مهم قبل از مصرف آن تامسولوسین به گروهی از داروها تعلق دارد که مسدود کننده های آلفا نامیده می شوند و توسط مردان برای درمان علائم پروستات بزرگ شده (هایپرپلازی خوش خیم پروستات- BPH) استفاده می شود.

تامسولوسین چیست و موارد استفاده آن کدام است؟

تامسولوسین توسط مردان برای درمان علائم پروستات بزرگ شده (هایپرپلازی خوش خیم پروستات- BPH) استفاده می شود. این دارو، پروستات را کوچک تر نمی کند، اما با ایجاد آرامش در عضلات پروستات و مثانه عمل می کند. این دارو کمک می کند تا علائم BPH از جمله: مشکل در شروع جریان ادرار، جریان ضعیف و نیاز به دفع ادرار به طور مکرر یا فوری (از جمله شب ادراری) تسکین یابد. تامسولوسین به گروهی از داروها تعلق دارد که مسدود کننده های آلفا نامیده می شوند. از این دارو نباید برای درمان فشار خون بالا استفاده شود.

چگونه از تامسولوسین اچ سی ال استفاده کنیم

 • قبل از شروع مصرف این دارو و یا هر بار که استفاده مجدد از آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی که توسط داروساز تهیه شده است را مطالعه نمایید. اگر در این زمینه سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
 • این دارو را به شکل خوراکی و معمولا مطابق با دستورالعمل پزشک مصرف کنید، به طور معمول یک بار در روز مصرف شده و 30 دقیقه بعد از همان وعده غذایی خورده می شود. این دارو را کاملا ببلعید. آن را خرد نکرده، نجوییده و یا کپسول آن را باز نکنید. مقدار دوز مصرفی این دارو بستگی به بیماری و پاسخ به درمان دارد.
 • تامسولوسین ممکن است باعث افت ناگهانی فشار خون شود که می تواند منجر به سرگیجه یا غش کردن شود. وقتی که برای اولین بار مصرف این دارو را شروع می کنید، یا بعد از اینکه پزشک دوز مصرفی این دارو را افزایش داد، یا بعد از قطع مصرف دارو مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، این خطر بیشتر می شود. در طول این زمان ها، در صورت غش کردن، از وضعیت هایی که ممکن است دچار آسیب شوید، خودداری کنید.
 • این دارو را به طور منظم استفاده کرده تا فواید آن را کسب کنید. برای کمک به یادآوری برای مصرف روزانه، آن را هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید.
 • اگر برای چند روز متوالی این دارو را مصرف نکرده اید، با پزشک خود تماس بگیرید تا در صورت نیاز مصرف مجدد آن را با دوز کمتر شروع کنید.
 • ممکن است تا ظهور علائم بهبودی چهار هفته طول بکشد. اگر در وضعیت شما بهبودی حاصل نشد، و یا شرایط شما وخیم تر شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

تامسولوسین، روش استفاده و کاربردهای آن

عوارض جانبی تامسولوسین اچ سی ال

 • سرگیجه، بی حالی، خواب آلودگی، آب ریزش و کیپ شدن بینی یا مشکلات انزال ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این علائم ادامه داشت و یا وخیم تر شد، سریعا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • برای کاهش خطر سرگیجه و بی حالی، از وضعیت نشسته یا دراز کشیده به آرامی بلند شوید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده، زیرا او تشخیص داده است که فواید آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی جدی زیر، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید: غش کردن
 • به ندرت ممکن است مردها، نعوظ دردناک یا طولانی مدت داشته باشند که 4 ساعت یا بیشتر طول بکشد. اگر این اتفاق رخ داد، استفاده از این دارو را متوقف کنید و فوراً درخواست کمک پزشکی کنید، در غیر این صورت ممکن است مشکلات دائمی ایجاد شود.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت بروز هر گونه واکنش آلرژی زا جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر متوجه عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در بالا شده اید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی قرص تامسولوسین

اقدامات احتیاطی و هشدارها در رابطه با مصرف تامسولوسین اچ سی ال

 • قبل از مصرف تامسولوسین، اگر به این دارو حساسیت داشته و یا هر نوع آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید. قبل از مصرف این دارو، به ویژه در صورت ابتلا به موارد زیر، در مورد سابقه پزشکی خود با پزشک یا داروساز صحبت کنید: فشار خون پایین، مشکلات خاص چشم (مانند آب مروارید یا گلوکوم).
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه، خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (با نام انگیسی Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. از نوشیدن الکل اجتناب کنید. اگر ماری جوانا (Cannabis) مصرف می کنید، در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.
 • قبل از جراحی (از جمله: جراحی آب مروارید و گلوکوم)، در مورد مصرف این دارو و تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله: داروهای تجویزی، فاقد نسخه و داروهای گیاهی)، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. سالمندان ممکن است به عوارض جانبی این دارو به ویژه سرگیجه و فشار خون کم، در زمان بلند شدن از حالت نشسته یا خوابیده، حساس تر باشند. این عوارض جانبی ممکن است خطر افتادن را افزایش دهد.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز باشد، باید استفاده شود. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.
 • مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 هشدارها در رابطه با مصرف تامسولوسین اچ سی ال

تداخلات دارویی تامسولوسین اچ سی ال

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروه یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله: داروهای تجویزی، داروهای فاقد نسخه و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولات ممکن است با این دارو تداخلات دارویی داشته باشند. از جمله: سایر داروهای مسدود کننده آلفا (مانند: پرازوسین، ترازوسین).
 • اگر شما همچنین دارویی برای درمان اختلال عملکرد نعوظ - ED یا پرفشاری ریوی (مانند: سیلدنافیل، تادالافیل) مصرف می کنید، ممکن است فشار خون شما خیلی پایین بیاید که منجر به سرگیجه یا غش شود. برای به حداقل رساندن این خطر ممکن است پزشک شما نیاز به تنظیم داروهای شما داشته باشد.
 • سایر داروها می توانند تاثیرگذاری تامسولوسین در بدن را از بین ببرند، که ممکن است بر نحوه عملکرد تامسولوسین تاثیر بگذارد. برخی از انواع این داروها عبارتند از: ضد قارچ های آزول (مانند: ایتراکونازول، کتوکونازول)، بوسپرویر، کلاریترومایسین، کوبیسیتات، بازدارنده‌های پروتئاز HIV (مانند: لوپیناویر، ریتوناویر)، ریبوسیکلیب و ....

تداخلات دارویی قرص تامسولوسین

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو ممکن است شامل: سرگیجه شدید و غش کردن باشد.  

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • تست ها و یا آزمایشات پزشکی (مانند معاینات پروستات، فشار خون) باید بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی این دارو بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوزهای فراموش شده

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری دارو
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید.
 • آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دستشویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای