قرص سیلدنافیل برای چیست؛ طریقه مصرف و عوارض سیلدنافیل زنان و مردان

قرص سیلدنافیل برای چیست؛ طریقه مصرف و عوارض سیلدنافیل زنان و مردان قرص سیلدنافیل (Sildenafil) برای چیست و چه کاربردی دارد ؛ طریقه مصرف قرص سیلدنافیل برای زنان و مردان؛ زمان مصرف و عوارض قرص سیلدنافیل ویاگرا مردانه در سلام دنیا بخوانید.

قرص سیلدنافیل، ویاگرا و ارکتو برای رفع مشکلات جنسی مردان (ناتوانی یا مشکل در نعوظ -ED) استفاده می شود. در این مطلب سلام دنیا، درباره اینکه قرص سیلدنافیل برای چیست ، زمان و طریقه مصرف قرص سیلدنافیل برای زنان و مردان و همچنین، عوارض و تداخل دارویی سیلدنافیل صحبت خواهیم کرد. با ماه همراه باشید.

قرص سیلدنافیل (ویاگرا، ارکتو) برای چیست و موارد استفاده آن کدام است؟

قرص سیلدنافیل، ویاگرا و ارکتو برای رفع مشکلات جنسی مردان (ناتوانی یا مشکل در نعوظ -ED) استفاده می شود. در ترکیب با تحریک جنسی، سیلدنافیل با افزایش جریان خون به آلت تناسلی برای کمک به مردان جهت داشتن و نگهداری نعوظ، عمل می کند. این دارو شما را در مقابل بیماری های مقاربتی مانند: HIV، هپاتیت B، سوزاک و سفلیس محافظت نمی کند. ایمنی در رابطه جنسی را با استفاده از کاندوم های لاتکس تجربه کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا مسئول داروخانه مشورت نمایید.

طریقه مصرف قرص سیلدنافیل 

سیلدنافیل در دوزهای 25، 50 و 100 میلی گرمی، وجود دارد که پزشکان اغلب به مردان توصیه می کنند که از پایین ترین دوز شروع کنند و زمانی که دوز پایین تاثیر نداشت، دوز آن را افزایش میکند. اما باید به خاطر داشته باشید که حداکثر دوز مصرفی قرص سیلدنافیل برای مردان 100 میلی گرم است.

طریقه مصرف سیلدنافیل برای زنان

همانطور که در بالا گفتیم، مردان می توانند از دوز های مختلف با توجه به دستور پزشک استفاده کنند. درباره طریقه مصرف سیلدنافیل برای زنان، باید گفت که از آنجایی که قرص ویاگرا برای زنان به نام فلیبانسرین وجود دارد، و در برخی از موارد خاص پزشک ممکن است که قرص سیلدنافیل برای زنان تجویز کند، از این رو میزان دوز مناسب برای خانم ها وجود ندارد و باید با توجه به دستور پزشک معالج، مصرف شود.


حتمابخوانید: قرص فلیبانسرین (ویاگرا زنانه) چیست


راهنمای اطلاعاتی بیماران را که توسط داروساز ارائه شده است، قبل از شروع به مصرف دارو و یا تکرار خرید آن، با دقت بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا مسئول داروخانه بپرسید.

زمان مصرف قرص سیلدنافیل

 • برای درمان مشکلات نعوظ یا ED، این دارو را به صورت خوراکی براساس دستور پزشک مصرف نمایید. سیلدنافیل را حداقل نیم ساعت (و نه بیش از 4 ساعت) قبل از فعالیت جنسی مصرف نمایید (یک ساعت قبل از رابطه موثرترین زمان است). بیش از یک قرص را در روز مصرف ننمایید.
 • یک رژیم غذایی پرچربی ممکن است عملکرد دارو را به تاخیر اندازد.
 • دوز دارو بستگی به شرایط پزشکی، پاسخ به درمان و سایر داروهایی دارد که شما احیاناً مصرف می نمایید. حتماً درباره تمامی داروهایی که مصرف می کنید، به پزشک و مسئول داروخانه اطلاع رسانی کنید (داروهای تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی).

قرص سیلدنافیل و موارد استفاده از آن

عوارض قرص سیلدنافی (ویاگرا و ارکتو)

 • سرگیجه، سردرد، گرگرفتگی و درد شکمی ممکن است روی دهند. تغییرات بینایی مانند: افزایش حساسیت به نور، تاری دید و یا مشکل در تشخیص رنگ های سبز و آبی نیز ممکن است روی دهد. اگر هر کدام از این علائم باقی ماند یا بدتر گردید، بلافاصله موضوع را به اطلاع پزشک یا مسئول داروخانه برسانید.
 • برای کاهش ریسک سرگیجه و سبکی سر، به آرامی از جای خود بلند شده یا از وضعیت خوابیده به حالت نشسته بروید.
 • اگر پزشک به شما توصیه کرده است که این دارو را مصرف نمایید، به خاطر داشته باشید که وی تشخیص داده است که این دارو مزایای بیشتری نسبت به ریسک عوارض جانبی برای شما به همراه خواهد داشت. بسیاری از افراد که این دارو را مصرف می نمایند، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
 • فعالیت جنسی می تواند فشار اضافی بر قلب وارد نماید بویژه اگر شما مشکلات قلبی داشته باشید. اگر دچار مشکلات قلبی هستید و هر کدام از این عوارض جانبی جدی  را در هنگام داشتن رابطه جنسی تجربه می نمایید، رابطه را متوقف کرده و بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید: سرگیجه، بیهوشی، درد در ناحیه سینه، آرواره و دست چپ و همچنین حالت تهوع.
 • به ندرت، کاهش ناگهانی دید، شامل کوری دائمی در یک یا هر دو چشم (NAION) ممکن است روی دهد. اگر این مشکل اساسی روی داد، مصرف دارو را متوقف کرده و بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید. اگر بیماری قلبی، دیابت، کلسترول بالا، بعضی مشکلات خاص چشمی (Crowded disk)، فشار خون بالا و یا بیش از 50 سال سن داشته باشید و یا سیگار می کشید، احتمال بروز این عارضه در شما بیشتر خواهد شد.
 • بندرت کاهش ناگهانی یا از دست دادن شنوایی، گاهی اوقات صدای وزوز گوش یا سرگیجه ممکن است روی دهد. مصرف دارو را متوقف کرده و در صورت بروز این موارد بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.
 • در مواردی نادر شما ممکن است نعوظ دردناک یا طولانی مدت برای 4 ساعت یا بیشتر داشته باشید. در این موارد مصرف دارو را متوقف کرده و به پزشک مراجعه نمایید در غیر این صورت ممکن است با مشکلات اساسی روبرو شوید.

حتما بخوانید: درمان خانگی و داروی گیاهی برای اختلال نعوظ مردان


 • یک واکنش آلرژی جدی به این دارو بسیار نادر است. با این وجود اگر با علائم آلرژی جدی مانند: دانه های پوستی، خارش، تورم (بویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی روبرو شدید، به پزشک مراجعه نمایید.

عوارض جانبی قرص سیلدنافیل، وایگرا و ارکتو

اقدامات احتیاطی و نکات مهم قبل از مصرف سیلدنافیل، ویاگراو ارکتو

 • قبل از مصرف سیلدنافیل، به پزشک یا مسئول داروخانه بگویید که آیا به آن یا داروهای دیگر حساسیت دارید یا خیر. این محصول ممکن است حاوی اجزای غیر فعالی باشد که باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات برای شما شوند. برای اطلاعات بیشتر با مسئول داروخانه صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این محصول، به پزشک یا مسئول داروخانه درباره سابقه پزشکی بویژه مشکلات قلبی (مانند حمله قلبی یا تپش قلب شدید، درد سینه، آنزین قلبی، سکته قلبی در شش ماه گذشته)، بیماری های کلیوی و کبدی، فشار خون پایین یا بالا، از دست دادن شدید آب بدن، مشکلات آلت تناسلی (مانند: زاویه دار بودن، فیبروز، جای زخم، بیماری پیرونی)، سابقه نعوظ دردناک و ماندگار (پریاپیسم)، شرایطی که ممکن است ریسک پریاپیسم را بالا ببرد (مانند: کم خونی سلول های داسی شکل، لوکمی، میلومای چندگانه)، مشکلات چشمی (مانند تباهی تدریجی شبکیه، کاهش ناگهانی دید، NAION) اطلاع رسانی کنید.
 • این دارو ممکن است شما را گیج نماید و باعث بروز مشکلات بینایی شود. الکل و ماری جوانا می توانند این حالات را تشدید کنند. در این مواقع از رانندگی، استفاده از ماشین آلات و انجام هر کاری که نیازمند هوشیاری یا داشتن دید کامل است در حد امکان پرهیز نمایید.
 • مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود نمایید. در صورت استفاده از ماری جوانا این مطلب را به اطلاع پزشک خود برسانید.
 • قبل از انجام جراحی، به پزشک یا دندانپزشک درباره تمامی داروهایی که مصرف می کنید اطلاع رسانی نمایید (شامل داروهای تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی).

نکات مهم قبل از مصرف سیلدنافیل

مصرف قرص سیلدنافیل برای زنان

 • در طول حاملگی، تنها در مواقعی که واقعا نیاز است بایستی استفاده شود. چون فشار خون بالا در ریه ها وضعیتی جدی است که می تواند برای زن باردار و جنین مشکل آفرین باشد، مصرف این دارو را بجز با توصیه پزشک متوقف ننمایید. اگر برای بارداری برنامه دارید، باردار شده اید یا حدس می زنید که باردار باشید، با پزشک درباره مزایا و ریسک های استفاده از سیلدنافیل صحبت کنید.
 • این دارو به مقدار کم به شیر مادر منتقل می شود. اگر در حال شیردهی هستید با پزشک مشورت نمایید.

حتما بخوانید: درمان فشار خون بالا در بارداری در طب سنتی


تداخلات دارویی سیلدنافیل

 • تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد دارو را تغییر داده و ریسک عوارض جانبی آن را بالا ببرند این مطلب حاوی لیست کامل تداخلات دارویی نمی باشد. لیستی از تمامی داروهایی که مصرف می کنید (شامل تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) همراه داشته و در اختیاز پزشک یا مسئول داروخانه قرار دهید. دوز دارو را تغییر نداده و بدون اطلاع پزشک مصرف آن را شروع یا متوقف ننمایید.
 • دارویی که سیلدنافیل ممکن است با آن تداخل داشته باشد ریوسیگوت می باشد.
 • سیلدنافیل اگر با نیترات مصرف شود، می تواند باعث کاهش شدید فشار خون شود. افت شدید فشار خون می تواند باعث سرگیجه، غش و در موارد نادر حمله قلبی یا سکته شود. سیلدنافیل را با هیچ کدام از موارد زیر مصرف ننمایید: داروهای خاصی که برای درمان درد سینه یا آنزین قلبی استفاده می شوند (نیترات هایی مانند: نیتروگلیسیرین، ایزوسوربید)، داروهای تفریحی با نام "پوپرها" که حاوی آمیل نیترات، آمیل نیتریت یا بوتیل نیترات می باشند.
 • اگر شما از داروهای مهارکننده آلفا نیز (مانند دوکسازوسین، تامسولوسین) برای درمان پروستات بزرگ شده یا BPH با فشار خون بالا استفاده می کنید، ممکن است فشار خون شما بسیار افت کرده و منجر به سرگیجه یا غش شود. پزشک بایستی درمان شما را با دوزهای پایین تر سیلدنافیل شروع کند تا ریسک افت فشار خون شما به حداقل برسد.
 • سایر داروها می تواند بر حذف شدن سیلدنافیل از بدن شما تاثیر گذارند و این می تواند بر نحوه عملکرد این دارو موثر باشد. مثالهایی از آنها عبارتند از: ضد قارچ های آزول (مانند: ایتراکونازول، کتوکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند: کلاریترومایسین، اریترومایسین)، مهارت کننده های پروتاز HIV (مانند: ریتوناویر، ساکوئیناویر)، مهارکننده های پروتاز هپاتیت C (مانند: بوسپرویر، تلاپرویر)، میفپریستون، ریفامپین و سایرین.
 • این دارو را با هیچ داروی دیگری که حاوی سیلدنافیل یا سیار داروهای مشابه برای مشکلات نعوظ (ED) و یا فشار خون بالای ریوی باشد، مصرف نکنید (مانند: تادالافیل، واردنافیل).

تداخلات دارویی سیلدنافیل

مصرف بیش از حد

اگر کسی بیش از حد از این دارو مصرف کرد و علائمی جدی مانند: غش یا مشکلات تنفسی داشت، با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل سرگیجه، غش و نعوظ دردناک و ماندگار باشد.

نکات
 • این دارو را در اختیار دیگران قرار ندهید.

فراموش کردن یک دوز

قابل انجام نمی باشد.

نگهداری
 • دارو را در دمای اتاق دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید.
 • دارو را در حمام یا دستشویی نگهداری نکنید.
 • تمامی داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید. 
 • داروها را در دستشویی یا سیستم فاضلاب نریزید.
 • این محصول را به نحوی مناسب وقتی تاریخ مصرف آن تمام شده بود یا مورد نیاز نبود، دور بریزید. 
سخن آخر

سیلدنافیل برای رفع مشکلات جنسی مردان (ناتوانی یا مشکل در نعوظ - ED) استفاده می شود. اگر مشکل قلبی یا فشار خون بالا دارید پیش از مصرف قرص سیلدنافیل با پزشک خود مشورت نمایید.

منبع: webmd


مقالات مرتبط:

دلایل از دست دادن نعوظ در حین رابطه زناشویی

16 راه برای افزایش زمان رابطه جنسی و جلوگیری از انزال زودرس
 

از
3
رای