7 چاکرای اصلی بدن چیست و روش باز کردن آنها

7 چاکرای اصلی بدن چیست و روش باز کردن آنها هفت چاکرای اصلی از پایه ستون فقرات تا بالای سر شما جریان دارند. اگر چاکراها مسدود شوند، ممکن است علائم مشکلات جسمی یا عاطفی مربوط به یک چاکرای خاص را تجربه کنید. روش باز کردن چاکراها در سلام دنیا بخوانید.

اگر تا به حال در کلاس یوگا یا مدیتیشن شرکت کرده اید، یک جلسه انرژی درمانی مانند ریکی داشته اید یا فقط ویدیوهای آنلاین این افراد را تماشا کرده باشید، بدون شک در مورد چاکراها و نقشی که آنها در جریان انرژی در بدن شما بازی می کنند، مطالبی شنیده اید. همچنین ممکن است بدانید که چرا باز کردن چاکرا یا رفع انسداد آنها مسئله مهمی است. در این مقاله از سلام دنیا، نگاه دقیق‌تری به چاکراهای اصلی خواهیم داشت. ما همچنین تأثیر این مراکز انرژی بر ذهن و بدن شما، به علاوه نحوه "باز نگه داشتن" آنها برای ارتقا سلامت جسمی، روحی و عاطفی تان را توضیح خواهیم داد.

تاریخچه چاکراها

چاکراها اخیراً مشهورتر شده‌اند و محبوبیت فلسفه های یوگا و عصر جدید را به طور کلی افزایش داده اند. آنها یک سیستم انرژی پیچیده و باستانی هستند که از هند نشأت گرفته اند. آنها برای اولین بار در وداها، متون مقدس باستانی دانش معنوی که مربوط به 1500 تا 1000 سال قبل از میلاد است، ذکر شده اند. چیزهای زیادی وجود دارد که می توان در مورد آنها مطالعه کرد.

چاکرا چیست؟ چگونه بر سلامتی جسمی و عاطفی شما تأثیر می گذارد؟

در زبان سانسکریت، کلمه "chakra" به معنای "گردک، دیسک" یا "چرخ" است و به مراکز انرژی در بدن شما اشاره دارد. این چرخ ها یا دیسک ها در حال چرخش انرژی مربوط به هر رشته  عصبی خاص و اندام های اصلی هستند. برای عملکرد بهتر بدن، چاکراها باید باز یا متعادل بمانند. اگر مسدود شوند، ممکن است علائم مشکلات جسمی یا عاطفی مربوط به یک چاکرای خاص را تجربه کنید.


حتما بخوانید: یوگا چیست و انواع آن کدام است


هفت چاکرای اصلی در امتداد ستون فقرات شما قرار دارند. آنها از ریشه یا پایه ستون فقرات شما شروع می شوند و تا فرق سر گسترش پیدا می کنند. طبق گفته ها، برخی معتقدند که ما حداقل 114 چاکرای مختلف در بدن داریم. چاکراهایی که اغلب به آنها اشاره می شود همان 7 چاکرا اصلی هستند که در ادامه با جزئیات بیشتری آنها را بررسی خواهیم کرد.

7 چاکرای اصلی کدامند؟

سیستم چاکرا به مراکز انرژی که در بدن مان داریم اشاره دارد. برخی می گویند 114 چاکرای مختلف وجود دارد، ولی هفت چاکرای اصلی وجود دارد که هرکدام در یک مکان خاص در امتداد ستون فقرات شما قرار دارند. هر یک از این هفت چاکرای اصلی دارای تعداد، نام، رنگ، ناحیه خاصی از ستون فقرات از ناحیه استخوان خاجی تا فرق سر و تمرکز مربوط به سلامتی/تمرکز سلامت هستند. بیایید هر یک را با دقت بیشتری بررسی کنیم.

چاکرا چیست

1. چاکرا ریشه (چاکرای ریشه کجاست)

چاکرای ریشه یا Muladhara در پایه ستون فقرات شما قرار دارد. رنگ آن قرمز است. این چاکرا یک پایه یا یک اساس برای زندگی شما فراهم می کند، و به شما کمک می کند احساس متصل بودن به زمین کنید و بتوانید در برابر چالش ها مقاومت کنید. چاکرای ریشه شما مسئول احساس امنیت و ثبات شما است.

چاکرای ریشه ای مسدود شده می تواند به صورت مسائل و مشکلات جسمی مانند آرتروز، یبوست و مشکلات مثانه یا روده بزرگ یا از لحاظ عاطفی از طریق احساس عدم امنیت در امور مالی یا نیازهای اساسی و رفاه شما آشکار شود. وقتی در یک راستا و تراز باشد، هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی احساس ثبات و امنیت خواهیم کرد. چاکرای جنسی(ساکرال یا خاجی)

2. چاکرای خاجی

چاکرای خاجی، یا Svadhisthana، درست زیر ناف شما قرار دارد و رنگ نارنجی است. این چاکرا مسئول مسائل جنسی و انرژی خلاقانه شما است. همچنین به نحوه ارتباط شما با احساسات و عواطف دیگران هم مرتبط است. مشکلات مربوط به این چاکرا را می توان از طریق مشکلات مربوط به اندام ها و ارگان های مرتبط مانند عفونت های دستگاه ادراری، کمردرد و ناتوانی در بدن مشاهده کرد. از نظر احساسی، این چاکرا به احساس ارزشمندی و حتی به طور خاص تر، ارزش شخصی ما به پیرامون لذت، تمایلات جنسی و خلاقیت متصل و وصل است.

چاکرا خورشیدی 

چاکرای شبکه خورشیدی یا Manipura(مانیپورا) در ناحیه معده شما قرار دارد و رنگ آن زرد است. چاکرا مسئول اعتماد به نفس و عزت نفس است و همچنین به شما کمک می کند تا زندگی را تحت کنترل خود داشته باشید.

چاکرا قلب 

چاکرای قلب یا آناهاتا در نزدیکی قلب شما، در مرکز قفسه سینه قرار دارد و به رنگ آن سبز است. جای تعجب نیست که چاکرای قلب درباره توانایی ما برای دوست داشتن و ابراز دلسوزی باشد. انسداد در چاکرای قلب ما می تواند در سلامت جسمی ما از طریق مشکلات قلبی، آسم و مشکلات وزنی ظاهر شود. اما انسدادها اغلب با اقدامات و کارهای مردم حتی با وضوح بیشتری دیده می شوند.


حتما بخوانید: چگونه خودمان را دوست داشته باشیم


افرادی که دچار انسدادهای چاکرای قلب هستند اغلب دیگران را به ضرر خودشان در اولویت قرار می دهند. این وسط هفت چاکرا است، بنابراین شکافی را بین چاکراهای بالا و پایین ما ایجاد می کند، و همچنین نشان دهنده توانایی ما در دوست داشتن و ارتباط با دیگران است. وقتی از همسویی و هم ترازی خارج شود، می تواند احساس تنهایی، ناامنی و گوشه گیری را بدهد.

انواع چاکرا و رنگ آنها

چاکرا گلو

چاکرای گلو، Vishuddha یا ویشودهی، در سطح گلو شما قرار دارد و رنگ آن آبی است. این چاکرا با توانایی ما در برقراری ارتباط کلامی مرتبط است. همانطور که انتظار می رود، این چاکرا به توانایی ما در برقراری ارتباط کلامی مرتبط است. مشکلات صدا و گلو و همچنین هرگونه مشکلی در هر منطقه اطراف آن مانند دندان ها، لثه ها و دهان می تواند نشانگر انسداد باشد. انسداد یا عدم انطباق را نیز می توان از طریق تسلط در مکالمات، شایعات، صحبت کردن بدون فکر و مشکل در گفتن نظرات خود مشاهده کرد. وقتی در یک راستا قرار می گیرید، با ترحم صحبت می کنید و گوش می دهید و هنگام صحبت کردن اعتماد به نفس پیدا می کنید زیرا می دانید با حرف های خود نسبت به خود صادق هستید.

چاکرا چشم سوم 

چاکرای چشم سوم یا آجنا، بین چشمان شما قرار دارد. ,و رنگ آن نیلی است. می توانید از این چاکرا بخاطر غریزه شهود(تخیل) تشکر کنید. چرا که چشم سوم مسئول شهود است. همچنین به تخیل هم مرتبط است. انسداد در چاکرای سوم اغلب از طریق مشکلات گوارشی مانند زخم، سوزش معده، اختلالات خوردن و سو ء هاضمه احساس می شود. این چاکرای قدرت شخصی ما است. این به معنی عزت نفس و اعتماد به نفس ما است.


حتما بخوانید: چشم سوم چیست


چاکرا تاج

چاکرای تاج یا (Sahasrara ساهاسرارا) در بالاترین قسمت سر شما قرار دارد. رنگ آن سفید یا بنفش است. ساهاسرارا شما نشان دهنده ارتباط معنوی شما با خودتان، دیگران و جهان است. همچنین در اهداف زندگی تان نقش دارد. از آنجا که این چاکرا از نظر فیزیکی روی سر قرار دارد، انسداد می تواند به صورت سردرد، مشکلات بینایی یا تمرکز و مشکلات شنوایی آشکار شود. افرادی که در گوش دادن یا کردن به واقعیت مشکل دارند (کسانی که به نظر می رسند "همه چیز را می دانند") یا کسانی که با شهود خود در ارتباط نیستند نیز ممکن است دچار مشکل و انسداد شوند. وقتی باز و در یک راستا قرار گرفته است، تصور می شود که مردم از شهود خود پیروی می کنند و می‌توانند تصویر بزرگتری را ببینند.

چاکرای فرق سر با هر چاکرای دیگری (و بنابراین هر عضوی در این سیستم) مرتبط است، و بنابراین نه تنها تمام آن اندامها بلکه مغز و سیستم عصبی ما را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. این چاکرا به عموان چاکرای روشنگری (فکری) محسوب می شود و نشان دهنده ارتباط ما با هدف و معنویت زندگی ماست. کسانی که دارای چاکرای فرق سر مسدود هستند ممکن است تنگ نظر، بدبین یا لجباز به نظر برسند. تصور می شود که هنگامی که این چاکرا باز است، به باز نگه داشتن سایر چاکراها کمک می کند و سعادت و روشنگری را برای فرد به ارمغان می آورد.

تست باز بودن چاکراها

مسدود شدن یا عدم تعادل چاکرا یعنی چه؟

دایان مالاسپینا، دکتر، متخصص یوگا درمانی می گوید که ترجیح می دهد چاکراها را در عدم تعادل باشند تا اینکه  مسدود باشند. او توضیح داد: "ممکن است جریان انرژی یا فعالیت بیش از حد انرژی در یک چاکرای کاهش پیدا کند که هر یک از آنها نتایج متفاوتی را نشان خواهند داد." او گفت: وقتی انرژی در یک چاکرای کم می شود، برای بروز خصوصیات خاص مرتبط با آن چاکرا دچار مشکل خواهید شد.

مالاسپینا می گوید، وقتی چاكرا بیش از حد فعال باشد، این خصوصیات نیروی غالب در زندگی ان فرد می شوند. این  فعالیت بیش از حد می تواند هم تأثیرات جسمی و هم عاطفی داشته باشد. به عنوان مثال، اولین چاکرا در مورد امنیت، بقا و بنیان زندگی ماست. مالاسپینا می گوید، اگر این چاکرا کم کار باشد، می تواند به عنوان افسردگی و ناامنی در فرد ظاهر شود. اگر انرژی بیش از حد وجود داشته باشد، می تواند با بی پروایی بدون هیچ احتیاط و احتکاری نشان داده شود زیرا برای احساس امنیت به انرژی بیشتری نیاز دارید.


حتما بخوانید: علائم فیزیکی افسردگی


بسته شدن چاکراها چطور بر سلامت بدن تاثیر می گذارد؟

براساس گفته های مالاسپینا، به طور کلی، محل قرارگیری چاکرای خارج از تعادل ممکن است قسمت هایی از بدنتان در نزدیکی آن چاکرا را تحت تأثیر قرار دهد. این شامل اندامها، استخوآنها، مفاصل و بافتهای نزدیک آن منطقه است. او می گوید، از نظر روانشناختی، عدم تعادل در چاکراها ممکن است باعث عدم تعادل عاطفی شود. این عدم تعادل ممکن است منجر به افزایش عصبانیت، غم، ترس یا بلاتکلیفی در فرد شود.

"گوادالوپ ترونز مربی یوگا و درمانگر روش ریکی، می گوید: "توجه به هر دو احساس روانی و فیزیولوژیکی مسئله مهمی است زیرا آنها می توانند یکدیگر را آگاه کنند و علت اصلی مشکل را کشف کنند. به گفته ترونز، استرس بیش از حد (از نظر جسمی یا روحی) ممکن است باعث عدم تعادل یک یا چند چاکرا شود. او می گوید: "عادات شخصی مانند همراستایی فیزیکی  یا حالت بدنی بد، خوردن غذای ناسالم یا رفتار خود آسیب رسان ممکن است باعث عدم تعادل چاکرا شود." او همچنین گفت که عدم تعادل طولانی مدت ممکن است منجر به بیماری ها و ناخوشی ها و مشکلات جسمی، مشکلات اسکلتی عضلانی و مشکلات سلامت روان مانند افسردگی یا اضطراب شود.

نحوه باز کردن چاکراها

طبق گفته مالاسپینا، یک راه حل عالی برای برقرای تعادل در چاکرا، ایجاد هماهنگی در بدن از طریق موارد زیر است:

  • حرکات یوگا
  • تمرین های تنفس برای افزایش جریان انرژی
  • مراقبه برای پاکسازی ذهن

هر چاکرا حالت های یوگا دارد که ممکن است به تنظیم دقیق انرژی آن چاکرا کمک کند. در ادامه چند حالت یوگا وجود دارد که ممکن است به انسداد هر هفت چاکرای شما کمک کند.

چاکرا ریشه 

چاکرای ریشه ای چاکرای پایه است و اساس زندگی شما را منعکس می کند. به گفته ترونز، حرکت درخت یا هر حرکات ایجاد تعادل، مانند کوه یا جنگجو، برای ایجاد یک رابطه قوی تر با پایه بدن تان عالی هستند. 
 چگونه چاکراها را فعال کنیم

چاکرای جنسی 

چاکرای جنسی (ساکرال یا خاجی) با ناحیه تولید مثل ما مرتبط است و مسئول خلاقیت و احساسات ماست. ترونز می گوید حرکاتی که لگن شما را تقویت می کنند، یعنی جایی که چاکرای جنسی قرار دارد، مانند حرکت پل یا بازکننده های عمیق مفصل ران مانند حرکت شاه کبوتر یا حرکت مارمولک، برای تقویت چاکرای جنسی شما عالی هستند.

چاکرا ششم

چاکرا خورشیدی 

چاکرای شبکه خورشیدی در مورد آتش (انرژی) درونی شماست و در اطراف هسته شما قرار دارد. به همین دلیل ترونز می گوید حرکت های تقویت کننده اصلی یوگا، مانند حرکت قایق یا مثلث، برای گرم کردن عضلات شکم و ایجاد تعادل بیشتر در این چاکرا عالی هستند.


حتما بخوانید: 11 پوزیشن یوگا برای بهبود تعادل


هفت چاکرا در اسلام

چاکرای قلب 

طبق گفته ترونز، چاکرای قلب تان نقطه ادغام بین چاکراهای پایین و چاکراهای بالاتر است. او می گوید: "این چاکرا نشان دهنده توانایی ما در برقراری ارتباط عمیقتر خودمان با دیگران است." او برای رفع انسداد این چاکرا ،حرکات بازکننده قلب را توصیه می کند، مانند حرکت شتر یا چرخ. او همچنین حرکت صورت گاو و جنگجو فروتن را توصیه می کند، که به باز کردن قفسه سینه، شانه ها و بازوها کمک می کند تا بتوانید دیگران را به طور کامل در آغوش بگیرید.

چاکرا گلو

چاکرای گلو مرکز ارتباطی شماست. به گفته ترونز، حرکات گاو آهن و ماهی حرکات خوبی برای باز کردن چاکرای گلو هستند. هر دو به باز شدن دو طرف پشت و جلو گردن جایی که چاکرای گلو در آن قرار دارد کمک می کنند.

هفت سنگ چاکرا چیست

چاکرای چشم سوم

چاکرای چشم سوم بر اساس توانایی شما برای ورود واقعیت های جدید به زندگیتان از طریق رویاپردازی احتمالات مختلف است. برای این کار ترونز حرکت هایی را پیشنهاد می کند که شامل اتصال نزدیک بالاتنه و پایین تنه شما باشد. طبق گفته ترونز، ژست هایی مانند ایستاده خم شدن یا Folded Eagle برای چشم سوم عالی هستند.

"در این حالات، خود برتر ما، که توسط بالاتنه ما نشان داده می شود، با قسمتهای ریشه دار بدن یعنی پاها ارتباط برقرار می کند تا بتوانیم یک رویا را به یک واقعیت جسمانی تبدیل کنیم."

چاکرای تاج

چاکرای تاج 

چاکرای تاج بر ارتباط شما با خود برتر شما حکمرانی می کند. به همین دلیل ترونز حرکت شاواسانا (حالت مرده) یا حرکت جسد را پیشنهاد می کند که بعد از تمام ژست های یوگا ظاهر می شوند. ترونز می گوید، این حالت با اتصال شما به خود ابدیتان، روح تان و یادآوری اینکه از کجا آمده اید و به کجا می روید به تقویت چاکرای تاج شما کمک می کند.

حرف پایانی

چاکراها به مراکز مختلف انرژی در بدن شما گفته می شود که مربوط به رشته های عصبی خاص و اندام های داخلی است. هفت چاکرای اصلی از پایه ستون فقرات تا بالای سر شما جریان دارند. اگر این مراکز انرژی مسدود شوند، ممکن است علائم جسمی یا عاطفی مربوط به یک چاکرای خاص را تجربه کنید. یکی از راه حل هایی  که می تواند به رفع انسداد و تعادل چاکراهای تان کمک کند، انجام برخی حرکت های یوگا است. تمرینات تنفسی خاص و روش های مدیتیشن نیز ممکن است به رفع گرفتگی چاکرا کمک کنند. پس تمرینات توصیه شده در این مقاله را جدی گرفته و اگر آن را مفید می دانید با سایرین نیز به اشتراک بگذارید. 
 
اگر نمی دانید که باید از کجا شروع کنید یا فقط می خواهید در مورد چاکراها و چگونگی تأثیر آنها بروی خودتان بیشتر بدانید ، همکاری با یک متخصص انرژی درمانی حرفه ای ، مانند یک درمانگر روش ریکی ، یا یک مربی یوگا را مد نظر داشته باشید.


مقالات مرتبط:

فواید یوگا برای سلامت بدن، ذهن و تناسب اندام چیست

بهترین راه شروع مدیتیشن برای مبتدیان
 

از
2
رای