اثرات رابطه جنسی بر مغز + نکاتی برای داشتن نزدیکی لذت بخش

اثرات رابطه جنسی بر مغز + نکاتی برای داشتن نزدیکی لذت بخش برای اینکه در رابطه جنسی احساس لذت بخش داشته باشید، مغز باید احساسات جنسی را یک چیز لذت بخش تعبیر کند. اثرات برانگیختگی جنسی بر روی مغز که منجر به رابطه لذت بخش می شود، را در سلام دنیا بخوانید.

اگرچه اندام تناسلی بخش اصلی رابطه جنسی محسوب می شود، اما احساسات لذت بخش آن بخش زیادی را درگیر می کند. رابطه جنسی لذت بخش به مغز بستگی داشته که باعث آزاد شدن هورمون هایی می شود که از لذت جنسی حمایت می کند و تحریک را به صورت لذت بخش تعبیر می کند. مطالعه ای در سال 2016 نشان می دهد که مغز می تواند مهم ترین ارگان جنسی باشد. این نویسنده دریافت که ارگاسم که حالت تشدید آگاهی حسی است، می تواند حالتی مثل خلسه در مغز ایجاد کند. در این مقاله از وب سایت سلام دنیا، به بررسی تاثیرات رابطه جنسی بر بدن و مغز می پردازیم و همچنین اینکه چگونه این تاثیرات باعث می شود تا رابطه جنسی خوب شود را مورد بررسی قرار می دهیم. همچنین این مساله را بررسی می کنیم که چرا ممکن است رابطه جنسی خوب نباشد.

چرا سکس لذت بخش است و رابطه جنسی بر مغز و بدن چه تاثیری دارد

اثرات برانگیختگی جنسی (رابطه جنسی) بر روی بدن

در سال 1960، محققان روابط جنسی در ویلیام مستر و ویرجینیا جانسون، چهار مرحله جداگانه از برانگیختگی جنسی را شناسایی کردند که هر کدام اثرات منحصر به فردی بر روی بدن دارند. تحقیقات آنها منجر به استفاده مشترک از این چهار مقوله برای توضیح واکنش جنسی شده است:

1. برانگیختگی جنسی: مرحله هوس یا هیجان

در مرحله هوس، بافت آلت تناسلی، واژن، لگن، ولوا و کلیتوریس با خون پر می شود. این مساله باعث افزایش حساسیت اعصاب در این ناحیه از بدن می شود. این جریان خون مایعی به نام ترانسودات را نیز تولید می کند که باعث روغن کاری واژن می شود. عضلات در سرتاسر بدن منقبض می شوند. برخی از افراد با سرعت بیشتری نفس می کشند و به دلیل افزایش جریان خون، سریع تر نفس کشیده یا پوست آنها قرمز می شود.


حتما بخوانید: تاثیرات مثبت رابطه جنسی بر سیستم ایمنی بدن


رابطه جنسی چه تاثیری بر روی بدن دارد

2. برانگیختگی جنسی: مرحله پلاتو

در حین مرحله پلاتو، برانگیختگی فرد همچنان شدت می گیرد. واژن، آلت تناسلی و کلیتوریس حساس تر می شوند. فرد ممکن است در این مدت تغییرات حساسیت و برانگیختگی را تجربه کند. برانگیختگی و علاقه ممکن است کاهش پیدا کرده، افزایش یابد و سپس مجددا کاهش پیدا کند.

3. برانگیختگی جنسی: مرحله ارگاسم

با برانگیختگی جنسی و تحریک درست و وضعیت روحی مناسب، فرد ممکن است ارگاسم را تجربه کند. برای اکثر خانم ها، تحریک کلیتوریس سریع ترین و موثرترین روش رسیدن به ارگاسم است. از نظر برخی از اشخاص، این تنها راه رسیدن به ارگاسم است. ممکن است مردان به تحریک طولانی مدت پوست یا نوک آلت تناسلی نیاز داشته باشند.

اکثر مردان در هنگام ارگاسم دچار انزال می شوند، اما بدون انزال می توان به حالت ارگاسم رسید. برخی از خانم ها در طول ارگاسم دچار انزال می شوند، اگرچه محتوای مایع آن هنوز هم موضوع بحث علمی است. زن و مرد هر دو در زمان ارگاسم دچار انقباضات شدید عضلانی می شوند. مردان این انقباضات را در رکتوم، آلت تناسلی و لگن تجربه می کنند، در حالی که زنان آن را در واژن، رحم و رکتوم تجربه می کنند. برخی از افراد در تمام بدن انقباضات را تجربه می کنند.

4. برانگیختگی جنسی: مرحله فرونشینی

پس از ارگاسم، عضلات آرام شده و بدن به آرامی به حالت قبل از برانگیختگی خود باز می گردد. این روند برای خانم ها متفاوت است. اگرچه اکثر مردان نمی توانند بلافاصله پس از انزال ارگاسم داشته باشند، اما اکثر خانم ها می توانند. در مرحله فرونشینی، اکثر مردان و تعداد بسیاری از خانم ها دوره ای از مقاومت را تجربه کند. در حین این مدت، شخص نمی توان به تحریک جنسی واکنش نشان دهد.


حتما بخوانید: آیا زنان هم انزال دارند؟


واکنش های جنسی

مدل های جایگزین برای فرونشینی

برخی محققان مدلهای جایگزین را برای فرونشینی پیشنهاد داده اند. مدل دایره ای کارن براش-مک گرر و بورلی ویپل نشان می دهد که یک تجربه جنسی رضایت بخش برای یک زن می تواند فورا منجر به تجربه یک رضایت جنسی دیگر شود. رزماری باسون، مدل غیر خطی از پاسخ جنسی زن را پیشنهاد می کند. الگوی او تاکید می کند زنان به دلایل زیادی رابطه جنسی دارند و پاسخ جنسی شان طبق مراحل غیر قابل پیش بینی ادامه پیدا نمی کند.

برای اکثر خانم ها، کلیتوریس منشاء لذت جنسی است. این ناحیه دارای هزاران پایانه عصبی است و آن را بسیار حساس می کند. بخش هایی از کلیتوریس در عمق واژن گسترش پیدا می کند و به برخی از خانم ها اجازه می دهد تا از طریق تحریک واژن، تحریک غیر مستقیم کلیتوریس انجام دهند. برای آقایان، سر آلت تناسلی مرد بسیار شبیه به کلیتوریس است به این معنا که اغلب حساس ترین ناحیه است.

اثرات رابطه جنسی بر روی مغز که منجر به رابطه لذت بخش می شود

اثرات رابطه جنسی در مغز

برای اینکه در رابطه جنسی احساس لذت بخش داشته باشد، مغز باید احساسات جنسی را به عنوان یک چیز لذت بخش تعبیر کند. اعصاب در نواحی جنسی بدن سیگنال های خاصی را به مغز می فرستد و مغز از آن سیگنال ها برای ایجاد احساسات جنسی مختلف استفاده می کند. انتقال دهنده های عصبی، پیام رسان های شیمیایی هستند که به مغز کمک کرده تا با سایر نواحی بدن ارتباط برقرار کنند. چندین انتقال دهنده های عصبی در لذت جنسی نقش دارند:

 • سطح پرولاکتین بلافاصله پس از ارگاسم افزایش می یابد. این هورمون ممکن است به کاهش پاسخ جنسی مرتبط باشد که ممکن است دوره مقاومت را توضیح دهد.
 • دوپامین، هورمونی است که با انگیزه و پاداش در ارتباط است. این هورمون تحریک جنسی را افزایش داده و بدن آن را در مرحله هوس ترشح می کند.
 • اکسی توسین که به عنوان هورمون عشق یا پیوند نیز شناخته می شود، احساس صمیمیت و نزدیکی را تقویت می کند. بدن این هورمون را بعد از ارگاسم تولید می کند.
 • بدن در مرحله تحریک هورمون سرتونین آزاد می کند که از احساس بهزیستی و خوشبختی در حین مرحله تحریک حمایت می کند.
 • نوراپی نفرین، رگ های خونی را گشاد کرده و منقبض می کند و دستگاه تناسلی را حساس تر می کند. بدن این هورمون را در هنگام تحریک جنسی آزاد می کند.

حتما بخوانید: 16 راه برای افزایش مدت زمان رابطه جنسی


اثرات رابطه جنسی در مغز

دلایلی که ممکن است رابطه جنسی لذت بخش نباشد

رابطه جنسی برای همه افراد لذت بخش نیست. در حقیقت، برخی از افراد در حین رابطه جنسی احساس درد می کنند. این مساله به خصوص در خانم ها شایع تر است. حدود 75 درصد از خانم ها گزارش کردند که در طول زمان در مراحلی از زندگی شان، در رابطه جنسی درد را تجربه کرده اند. در حدود 10 تا 20 درصد زنان در ایالات متحده، درد منظم در رابطه جنسی یا درد آمیزش را تجربه می کنند.

برخی از دلایل شایع دردهای جنسی در زنان

 • ولوودینیا، یک بیماری مزمن است که باعث خارش می شود و همچنین احساس درد سوزشی در حین و بعد از رابطه جنسی را ایجاد می کند.
 • عفونت های واژن مانند عفونت های مخمر
 • آسیب عضلات یا اختلال عملکرد، به خصوص آسیب دیدگی کف لگن بعد از زایمان
 • تغییرات هورمونی که ممکن است باعث خشکی و درد واژن شود.

مردان نیز می توانند در حین رابطه جنسی درد را احساس کنند. برخی از دلایل شایع آن به شرح زیر است:

 • ناهنجاری های ساختاری در آلت تناسلی، مانند فیموز
 • عفونت
 • مشکلات مربوط به پروستات مانند پروستاتیت
 • اشخاصی که تحت عنوان «بی جنس گرا» شناخته می شوند، ممکن است تمایل به رابطه جنسی نداشته و از آن لذت نبرند.
 • افرادی که تحت عنوان «نیمه جنس گرا» شناخته می شوند، تنها می توانند در شرایط محدود مانند زمانی که با یک نفر در رابطه عاشقانه قرار دارند، از رابطه جنسی لذت ببرند.

 دلایل شایع دردهای جنسی در زنان

برخی دیگر از عواملی که می توانند بر لذت جنسی در همه جنس ها و جهت گیری جنسی تاثیر بگذارند، به شرح زیر است:

 • روغن کاری ناکافی، که می تواند باعث دردناک شدن رابطه جنسی شود.
 • سابقه تروما یا تجاوز که ممکن است باعث شود رابطه جنسی تهدیدکننده یا دردناک باشد.
 • عدم تحریک
 • خستگی از رابطه جنسی یا از یک شریک جنسی
 • فعل و انفعالات جنسی که مطابق با خواسته ها یا علایق جنسی خاص یک شخص نیستند
 • عفونت های مقاربتی

در مورد درد و عدم رضایت جنسی در صورتی که هر یک از شرایط زیر رخ داد، به پزشک مراجعه کنید:

 • درد به مرور زمان ادامه می یابد یا وخیم تر می شود
 • راهكارهای مديريتی، مانند استفاده از روان کننده بیشتر یا تغییر پوزیشن ها، باعث می شوند که درد با علائم دیگری مانند درد در حین دفع ادرار یا خونریزی غیر معمول واژنی رخ ندهد.
 • درد پس از آسیب، زایمان یا یک جراحی

حتما بخوانید: بهترین وضعیت های زایمان طبیعی برای کاهش درد


برخی از افراد، به خصوص زنان گزارش دادند که پزشکان درد جنسی آنها را برطرف کرده یا پزشکان به زنان می گویند که این درد تنها زاده ذهن آنها است. افرادی که مراقبت حساس و پاسخگو از یک ارائه دهنده خدمات بهداشت و درمان دریافت نمی کنند، باید پزشک خود را تغییر داده یا تجدید نظر کنند. نیازی نیست تا رابطه جنسی باعث صدمه شود و تقریبا همیشه راه حلی برای آن وجود دارد. یک ارائه دهنده آگاه و دلسوز باید در تشخیص و معالجه مسئله متعهد باشد.

زمانی که باید برای درد ناشی از رابطه جنسی به پزشک مراجعه کند

نکاتی برای رابطه جنسی لذت بخش و ایمن (چگونه سکس لذت بخش داشته باشیم)

برقراری ارتباط صریح با یک شریک قابل اعتماد می تواند با کمک به شرکاء برای صحبت در مورد نیازهایشان به صورت آزادانه، رابطه جنسی را لذت بخش تر کند. مطالعه ای در سال 2018، نشان داد که فاصله ارگاسم قابل توجهی بین زن و مرد وجود دارد، همچنین استراتژی های مرتبط با ارگاسم بیشتر- و رابطه جنسی بالقوه لذت بخش تر- را برای زنان مشخص کرد. این استراتژی ها شامل موارد زیر است:

 • رابطه جنسی دهانی و تحریک دستگاه تناسلی دستی مانند با انگشت تحریک کردن
 • رابطه جنسی که مدت طولانی تری طول بکشد
 • رضایت رابطه
 • بحث در مورد خیالات و تمایلات جنسی
 • ابراز عشق در طول رابطه

اگرچه تخمین تعداد دقیق آن مشخص نیست، اما اکثر خانم ها بدون تحریک کلیتوریس نمی توانند به ارگاسم برسند. برای برخی از خانم ها، تحریک غیر مستقیم از موقعیت های خاص جنسی مانند پوزیشن قرار گرفتن زن در بالا کافی است. برخی دیگر نیاز به تحریک مستقیم و طولانی مدت در طول مقاربت یا جدا از مقاربت دارند.

این طبیعی و معمولی است و زنان نباید از نیاز یا درخواست تحریک کلیتوریس شرمنده باشند. مردان نیز ممکن است از رابطه جنسی وقتی مدت طولانی تری ادامه داشته باشد، لذت ببرند، زیرا این مساله باعث می شود که لذت با گذشت زمان ایجاد شود و به این دلیل که احتمال ارگاسم زن را افزایش می دهد. تنفس عمیق می تواند به تاخیر انزال مرد کمک کند، همانطور که در هنگام تشدید احساسات، کندتر عمل می کند.

برای افرادی که نعوظ یا حفظ نعوظ دشوار است، ممکن است ورزش باعث افزایش جریان خون، بهبود نعوظ و عملکرد جنسی شود. داروهای اختلال نعوظ مانند سیلدنافیل (ویاگرا) نیز ممکن است مفید باشند. اشخاص ممکن است متوجه شوند که استفاده از روان کننده جنسی باعث کاهش سایش و بهبود رابطه جنسی می شود. روان کننده ها برای خرید در بسیاری از فروشگاه ها و بصورت آنلاین در دسترس هستند. تمرینات کف لگن، ماهیچه هایی که در ارگاسم نقش دارند را تقویت می کند، که به طور بالقوه هم در مردان و هم در زنان به ارگاسم قوی تر کمک می کند و زمان ارگاسم را بهتر کنترل می کند.


حتما بخوانید: روان کننده های طبیعی و خانگی برای رابطه جنسی


برای ورزش کف لگن سعی کنید ماهیچه هایی که جریان ادرار را متوقف می کنند را سفت کنید. برخی از افراد با شروع یا قطع جریان ادرار در زمانی که در توالت هستند، این ورزش را تمرین می کنند. به تدریج تلاش کنید تا آن را به مدت 10 ثانیه یا بیشتر نگه دارید و این کار را در طول روز تکرار کنید. ممکن است برخی از افراد نیاز به مراجعه به یک فیزیوتراپی داشته باشند، که می تواند در مورد چگونگی بهبود و لذت بردن کامل از رابطه جنسی، نکات و توصیه هایی ارائه شود.

نکاتی برای رابطه جنسی لذت بخش و ایمن

نتیجه گیری

هیچ راه «درستی» برای احساس کردن رابطه جنسی وجود ندارد و هیچ راه صحیحی برای انجام سکس وجود ندارد. افراد می توانند لذت جنسی را از طیف وسیعی از موقعیت ها، انواع جنسیت و خیالات جنسی تجربه کنند. برقراری ارتباط باز، پذیرش خود و تمایل به درخواست کمک در مواردی که موثر نبوده، باعث افزایش لذت جنسی و کاهش ننگ آن می شود. ما در این پست سلام دنیا، درباره تاثیرات برانگیختگی جنسی بر مغز و بدن و همچنین نکاتی برای داشتن رابطه جنسی لذت بخش گفتیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. می توانید این پست را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

چرا رابطه جنسی خشن برای بسیاری از افراد به ویژه زنان جذاب است؟

اگر در حین رابطه جنسی کودک شما وارد اتاق شد، چه کنید؟
  

از
7
رای