سنگ اندازی در رابطه چیست؛ عوارض و روش مقابله با Stonewalling

سنگ اندازی در رابطه چیست؛ عوارض و روش مقابله با Stonewalling مفهوم سنگ اندازی یا Stonewalling در رابطه چیست؛ عوارض منفی و اثرات عاطفی سنگ اندازی و رفتارهای مخرب زناشویی بر روابط چیست و 11 راه مقابله با سنگ اندازی در روابط در سلام دنیا بخوانید.

آیا تا به حال در رابطه زناشویی یا رابطه عاشقانه خود از رفتار بی صدا رنج برده اید؟می دانید که طرف مقابل عصبانی است. شما می توانید خشم یا حتی خصومت آشکار را ببینید. اما او به شما نمی گوید که چه چیزی اشتباه است؛  یا حتی چگونه این مشکل را حل کنید. اگر این به نظر آشنا می رسد، پس شما یک سبک ارتباطی منفی را تجربه کرده اید که معمولاً به عنوان " سنگ اندازی" شناخته می شود. در حالی که سنگ اندازی اغلب نوعی سوء استفاده عاطفی است، معمولا زمانی اتفاق می افتد که یکی از شرکا نمی داند چگونه خشم یا ناامیدی خود را به شیوه ای سالم بیان کند. همانطور که گفته شد، سنگ اندازی می تواند تاثیر منفی طولانی مدتی بر رابطه شما داشته باشد. در این مطلب از سلام دنیا، سنگ اندازی یا Stonewalling چیست، در مورد تاثیر منفی آن بر روابط صحبت می کنیم و 11 راه برای پاسخ به سنگ اندازی در روابط شما ارائه می دهیم. ابتدا اجازه دهید با یک تعریف ساده شروع کنیم.

Stonewalling یا سنگ اندازی چیست؟

سنگ اندازی زمانی اتفاق می افتد که یک نفر در یک رابطه مطلقاً از در نظر گرفتن دیدگاه شریک زندگی خود امتناع کند. در هنگام مواجهه، این فرد از تعامل کناره گیری می کند و ساکت می شود و حرفی نمی زند و به معنای واقعی کلمه مانند صحبت کردن با یک دیوار است.

دکتر جان گاتمن، محقق روانشناسی و متخصص زناشویی، اولین کسی بود که از سنگ اندازی در زمینه تعارضات روابط استفاده کرد. او آن را یکی از چهار عامل پیش‌بینی‌کننده اصلی طلاق در یک زوج متاهل می‌داند (سه مورد دیگر تحقیر، انتقاد و حالت تدافعی). شاید واضح ترین توصیف از سنگ اندازی توسط روانشناس جف پایپ باشد:

به گفته دکتر گاتمن، مردان در مقایسه با زنان بیشتر از سنگ اندازی در یک رابطه استفاده می کنند. در واقع، 85 درصد از افرادی که سنگ اندازی می کنند مرد هستند. این قابل درک است، با توجه به اینکه مطالعه مغز به ما نشان داده است که مغز زنان در زمینه های مربوط به احساسات، ارتباطات و مهارت های روابط بین فردی توسعه یافته تر است، در حالی که مغز مردان در فرآیندهای حل مسئله و منطقی توسعه یافته تر است.


حتما بخوانید: رایج ترین مشکلات ازدواج و زندگی زناشویی و راه حل آنها


وقتی کسی سنگ اندازی می کند، معمولاً سعی می کند از درگیری اجتناب کند یا خود را در میانه یک موقعیت استرس زا آرام کند. آنها ممکن است احساس کنند که نمی توانند با احساسات خود کنار بیایند و به همین دلیل برای محافظت از خود در برابر ناراحتی یا مشاجره ها ساکت می شوند یا کناره گیری می کنند.با این حال، سنگ اندازی با فقدان ارتباط کلامی تعریف نمی شود. بلکه با عدم درگیری عاطفی تعریف می شود. از آنجایی که یکی از شرکا از نظر احساسی خود را کاملاً از این موقعیت دور کرده است، زبان بدن، لحن صدا و حالات چهره آنها هم بی تفاوت است. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا برخی از شرکا یا همسران از سنگ اندازی در روابط استفاده می کنند. صرف نظر از علت، سنگ اندازی طرف مقابل را دور می کند.

Stonewalling یا سنگ اندازی چیست؟

نشانه های یک رابطه اشتباه و مخرب

1. اثرات عاطفی سنگ اندازی (stonewalling)

اگر اغلب در رابطه خود نادیده گرفته می شوید، تأثیر عاطفی آن می تواند فلج کننده باشد. ممکن است احساس بی ارزش بودن کنید و هیچ کنترلی بر موقعیت نداشته باشید.اگرچه پردازش آن دشوار است، اما پاسخی طبیعی به سنگ زنی است. و در حالی که بار عاطفی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، برخی از اثرات رایج تر عبارتند از: 

 • شریک "سنگ اندازی" احساس می کند که مورد بی مهری قرار گرفته است و برای برقراری ارتباط با شریک زندگی خود تلاش می کند.
 • هر دوی این افراد مشاجره های زیادی دارند که حل آنها دشوار است.
 • کاهش احساس صمیمیت به دلیل اختلال در ارتباطات.
 • افزایش خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب
 • افزایش خطر سوء مصرف الکل و/یا مواد مخدر که به عنوان مکانیزم مقابله ای توسط هر یک از طرفین استفاده می شود.
 • با کناره گیری مداوم یک نفر، شانس بیشتری برای زنده ماندن رابطه وجود دارد.
 • عقب نشینی از یک مشاجره شدید بخشی از یک رابطه سالم است. همه ما برای آرام شدن و جمع کردن افکار خود به زمان نیاز داریم.

اما هنگامی که به طور مداوم به عنوان یک تاکتیک توهین آمیز توسط شرکای سمی استفاده می شود، درمان خاموش می تواند عذاب اور باشد.این گونه فرد قدرت دارد تا نیازهای شریک زندگی خود را نادیده بگیرد در حالی که قربانی کاملاً در تاریکی رها شده است.بنابراین اکنون که تأثیرات عاطفی سنگ اندازی را درک کرده اید، در اینجا 11 راه برای مقابله با سنگ اندازی در رابطه شما آورده شده است.

اصول یک رابطه سالم

راههای مقابله با سنگ اندازی در رابطه مشترک

1. برای داشتن رابطه سالم؛ شما یک اصلاح کننده نیستید

در حالی که سرزنش خود تله ای است که می توان در آن گرفتار شد، لازم است بدانید که مشکل شما نیستید و مسئولیت مشکلات به طور جدی بر عهده فردی است که این رفتار را می کند.اگر تنها کسی هستید که مایلید روی یک رابطه ناسالم کار کنید، باید بدانید که مراقبت از خود مهمترین چیز است . شما باید بدانید که زمان آن فرا رسیده است که موقعیت را ترک کنید و از شریک زندگی خود جدا شوید ، در غیر این صورت  اذیت خواهید شد. تلاش برای وادار کردن شریک زندگی خود به صحبت کردن یا رفتار خاصی می تواند خطرناک باشد.این گونه افراد از طریق خشم عادلانه از خود محافظت می‌کنند یا طوری رفتار می‌کنند که انگار قربانیان بی‌گناهی هستند تا سعی کنند از اعتصابی که تصور می‌شود جلوگیری کنند.

به جای تلاش برای جلب توجه و تایید شریک سنگ انداز خود، از فاصله ای که آنها ایجاد کرده اند برای ارزیابی مجدد رابطه خود استفاده کنید. آیا این چیزی است که شما واقعاً می خواهید؟ آیا نیازهای شما برآورده می شود؟ با خودتان صادق باشید. آیا واقعاً در دراز مدت ارزشش را دارد؟


حتما بخوانید: اصول مهم و رازهای یک زندگی زناشویی موفق


راه حل: اگرچه همسرتان به احتمال زیاد باعث شده که احساس کنید که مشکلات در رابطه شما به خاطر شماست، اما مهم است:

 • بپذیرید که شما مسئول رفتار سنگ اندازی آنها نیستید.
 • از فضایی که آنها ایجاد کرده‌اند استفاده کنید تا در صورت برآورده شدن نیازهایتان، کار کنید.

اثرات عاطفی stonewalling1

2. برای داشتن رابطه سالم؛ با شریک زندگی خود همدلی کنید

وقتی همدلی نشان می دهید، به طور مجازی خود را در موقعیت طرف مقابل قرار می دهید. این به شما کمک می کند تا احساسات طرف مقابل را بشناسید و بلافاصله به او هشدار می دهد که دارید گوش می دهید. نشان دادن همدلی روشی موثر برای نشان دادن این است که به رابطه اهمیت می دهید. دفاع را کاهش می دهد و احساسات منفی را کاهش می دهد.یک قانون کلی فیزیک که همه با آن آشنا هستند این است که هر عملی عکس العملی برابر و مخالف دارد. در حالی که سنگ اندازی نشانه واضحی از عدم مشارکت است، همدلی برعکس است و نشان دهنده مشارکت است، زیرا نشان دهنده یک ارتباط دلسوزانه است.

تحقیقات، مانند این مقاله توسط لیندا گراهام MFT ، تغییر چشمگیری را نشان می دهد که در ساختار مغز هنگامی که شما به یک پیوند مطمئن با شریک زندگی خود دست می یابید، رخ می دهد. شرکا نورون‌های آینه‌ای را به اشتراک می‌گذارند که به یکدیگر اجازه می‌دهند احساس طرف مقابل را احساس کنند، همانطور که آنها فکر می‌کنند فکر کنند و حرکت بعدی خود را پیش‌بینی کنند. وقتی احساسات، به ویژه همدلی را ابراز می کنید، به ایجاد یک پیوند مطمئن با شریک زندگی خود کمک می کند. اگرچه ممکن است احساسات منفی را در طول یک دوره حاد سنگ اندازی کاهش ندهد، احساس درک شدن ممکن است به کاهش تنش کمک کند. 

سعی کنید به افکار شریک زندگی خود وارد شوید تا بفهمید که چه چیزی باید برای او اینقدر آزاردهنده بوده باشد که این چنین واکنشی نشان دهد. این به شکستن زنجیره منفی کنش-واکنش کمک می کند، که اولین گام برای شکستن دیوار است. در حالی که نشان دادن همدلی ممکن است احساسات منفی شریکتان را کاهش ندهد ولی تاثیر گذار است.

 راه حل: احساس درک، به ویژه توسط یک عزیز، می تواند حتی منفی ترین احساسات را کاهش دهد. و در مورد شریک سنگ اندازی، وضعیت دشوار را منتشر کنید. سعی کنید:

 • موقعیتی را پیدا کنید که در آن احساسات مشابهی داشتید و این را بگویید.
 • به همسرتان یادآوری کنید که او را درک کرده و از او حمایت می کنید.

3. برای داشتن رابطه سالم؛ تعامل را غیر شخصی کنید

وقتی شریک زندگی شما بد رفتاری می کند ، این بازتابی از وضعیت اوست و نه اینکه شما چه کسی هستید.اگر قادر به مسخ شخصیت هستید، می توانید رفتار شریک خود را به جای اینکه هر یک از شما به عنوان افراد چه کسی هستید ارزیابی کنید، که به شما امکان می دهد خود را از حالت نیاز به تدافعی ببرید. با تغییر نحوه نگرش به رفتارها، خود را از موقعیت دور کنید. به عنوان مثال، به جای اینکه فکر کنید نادیده گرفته می شوید، آن را به عنوان یک دوره "سرد شدن" در نظر بگیرید.

مطالعات نشان داده‌اند که وقتی احساسات یکی از طرفین بالا می‌رود، انجام یک مکالمه منطقی غیرممکن است. همچنین غیرممکن است که در این مواقع احساسات شدید برای شریک زندگی خود دلسوزی واقعی داشته باشید. تا زمانی که هر دو طرف آرام نباشند، شما فقط به یکدیگر آسیب خواهید رساند. 

اگر از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می‌دهید تعارض‌ها را سریع حل کنید تا اضطراب خود را کاهش دهید ، ممکن است مسخ شخصیت دشوار باشد ، بنابراین در حالی که گرفتن وقت استراحت برای آرام شدن شریک زندگی‌تان ممکن است دشوار باشد، در درازمدت به حل مشکل کمک می‌کند.

راه حل: مسخ شخصیت به شما کمک می کند تا فرد و مسائل را از هم جدا کنید تا بتوانید از موضع احساسی کمتری با مسائل روبرو شوید. مهم است که:

 • به عقب برگردید و به خود یادآوری کنید که سنگ اندازی یک رفتار است.
 • روی اتفاقی که افتاده است کار کنید و به شریک زندگی خود اطمینان دهید که از رفتار او ناراحت هستید و نه از خود شخص او.

حتما بخوانید: نشانه ها و مشخصات رابطه سالم از نظر روانشناسی چیست


4. برای داشتن رابطه سالم؛ برای صحبت کردن در دسترس باشید

وقتی همسرتان سکوت کرد، می‌تواند این احساس را در شما ایجاد کند که «اگر او این کار را نکرد، چرا باید مزاحم شوم؟» اما این ایستادگی خاموش فقط آتش را شعله ور می کند. زیرا هیچ کس نمی خواهد اولین کسی باشد که عقب نشینی می کند. هیچ کس نمی خواهد مکالمه ای را که بلد نیست شروع کند.

در حالی که سنگ اندازی اغلب نوعی سوءاستفاده عاطفی است، معمولا زمانی اتفاق می افتد که یکی از شرکا نمی داند چگونه خشم یا ناامیدی خود را به شیوه ای سالم بیان کند. با در دسترس قرار دادن خود برای صحبت، به شریک زندگی خود می گویید که «می فهمم که به فضایی نیاز داری. اما وقتی می خواهید صحبت کنید، من اینجا هستم. این یک دعوت آشکار برای بیان احساسات آنها و حل مشکلات است. 

 راه حل: اگرچه ممکن است به نظر برسد که در حال عقب نشینی هستید، اما در دسترس بودن برای صحبت، پلی ارتباطی را ارائه می دهد. قبل از دور شدن از این وضیعت مطمئن شوید که:

 • به شریک زندگی خود بگویید که می خواهید کمی به او فضا بدهید اما وقتی آماده شد برای صحبت در دسترس خواهید بود.
 • هنگامی که آنها می خواهند صحبت کنند، سعی کنید به طور موثر ارتباط برقرار کنید، بدون اینکه سرزنش کنید، زیرا این فقط وضعیت را القا می کند.

اثرات عاطفی stonewalling2

5. برای داشتن رابطه سالم؛ سعی کنید از سرزنش کردن خودداری کنید

وقتی همه چیز بد می شود،سرزنش کردن آسان است. همه ما احساس می کنیم که برای احساسات خود توجیه شده‌ایم. و سرزنش کردن با عبارات "شما" می تواند بخشی از بحث باشد.اما هیچ کس در این شرایط برنده نمی شود و هیچ زمینه ای برای حرکت به جلو وجود ندارد.

با مسئولیت پذیری برای نقش خود در مشکلات، به شریک خود نشان می دهید که با هم در این زمینه هستید. و اینکه می خواهید سعی کنید دیدگاه آنها را درک کنید.این ممکن است یک راه حل فوری نباشد زیرا به احتمال زیاد کمی فاصله برای ارام شدن و جمع آوری افکار خود لازم است. اما وقتی دوباره با هم ارتباط برقرار می کنید، جمله «متاسفم، نباید این را می گفتم» یک  شروع خوب برای حل مسائل است. 

راه حل: اگرچه گفتن بعضی جملات در حین مشاجره بسیار آسان است، اما مهم است:

 • از شروع یا درگیر شدن در بازی سرزنش با عباراتی مانند "شما فلان کار را انجام دادید" خودداری کنید.
 • مسئولیت اشتباهات خود را بپذیرید و مسئولیت آنها را بر عهده بگیرید.
 • هنگامی که اوضاع آرام شد، برای کمک به ایجاد اعتماد در رابطه خود، برای کارهای اشتباه خود عذرخواهی کنید.

6. برای داشتن رابطه سالم؛ مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید‌

بودن در یک رابطه می تواند استرس زا باشد، به خصوص اگر مشکلات ارتباطی وجود داشته باشد. و در حالی که اختصاص زمان برای کار روی این مسائل مهم است، مراقبت از خود نیز مهم است. اطمینان از اینکه برای خودتان وقت می گذارید، هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی به شما انرژی می دهد تا روی رابطه خود کار کنید. چه تماشای یک فیلم، حمام، رفتن پیش دوستان یا رفتن به باشگاه، مراقبت از خود همیشه باید در اولویت باشد.


حتما بخوانید: 55 ایده مراقبت از خود برای زنان و مردان


راه حل: یک رابطه این چنینی می تواند بسیار خسته کننده باشد، به خصوص برای سلامت روان شما. مطمئن شوید که در اولویت قرار دارید:

 • برنامه ریزی زمان یا فعالیت هایی که از آنها لذت می برید.
 • تشخیص اینکه چه زمانی به وقت نیاز دارید و از آن استفاده کنید.
 • برای این کار احساس گناه نکنید. بدون مراقبت مناسب از خود، انرژی لازم برای کار روی رابطه خود را ندارید.

7. برای داشتن رابطه سالم؛ سعی نکنید شریک زندگی خود را تغییر دهید

اگرچه همسرتان احتمالاً چند عادت آزاردهنده دارد، اما شما آنها را به خاطر آن تغییر نمی دهید. و همین قانون باید در مورد نگرش سنگ اندازی آنها نیز اعمال شود.با وجود ناامیدی ها، وقت گذاشتن برای اطمینان دادن به عزیزتان که نمی خواهید او را تغییر دهید مهم است. رفتار بسته بدون شک باعث ایجاد مشکل در رابطه شما می شود. اما با گذشت زمان می توان ارتباط بهتری ایجاد کرد. و نه به قیمت تغییر شخصیت شریک زندگی تان.

راه حل: اگر دائماً در مورد تغییر چیزها صحبت می کنید، شریک زندگی شما ممکن است فکر کند که می خواهید شخصیت او را تغییر دهید. این باعث فشار بیشتر می شود، بنابراین در عوض: 

 • به شریک زندگی خود اطمینان دهید که نمی خواهید شخصیت او را تغییر دهید.
 • هنگام بحث در مورد تغییر، مجدداً بر لزوم تغییر رفتار تأکید کنید، نه شخصی که هستند.

 برای داشتن رابطه سالم؛ سعی نکنید شریک زندگی خود را تغییر دهید.

8. برای داشتن رابطه سالم؛ بر ویژگی های خوب شریک خود تمرکز کنید

گرفتار شدن در احساسات منفی ناشی از رفتار همسرتان قابل درک است. اما سعی کنید از ویژگی های خوب آنها غافل نشوید. طبیعت دلسوز آنها، خصلت‌های خنده‌دارشان، مهارت‌های آشپزی شگفت‌انگیزشان... اینها ستون های رابطه شما هستند و نباید به دلیل ناتوانی آنها در برقراری ارتباط نادیده گرفته شوند. زمانی را برای انتقال این ویژگی های خوب به شریک زندگی خود اختصاص دهید تا به تقویت پیوندی که با هم دارید کمک کنید. عباراتی مانند "من واقعاً قدردانی می کنم وقتی شما ..." یا "من دوست دارم وقتی ما ..." به شریک زندگی شما کمک می کند تا در رابطه شما احساس ارزشمندی کند.

راه حل: اگرچه ممکن است دیدن آن در میان یک قسمت رابطه که مشکل دارید دشوار باشد، سعی کنید:

 • روی ویژگی های خوب شریک زندگی خود تمرکز کنید.
 • توجه داشته باشید که این ویژگی ها را برجسته کنید تا میزان اهمیت آنها برای شما را تقویت کنید.

9. برای داشتن رابطه سالم؛ زمانی را برای صحبت در نظر بگیرید

همه ما برای جمع‌آوری افکارمان به  زمان نیاز داریم. اما مهم است که اجازه ندهید این زمان طولانی شود، زیرا هر چه بیشتر صحبت نکنید، شروع دوباره سخت تر می شود.زمانی را برای انتقال این ویژگی های خوب به شریک زندگی خود اختصاص دهید تا به تقویت پیوندی که با هم دارید کمک کنید.

زمانی را برنامه ریزی کنید که برای هر دوی شما مناسب باشد. این می‌تواند زمانی باشد که بچه‌ها به رختخواب می‌روند یا بعد از شام که هر دو احساس آرامش بیشتری می‌کنید. و اگر شریک زندگی شما به زمانی متعهد نشد به او بگویید که از بودن او در آنجا قدردانی می کنید.

راه حل: وقتی برای صحبت کردن وقت می گذارید، مهم است:

 • هرگونه مزاحمتی مانند تلویزیون یا تلفن خود را حذف کنید.
 • به یاد داشته باشید که این زمان باید برای صحبت با آرامش به جای ادامه اختلافات قبلی استفاده شود.

اثرات عاطفی stonewalling3

10. برای داشتن رابطه سالم؛ حرف خود را حفظ کنید

شکستن موانع سنگ اندازی به ندرت یک اتفاق یک طرفه است. برای ایجاد تغییرات نیاز به هر دو نفر است. اگر می‌گویید وقتی اوضاع خوب می‌شود، کنار می‌روید، مطمئن شوید که این کار را انجام می‌دهید. اگر می گویید که قرار است زمان با کیفیت بیشتری را با هم بگذرانید، اجازه ندهید برنامه های دیگر تسلط پیدا کنند. منحرف شدن آسان است اما این تعهدات مهم هستند. آنها اعتماد و امنیت ایجاد می کنند، که می تواند گام های کلیدی برای غلبه بر رفتار سنگ اندازی شریک زندگی شما باشد.

راه حل: عمل به قولتان نشان دهنده تعهد به رابطه شماست. مطمئن شوید که شما:

 • به برنامه ها پایبند باشید. اگر قابل انجام است دست به تغییر نزنید.
 • به انتظارات جدید متعهد باشید، وقت بیشتری با هم بگذرانید و در صورت نیاز به یکدیگر زمان بدهید.

حتما بخوانید:  10 راه برای احیای روابط عاشقانه


11. برای داشتن رابطه سالم؛ مشاوره زوجین را امتحان کنید

گاهی اوقات بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از مشاوره کمک بگیرید تا رابطه خود را به مسیر درست برگردانید. اگرچه این مرحله دشواری خواهد بود، اما این فرصتی است که مشکلات را حل کنید. و بهترین روش را برای رفع مشکلات رابطه خود بیابید. 

ممکن است شریک زندگی شما تمایلی به ادامه این مسیر نداشته باشد، اما به او اطمینان دهید که در تمام مدت در کنار او خواهید بود. و اینکه می خواهید هر کاری که می توانید برای حل مشکلات انجام دهید. به این نکته اشاره کنید که این مشاوره زوجین است و شما انگشت اتهام را به سمت آنها نگیرید. این فرصتی است برای یافتن دلایل پشت سر مسائل ارتباطی و یافتن راه مثبت رو به جلو.

راه حل: اگرچه مشاوره ممکن است چیز دلهره‌آوری به نظر برسد، اما می‌تواند فضای امنی برای زوج‌ها باشد تا مشکلات خود را حل کنند. هنگام تصمیم گیری در مورد مشاور مناسب، سعی کنید:

 • با هم در مورد یک مشاور به توافق برسید.
 • قرارهایی بگذارید که برای هر دوی شما مفید باشد.
 • به شریک زندگی خود اطمینان دهید که این برای سرزنش نیست فقط شما می خواهید با هم مشکلات را حل کنید.
سخن آخر

ما بحث کرده ایم که اصطلاح سنگ اندازی" در روابط به امتناع یک شریک از همکاری، برقراری ارتباط یا در نظر گرفتن نظرات طرف دیگر اشاره دارد. این اثرات مضر برای هر دو طرف دارد و یکی از مهمترین عوامل پیش بینی کننده طلاق است. استفاده از پیشنهادات این پست می تواند به جلوگیری از اثرات منفی سنگ اندازی در رابطه شما کمک کند.


مقالات مرتبط:

چگونه از نظر عاطفی مستقل باشیم

انواع خیانت در زندگی مشترک و روش برخورد با آنهااز
2
رای