بهترین و معروف ترین سوغات و صنایع دستی مازندان، ساری و بابل

بهترین و معروف ترین سوغات و صنایع دستی مازندان، ساری و بابل سوغات و صنایع دستی مازندران ؛ بهترین و معروف ترین سوغات توریستی، خوراکی، شیرینی مازندران، قائمشهر، بابل، ساری، آمل، چالوس، بابلسر و صنایع دستی مازندران را در سلام دنیا بخوانید.

مازندران سرسبزترین و زیباترین استان ایران است و هر ساله میزبان تعداد زیادی از گردشگران است. مازندران علاوه بر مناطق بکر و زیبا و آب و هوای فوق العاده سوغات و صنایع دستی بسیار زیبایی هم دارد. اگر قصد سفر به مازندران را دارید این مطلب سلام دنیا را مطالعه کنید تا با سوغات و صنایع دستی مازندران؛ معروف ترین سوغات خوراکی، توریستی، شیرینی مازندران، ساری، قائمشهر، آمل ، بابل، بابلسر و دیگر شهرهای استان مازندران آشنا شوید. با ما همراه باشید.

معروف ترین سوغات مازندران

1. ماهی و خاویار

قرار گرفتن استان مازندران در مجاورت دریای خزر باعث شده این استان یکی از مراکز مهم خرید ماهی و خاویار باشد.به همین دلیل انواع ماهی و خاویار معروف‌ترین سوغات استان مازندران محسوب می شوند که مسافران آنها را خریداری می کنند و به شهرهای خود می برند.برخی از انواع ماهی هایی که می توانید از استان مازندران خریداری کنید شامل ماهی سفید، اردک ماهی، ماهی سالمون و کیلکا هستند.

2. زیتون، چای و برنج

زیتون چای و برنج یکی دیگر از معروف‌ترین سوغات استان مازندران هستند که می توانید در سفر خود آنها را خریداری کنید.مازندران به دلیل خاک و آب و هوای بسیار خوب مرغوب‌ترین برنج را دارد.علاوه بر این انواع زیتون به ویژه زیتون پرورده و زیتون شور در مازندران طرفداران بسیار زیادی دارد.

معروف ترین سوغات مازندران:زیتون چای و برنج

3. مرکبات

احتمالا در سفر به استان مازندران باغهای مرکبات را مشاهده کره اید. مرکبات هم از سوغاتی‌های معروف و پرطرفدار شهرهای شمالی محسوب می شود.در سفر به استان مازندران می توانید مرکبات تازه و خوشمزه را خریداری کنید و به عنوان سوغات به شهرهای خود ببرید.


حتما بخوانید: بهترین و معروف ترین سوغات و صنایع دستی تهران


سوغات معروف توریستی مازندران

4. محصولات چوبی و حصیری

 محصولات و دست سازه‌های چوبی و حصیری از معروف ترین سوغات توریستی مازندران به شمار می آیند.از آنجایی که این محصولات بسیار زیبا و خاص کار دست هستند بنابراین ماندگاری زیادی هم دارند.سفره حصیری،کیف و ساک حصیری و کلاه های حصیری از جمله این سوغات هستند که در سفر به شهرهای مختلف مازندران می توانید آنها را مشاهده و خریداری کنید.

سوغات معروف توریستی مازندران:محصولات چوبی و حصیری

سوغات خوراکی مازندران

5. عسل کوهی

عسل کوهی به دلیل آب و هوا بی نظیر استان مازندران از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.اگر به دنبال عسل اصل با خواص درمانی و خوراکی هستید حتما این عسل ها را به عنوان سوغات به شهر خود ببرید.

6. انواع شربت و مربا

خوراکی‌های خوشمزه مازندران فقط به شیرینی‌های سنتی آن منتهی نمی شوند.چون در بازارهای مازندران می توانید انواع شربت و مربا که به صورت محلی تهیه می‌شوند را خریداری کنید و به شهر خود ببرید. مربای بهار نارنج یکی از محبوب‌ترین مرباهای این استان است که مسافران از ان استقبال خوبی می کنند.

سوغات خوراکی مازندران: انواع شربت و مربا

7. انواع ترشی و لواشک

لواشک و ترشی‌های رنگارنگ را می توانید در اکثر بازارهای مازندران مشاهده کنید.با دیدن انواع ترشی بادمجان، ترشی سیر، ترشی لیته، ترشی مرکبات و لواشک و میوه‌های فرآوری شده با طعم آلوچه، آلو یا تمشک نمی توانید خیلی مقاومت کنید.خرید این خوراکی‌های خوشمزه را می توانید به عنوان سوغات استان مازندران در نظر بگیرید.


حتما بخوانید:بهترین و معروف ترین سوغات و صنایع دستی اردبیل


سوغات مازندران شیرینی

8. آغوز نون

آغوز نون یکی از معروف ترین شیرینی‌های سنتی و خوشمزه استان مازندران است که زنان این استان در مراسم ها و جشن ها آن را طبخ می کنند.

سوغات مازندران شیرینی: آغوز نون

9. پشت زیک

یکی دیگر از شیرینی های سنتی و فوق العاده خوشمزه استان مازندران پشت زیک نام دارد که به سوهان کنجدی هم معروف است. اسم این شیرینی سنتی از پرنده ای به نام زیک گرفته شده است.


حتما بخوانید: طرز تهیه پشت زیک گردویی خوشمزه با عسل به روش مازندرانی


پشت زیک به دلیل وجود کنجد سرشار از ویتامین است و مصرف آن به همراه چای در زمستان بسیار دلچسب است. در تهیه این شیرینی از گردو، کنجد، عسل، کره، شکر و هل استفاده می‌شود.

سوغات مازندران شیرینی: پشت زیک

10. قماق

شیرینی سنتی قماق هم نوعی شیرینی معروف در استان مازندران است که در تهیه و طبخ آن اصلا از شکر استفاده نمی‌شود. در تهیه این شیرینی موادی نظیر شنبلیله، آرد گندم، تخم مرغ، کره، شوید و جعفری و پیاز استفاده می‌شود.

سوغات مازندران شیرینی:قماق

11. رشته به رشته

از دیگر شیرینی‌های پرطرفدار استان مازندران می توان به رشته به رشته اشاره کرد که طعم فوق العاده‌ای دارد. خانم‌های مازندرانی برای تهیه این شیرینی از ترکیب موادی مثل گردو، رشته، خاک قند، هل و روغن استفاده می کنند.

سوغات مازندران شیرینی:رشته به رشته

12. شیرینی کماج

یکی دیگر از خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین سوغات شیرینی استان مازندران شیرینی کماج نام دارد. شاید ظاهر این شیرینی شبیه به کلوچه معمولی باشد اما طعم و مزه این شیرینی با کلوچه کاملاً متفاوت است.این شیرینی هم یکی از گزینه های خوب و مناسبی است که می توانید به عنوان سوغات به شهر خود ببرید.

سوغات مازندران شیرینی: شیرنی کماج

سوغات مازندران قائمشهر

13. منسوجات

از معروف‌ترین صنایع دستی قائم شهر می توان به انواع منسوجات این شهر اشاره کرد که از  کیفیت خوبی هم برخوردار هستند. در گذشته مردمان زحمت‌کش منطقه با بهره گیری از امکانات ساده‌ خود پارچه‌های زیبا و با کیفیت تولید می‌کردند. اما در حال حاض فرایند بافت توسط دستگاه‌های مکانیزه انجام می شود.پارچه‌های بافت قائم شهر سوغات این شهر محسوب می شوند.البته شهر قائمشهر هم مانند سایر شهرهای استان مازندران سوغات صنایع دستی مانند گلیم‌بافی،حصیربافی،جاجیم بافی،سفال‌گری و...دارد.


حتما بخوانید: بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات شیراز


سوغات مازندران بابل

14. برنجک

اگر تا به حال یک بار برنجک را در زندگی خود امتحان نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم حتما یک بار آن را امتحان کنید. این شیرینی که از برنج تهیه می‌شود طعم بسیار خاص و جدیدی دارد. برنجک نوعی شیرینی سنتی معروف است که در میمهانی‌ها و مجالس جایگاه ویژه ای دارد و تقریبا در هر قستمی از استان مازندران و از جمله شهر بابل می‌توانید آن را پیدا کنید.در تهیه این شیرینی برنج، شکر یا عسل، آب، آبلیمو و روغن استفاده می شود.

سوغات مازندران بابل: برنجک

15. شامی بابلی

شامی بابلی از خوشمزه و پرطرفدارترین غذاهای شهر بابل است که علاه بر استان مازندران در بسیاری از شهرها و استان‌های کشور با دستورهای متنوعی تهیه می‌شود.در تهیه شامی بابلی هم مانند سایر غذاهای خوشمزه شمالی از موادی نظیر سبزیجات محلی، لپه، گوشت چرخ کرده و گردو استفاده می‌شود.در سفر به شهر بابل حتما شامی بابلی را امتحان کنید.

سوغات مازندران بابل: شامی بابلی

سوغات مازندران ساری

شهر ساری مرکز استان مازندران هم مانند تمامی شهرهای این استان از سوغات خوراکی و صنایع دستی مشابه شهرهای دیگر برخوردار است که در قسمت سوغات استان مازندران آنها را به تفکیک توضیح داده ایم.


حتما بخوانید:بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات یزد + بهترین مراکز خرید


16. زردکیجای

زردکیجای نم نوعی قارچ خوراکی است که در روستاهای اطراف ساری و در مناطق جنگلی زیر درختان رشد می کند.زمان رشد این قارچ خوشمزه و لذیذ در فصل پاییز آن هم به مدت یک ماه است. این قارچ در بین مردم شمال پرطرفدار است و از آن در تهیه غذاهایی مانند کباب، خورشت و زردکیجا پلو استفاده می کنند.این قارچ علاوه بر طعم بی نظیری که دارد از نظر ارزش غذایی با گوشت قرمز برابری می کند.

سوغات مازندران ساری:زردکیجای

17. سوغات مازندران آمل

اگر به شهر زیبای آمل سفر می کند برای سوغات می توانید عسل طبیعی از قله دماوند و لار، گردو، شیرینی‌های محلی مانند آب‌دندان، ساقه عروس، نان کوهی، سیب، کیوی، ترشی، سفال، زیتون، ماهی، برنج و مرکبات را تهیه کنید و به شهرهای خود ببرید.


حتما بخوانید:بهترین صنایع دستی و سوغات اصفهان و آدرس بهترین بازارهای خرید


18. سوغات مازندران چالوس

از مهمترین سوغات شهر چالوس میتوان به خوراکی‌ها و غذاهای بسیار خوشمزه آن مانند گئی پلو، آغوزمسما، خورشت آلو، نازخاتون و برنجک، رشته به رشته، نان ییلاقی، قماق و آغوز نون آن اشاره کرد.البته صنایع دستی نظیر حصیربافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و سفالگری نیز در شهر چالوس رواج دارد که می توانید این هنرهای زیبای دستی را به عنوان سوغات به شهرهای خود ببرید.

سوغات مازندران چالوس

سوغات مازندران بابلسر

19. سفالگری

صنایع دستی‌ مانند سفالگری از جمله سوغات معروف شهر بابلسر در استان مازندران است. سفال یکی از مهم‌ترین صنایع دستی باقی مانده از تاریخ ایران محسوب می شود و تقریبا در اکثر شهرهای تاریخی و مهم ایران می توانید شاهد این صنعت قدیمی باشید. در حال حاضر علاوه بر سفال، ظروف سرامیکی نیز به سوغات بابلسر به مسافران و گردشگران عزیز ارائه می شود تا آنها را به عنوان سوغات به شهرهای خود ببرند.

سوغات مازندران بابلسر: سفالگری

20. خراطی

 خراطی یکی دیگر از صنایع دستی‌ بابلسر و سوغات این شهر محسوب می شود. خراطی هنری است که در آن اشیا و وسایل چوبی مختلف ساخته می‌شود.برای خرید این سوغات زیبا سری به بازار بابلسر بزنید و صنایع دستی خراطی مانند جاکلیدی، قاب، انواع نوشته‌ها و… را به عنوان سوغات برای عزیزان و دوستان خود خریداری کنید.

صنایع دستی مازندران

21. حصیربافی

احتمالا در سفر به استان مازندران کلاه، سبد، زنبیل، زیرانداز و وسایلی که با حصیر بافته شده‌اند را مشاهده کرده اید،این وسایل حصیری یکی از معروف ترین سوغات صنایع دستی استان مازندران هستند که توجه هر گردگشری را به خود جلب می کنند.

صنایع دستی مازندران:حصیربافی

22. صنایع چوبی

با توجه به آب و هوا و اقلیم استان مازندران ساخت صنایع دستی مانند صنایع چوبی بین مردمان این استان رواج زیادی دارد.از مهمترین صنایع چوبی در این استان می توان به جعبه جواهرات،صفحه و مهره‌های بازی شطرنج، بازی تخته، قلیان، پیمانه و ظرف شیر، قاشق شربت‌خوری، قندان، مجسمه‌های حیوانات و صندوقچه چوبی اشاره کرد، که برای خرید سوغات گزینه مناسبی هم محسوب می شوند.

صنایع دستی مازندران: صنایع چوبی

23. لاک تراشی

لاک تراشی نام هنری است که با استفاده از تراش دادن ریشه و تنه درختان جنگل، ابزار اولیه کنده‌کاری و برش لوازم چوبی تولید می شود.در گذشته مرم مازندران برای تهیه ملزومات زندگی خود از هنر لاک تراشی بهره می گرفتند.هنر لاک تراشی مازندران در سال 2012 میلادی توانست مهر اصالت یونسکو را دریافت کند.با استفاده از هنر لاک تراشی ظروف چوبی مختلفی مانند جوله، کلز، لاک دانه پاش، قند چوله، تنباکو چوله، قاشق، ملاقه و کترا ساخته می شود که می توانید این صنایع دستی زبا را به عنوان سوغات به شهر خود ببرید.

صنایع دستی مازندران:لاک تراشی

24. جاجیم بافی

از اصلی ترین دست بافت‌های استان مازندران می توان به جاجیم بافی اشاره کرد.این صنایع دستی زیبا کاربرد‌های مانند زیر انداز، پتو، سجاده، رختخواب پیچ و … دارد. در استان مازندران بافت جاجیم توسط زنان انجام می‌شود و مردان تنها در تهیه پشم نقش دارند.

صنایع دستی مازندران:جاجیم بافی

25. گلیم بافی

گلیم بافی هم از مهمترین صنایع دستی استان مازندران به شمار می آید که در حال حاضر در اکثر روستا ها و شهرهای این استان رونق زیادی دارد. در بافت نقش ها و رنگ‌های گلیم‌هایی مازندرانی از طبیعت پیرامون و رنگ‌های غالب بر آن الهام گرفته می شود.

صنایع دستی مازندران:گلیم بافی

26. پارچه بافی

پارچه بافی از شاخه‌های نساجی و از هنرهای دستی قدیمی استان مازندران به شمار می آید که در نقاط مختلف استان رواج دارد. در گذشته هنرمندان پارچه‌باف با ریسیدن نخ، پارچه‌های نخی، ابریشمی و پشمی تولید می‌کردند و لباس های مختلف می‌دوختند.در استان مازندران پارچه‌های نخی، لطیف، خنک و تابستانه با نام «شمد»، پارچه‌های ابریشمی با نام «الیجه» و پارچه‌های پشمی با نام «چوغا» و «باشلق» شناخته می شوند. در این استان برای دوخت کت زنانه از پارچه‌های ابریشمی، برای دوخت پالتو از پارچه‌های پشمی و از شمد به‌عنوان پتو استفاده می‌شود.

صنایع دستی مازندرانک پارچه بافی

27. جارو بافی

جارو بافی یکی از صنایع دستی قدمی و با ارزش شهر امیرکلا یکی از شهرهای مهم استان مازندران است؛. جارو در زبان بومی با نام «سازه» مشهور است.ساقه ها با ظرافت زیاد و هنرمندانه هنرمدان مازندرانی را در کنار هم پیچیده می شود و قسمت تاج جارو با نخ‌های پلاستیکی در رنگ‌های شاد و متنوع بسته می شود؛ رنگ‌های شا از روحیه با نشاط مردم این منطقه که نشات گرفته است.

صنایع دستی مازندران: جاروبافی

28. معروف ترین صنایع دستی مازندران

همانطور که گفته شد حصیر بافی و صنایع چوبی معروف ترین صنایع دستی مازندران محسوب می شوند.زیرا با توجه به اقلیم و آب و هوای این منطقه مردم به این ابزار دسترسی بیشتر و راحت تری دارند.به همین دلیل در اکثر شهرهای استان مازندران می توانید شاهد حصیر بافی و صنایع چوبی باشید و آنها را به عنوان سوغات به شهرهای خود ببرید.


حتما بخوانید: بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات قم


فروشگاه صنایع دستی مازندران

اگر به دنبال برای خرید صنایع دستی استان مازندران هستید حتما به نمایشگاه‌های دائمی و موقتی صنایع دستی، پاساژها، بازارچه‌ها، بازارها و چند شنبه بازارهای شهرها و روستاهای این استان بروید زیرا در این مکان ها می توانید صنایع دستی و محلی را پیدا کنید. البته فروشگاه‌های جاده‌ای هم معمولا صنایع دستی مازندران را عرضه می کنند.

سخن پایانی:

مازندران هم مانند سایر استان های ایران از صنایع دستی و خوراکی متعددی برخوردار است به همین دلیل در سفر به این استان هیج وقت بدون خرید سوغات به شهر خود باز نمی گردید.


مقالات مرتبط:

بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات گلستان

29 مکان دیدنی، تفریحی و تاریخی قزوین با آدرس

جاهای دیدنی کیش؛ 26 مکان لاکچری با آدرس

34 مکان دیدنی، تفریحی و گردشگری تهران با آدرساز
1
رای