فواید آگاهی از بدن برای سلامتی روح و جسم

فواید آگاهی از بدن برای سلامتی روح و جسم همه افراد می‌توانند از بهبود بدن آگاهی فایده ببرند. همه چیز درباره مفهوم بدن آگاهی، مزایای بدن آگاهی، تمرینات بدنی برای بدن آگاهی، مدیتیشن و مراقبه برای بدن آگاهی، بدن آگاهی برای کودکان را در سلام دنیا بخوانید.

تا کنون به این فکر کرده‌اید که چگونه ارتباط خود با بدن تان را عمیق تر کنید؟ آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که بدون دلیل مشخص به اشیاء مختلف برخورد کنید یا زمین بخورید؟ آیا در حفظ تعادل خود مشکلی دارید؟ شاید وقتی با کامپیوتر کار می‌کنید و ساعت ها جلوی آن نشسته اید، فراموش می کنید که شما بدن نیز دارید. سپس متوجه می شوید که گردن شما گرفته یا کل پای شما خواب رفته است. این مشکلات معمولاً با کمی بدن آگاهی قابل رفع هستند. در ادامه از این مقاله سلام دنیا به شما می‌گوییم بدن آگاهی چیست و چه فوایدی دارد؟

تن آگاهی یا آگاهی از بدن چیست؟

بدن آگاهی به معنی میزان آگاهی و ارتباط شما با بدن خود است. همچنین به عنوان درک موقعیت فضایی بدن یا آگاهی از موقعیت و حرکت اعضای بدن در ارتباط با عضلات و مفاصل شناخته می شود.

این شامل سیستم توانایی بدن در حس مکان، حرکات و اعمال آن (موقعیت یابی) است که به شما می گوید که در ماهیچه‌های شما در چه مکانی حرکت می کنند و همچنین سیستم تعادلی که از اندام‌هایی در گوش داخلی ساخته شده است که وظیفه جهت گیری فضایی را بر عهده دارند.

سیستم تعادلی به شما امکان می دهد تعادل، وضعیت بدنی و پایداری سر خود را حفظ کنید. اگر سرگیجه دارید، احتمال دارد سیستم دهلیزی شما دچار مشکل شده باشد. بدن آگاهی همچنین می‌تواند به نشانه‌های بدنی شما نیز اطلاق شود. وقتی تشخیص می‌دهید گرسنه، تشنه یا خسته هستید، از بدن آگاهی استفاده می‌کنید.


حتما بخوانید: خودآگاهی چیست و انواع خودآگاهی کدام است


این قضیه در مورد نشانه های پیچیده تر نیز صادق است، مانند زمانی که در طول تمرینات ورزشی در حداکثر توان خود قرار دارید، وقتی احساس تنهایی کرده و به روابط اجتماعی احتیاج دارید یا بدن شما برای رابطه جنسی آماده است.

مزایای بدن آگاهی

مزایای بدن آگاهی برای سلامتی جسم و روح

بدن آگاهی فواید مختلفی دارد که از سلامت جسمی تا عاطفی را شامل می شود.

 تعادل و ثبات بهتر با بدن آگاهی

یکی از اصلی‌ترین مزایای بدن آگاهی داشتن ارتباط قوی بین ذهن و بدن است. وقتی می دانید بدن شما در چه موقعیتی از محیط قرار دارد، بهتر می توانید آن را هدایت کنید تا آنچه را که می خواهید انجام دهد.

مدیریت وزن با بدن آگاهی

برخی شواهد نشان می‌دهد که بدن آگاهی می تواند ابزاری مفید برای مدیریت وزن باشد. یک مطالعه نشان داد که در افرادی که بدن آگاهی کمی دارند، با وجود عدم گرسنگی، احتمال اینکه غذای بیشتری بخورند وجود دارد که با خطر چاقی همراه است. 

مدیریت درد با بدن آگاهی

شواهد نشان می‌دهد که بدن آگاهی می تواند درد را وقتی با آن با ذهنیت درست برخورد می‌کنید، کاهش دهد. طبق یک مطالعه، افرادی که احساسات بدنی را سرکوب می‌کنند دارای موارد زیر می باشند:

 • خودباوری کمتر
 • تماس بدنی کمتر
 • علائم افسردگی بیشتر

افرادی که از مداخلات ذهن و بدن استفاده می‌کردند، سطح بالاتری از آگاهی و ارتباط را با بدن خود داشتند. این منجر به پذیرش بیشتر خود، نشاط و درد حسی پایین‌تر می شود.


حتما بخوانید: درمان افسردگی در خانه بدون دارو


بدن آگاهی برای شناسایی و رفع نیازهای خود

هنگامی که نسبت به نشانه‌های بدن خود آگاهی بیشتری دارید، می توانید لحظه به لحظه نیازهای خود را بهتر درک کنید. این بدان معنی است که شما می توانید بین گرسنگی، تشنگی، خستگی و ناراحتی عاطفی تفاوت قائل شوید.

 • به جای اینکه هنگام خستگی به سراغ آب نبات یا میان وعده‌های غذایی ناسالم بروید، کمی استراحت خواهید کرد.
 • به جای اینکه در مواقع بروز مشکلات عاطفی، بیش از حد بخوابید، می توانید با عزیزانتان تماس بگیرید، خود مراقبتی را تمرین کنید یا به یک روان درمانگر مراجعه نمایید.
 • درک آنچه بدنتان به شما می گوید، می تواند به شما در تأمین بهتر نیازهای خود کمک کرده و منجر به سلامتی و رضایت بیشتر عاطفی شود.

بهبود بهزیستی ذهنی و عاطفی با بدن آگاهی 

وقتی سیستم‌های موقعیت‌یابی و تعادلی شما به درستی از محیط اطراف شما اطلاعات دریافت و پردازش نمی کنند، این می تواند استرس زا باشد.

بدن آگاهی که از متعادل کردن سیستمهای بیان شده ناشی می‌شود، می تواند به شما احساس امنیت بدنی و محیطی ببخشد. این وضعیت حتی می تواند منجر به کاهش موارد زیر شود:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • سرگیجه

بدن آگاهی و اوتیسم

افراد اوتیسم گاهی اوقات دچار اختلال عملکرد حسی یا ناتوانی در سیستم‌های موقعیت‌یابی و تعادلی خود برای پردازش صحیح اطلاعات می شوند. این امر می تواند تأثیرات منفی بر توجه و تنظیم عاطفی آنها بگذارد.

این وضعیت معمولاً با استفاده از ورودی‌های موقعیت‌یابی مانند وزن، فشار، صدا یا سایر محرک‌ها برای کمک به سیستم در تنظیم خود مدیریت می شود. یک مطالعه نشان داد که 8 هفته آموزش موقعیت یابی باعث بهبود هماهنگی حرکتی در کودکان اوتیسم می شود.

مطالعه دیگری نشان داد که وقتی کودکان و بالغین مبتلا به اوتیسم حداقل یک ساعت در روز لباس چسبان می پوشند، بهبودهایی در موارد زیر خواهند داشت:

 • تحریک پذیری
 • بیش فعالی
 • بی حالی
 • فعالیت حرکتی

تمرینات بدنی برای بدن آگاهی

تقریباً تمامی تمرینات بدنی می توانند بدن آگاهی را افزایش دهند. این امر به ویژه اگر ورزش با آگاهی هدفمند از اعضای بدن و احساسات همراه باشد، بسیار موثر است.

تمرینات تعادلی برای بدن آگاهی

بهبود تعادل یکی از راه های فعال سازی سیستم‌های موقعیت یابی و تعادلی است، بنابراین بدن آگاهی را افزایش می‌دهد. تمرینات تعادلی می‌تواند به سادگی راه رفتن بر روی یک خط مستقیم یا ایستادن روی یک پا باشند.

یوگا برای آگاهی

یوگا یکی از شناخته‌شده‌ترین و مرسوم‌ترین تمرینات برای تمرین بدن آگاهی است. این شامل ارتباط تنفس و حرکت برای حضور بیشتر در بدن و ذهن است. مطالعات نشان داده است که یوگا دارای مزایای متعددی برای بدن است، از جمله:

 • کاهش استرس
 • بهبود سلامت قلب
 • کاهش التهاب

حتما بخوانید: فواید یوگا برای سلامت بدن و ذهن 


تای چی برای بدن آگاهی

تای چی یک تمرین باستانی چینی است که از سنت ورزش های رزمی ناشی می شود. این شامل انجام حرکات و نفس کشیدن آهسته و آگاهانه است. این تمرین اکنون به یک ورزش مشهور با برخورد کم تبدیل شده و با نام "تن آرامی در حرکت" نیز شناخته می شود.

تای چی تمریناتی بی خظر و موثر برای افراد مبتدی محسوب می شود. این تمرینات همچنین می توانند مزایای زیر را به همراه داشته باشند:

 • کاهش استرس
 • بهبود خلق و خو
 • بهبود خواب

آگاهی بدن با عقب عقب راه رفتن

شاید به نظر مسخره برسد اما عقب عقب راه رفته روش بسیار خوبی برای بهبود بدن آگاهی است. عقب عقب راه رفتن شما را وادار می کند به شیوه ای جدید با بدن خود ارتباط برقرار کرده و آن را به نحوی متفاوت با حرکات خود مرتبط سازید. این کار همچنین ماهیچه هایی را که به طور معمول در پیاده روی روزمره درگیر نمی شوند، به کار می گیرد. حتماً این کار را در یک محیط ایمن انجام داده و قبل از امتحان کردن عقب عقب رفتن، هر گونه مانعی را از سر راه خود بردارید.

مدیتیشن و مراقبه برای بدن آگاهی

مدیتیشن و مراقبه برای بدن آگاهی

چندین روش ذهن آگاهی وجود دارد که می تواند بدن آگاهی را پرورش دهد.

بدن آگاهی با مدیتیشن اسکن بدن 

مراقبه ساکن بدنی، تمرین بررسی بدن و آگاهی از احساسات زیر می باشد:

 • درد
 • تنش
 • بی حسی

حتما بخوانید: بهترین راه شروع مدیتیشن برای مبتدیان


بدن آگاهی با احساس آرامش و سلامت 

این نوع مراقبه می تواند خواب را بهبود بخشیده، درد را کاهش داده و علائم استرس و اضطراب را کاهش دهد.

بدن آگاهی با یوگای نیدرا

یوگا نیدرا عملی است که می‌تواند آگاهانه بدن را آرام کرده و از احساسات آگاه شده و به آنها استناد کند. این اغلب در رسومات یوگا به عنوان "خواب روانی" یا خواباندن بدن در حالی که ذهن بیدار است، توصیف می شود.

بدن آگاهی مراقبه حرکتی

هر نوع مراقبه حرکتی می تواند به بهبود بدن آگاهی کمک کند. مراقبه حرکتی نوعی مراقبه فعال است که در آن حرکات، توجه را هدایت می کنند.

بدن آگاهی برای کودکان

بدن آگاهی برای کودکان

بسیاری از بازیهای رایج کودکان می‌توانند بدن آگاهی را افزایش دهند. این بازی‌ها عبارتند از:

سایمون می‌گوید، بویژه وقتی دستورات مربوط به اعضای بدن باشند (مثلاً "سایمون می گوید به بینی خود دست بزن")

 • حلقه کمر
 • تاب بازی
 • ریسمان تاب
 • پرش روی ترامبولین، چوب پای فنردار یا پرش از روی طناب
 • طناب کشی

کودکانی که نیاز به حمایت بیشتر برای بدن آگاهی دارند، می توانند رژیم غذایی حسی را دنبال کنند. رژیم غذایی حسی برنامه فعالیت‌هایی است که معمولاً توسط یک متخصص کاردرمانی طراحی می‌شود تا به بچه ها کمک کند تا ورودی نیازهای بدن خود را درک کنند.

منابع بدن آگاهی برای کودکان

 • تمرینات بدن آگاهی برای کودکان اوتیسم
 • تمرینات تعادل برای کودکان
 • فعالیت های بدن آگاهی کودکان از Your Therapy Source
 • فعالیت های بدن آگاهی کودکان از The Inspired Treehouse
 • پردازش حسی توضیح داده شده در Lemon Lime Adventures

درمانهای بدن آگاهی

برخی از افراد ممکن است از بهبود بدن آگاهی خود از طریق کار با یک درمانگر، از جمله فیزیوتراپیت، کاردرمانگر و بدن درمانگر بهره مند شوند.

درمان جسمی برای بدن آگاهی

ممکن است پس از آسیب دیدگی، جراحی یا هر زمان که نیاز به بهبود قابلیت تحرک و حرکت خود دارید، به یک درمانگران جسمی (فیزیوتراپیست) مراجعه کنید.

کار درمانگر برای بدن آگاهی

برای بهبود توانایی انجام کارهای روزمره، مانند بستن یک دکمه یا بند کفش، ممکن است لازم باشد به یک متخصص کاردرمانی مراجعه کنید. این درمان بر مهارت‌های حرکتی جزئی و کلی متمرکز است. این اغلب برای افرادی که مبتلا به بیماری‌های رشدی یا عصبی هستند، توصیه می‌شود.

کار با درمانگران جسمی برای بدن آگاهی

درمانگران جسمی از رویکردهای فیزیکی مانند تن آرامی، مراقبه و تمرینات تنفسی برای کمک به افراد در جهت درمان آسیب‌هایشان استفاده می کنند. این تمرینات معمولاً شامل بکارگیری حواس برای کمک به فرد در جهت احساس امنیت، حضور و ثبات استفاده می شوند.

سخن پایانی

همه افراد می‌توانند از بهبود بدن آگاهی فایده ببرند. تمرینات بدن آگاهی می تواند بویژه برای افرادی که به تازگی دچار آسیب دیدگی شده یا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند یا کسانی که مشکلات رشدی یا عصبی دارند، مفید باشند. تمرینات ساده، ذهن آگاهی و درمانهای متمرکز همگی می توانند به عمیق تر شدن ارتباط شما با بدنتان کمک کنند. در این مقاله ما روش‌های بدن آگاهی و مزایای آن را به تشریح برای شما ارائه دادیم. اگر این مطلب را مفید می‌دانید، می‌توانید آن را در دیگر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. 


مقالات مرتبط:

7 چاکرای اصلی بدن چیست و روش باز کردن آنها

چگونه خودمان باشیم و خود را دوست داشته باشیم 
 

از
2
رای