6 راهکار شگفت انگیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان بارداری

6 راهکار شگفت انگیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان بارداری سیستم ایمنی، بدن را در مقابل بیماری مصون نگه می دارد. در دوران بارداری به دلیل اینکه جنین در حال رشد سلول های خارجی به همراه دارد، باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن مادر می شود. داشتن رژیم غذایی سالم به تقویت آن کمک می کند.

مردم می گویند که بارداری بیماری نیست. بله، آنها درست می گویند. بارداری یک سفر زیبا است و مقصد چیزی است که ارزش جنگیدن برای آن را دارد. در طی بارداری بدن تان دچار تغییرات شدیدی می شود، چون مجبور است با زندگی جدید و ماهیت آن خودش را وقف بدهد. اما تمامی این تغییرات می توانند به سلامت شما آسیب برسانند. سیستم ایمنی بدن شما را در مقابل بیماری ها مصون نگه می دارد. آیا در اوایل بارداری سیستم ایمنی بدن تان ضعیف شده است، چرا؟. چون کودک در حال رشد شما سلول های خارجی به همراه دارد. زمانی که قوی تر می شوند سیستم ایمنی شما این سلول ها را به عنوان دشمن محسوب می کند و به آنها حمله می کند. به همین دلیل آفرینش اطمینان می دهد که سیستم ایمنی بدن تان برای حفظ ایمنی کودک شما ماهرانه تغییر می کند. اما این تغییرات می تواند بر سلامت کلی شما اثر بگذارد.

تاثیرات سیستم ایمنی ضعیف در زمان بارداری

ایمنی ضعیف در طی بارداری می تواند برای همه مشکل باشد. این ضعف به ویژه در زمان بارداری می تواند دردسرساز شود. در اینجا تعدادی از پیامدهای سیستم ایمنی ضعیف وجود دارد:

1. افزایش آسیب پذیری عفونت

سیستم ایمنی ضعیف در زمان بارداری خطر عفونت با ویروس پولیو، هپاتیت آ، هرپس و مالاریا را افزایش می دهد.

تاثیرات سیستم ایمنی ضعیف در زمان بارداری

2. رماتیسم مفصلی (RA) و لوپوس

اگر از بیماری رماتیسم مفصلی (RA) و لوپوس رنج می برید، این بیماری ها در زمان بارداری دوباره عود می کنند.

3. مستعد التهاب

به دلیل درگیر شدن سیستم ایمنی بدن طبیعی است که مادر باردار مستعد التهاب شود.

4. پرفشاری خون

در بعضی موارد سیستم ایمنی تغییر یافته می تواند به محرک ها واکنش نشان دهد و باعث فشار خون بالا شود.

5. بروز سرما خوردگی و آنفولانزا

با داشتن سیستم ایمنی ضعیف مقابله با بیماری های شایع مانند سرماخوردگی و آنفولانزا برای بدن دشوار می شود. به همین دلیل بسیاری از خانم های باردار با حمله این بیماری ها مواجه می شوند. با ابتلا به ویروس N1H1 این ویروس مسری می شود، به همین دلیل ابتلا به آنفولانزا به یک بیماری پرمخاطره تبدیل شده است. همان طور که می بینید موارد مختلفی که کودک تان را ایمن نگه می دارد می تواند بدن شما را در معرض مشکلات سلامتی بیشماری قرار بدهد. خب، راه حل این مشکل چیست؟

عوارض سیستم ایمنی ضعیف در بارداری

راهکارهایی برای تقویت سیستم ایمنی در زمان بارداری

راه حل این مشکل در تقویت سیستم ایمنی بدن تان است. فقط کافی است یک تلنگری به سیستم ایمنی بدن تان بزنید. در اینجا چند راهکار برای کمک به شما وجود دارد.

1. غذاهای تقویت کننده سیستم ایمنی را بخورید

حالا که ویروس N1H1 پراکنده شده است تقویت سیستم ایمنی بدن تان در زمان بارداری خیلی مهم است. چیزی که نیاز دارید یک رژیم غذایی سالم است. برگ های سبز، میوهای مرکباتی و سیر را انتخاب کنید. همچنین به غذاهایی مانند گوشت، مرغ، تخم مرغ، نوعی پنیر دلمه شده، روغن بذر کتان، مغزها و دانه ها هم نیاز دارید. این غذاها برای بدن اسید چرب، ویتامین آ، ب6، ب12، ویتامین سی، ویتامین دی و به همان میزان موادهای معدنی دیگری را هم فراهم می کند که همه این موارد می توانند منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن تان شود. سیستم ایمنی در زمان بارداری باید قوی باشد.

2. از خوردن غذاهای ناسالم خودداری کنید

تحقیق نشان می دهد که خوردن غذاهای ناسالم باعث التهاب می شود. از آنجایی که سیستم ایمنی بدن تان قبلا ضعیف شده است آخرین چیزی که به آن نیاز دارید تقویت کردن این سیستم است.

راه های تقویت سیستم ایمنی در دوران بارداری

3. آب زیادی بنوشید

مطمئن شوید که آب کافی می نوشید. آب نوشیدن یک روش خوبی برای سم زدایی بدن تان است. البته فقط این نیست. نوشیدن آب اطمینان می دهد که در دوران بارداری بهترین و جذاب ترین ظاهر خودتان را دارید.

4. مکمل مصرف کنید

همان طور که قبلا اشاره شد، سیستم ایمنی بدن تان در زمان بارداری به مواد مغذی بیشتری نیاز دارد. ممکن است غذایی که می خورید نتواند به تنهایی تمامی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن تان را تامین کند. به همین دلیل نیاز است که در زمان بارداری مکمل هم مصرف کنید.

5. ورزش کنید

چرا در زمان بارداری به ورزش کردن نیاز دارید؟ چون ورزش کردن به غیر از تقویت سیستم ایمنی بدن تان به آماده سازی شما برای زایمان نیز کمک می کند. بنابراین، با پزشک تان صحبت کنید و برنامه ورزش تان را شروع کنید.

ترفندهای بهبود سیستم ایمنی بدن در دوران حاملگی

6. تنش زدایی

در اوایل دوره بارداری سیستم ایمنی باید قوی باشد. استرس در زمان بارداری می تواند به سیستم ایمنی که از قبل ضعیف شده آسیب برساند. بنابراین پیدا کردن روشی برای دور ماندن از استرس مهم است. مدیتیشن، یوگا، ماساژ خوب، کتاب خوب و موسیقی مورد علاقه تان را امتحان کنید. چیزی که برای تقویت سیستم ایمنی بدن تان به آن نیاز دارید، نگرش مثبت است. ممکن است بارداری امر طبیعی باشد اما این موضوع باعث نمی شود که آن را سهل بگیرید. بارداری نیاز دارد که در سالم ترین وضعیت بدن تان باشید. بنابراین، برای درخواست کمک خجالت نکشید. لازم نیست قهرمان باشید و همه کار ها را خودتان انجام دهید. اکنون زمان آن است که از دوستان و خانواده تان کمک بخواهید.

از
2
رای