چای دارچین برای چی خوبه؛ خواص دمنوش دارچین برای سلامتی + مضرات

چای دارچین برای چی خوبه؛ خواص دمنوش دارچین برای سلامتی + مضرات چای دارچین برای چی خوبه ؛ خواص دمنوش دارچین برای سرماخوردگی، پریودی، لاغری، قلب، کبد چرب، زنان و مردان، کودکان، قلب، دیابت، رحم و فواید دمنوش دارچین و هل و مضرات دمنوش دارچین در سلام دنیا بخوانید.

دارچین (Cinnamon) به عنوان یک گیاه دارویی چند منظوره شناخته شده است و برای ان فوایدی از جمله مبارزه با التهاب، حمایت از سلامت قلب و بهبود حساسیت انسولین عنوان شده است.استفاده از دارچین به صورت پودر به عنوان ادویه در تهیه غذا و تهیه دمنوش می تواند خواص ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد دیابتی را برای شما فراهم کند. به همین دلیل در این مطلب سلام دنیا قصد داریم تا به خواص دمنوش دارچین برای پریودی، سرماخوردگی، لاغری، سلامتی مردان، زنان و کودکان، کبد چرب، دیابت و مضرات دمنوش دارچین اشاره کنیم.

چای دارچین برای چی خوبه

دمنوش دارچین به جهت داشتن خواص ضد التهابی و انتی اکسیدانی خود برای بدن فواید زیادی به همراه دارد.از مهمترین خواص دمنوش دارچین می تواند به کاهش وزن، بهبود سلامت قلب، کاهش دردهای قاعدگی و کاهش التهاب و سطح قند خون اشاره کرد.در ادامه شما را برخی خواص دمنوش دارچین آشنا خواهیم کرد.

خواص دمنوش دارچین لاغری

اگرچه درباره خواص دمنوش دارچین برای لاغری تبلیغات زیادی صورت گرفته اما تنها چند مطالعه مصرف دارچین را با کاهش چربی یا کاهش دور کمر مرتبط دانسته اند.با این وجود تنها تعداد کمی از این مطالعات توانستند میزان کالری دریافتی را به درستی کنترل کنند و اکثر آن ها برای ایجاد تمایز بین کاهش چربی و کاهش عضله موفقیت آمیز نبودند.به همین خاطر نمی توان کاهش وزن را تنها به مصرف دارچین مرتبط دانست.


حتما بخوانید: خواص و عوارض قرص دارچین برای لاغری و سلامتی


فقط نتایج یک تحقیق مشخص کرد که شرکت کنندگان بعد از مصرف معادل 5 قاشق چای خوری (10 گرم) پودر دارچین به مدت 12 هفته با کاهش 0.7 درصد از توده چربی مواجه شدند و 1.1 درصد از توده عضلانی را به دست آوردند.با این وجود،مصرف این مقدار دارچین به دلیل وجود کومارین در ان بسیار خطرناک بوده و در صورت مصرف بیش از حد ممکن است خطر افزایش خونریزی و بدتر شدن بیماری کبد را در پی داشته باشد.بنابراین برای تایید اثربخشی دمنوش دارچین برای لاغری باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

خواص دمنوش دارچین لاغری

خواص دمنوش دارچین ناشتا

نوشیدن دمنوش دارچین بصورت ناشتا کمک به کاهش وزن و لاغری کمک می کند.مصرف این دمنوش خوش طعم با تنظیم سوخت و ساز بدن و بهبود سطح قند خون می تواند برای کاهش وزن و چربی سوزی مفید باشد. علاوه براین،مصرف دمنوش دارچین به همراه عسل بصورت ناشتا نیم ساعت قبل از مصرف صبحانه در فصل سرما مانع از بروز سرماخوردگی می شود.

خواص دمنوش دارچین برای معده

دمنوش دارچین  علاوه بر پاکسازی معده ان را آرام و تقویت هم می‌کند.درصورتی که از ناراحتی های معده رنج می برید می توانید از دمنوش دارچین استفاده کنید.

خواص چای دارچین برای کبد چرب

براساس نتایج تحقیقات دانشمندان، نوشیدن چای دارچین با سم زدایی و پاکسازی کبد از سموم مضر به حفظ عملکرد ان کمک می کند.علاوه براین،نوشیدن این چایی معطر به درمان بیماری های شایع کبدی مثل کبد چرب هم کمک می کند.


حتما بخوانید: داروی گیاهی برای درمان کبد چرب


خواص دمنوش دارچین برای سرماخوردگی

همانطور که در قسمت بالا نیز اشاره شد نوشیدن دمنوش دارچین به صورت ناشتا از بروز سرماخوردگی در فصل زمستان پیشگیری میکند. زیرا دمنوش دارچین از خواص انتی اکسیدانی، ضدباکتریایی و ضدویروسی خوبی برخوردار است. در صورتی که این دمنوش را با عسل ترکیب و میل کنید خواص درمانی ان دو برابر خواهد شد،زیرا عسل هم دارای خواص ضدعفونی کننده است به همین دلیل درمان سرماخوردگی و علائم ان نظیر گلو درد کمک می کند.البته نباید دارچین را با چای دم کنید بلکه باید دارچین را دم کرده و به همراه عسل نیم ساعت قبل از صبحانه بصورت ناشتا میل کنید.

خواص دمنوش دارچین برای قلب

نتایج مطالعات لوله آزمایش مشخص کرد که دمنوش دارچین به دلیل داشتن ترکیبات موثر ممکن است باعث کاهش نشانگرهای التهاب شود. از انجایی که التهاب عامل مهمی در بروز بیماری های مزمن از جمله بیماری قلبی است،بنابراین نوشیدن این دمنوش گیاهی ممکن است برای حفظ سلامت قلب مفید و موثر باشد.مطالعات دیگر هم نشان داده اند که دارچین ممکن است به کاهش فشار خون و همچنین سطوح تری گلیسیرید و کلسترول LDL را در برخی افراد کمک کند.

از طرف دیگر، مصرف دمنوش دارچین ممکن است باعث افزایش سطح کلسترول HDL شود و با حذف کلسترول اضافی از رگ های خونی سلامت قلب شما را بهبود ببخشد. بررسی مطالعات مشخص کرده است که افراد با مصرف میزان کمتر از 120 میلی گرم دارچین – کمتر از 1/10 قاشق چای خوری – در هر روز ممکن است از این خواص سلامتی دارچین بهره مند شوند. همچنین دارچین کاسیا نیز به دلیل وجود مقادیر زیادی کومارین طبیعی از باریک شدن رگ های خونی جلوگیری کرده و در برابر لخته شدن خون محافظت می کنند. البته باید به خاطر داشته باشید که برای بهره مندی از این خواص دمنوش دارچین باید در مصرف ان اعتدال را رعایت کنید.

خواص دمنوش دارچین برای قلب

خواص دمنوش دارچین برای دیابت

دارچین به دلیل داشتن اثراث ضد دیابتی ممکن است به کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند. براساس بررسی ها انجام شده به نظر می رسد که دارچین عملکردی مشابه انسولین دارد و باعث خروج قند از جریان خون و داخل بافت ها می شود.علاوه بر این ترکیبات موجود در دارچین ممکن است مقاومت به انسولین را کاهش داده و از این طریق به کاهش سطح قند خون کمک کند و به این ترتیب باعث افزایش اثربخشی انسولین شوند.دمنوش دارچین همچنین ممکن است با کاهش سرعت تجزیه کربوهیدرات ها در روده و مانع از افزایش سطح قند خون بعد از غذا شود.


حتما بخوانید: چه میوه هایی قند خون را پایین می آورد


خواص دمنوش دارچین برای زنان

دمنوش دارچین از چند جهت برای زنان مفید است.مصرف این دمنوش گیاهی برای کاهش دردهای قاعدگی، تقویت میل جنسی، تقویت رحم و رفع عفونت های رحم در زنان موثر و مفید است. در ادامه درباره این خواص سلامتی دمنوش دارچین صحبت خواهیم کرد.

خواص دمنوش دارچین برای پریودی

مصرف دمنوش دارچین ممکن است در کاهش برخی علائم قاعدگی مانند سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و دیسمنوره موثر عمل کند.در یک مطالعه به خانوم های شرکت کننده 3 گرم دارچین یا دارونما در روز برای 3 روز اول چرخه قاعدگی به انها داده شد. خانوم هایی که دارچین دریافت کرد ه بودند در مقایسه با گروه دارونما با درد قاعدگی بسیار کمتری داشتند.علاوه براین،برخی شواهد حاکی از ان است که مصرف دمنوش دارچین ممکن است به کاهش خونریزی قاعدگی، دفعات استفراغ و شدت تهوع در دوران قاعدگی کمک کند.

خواص دمنوش دارچین برای پریودی

خواص دمنوش دارچین برای رحم

مصرف دمنوش دارچین از چند جهت برای رحم مفید است. نوشیدن چای دارچین عضلات رحم در زنان را تقویت می کند و به دلیل خواص ضد باکتریایی خود به رفع عفونت های رحم کمک می کند در حقیقت دارچین یک ماده ضد عفونی کننده رحم شناخته شده است. از طرف دیگر مصرف چای دارچین برای تقویت میل جنسی زنان بسیار موثر است و موجب افزایش احتمال بارداری در آنها می شود. علاوه براین، نوشیدن دمنوش دارچین باعث تحریک عضلات رحم می شود و برای زایمان های سخت کاربرد دارد.

خواص دمنوش دارچین برای مردان

نوشیدن دمنوش دارچین به همراه زنجبیل به افزایش قوای جنسی مردان کمک می کند.


حتما بخوانید: تقویت قوای جنسی مردان و زنان


خواص دمنوش دارچین برای کودکان

دارچین حاوی تعدادی از آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات مفید مانند سینامالدئید، سینامیل استات و الکل سینامیل است.وجود این ترکیبات در دارچین،این دمنوش گیاهی را به یک چای گیاهی موثر برای کاهش تب در کودکان تبدیل کرده است.

خواص دمنوش دارچین برای پوست

 دمنوش دارچین به دلیل خواص آنتی اکسیدانی از پوست در مقابل رادیکال های آزاد محافظت کرده و از بروز پیری زودرس پوست جلوگیری می کند. علاوه براین استفاده از پودر و روغن دارچین به عنوان یک ماده در تهیه ماسک های صورت می تواند به درمان آکنه و جوش صورت،درمان پوست خشک،درمان اگزما و پسوریازیس و کاهش ضد چروک پوست صورت کمک کند.

خواص دمنوش دارچین و هل

 • نوشیدن دمنوش دارچین به همراه ترکیباتی مانند هل نقش موثری در کاهش ادیکال های آزاد در بدن دارد.
 • این دمنوش گیاهی به عنوان مسکن خمودگی و کسالت، دردهای سندروم پیش از قاعدگی و دل پیچه کاربرد دارد.
 • علاوه بر این نوشیدن دمنوش دارچین هل برای حفظ سلامتی کبد و کلیه هم بسیار مفید است.
 • اگر می خواهید به حفظ سلامت دهان و دندان خود کمک کنید حتما دمنوش دارچین و هل را امتحان کنید
 • نوشیدن منظم این دمنوش گیاهی معطر به افرا مبتلا به دیابت در کنترل قند خون انها کمک می کند.
 • دمنوش دارچین و هل برای عملکرد بهتر مغز و حافظۀ قوی نیز موثر عمل می کند.
 • درصورتی که بخواهید گلودرد را درمان کنید می‌توانید هر روز صبح دمنوش هل و دارچین میل کنید.

خواص دمنوش دارچین و هل

خواص دمنوش دارچین و به

به و دارچین از خواص آنتی اکسیدانی قابل توجهی برخوردار هستند و با اثرات مضر رادیکال های آزاد در بدن مبارزه می کنند از این رو نوشیدن دمنوش دارچین و به می تواند برای سلامتی بدن مفید باشد. از جمله خواص دمنوش دارچین و به می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • درمان افسردگی
 • کاهش وزن
 • ضد آلرژی
 • بهبود تهوع صبحگاهی و بارداری
 • کند کردن روند پیری
 • کاهش استرس و آرام بخش
 • درمان مشکلات گوارشی

حتما بخوانید: قویترین داروی گیاهی و مکمل ضد افسردگی


خواص دمنوش دارچین در طب سنتی

دارچین طبع گرم و خشک دارد و درجه گرمی آن بین دو و سه عنوان شده است.خواص دارچین در طب سنتی شامل:

 • بادشکن
 • مقوی معده
 • قابض
 • تونیک
 • محرک
 • آرام بخش
 • برای ناراحتی های پس از زایمان مفید است
 • قاعده آور و معرق (سرشاخه های جوان آن)
 • ضد اسهال
 • خاصیت صفرا بری
 • تب بر
 • برای سرفه و ناراحتی های سینه مفید است
 • تقویت کبد و باز کردن گرفتگی های آن
 • تقویت معده
 • رفع بدبویی دهان
 • قطع سرفه های مرطوب
 • کاهش تنگی نفس

خواص دمنوش دارچین در طب سنتی

مضرات دمنوش و چای دارچین

مصرف متعادل دمنوش و چای دارچین باعث بروز عوارض جانبی نمی شود،اما مصرف مقادیر زیاد دارچین در چای یا دمنوش پبه دلیل وجود ماده ای خطرناک به نام کومارین است که با عوارضی مانند افزایش خطر خونریزی و بدتر شدن بیماری کبد همراه است. مصرف دمنوش دارچین در دوران بارداری باید با نظر پزشک مصرف شود.در صورتی که از داروهای کاهنده قند خون استفاده می کنید، بهتر است قبل از قرار دادن دمنوش دارچین در برنامه غذایی با پزشک خود مشورت کنید.

سخن پایانی:

دارچین ادویه ای معطر و پرخاصیت است که در تهیه غذاها استفاده می شود.علاوه براین دمنوش و چای دارچین هم برای بدن فواید زیادی بهمراه دارد.از مهمترین خواص دمنش دارچین می توان به کاهش وزن، کنترل قند خون، سلامت قلب، کاهش تب، سرماخوردگی، تقویت کبد و کلیه و...اشاره کرد.


مقالات مرتبط:

خواص درمانی و دارویی عرق دارچین

خواص عسل و دارچین برای زنان، مردان، لاغری و پوست؛ مضرات و روش مصرفاز
2
رای