چه میوه هایی قند خون را پایین می آورد؛ 13 میوه مفید برای دیابت

چه میوه هایی قند خون را پایین می آورد؛ 13 میوه مفید برای دیابت چه میوه هایی قند خون را پایین می آورد؛ چه میوه هایی برای قند خوب است؛ میوه های کاهنده قند خون، میوه های مفید مخصوص دیابتی ها و بهترین میوه هایی که قند پایینی دارند را در سلام دنیا بخوانید.

چندین میوه ممکن است به کاهش قند خون شما کمک کنند، اما برخی از آنها ممکن است موثرتر از سایرین باشند. اگرچه عواملی مانند وزن بدن، فعالیت، استرس و ژنتیک نیز در تنظیم قند خون نقش دارند، اما پیروی از یک رژیم غذایی سالم برای مدیریت قند خون بسیار مهم است. در حالی که برخی از غذاها، از جمله آنهایی که دارای قند بالا و کربوهیدرات های تصفیه شده هستند، می توانند به نوسانات قند خون کمک کنند، اما برخی دیگر می توانند تنظیم قند خون را در عین ارتقاء سلامت کلی بهینه کنند. در ادامه این مطلب سلام دنیا درباره اینکه چه میوه هایی قند خون را پایین می آورد و معرفی 13 میوه و سبزی مفید که ممکن است به تنظیم و پایین آوردن قند خون افراد دیابتی کمک کنند را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

چه میوه هایی قند خون را پایین می آورد (کاهش قند خون در خانه)

1. کاهش قند خون در خانه با کلم بروکلی و جوانه های کلم بروکلی

سولفورافان نوعی ایزوتیوسیانات است که خاصیت کاهش قند خون دارد. این ماده شیمیایی گیاهی از طریق واکنش آنزیمی هنگام خرد کردن یا جویدن کلم بروکلی تولید می شود.مطالعات آزمایشگاهی، حیوانی و انسانی نشان داده اند که عصاره کلم بروکلی سرشار از سولفورافان دارای اثرات ضد دیابتی قوی است و به افزایش حساسیت به انسولین و کاهش قند خون و نشانگرهای استرس اکسیداتیو کمک می کند.جوانه های بروکلی منابع غلیظ گلوکوزینولات ها مانند گلوکورافانین هستند.


حتما بخوانید: بهترین داروی گیاهی برای قند خون


تحقیقات نشان می دهد که این ترکیبات که به صورت پودر یا عصاره مکمل شوند، نقش موثری در افزایش حساسیت به انسولین و کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دارند.علاوه بر این، مصرف سبزیجات چلیپایی ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد، البته تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است. بهترین راه برای افزایش در دسترس بودن سولفورافان، لذت بردن از مصرف کلم بروکلی و جوانه های خام یا کمی بخارپز یا اضافه کردن منابع فعال میروزیناز، مانند پودر دانه خردل، به کلم بروکلی پخته شده است.

 کلم بروکلی و جوانه های کلم بروکلی

2. کاهش قند خون در خانه با توت ها

مطالعات متعدد مصرف توت را با بهبود تنظیم قند خون مرتبط می دانند. توت ها حاوی فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند و همه اینها آنها را به گزینه ای عالی برای افرادی که مشکلات مدیریت قند خون دارند تبدیل می کند.یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که مصرف 2 فنجان (250 گرم) تمشک قرمز با یک وعده غذایی پر کربوهیدرات به طور قابل توجهی انسولین و قند خون پس از غذا را در بزرگسالان مبتلا به پیش دیابت در مقایسه با گروه کنترل کاهش می دهد.علاوه بر تمشک، مطالعات نشان داده اند که توت فرنگی، زغال اخته و شاه توت ممکن است با افزایش حساسیت به انسولین و بهبود پاکسازی گلوکز از خون، برای مدیریت قند خون مفید باشند.


حتما بخوانید: رژیم غذایی افراد دیابتی


3. کاهش قند خون در خانه با آووکادوها

آووکادو ممکن است فواید قابل توجهی برای تنظیم قند خون داشته باشد. آنها سرشار از چربی های سالم، فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی هستند و افزودن آنها به وعده های غذایی ممکن است مدیریت قند خون را بهبود بخشد.مطالعات متعدد نشان داده اند که آووکادو ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کند و از بروز سندرم متابولیک از طریق کاهش چربی محافظت کند. سندرم متابولیک مجموعه ای از شرایط، از جمله فشار خون بالا و قند خون بالا است که خطر بیماری مزمن را افزایش می دهد.

4. کاهش قند خون در خانه با مرکبات

اگرچه مرکبات حاوی قند طبیعی هستند، اما از نظر شاخص گلیسمی، پایین تا متوسط ​​در نظر گرفته می شوند. مرکبات همچنین منابع خوبی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند.مرکباتی مانند پرتقال و گریپ فروت سرشار از فیبر هستند و حاوی ترکیبات گیاهی مانند نارینژنین، پلی فنول با خواص ضد دیابتی قوی می باشند.خوردن مرکبات کامل ممکن است به بهبود حساسیت به انسولین، کاهش هموگلوبین HbA1c و محافظت در برابر دیابت کمک کند.

مرکبات

5. کاهش قند خون در خانه با سیب

سیب حاوی فیبر محلول و ترکیبات گیاهی از جمله کورستین، اسید کلروژنیک و اسید گالیک است که ممکن است به کاهش قند خون و محافظت در برابر دیابت کمک کند. مطالعه ای روی 18 زن نشان داد که خوردن سیب 30 دقیقه قبل از وعده غذایی برنج به طور قابل توجهی قند خون پس از غذا را در مقایسه با خوردن برنج به تنهایی کاهش می دهد.

6. کاهش قند خون در خانه با بامیه

بامیه میوه ای است که معمولاً مانند سبزیجات استفاده می شود. این میوه منبع غنی از ترکیبات کاهش دهنده قند خون مانند پلی ساکاریدها و آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی است.دانه های بامیه به دلیل خواص قوی در کاهش قند خون ممکن است به عنوان یک درمان طبیعی برای دیابت مفید باشد.Rhamnogalacturonan، پلی ساکارید اصلی در بامیه، به عنوان یک ترکیب قوی ضد دیابت شناخته شده است. بعلاوه، بامیه حاوی فلاونوئیدهای ایزوکورسیترین و کورستین 3-O-جنتیوبیوزید است که با مهار برخی آنزیم ها به کاهش قند خون کمک می کند.اگرچه مطالعات حیوانی نشان می دهد که بامیه دارای خواص ضد دیابتی قوی است، مطالعات تحقیقاتی انسانی مورد نیاز است.


حتما بخوانید: علائم بیماری دیابت چیست و انواع آن


7. کاهش قند خون در خانه با کدو تنبل

کدو تنبل با رنگ روشن و سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان، انتخابی عالی برای تنظیم قند خون است. کدو تنبل یک درمان سنتی دیابت در بسیاری از کشورها از جمله مکزیک و ایران است.کدو تنبل سرشار از کربوهیدرات به نام پلی ساکارید است که به دلیل پتانسیل تنظیم قند خون مورد مطالعه قرار گرفته است. درمان با عصاره و پودر کدو تنبل به طور قابل توجهی سطح قند خون را در مطالعات محدود انسانی و حیوانات کاهش می دهد.با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه کدو تنبل کامل ممکن است برای قند خون مفید باشد، مورد نیاز است.

8. کاهش قند خون در خانه با تمشک

نصف فنجان تمشک (60 گرم) حاوی تقریباً سه گرم کربوهیدرات است. تمشک دارای ماده معدنی به نام منگنز است که برای سلامت استخوان ها و پوست ضروری است. همچنین به تنظیم قند خون کمک می کند.

تمشک

9. کاهش قند خون در خانه با شاه توت

نصف فنجان شاه توت (70 گرم) تقریباً حاوی چهار گرم کربوهیدرات است. مانند همه انواع توت ها، شاه توت نیز به دلیل وجود آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی فواید سلامتی مختلفی دارد. آنها ضد التهاب هستند و خاصیت ضد میکروبی دارند.

10. کاهش قند خون در خانه با بلوبری

نصف فنجان بلوبری(75 گرم) حاوی تقریباً نه گرم کربوهیدرات است. این میوه خوشمزه یک ماده غذایی عالی برای کمک به تنظیم سطح گلوکز خون شناخته شده است. شاخص گلیسمیِ 53 از دیگر دلایل ارزش بالای بلوبری برای سلامت قند خون افراد دیابتی است. در کنار سایر فواید قابل توجه سلامتی، بلوبری سرشار از ویتامین K است که نقش مهمی در ارتقای سلامت قلب و سلامت استخوان دارد.

11. کاهش قند خون در خانه با کیوی

کیوی یکی از بهترین میوه‌ها برای کاهش قند خون شناخته شده است. یک کیوی متوسط ​​(70 گرم) حاوی تقریباً هشت گرم کربوهیدرات است. اگرچه کیوی حاوی قند کمی است اما سرشار از ویتامین C و فیبر غذایی است. این میوه ترش می تواند از سلامت قلب، سلامت گوارش و ایمنی حمایت کند.

12. کاهش قند خون در خانه با آلبالو

نتایج تحقیقات مشخص کرده است که ترکیبات شیمیایی موجود در آلبالو به ویژه آنتوسیانین که مسئول رنگ قرمز میوه است، حساسیت به انسولین و بهبود سطح قند خون در بدن را افزایش می دهد. وجود مقدار ناچیز قند در این میوه آن را به میوه‌ای ایده‌آل برای افراد مبتلا به دیابت تبدیل کرده‌است.


حتما بخوانید: فواید درمانی و خواص عناب برای دیابت


13. کاهش قند خون در خانه با گلابی

گلابی یک میان‌وعده عالی برای بیماران مبتلا به دیابت می باشد. میوه‌ای که سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌های بسیاری مانند کلسیم، پتاسیم، آهن و منیزیم است،این مواد نقش مهمی در بهبود سلامت بدن دارد.توصیه می شود که گلابی را به همراه پوست آن مصرف کنید؛ زیرا پوست این میوه سرشار از فیبر بوده و به کاهش کلسترول و خطر ابتلا به چاقی کمک می کند.

گلابی

سخن پایانی:

پیروی از یک الگوی غذایی سالم برای مدیریت بهینه قند خون ضروری است.چه پیش دیابت یا دیابت داشته باشید یا بخواهید خطر ابتلا به این شرایط را کاهش دهید، مصرف میوه هایی ذکر شده در بالا به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی مغذی ممکن است به کاهش سطح قند خون شما کمک کند.با این حال، به خاطر داشته باشید که مصرف کلی رژیم غذایی شما، و همچنین عواملی مانند سطح فعالیت و وزن بدن، در تنظیم بهینه قند خون و محافظت در برابر بیماری‌های مزمن بسیار مهم هستند.


مطالب مرتبط:

دیابتی ها قبل از خواب چه بخورند

7 تا از بهترین دمنوش های گیاهی برای افراد مبتلا به دیابت

بهترین آبمیوه و میوه های بدون قند و رژیمی برای افراد دیابتی و همهاز
3
رای