سیکلوسپورین؛ کاربردها، روش مصرف، عوارض و اقدامات احتیاطی پیش از مصرف آن

سیکلوسپورین؛ کاربردها، روش مصرف، عوارض و اقدامات احتیاطی پیش از مصرف آن محلول سیکلوسپورین برای جلوگیری از عدم پذیرش اعضای بدن در افرادی که پیوند کبد، کلیه یا قلب انجام می دهند، استفاده می شود. بهتر است برای کمک به بهبود طعم آن را با شیر کاکائو، شیر و ... مخلوط نمایید.

سیکلوسپورین و موارد مصرف آن

سیکلوسپورین برای جلوگیری از عدم پذیرش اعضای بدن در افرادی که پیوند کبد، کلیه یا قلب انجام می دهند، استفاده می شود. معمولاً به همراه داروهای دیگر مصرف می شود تا اندام جدید شما به طور عادی عمل کند. سیکلوسپورین متعلق به طبقه ای از داروها است که به عنوان سرکوب کننده های سیستم ایمنی شناخته می شوند. این دارو با تضعیف سیستم ایمنی بدن به شما کمک می کند تا بدنتان عضو بدن جدید را مانند اینکه عضوی از بدن خود بوده، بپذیرد.

نحوه استفاده از محلول خوراکی سیکلوسپورین 100 میلی گرم بر میلی لیتر

این دارو را به شکل خوراکی، مطابق با دستور پزشک معمولا یک بار در روز مصرف کنید. ممکن است این دارو را با یا بدون غذا مصرف کنید، اما مهم است که برای مصرف آن یک روش را انتخاب کنید و هر دوز این دارو را به همان روش مصرف کنید. مقدار مصرف این دارو به وزن، شرایط پزشکی، تست های آزمایشگاهی و پاسخ به درمان شما بستگی دارد. با استفاده از سرنگ دارویی که تهیه کرده اید، دوز را با دقت اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی برای این منظور استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید.

برای کمک به بهبود طعم، باید دوز اندازه گیری شده را با یک لیوان شیر، شیر کاکائو یا آب پرتقال که در دمای اتاق است مخلوط کنید. نوع مایعی را که به طور معمول استفاده می کنید، تغییر ندهید. حتما از یک لیوان شیشه ای استفاده کنید نه یک لیوان پلاستیکی. بلافاصله کل مخلوط را بنوشید. از قبل این مواد را آماده نکنید. برای اطمینان از اینکه تمام دارو را مصرف کرده اید، لیوان را مجددا با مایع پر کرده و ترکیب کنید و بنوشید. در صورت داشتن هر گونه سوال، با پزشک خود مشورت نمایید. بعد از استفاده، قسمت بیرونی سرنگ را خشک کنید. آن را با آب نشوئید. اگر لازم است که سرنگ تمیز شود، مطمئن شوید که قبل از استفاده مجدد کاملا خشک شده است.

در هنگام مصرف این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید؛ مگر اینکه پزشک یا داروساز شما توصیه کند که شما با خیال راحت این کار را انجام دهید. مصرف گریپ فروت با این دارو احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد. از پزشک یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید. این دارو را به طور مرتب مصرف کنید تا بیشترین فواید آن را دریافت نمایید. برای کمک به یادآوری، آن را هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید.

نحوه استفاده از محلول خوراکی سیکلوسپورین

عوارض جانبی سیکلوسپورین

 • ممکن است لرزش، سردرد، سرگیجه، رشد غیر معمول موهای بدن، حالت تهوع یا استفراغ، اسهال، ناراحتی معده یا گر گرفتگی ایجاد شود. اگر هر یک از این اثرات ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • ممکن است رشد غیر معمول و تورم لثه رخ دهد. برای کاهش این مشکل، روزانه دندان های خود را مسواک بزنید و نخ دندان استفاده کنید. مرتباً به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده، زیرا او تشخیص داده است که فواید آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • این دارو ممکن است فشار خون شما را بالا ببرد. فشار خون خود را مرتباً کنترل کنید و در صورت بالا بودن فشار خون، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است فشار خون شما را با دارو کنترل کند.
 • اگر هر یک از این عوارض جانبی جدی زیر رخ داد، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار)، علائم بیماری کبد (مانند: حالت تهوع یا استفراغی که متوقف نمی شود، تیرگی ادرار، زرد شدن چشم یا پوست و درد معده یا شکم)، به سادگی دچار کبودی یا خونریزی شدن، خستگی غیر معمول، ضعف یا اسپاسم عضلانی، ضربان قلب آهسته یا نامنظم، بی حسی یا سوزن سوزن شدن پوست، درد شدید پا.
 • در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: تغییرات ذهنی یا خلقی (مانند: سردرگمی، مشکل در تمرکز)، تغییر بینایی، مشکلات در گفتار، بی حسی، عدم هماهنگی بدن، ضعف در یک طرف بدن، درد قفسه سینه، تشنج.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت مشاهده علائم واكنش آلرژی زا جدی، فوراً درخواست کمک پزشکی نمایید. علائمی از جمله: جوش، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست، در صورتی که متوجه علائم دیگری شده اید که در این قسمت ذکر نشده، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی سیکلوسپورین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف سیکلوسپورین

قبل از مصرف سیکلوسپورین، اگر به این دارو یا هر چیز دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود با پزشک یا داروساز صحبت نمایید، به ویژه اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید: بیماری کلیوی، بیماری کبدی، فشار خون بالا، سرطان، ضایعات پوستی با علت ناشناخته، درمان با اشعه (از جمله درمان با نورهای PUVA یا UVB)، عدم تعادل مواد معدنی (مانند: سطح پایین منیزیم یا سطح بالای پتاسیم)، اگر مبتلا به عفونت هستید یا اخیرا دچار عفونت شده اید، سطح کلسترول یا تری گلیسرید بالا.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. الکل یا ماری جوانا (Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب نمایید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف سیکلوسپورین در دوران بارداری و شیردهی

این دارو ممکن است حاوی الکل باشد. اگر شما باردار یا شیرده هستید، یا اگر بیماری کبد یا اعتیاد به الکل دارید، یا هر نوع بیماری دیگری دارید که نیاز است تا مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کرده و یا از آن اجتناب کنید، احتیاط توصیه می شود. از پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده ایمن از این محصول سؤال کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف سیکلوسپورین

سیکلوسپورین می تواند شما را بیشتر در معرض عفونت قرار دهد یا هر گونه عفونت فعلی را وخیم تر کند. از تماس با افرادی که مبتلا به عفونت هستند و می توانند آن را به دیگران منتقل کنند (مانند: افراد مبتلا به آبله مرغان، سرخک یا آنفولانزا)، اجتناب کنید. اگر در معرض عفونت قرار داشته اید، یا نیاز به دانستن جزئیات بیشتری دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

 • بدون رضایت پزشک، واکسیناسیون نکرده یا واکسن نزنید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن زنده دریافت کرده اند، خودداری کنید (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود). این دارو ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. زمان قرارگیری خود در مجاورت آفتاب را محدود کنید.
 • از اتاق های برنزه و لامپ های مخصوص برنزه کردن استفاده نکنید. هنگام بیرون از منزل از ضد آفتاب استفاده کرده و لباس محافظ بپوشید.
 • پزشک ممکن است شما را راهنمایی کند تا در هنگام استفاده از این محصول از فوتوتراپی خودداری کنید. برای جزییات از پزشک خود بپرسید.
 • این محصول ممکن است سطح پتاسیم شما را افزایش دهد. قبل از استفاده از مکمل های پتاسیم یا جایگزین های نمکی حاوی پتاسیم، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • افراد مسن ممکن است در هنگام استفاده از این دارو در معرض خطر بیماری کلیه یا فشار خون بالا قرار بگیرند.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح به آن نیاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو ممکن است به کودک متولد نشده آسیب برساند مانند: زود متولد شدن کودک (نوزاد نارس) و یا داشتن وزن کم در هنگام تولد. در مورد خطرات و فواید مصرف آن با پزشک خود صحبت کنید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. به دلیل خطر احتمالی برای کودک شیرخوار، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه های مهم پیش از مصرف سیکلوسپورین

تداخلات دارویی سیکلوسپورین

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله: داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.

 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کل تار، اورلیستات، داروهای دیگری که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند یا خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهند (مانند: ناتالیزومب، ریتوکسیماب، توفاسیتینیب)، داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم بدن را افزایش دهند (مانند: مکمل های پتاسیم، داروهای خاص ادرارآور یا «قرص آب» از جمله: آمیلوراید، اسپیرونولاکتون)، تاکرولیموس.
 • سایر داروها می توانند بر دفع سیکلوسپورین از بدن شما تأثیر بگذارند، که ممکن است بر نحوه عملکرد سیکلوسپورین تأثیر بگذارد. از جمله این موارد می توان به بسپرویر، بوسنتان، میفپریستون، گل راعی، تلاپره ویر و ... اشاره کرد.
 • این دارو می تواند از بین رفتن تاثیر سایر داروها را از بدن شما آهسته کند، که این می تواند بر نحوه عملکرد این داروها تاثیر بگذارد. نمونه هایی از این داروها شامل: آلیسکیرن، دابیگاتران، دروندارون، elagolix، سیمپرویر، استاتین های خاص (مانند: آتروواستاتین، پیتاواستاتین، سیمواستاتین)، voxilaprevir و سایر داروها است.

تداخلات دارویی سیکلوسپورین

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. 

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • آزمایشات یا تست های پزشکی (مانند: عملکرد کلیه، کبد، فشار خون، سطح مواد معدنی خون، سطح خون سیکلوسپورین، شمارش کامل خون، میزان اسید اوریک، سطح لیپیدها، معاینه پوست) باید در هنگام مصرف این دارو انجام شوند. در تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی در این مدت به طور منظم حضور پیدا کنید.
 • برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر پیوند عضو انجام داده اید، توصیه می شود در یک کلاس آموزشی یا گروه پشتیبانی پیوند اعضاء شرکت کنید. علائم عدم پذیرش اندام مانند: احساس بیماری، تب، درد در اطراف عضو پیوند شده و علائم پیوند ناموفق (کاهش میزان ادرار با پیوند کلیه، زردی پوست یا چشم با پیوند کبد، تنگی نفس یا عدم توانایی در انجام ورزش با پیوند قلب) را یاد بگیرید. در صورت بروز این علائم عدم پذیرش ارگان ها، بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید.
دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری از دارو
 • دارو را در بطری اصلی آن و در دمای اتاق نگهداری کنید. آن را فریز نکرده یا منجمد نکنید. هنگامی که درب بطری را باز کردید، آن را ظرف مدت 2 ماه مصرف کنید.
 • آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای