کاربردهای دوکسازوسین (Doxazosin) و روش مصرف، عوارض و تداخلات دارویی کاردورا

کاربردهای دوکسازوسین (Doxazosin) و روش مصرف، عوارض و تداخلات دارویی کاردورا دوکسازوسین به گروهی از داروها تعلق دارد که «مسدودکننده آلفا» نامیده می شوند. برای درمان فشار خون بالا به کار می رود. این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

داروی دوکسازوسین مسیلات (کاردورا) با ایجاد آرامش در رگ های خونی عمل کرده تا خون راحت تر جریان پیدا کند. دوکسازوسین در مردان نیز برای درمان علائم بزرگ شدن پروستات (هایپرپلازی خوش خیم پروستات-BPH) استفاده می شود. در ادامه اطلاعات دارویی قرص دوکسازوسین مسیلات از جمله: طریقه مصرف، تداخلات دارویی، نکات کلیدی پیش از مصرف و... بیان شده است.

موارد استفاده از دوکسازوسین مسیلات (کاردورا)

دوکسازوسین به تنهایی یا با داروهای دیگر برای درمان فشار خون بالا (فشار خون زیاد) استفاده می شود. پایین آوردن فشار خون مانع از سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری های کلیه می شود. این دارو با ایجاد آرامش در رگ های خونی عمل کرده تا خون راحت تر جریان پیدا کند. دوکسازوسین در مردان نیز برای درمان علائم بزرگ شدن پروستات (هایپرپلازی خوش خیم پروستات-BPH) استفاده می شود. این دارو پروستات را کوچک نمی کند، اما با آرامش عضلات موجود در پروستات و بخشی از مثانه عمل می کند. این دارو به بهبود علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات مانند جریان ضعیف ادرار، نیاز مکرر و شدید به دفع ادرار (از جمله در طول شب) کمک می کند. دوکسازوسین به گروهی از داروها تعلق دارد که «مسدودکننده آلفا» نامیده می شوند.

موارد استفاده از دوکسازوسین مسیلات (کاردورا)

نحوه استفاده از دوکسازوسین مسیلات (doxazosin)

 • قبل از شروع استفاده از دوکسازوسین و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی را مطالعه کرده و در صورت امکان، بروشور اطلاعات مربوط به بیمار نوشته شده توسط داروساز خود را تهیه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. این دارو را به شکل خوراکی، با یا بدون غذا و مطابق با تجویز پزشک و معمولا یک مرتبه در روز مصرف کنید.
 • دوکسازوسین ممکن است باعث افت ناگهانی فشار خون شود، که منجر به سرگیجه یا غش کردن معمولا 2 تا 6 ساعت بعد از مصرف این دارو می شود. این خطر زمانی که اولین بار مصرف این دارو را شروع کرده اید و یا بعد از اینکه دوز مصرفی خود را افزایش دادید، یا بعد از قطع مصرف مجددا مصرف این دارو را آغاز کرده اید، بیشتر می شود. در این موقعیت، از شرایطی که ممکن است در صورت غش کردن منجر به آسیب دیدگی شما شود، اجتناب کنید.
 • برای جلوگیری از آسیب دیدگی ناشی از سرگیجه یا غش کردن، اولین دوز مصرفی داروی کاردورا را در زمان خواب مصرف کنید، مگر اینکه پزشک روش دیگری را تجویز کرده باشد. پزشک ممکن است ابتدا دوز کم این دارو را برای شما تجویز کند و سپس به تدریج دوز مصرفی شما را افزایش دهد. هر بار که دوز مصرفی شما افزایش پیدا کرد و یا بد از قطع دارو مجددا شروع به مصرف این دارو کردید، دوز اول این دارو را در زمان خواب مصرف کنید، مگر اینکه پزشک روش دیگری را تجویز کند. با دقت از دستورالعمل پزشک خود تبعیت کنید.
 • دوز مصرفی بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. این دارو را به طور مرتب مصرف کنید تا بیشترین فواید آن را کسب کنید. برای کمک به یادآوری، هر روز آن را در یک زمان مشخص مصرف کنید. اگر چند روز داروی کاردورا را مصرف نکرده اید، ممکن است نیاز باشد مجددا با دوز کم این دارو شروع کرده و مجددا دوز مصرفی خود را افزایش دهید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • حتی اگر احساس بهبودی می کنید، مهم است که مصرف این دارو را مطابق با تجویز پزشک ادامه دهید. بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس بیماری نمی کنند. باید طی یک تا دو هفته فواید مصرف این دارو را مشاهده کنید. اگر شرایط شما بهبود پیدا نکرد و یا وخیم تر شد (مثلا با اندازه گیری فشار خون تان همچنان بالا است و یا علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات وخیم تر شد)، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه استفاده از دوکسازوسین مسیلات (doxazosin)

عوارض جانبی دوکسازوسین مسیلات

 • سرگیجه، گیجی، خواب آلودگی، خستگی غیر معمول یا افزایش وزن ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • برای کاهش خطر سرگیجه و گیجی، هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیده، به آرامی بلند شوید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • اگر هر یک از عوارض جانبی جدی از جمله موارد زیر را داشتید، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید: غش کردن، تنگی نفس، ضعف، تورم دست ها یا پاها، زرد شدن چشم یا پوست، ادرار تیره، به راحتی دچار خونریزی یا کبودی شدن، تب، گلو درد مداوم.
 • در صورت بروز هر یک از علائم بسیار جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: درد قفسه سینه.
 • به ندرت ممکن است مردان نعوظ طولانی مدت و دردناک داشته باشند که بیش از 4 ساعت طول می کشد. اگر این اتفاق رخ داد، مصرف این دارو را متوقف کرده و فورا درخواست کمک پزشکی کنید، یا اینکه ممکن است یک مشکل دائمی ایجاد شود.
 • یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی دوکسازوسین مسیلات

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف دوکسازوسین مسیلات

 • قبل از مصرف دوکسازوسین، اگر آلرژی به این دارو دارید و یا اگر به سایر داروهای مسدود کننده آلفا (مانند پرازوسین، ترازوزین) حساسیت دارید و یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود در مورد سابقه پزشکی تان به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، صحبت نمایید: بیماری های قلبی (مانند نارسایی احتقانی قلب، آنژین، حمله قلبی در 6 ماه گذشته)، بیماری کبد، مشکلات خاص چشم (آب مروارید، گلوکوم).
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. مصرف نوشیدنی الکلی خود را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • قبل از جراحی (از جمله جراحی آب مروارید و گلوکوم چشم)، به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید که از این دارو استفاده می کنید و یا از این دارو قبلا استفاده کرده اید، و در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید، (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) اطلاع دهید.
 • سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه سرگیجه و فشار خون پایین هنگام بلند شدن از وضعیت نشسته یا دراز کشیده، حساس تر باشند. این عوارض جانبی می تواند خطر افتادن را افزایش دهد.
 • در دوران بارداری این دارو فقط در شرایطی که به وضوح به آن نیاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد خطرات و فواید مصرف آن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف دوکسازوسین مسیلات

تداخلات دارویی دوکسازوسین مسیلات

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: سایر داروهای مسدود کننده آلفا (مانند پرازوسین، تامسولوسین).
 • همچنین اگر دارویی برای درمان اختلال نعوظ (ED) یا فشار خون ریوی (مانند سیلدنافیل، تادالافیل) استفاده می کنید، فشار خون شما ممکن است بیش از حد پایین بیاید که می تواند منجر به سرگیجه و غش کردن شود. پزشک ممکن است این داروها را تنظیم کرده تا خطر را به حداقل برساند.
 • سایر داروها می توانند باعث دفع دوکسازوسین از بدن شما شوند که می تواند بر نحوه عملکرد دوکسازوسین اثر بگذارد. از جمله این داروها شامل ضد قارچ های آزول (مانند ایتراكونازول، كتوكونازول)، بوسپرویر، آنتی بیوتیك های ماكرولید (مانند كلاریترومایسین)، مهار كننده های پروتئاز HIV (از جمله لوپیناویر، ریتوناویر) و سایر داروها است.
 • برخی از محصولات دارای ترکیباتی هستند که می تواند فشار خون شما را بالا ببرد. به داروساز خود در مورد اینکه چه داروهایی استفاده می کنید، اطلاع داده و از آنها در مورد نحوه استفاده بی خطر این داروها بپرسید، به (خصوص داروهای سرماخوردگی و سرفه، داروهای رژیمی، یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن).

تداخلات دارویی کاردورا یا دوکسازوسین

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو ممکن است شامل موارد زیر باشد: سرگیجه شدید، غش کردن، ضعف.

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • اگر فشار خون بالا دارید، تغییر در سبک زندگی از جمله ورزش کردن، قطع مصرف سیگار، و داشتن یک رژیم غذایی کم کلسترول و کم چربی، می تواند بهتر از دارو اثر کند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • در هنگام مصرف این دارو فشار خون خود را به طور مرتب بررسی کنید. بیاموزید که چگونه فشار خون خود را در خانه اندازه گیری کنید و نتایج را با پزشک در میان بگذارید.

 • آزمایشات و یا تست های پزشکی (مانند معاینه پروستات، فشار خون) باید بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

اطلاعات دارویی دوکسازوسین

دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری از دارو
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • این دارو را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd