اطلاعات دارویی تادالافیل (Tadalafil)؛ کاربرد، روش استفاده و عوارض داروی سیالیس

اطلاعات دارویی تادالافیل (Tadalafil)؛ کاربرد، روش استفاده و عوارض داروی سیالیس داروی تادالافیل یا سیالیس برای درمان مشکلات عملکرد جنسی مردان و همچنین درمان علائم بزرگ شدن پروستات به کار می رود. کمرد درد، سرگیجه از عوارض جانبی آن است.

این مقاله هر آنچه که درباره قرص تادالافیل (Tadalafil) یا سیالیس باید بدانید از جمله: موارد استفاده، روش مصرف، عوارض جانبی و نکات کلیدی آن صحبت کرده است.

موارد استفاده از تادالافیل

از تادالافیل برای درمان مشکلات عملکرد جنسی مردان (ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ) استفاده می شود. تادالافیل در ترکیب با تحریک کننده های جنسی، از طریق افزایش جریان خون در آلت تناسلی مرد عمل می کند تا به ایجاد و حفظ نعوظ مرد کمک کند. تادالافیل همچنین برای درمان علائم بزرگ شدن پروستات (هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)) به کار می رود. این دارو به تسکین علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات مانند مشکل در شروع دفع ادرار، جریان ادرار ضعیف، و نیاز به ادرار مکرر یا فوری (از جمله در طول شب) کمک می کند. تصور می شود که تادالافیل با آرام کردن عضلات صاف در پروستات و مثانه عمل می کند. این دارو از شما در برابر بیماری های مقاربتی (مانند HIV، هپاتیت B، سوزاک و سفلیس) محافظت نمی کند. «رابطه جنسی ایمن» مانند استفاده از کاندوم را در نظر بگیرید. برای جزئیات بیشتر، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

نحوه استفاده از تادالافیل (Tadalafil) یا سیالیس

قبل از شروع استفاده از تادالافیل و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی آن را مطالعه کرده و در صورت امکان، بروشور اطلاعات مربوط به بیمار نوشته شده توسط داروساز خود را تهیه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. این دارو را به شکل خوراکی با یا بدون غذا و مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید. داروی تادالافیل را بیشتر از یک بار در روز مصرف نکنید.

موارد استفاده از داروی تادالافیل

دوز مصرفی به بیماری و واکنش شما به درمان و سایر داروهایی که مصرف می کنید، بستگی دارد. حتما در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی). جهت درمان علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات، این دارو را طبق تجویز پزشک و معمولا یک بار در روز مصرف کنید. اگر شما فیناستراید را همراه با این دارو مصرف می کنید تا علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات را درمان کنید، با پزشک خود در مورد مدت زمان مصرف این دارو صحبت کنید.

جهت درمان اختلال نعوظ، دو روش برای تجویز تادالافیل وجود دارد. پزشک مشخص می کند که تجویز به کدام روش برای شما بهترین است. با دقت از دستورالعمل های پزشک خود تبعیت کنید، زیرا دوز مصرفی شما بستگی به نحوه مصرف شما دارد. روش اول، مصرف دارو در صورت نیاز است، که معمولا 30 دقیقه قبل از شروع فعالیت جنسی است. اثر تادالافیل در توانایی جنسی ممکن است تا 36 ساعت طول بکشد. روش دوم درمان اختلال نعوظ با تادالافیل استفاده منظم از دارو و روزی یک بار است. اگر دارو را به این روش مصرف می کنید، می توانید در هر زمانی بین دوزهای مصرفی خود رابطه جنسی داشته باشید.

اگر تادالافیل را برای درمان هم اختلال نعوظ و هم هایپرپلازی خوش خیم پروستات مصرف می کنید، این دارو را مطابق با تجویز پزشک و معمولا یک بار در روز مصرف کنید. می توانید در هر زمانی بین دوزهای مصرفی خود رابطه جنسی داشته باشید. اگر تادالافیل را برای درمان هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا اختلال نعوظ و یا هر دو بیماری با هم مصرف می کنید، این دارو را به شکل منظم مصرف کنید تا بیشترین فواید آن را کسب کنید. جهت کمک به یادآوری، این دارو را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. در صورتی که علائم شما بهبود پیدا نکرد و یا وخیم تر شد، با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه استفاده از تادالافیل (tadalafil) یا سیالیس

عوارض جانبی تادالافیل

ممکن است سردرد، ناراحتی معده، کمردرد، درد عضلانی، خارج شدن چرک از بینی، گرگرفتگی یا سرگیجه رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. جهت کاهش علائم سرگیجه یا گیجی، در هنگام بلند شدن از وضعیت ایستاده یا نشسته به آرامی بلند شوید. به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

فعالیت جنسی ممکن است فشار بیشتری بر روی قلب شما ایجاد کند، به خصوص اگر بیماری قلبی داشته باشید. اگر بیماری قلبی دارید و هر یک از عوارض جانبی جدی زیر را در هنگام داشتن رابطه جنسی تجربه می کنید، مصرف این دارو را متوقف کرده و سریعا درخواست کمک پزشکی کنید: سرگیجه شدید، غش کردن، درد قفسه سینه یا فک یا بازو سمت چپ، حالت تهوع.

به ندرت کاهش ناگهانی قدرت بینایی، از جمله کوری دائمی در یکی یا هر دو چشم یا ﺑﯿﻤﺎری اﯾﺴﮑﻤﯽ ﻗﺪاﻣﯽ ﻏﯿﺮ شریانی عصب بینایی (NAION) ممکن است رخ دهد. اگر این مشکلات جدی رخ داد، مصرف تادالافیل را متوقف کنید و سریعا درخواست کمک پزشکی کنید. اگر بیماری قلبی، دیابت، کلسترول بالا یا بیماری خاص چشمی «دیسک کوچک همراه با کاپ کوچک» دارید، یا فشار خون بالا دارید، یا بالای پنجاه سال سن داشته و یا سیگار می کشید، با احتمال بیشتری به بیماری اﯾﺴﮑﻤﯽ ﻗﺪاﻣﯽ ﻏﯿﺮ شریانی عصب بینایی دچار می شوید.

به ندرت ممکن است کاهش یا افت قدرت شنوایی همراه با صدای زنگ در گوش و سرگیجه ایجاد شود. اگر این علائم رخ داد، مصرف تادالافیل را متوقف کنید و سریعا درخواست کمک پزشکی کنید. در موارد نادر، ممکن است نعوظ طولانی یا دردناک داشته باشید که چهار ساعت و یا بیش از چهار ساعت طول می کشد، در این صورت مصرف این دارو را متوقف کنید و سریعا درخواست کمک پزشکی کنید یا اینکه ممکن است مشکلات دائمی ایجاد شود. یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی تادالافیل

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف تادالافیل

قبل از مصرف تادالافیل، اگر آلرژی به این دارو دارید و یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود در مورد سابقه پزشکی تان به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، صحبت نمایید: بیماری های قلبی (مانند حمله قلبی یا ضربان قلب نامنظم تهدید کننده زندگی که بیش از 6 ماه طول می کشد، درد قفسه سینه یا آنژین، نارسایی قلبی)، در شش ماه گذشته دچار سکته مغزی شده اید، بیماری کلیه، بیماری کبدی، فشار خون بالا یا پایین، از دست دادن شدید آب بدن (کم آبی بدن)، مشکلات آلت ( فتق مختنق (angulation)، فیبروز یا زخم، بیماری پیرونی)، سابقه داشتن نعوظ دردناک یا طولانی مدت (پریاپیسم)، اختلالی که ممکن است خطر پریاپیسم را افزایش دهد (مانند کم خونی سلول داسی، لوسمی، مولتیپل میلوما)، بیماری چشم (مانند رتینیت پیگمانتوز، کاهش ناگهانی قدرت بینایی، ﺑﯿﻤﺎری اﯾﺴﮑﻤﯽ ﻗﺪاﻣﯽ غیر شریانی عصب بینایی)، اختلالات خونریزی، هم اکنون دچار زخم معده هستید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. الکل یا ماری جوانا (Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. مصرف الکل را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.

  • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
  • این مارک دارویی معمولا برای خانم ها تجویز نمی شود. در دوران بارداری، تادالافیل تنها در صورتی باید استفاده شود که به وضوح به آن نیاز باشد. در مورد خطرات و فواید مصرف آن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
  • اینکه این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر، مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف تادالافیل

تداخلات دارویی تادالافیل

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید. برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: ریوسیگوئات

داروی تادالافیل ممکن است در صورت مصرف با نیترات ها، باعث افت جدی فشار خون شود، که می تواند منجر به سرگیجه، غش کردن، و به ندرت حمله قلبی یا سکته مغزی شود. تادالافیل را با هیچ یک از داروهای زیر مصرف نکنید: داروهای خاصی که برای درمان درد قفسه سینه یا آنژین استفاده می شوند (نیترات هایی مانند نیتروگلیسیرین، ایزوسورباید)، داروهای تفریحی به نام «پوپرس» که حاوی آمیل یا بوتیل نیتریت است.

همچنین اگر برای درمان بزرگ شدن پروستات یا PPH و یا فشار خون بالا، داروهای مسدود کننده آلفا (مانند دوکسازوسین، تامسولوسین) مصرف می کنید، فشار خون شما می تواند بیش از حد پایین بیاید که می تواند منجر به سرگیجه یا غش کردن شود. پزشک معالج ممکن است با دوز کمتر تادالافیل درمان را شروع کند یا برای به حداقل رساندن کاهش فشار خون، داروی مسدود کننده آلفا را با این دارو هماهنگ کند.

سایر داروها می توانند باعث دفع تادالافیل از بدن شما شده که می تواند بر نحوه عملکرد این دارو تاثیر بگذارد. نمونه هایی از این داروها به شرح زیر است: ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین)، داروهای مهارکننده پروتئاز اچ‌ آی‌ وی (مانند فسامپرناویر، ریتوناویر)، مهارکننده های پروتئاز ویروس هپاتیت C (مانند بوکسپرویر، تلاپرویر)، ریفامپین و سایر داروها.

این دارو را همراه با محصولات دیگری که حاوی تادالافیل هستند، یا داروهای مشابه دیگری که جهت درمان اختلال نعوظ یا فشار خون ریوی (مانند سیلدنافیل، واردنافیل) استفاده می شوند، مصرف نکنید.

تداخلات دارویی تادالافیل

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. 

هشدار

این دارو را با دیگران سهیم نشوید.

نگهداری دارو
  • این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید آن را در حمام نگهداری نکنید.
  • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
  • این دارو را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
  • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
2
رای