بررسی 10 دلیل چاقی شکم و تجمع چربی شکمی

بررسی 10 دلیل چاقی شکم و تجمع چربی شکمی امروزی داشتن یک اندام مناسب به خصوص داشتن یک شکم صاف و تخت خواسته ی همه ی خانم ها و آقایان در همه ی سنین است. بنابراین در این مقاله سلام دنیا به علت بزرگ شدن شکم و چاقی شکمی پرداختیم.

افزایش وزن صرفاً در ناحیه شکم ممکن است نتیجه انتخاب هایی خاص در سبک زندگی شما باشند. استرس و قند نقش های اساسی را در تعیین اندازه ناحیه شکم شما ایفا می کنند. بعضی مشکلات جسمی و تغییرات هورمونی نیز می توانند با افزایش وزن غیرعادی در ارتباط باشند. ما در این مقاله از سایت سلام دنیا، به بررسی علت بزرگ شدن شکم و بروز چاقی شکم پرداختیم. با ما همراه باشید.

علت چاقی شکم چیست (بررسی دلایل بزرگ شدن شکم)

آیا هرگز حس نموده اید که شکم شما یک زندگی جداگانه برای خودش دارد؟ از ورم و نفخ گرفته تا صافی و یکدستی، شکل قسمت میانی بدن شما به صورت روزانه تغییر می کند. اما وقتی به نظر می رسد که اندازه شکم شما به طور مرتب در حال افزایش است، در واقع چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟
اگر شما نیز در ناحیه شکم دچار چاقی هستید، این امر می تواند با رژیم غذایی شما در ارتباط بوده و یا نتیجه مصرف دارویی جدید یا یک مشکل سلامتی باشد. در این جا ما با متخصصین صحبت کرده ایم تا نشان دهیم که رایج ترین دلایل برای افزایش وزن در ناحیه شکم چه می باشند.


حتما بخوانید: داروهای چاق کننده


علت چاقی شکم

1. از علت بزرگ شدن شکم : ژنتیک 

بدون در نظر گرفتن ژنتیک، صحبت درباره اندازه و ساختار بدنی بی معنی به نظر می رسد. دکتر خالد سعید، پزشک امراض استخوانی به ما می گوید که ژنتیک بدون شک در این که شما چربی را در کجای بدنتان ذخیره می کنید، تاثیر دارد. وی توضیح می دهد که "اگر پیشینه خانواده شما نشان دهنده ی افرادی با اندام های سیب شکل باشد، آنگاه شما بایستی تلاش بیشتری برای داشتن فعالیت بدنی کافی و محدود کردن مصرف کالری از خود نشان دهید. اما از کجا بدانید که شما داری اندامی به شکل سیب هستید؟ خب، اگر شما کمر بزرگی دارید و بیشتر وزن بدن شما در اطراف ناحیه شکمی شما جمع شده است، به احتمال بسیار زیاد شما جزو افراد سیب شکل هستید."

2. علت چاقی شکم : استرس 

استرس منجر به افزایش ذخیره سازی چربی می شود. استرس بخشی عادی از زندگی محسوب می شود. بنابراین بایستی روش هایی سازنده را برای مدیریت آن بیابید تا استرس نتواند بر سلامت شما تاثیر منفی بگذارد. متخصص تغذیه میشل شاپیرو به ما گفته است که یکی از دلایل اصلی افزایش وزن در ناحیه شکم استرس می باشد و برای رفع این مشکل، ابتدا بایستی به سراغ مدیریت استرس بروید.

وقتی دچار استرس می شوید، در بدن هورمون کورتیزول ترشح می شود. شاپیرو می گوید که قرارگیری مداوم در معرض استرس زیاد و چرخش مداوم کورتیزول در بدن می تواند باعث افزایش ذخیره سازی چربی در ناحیه شکم شود. وی توضیح می دهد: "کورتیزول بدن را قادر می سازد تا چربی و انرژی را از سایر قسمتهای بدن به حرکت در آورده و به سمت شکم هدایت کند تا در آن جا بتواند به سرعت انرژی را در اختیار اندام های حیاتی قرار دهد."


حتما بخوانید:  5 حرکت ورزشی عالی برای لاغری شکم با توپ پیلاتس


برای لاغری شکم چه بخوریم؟

3. از علت بزرگ شدن شکم: مصرف بیش از حد قندها باعث انباشته شدن چربی می شود

شاپیرو توضیح می دهد که وقتی سطح کورتیزول بالا می رود، ما تمایل به مصرف قندها پیدا می کنیم زیرا بدن می خواهد در مواقع اضطراری به سرعت انرژی کسب کند. این قند اضافی می تواند باعث افزایش وزن در ناحیه شکم شود. وی می افزاید: "بنابراین وقتی دچار استرس می شویم، کورتیزول آزاد می شود، در ناحیه شکم دچار افزایش وزن می شویم و قند بیشتری مطالبه و مصرف می کنیم و مجدداً چاق تر می شویم."

پیشنهاد وی در این زمینه این است که به اندازه کافی بخوابید، و غذاهایی که سبب افزایش چربی می شوند را حذف نمایید (شامل قندها)، استرس را از طریق برنامه ریزی و مراقبت مدیریت کنید و به جای روی آوردن به قندها در مواقع استرس یا برانگیختگی احساسات، به سراغ منابع آرامش بخش دیگر مانند دوستان بروید.

4. از علت چاقی شکم: کمبود پروتئین 

اگر رژیم غذایی شما فاقد مقادیر کافی پروتئین باشد، با افزایش وزن در ناحیه شکم مواجه خواهید شد. خبر خوب این است که شما می توانید به آسانی ریزمغذی های خود را برای افزایش پروتئین تغییر دهید. وینس سانت، مربی ارشد در V Shred می گوید: "وقتی شما مصرف پروتئین را بالا می برید، تعادل قند خون را با کاهش سطح انسولین تامین می کنید که این می تواند میزان متابولیسم بدن را افزایش دهد."

وی می افزاید پروتئین همچنین می تواند به کنترل هورمون هایی که اشتها را افزایش می دهند، کمک کرده و به کاهش وزن طبیعی بدن منجر شود. اما به چه میزان پروتئین نیاز دارید؟ خب، این بستگی به سطح فعالیت بدنی شما و سایز بدن تان دارد. با یک متخصص تغذیه در این باره مشورت کرده یا به سراغ سایت هایی که در این زمینه توصیه هایی ارائه می دهند، بروید.

5. از علت بزرگ شدن شکم : هورمون ها 

هورمون ها می توانند وزن را کنترل کنند. در نزدیکی دوران یائسگی، بسیاری از افرادی که بیشتر وزن بدنشان در ناحیه باسن و ران ها قرار داشته است در می یابند که شکم آن ها در حال بزرگ شدن است. سانت توضیح می دهد که افت استروژن همراه با کند شدن متابولیسم بدنی، با افزایش سن، عامل این مساله می باشد. با این وجود تقویت ماهیچه ها از طریق تمرینات قدرتی (و تمرکز بر روی قسمت میانی بدن) می تواند در این زمینه راه گشا باشد.

6. از علت چاقی شکم: مصرف داروهای خاص

داروهای خاص نیز می توانند بر وزن شما عوارض جانبی داشته باشند. یکی از شکایات مرسوم در زمان استفاده از بعضی داروهای تجویزی مربوط به افزایش وزن به ویژه در ناحیه شکم می باشد. داروهای مختلفی ممکن است باعث این مشکل شوند مانند داروهای ضد مشکلات روانی، داروهای ضدافسردگی، داروهای کاهش فشار خون و داروهای ضد صرع و دیابت.


حتما بخوانید: خواص زیره سیاه و سبز برای لاغری شکم


 مواد غذایی که سبب انباشته شدن چربی در ناحیه شکم می شود

7. از علت بزرگ شدن شکم: غذاهای آماده 

غذاهای آماده می توانند باعث التهاب شوند. ما امروزه در حصار غذاهای فرآوری شده و آماده در فروشگاه ها، رستوران ها، کافی شاپ ها و حتی بوفه های ادارات گرفتار شده ایم. راشل فاین به عنوان یک متخصص تغذیه می گوید که مصرف غذاهای بیش از حد فرآوری شده یا آماده به ویژه شیرین کننده هایی مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا می تواند باعث افزایش وزن در ناحیه شکم شود. فاین می گوید: چربی های ترانس (که معمولاً در خوراکی های بسته بندی و پخته شده یافت می شود) می توانند باعث افزایش التهاب شده و در نهایت منجر به مقاومت در برابر انسولین و انباشت چربی در ناحیه شکم شود.


حتما بخوانید: مضرات غذاهای فرآوری شده چیست؟


8. از علت چاقی شکم: سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک که به دلیل وجود سطوح بالای هورمون تستسترون ایجاد می شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک نارسایی هورمونی است که تخمدان های بسیاری از زنان را درگیر می کند. سعید می گوید افرادی که به PCOS مبتلا هستند ممکن است سطح هورمون تستسترون بالایی داشته و در نتیجه افزایش وزن پیدا کنند. وی می گوید: "به نظر می رسد که این سطوح بالای تستسترون ممکن است باعث ایجاد این الگوی چاقی مردانه شود." وی توصیه می نماید که در صورت مشکوک بودن به وجود این وضعیت، به پزشک مراجعه نمایید.

ساده ترین روش برای برای لاغری شکم

9. از علت بزرگ شدن شکم: کمبود خواب 

کمبود خواب می تواند متابولیسم بدن را کند سازد. تحقیقات نشان داده که نیمی از آمریکایی ها به اندازه کافی نمی خوابند و این یکی از عواملی است که سبب بزرگ شدن شکم می شود. اما اگر با افزایش وزن در ناحیه شکمی روبرو شدید، می توانید کمبود خواب را به عنوان یکی از عوامل آن در نظر بگیرید.

به نظر سعید، خوابیدن برای مدت زمان پنج ساعت یا کمتر در هر شب، با افزایش چربی در ناحیه شکم در ارتباط است. کمبود خواب باعث کاهش متابولیسم بدن برای حفظ انرژی شده و بدن را تحریک می کند تا چربی بیشتری ذخیره نماید. وی همچنین اشاره دارد که خوابیدن برای مدت بیش از 8 ساعت نیز می تواند باعث افزایش وزن شود. وی می گوید که دلیل این مساله کماکان مشخص نیست اما ممکن است توضیح آن این باشد که خواب بیشتر از حد به معنی کاهش فعالیت بدنی فرد است. نیاز هر فرد به خواب متفاوت است. با این وجود، مقدار مناسب خواب معمولاً بین 7 تا 9 ساعت در طول شب می باشد.


حتما بخوانید: فواید خواب کافی برای لاغری و سلامتی


10. از علت چاقی شکم: حساسیت به مواد غذایی 

آیا ممکن است حساسیت به مواد غذایی دلیل افزایش وزن در ناحیه شکم باشد؟ کورتنی موزر به عنوان یک متخصص تغذیه در IV Lounge Orlando می گوید که شما ممکن است به غذا یا ماده غذایی خاصی حساسیت داشته باشید و حتی متوجه این مساله نشوید. دلیل این امر این است که برخلاف آلرژی های غذایی، حساسیت به غذاها معمولاً محدود به مشکلات هاضمه (مانند نفخ، ورم و احساس سنگینی) بوده و این علائم معمولاً بلافاصله ظاهر نشده و این امر تشخیص دقیق این که کدام یک از مواد غذایی باعث بروز مشکل می شوند را دشوارتر می سازد. موزر توصیه می کند که آزمایش آلرژی غذایی را انجام داده و از اطلاعات و نتایج حاصل از آن، برای تهیه یک برنامه غذایی مناسب استفاده کنید.

سخن آخر

چاقی شکم می تواند علت های مختلفی داشته باشد. ما در این پست سلام دنیا، به بررسی علت بزرگ شدن شکم پرداختیم. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید این پست را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید. و همچنین می توانید نظرات و سوالات خود را در خصوص علت چاقی و بزرگ شدن شکم، با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

منبع: msn


مطالب مرتبط:

بهترین ورزش برای لاغری بازو و چربی سوزی بازو

کاهش وزن و لاغری با 25 شگرد و راهکار عجیب

از
10
رای