درمان سیاهی و پف زیر چشم با 27 ماسک و روش خانگی

درمان سیاهی و پف زیر چشم با 27 ماسک و روش خانگی یکی از این نشانه های بالا رفتن سن، سیاهی یا تیرگی و پف زیر چشم می باشد. روش های خانگی و طبیعی زیادی برای درمان تیرگی و پف زیر چشم وجود دارد مثل: خیار، گلاب، کاهش مصرف نمک و ...

ما انسان ها موجودات کاملی نیستیم. می دانیم که می خواهیم بهترین ظاهر را داشته باشیم، اما کوکی های شکلاتی بنظرمان خوشمزه است. می دانیم که باید زود از خواب بیدار شویم، اما تا نیمه شب برای تماشای سریال بیدار می مانیم. می دانیم باید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنیم، اما فراموش می کنیم کرم خود را در ساحل به همراه ببریم.

این زندگی است. اما به آن معنا نیست که ما نمی توانیم بعضی عادت ها را تغییر دهیم و روش هایی را انتخاب کنیم که تاثیر بهتری روی زندگی ما داشته باشد. بخاطر بیدار ماندن های شبانه، هر روز ماندن در زیر آفتاب، به موقع نخوابیدن، دیگری انرژی برای استفاده از کرم نداریم. در اینجا نکته های متعددی وجود دارد که می توانم از آنها برای مقابله با نشانه های پیری استفاده کنیم. هیچ کس کامل نیست. به همین دلیل است که ما در این مطلب از سلام دنیا، لیستی از 27 روش جادویی عالی برای درمان سیاهی و پف زیر چشم در خانه را جمع آوری کرده ایم که به ما کمک می کند حلقه های تیره دور چشم و ورم زیر چشم را از بین ببریم.

علت تیرگی و پف زیر چشم و روش خلاص شدن از آن

علت تیرگی دور چشم چیست؟

بیایید صادق باشیم، حتی اگر در طول زندگی به صورت جدی و تا جای ممکن به مراقبت از پوستتان بپردازید، دیر یا زود نشانه های بالا رفتن سن نمایان می شود که می تواند شامل سیاهی دور و پف زیر چشم ها باشد. با گذشت زمان، پوست به طور طبیعی کلاژن خود را از دست می دهد و نازک تر می شود به طوری که صرف نظر از اینکه چه نوع پوستی دارید یا اینکه چه عادات خوبی را رعایت می کنید، رگ ها بخاطر نازک شدن پوست اطراف چشم ها به طور اجتناب ناپذیری شروع به دیده شدن می کنند. همانطور که می دانیم، قرار گرفتن در معرض نور خورشید پروسه از بین رفتن کلاژن را سرعت می بخشد، بنابراین بهترین سلاح برای مقابله با سیاهی زیر چشم استفاده از وسایل محافظت از آفتاب از سن پایین است. (استفاده از عینک آفتابی در فضای باز)


حتما بخوانید: 18 علت شایع گودی و سیاهی زیر چشم


با این حال، بهترین عادت ها هم نمی توانند ژن ها را تغییر بدهند. ژنتیک مهمترین عامل تعیین کننده نوع پوست ما است و اینکه با بالا رفتن سن چطور خواهیم بود. تیرگی زیر چشم در افرادی که پوست لطیف و نازکی دارند، نسبت به سایرین بیشتر دیده می شود به این دلیل که وقتی که خون به مویرگ های زیر چشم ما می رود، به راحتی از طریق پوست نازک تر دیده می شود. متاسفانه، به مرور که خون بیشتر و بیشتری در آنجا تراکم پیدا می کند، مویرگ های ظریف را تحت فشار قرار می دهند و باعث نشت خون در زیر پوست می گردد و در نهایت زیر چشم ها تیره می شود.

با این حال برای همه، تیرگی و پف زیر چشم بخاطر بالا رفتن سن اتفاق نمی افتد، حمام آفتاب یا ژنتیک هم در آن تاثیر گذار است. برخی اوقات موضوع به سادگی با ژنتیک فرد ارتباط دارد. آلرژی های سالیانه (دائمی) مانند آنهایی که بر اثر گرد و غبار بوجود می آیند یا آلرژی های فصلی که بسیاری از ما آن را در بهار تجربه کرده ایم موجب آزاد شدن هیستامین ها می شود که باعث بروز پاسخ التهابی می گردد. این بدان معنا است که رگ های خونی ما ملتهب و متورم می شوند، از جمله رگ هایی که زیر چشم ما هستند.

خب، حالا علت بوجود آمدن سیاهی زیر چشم را فهمیدیم، اما چطور باید از پف زیر چشم خلاص شویم؟

باید روش های زیر را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما موثرتر است. به یاد داشته باشید که هنگامی که یک روش جدید را امتحان می کنید، باید صبور و پیگیر باشید. این روش ها را هر روز و به مدت 4 تا 6 هفته دنبال کنید. اگر بعد از طی این دوره، هنوز هم به نتیجه ای که می خواستید نرسیدید، روش بعدی را انجام دهید و ببینید کمکی به کاهش سیاهی و پف زیر چشم می کند.

بهترین روش های طبیعی و خانگی برای خلاص شدن از سیاهی و پف زیر چشم

درمان سیاهی، تیرگی و پف زیر چشم با 27 مورد از بهترین روش های طبیعی و خانگی

1. درمان سیاهی زیر چشم با کمپرس سرد

هنگام صبح یا عصر، یا بهتر است بگوییم صبح و عصر، به مدت 10 دقیقه از کمپرس سرد زیر چشم خود استفاده کنید. اگر ماسک دارید می توانید آن را در یخچال بگذارید و روزی دو بار از آن استفاده کنید، این آسان ترین روش برای کاهش سیاهی زیر چشم است. فقط مطمئن باشید هر چیزی برای کمپرس زیر چشم استفاده می کنید کاملاً تمیز باشد و آنرا با صابون به خوبی بشویید.

2. درمان تیرگی دور چشم با خیار

همه ما در مجلات و فیلم ها دیده ایم که از خیار به عنوان یک کمپرس خنک استقاده می شود، اما آیا واقعاً مفید است؟ در حقیقت، خیار دارای خواص روشن کنندگی و رطوبت دهی به پوست است، بنابراین می توانید برش هایی از آن را برای از بین بردن تیرگی دور چشم استفاده کنید.

  • یک خیار تازه را به تکه های ضخیم برش بزنید و آنها را به مدت 30 دقیقه در یخچال قرار دهید.
  • سپس تکه های خیار را به مدت 10 دقیقه روی چشم خود بگذارید.
  • بعد از استفاده چشم ها را با آب گرم (نه داغ) بشویید.
  • این روش را دوبار در روز استفاده کنید.

حتما بخوانید: 21 نوع ماسک خیار برای پوست


علت تیرگی و پف زیر چشم و بهترین راه های درمان آن

3. درمان پف زیر چشم با آب خیار + آب لیمو

اگر برش های خیار برای شما بی اثر بود، مخلوطی از آب خیار و آب لیمو تهیه کنید و آن را با استفاده از پنبه، زیر چشم خود استفاده کنید (سعی کنید آب لیمو وارد چشمتان نشود) اجازه بدهید محلول 15 دقیقه روی پوست بماند و سپس محل را آب گرم شستشو دهید.

4. رفع تیرگی دور چشم با گلاب

گلاب فقط بوی فوق العاده ای ندارد، بلکه می تواند پوست خسته را تسکین دهند و آن را تازه کند. مانند خیار، گلاب هم باعث رطوبت دهی به پوست می شود، بنابراین می توانید به عنوان یک تونر پوستی از آن استفاده کنید. یک تکه پنبه بهداشتی را درون گلاب خالص خیس کنید و سپس آن را به آرامی روی پلک های بسته خود بگذارید. دو بار در روز و هر بار به مدت 15 دقیقه این کار را انجام دهید.

5. درمان تیریگی زیر چشم با گوجه فرنگی

گوجه فرنگی دارای لیکوپن بالایی است، ماده ای که برای سلامت، قلب و عروق و پوست عالی است. لیکوپن می تواند به ایجاد پوست نرم تر و با انعطاف پذیری بیشتر کمک کند، همچنین تیرگی زیر چشم را هم کمرنگ می کند. برای اینکه بتوانید از مزایای لیکوپن موجود در گوجه بهره ببرید، ترکیبی از آب گوجه و آب لیمو تهیه کنید و سپس آن را با استفاده از یک پنبه یا پد آرایشی زیر چشم بکار ببرید. (مراقب باشید که آب لیمو وارد چشمتان نشود). اجازه بدهید محلول 10 دقیقه بماند و سپس چشم ها را با آب گرم بشویید، این کار را دو بار در روز انجام دهید.

ترکیب خاص و خوشمزه آب گوجه فرنگی، آب لیمو و برگ نعناع نیز در صورت نوشیدن روزانه به بهبود و ضعیت کلی و همچنین سلامت پوست شما کمک می کند.

درمان پف و سیاهی دور چشم

6. درمان سیاهی زیر چشم با چای کیسه ای سرد

اگر نمی خواهید از ماسک یا کمپرس سرد استفاده کنید، چای کیسه ای را جایگزین آن کنید. بسیاری از چای ها مانند چای سبز، دارای آنتی اکسیدان هستند که دارای خواص ضد التهابی است و می تواند به مویرگ های خسته زیر چشم کمک کند.

برای استفاده از چای کیسه ای سرد به عنوان کمپرس:

  • یک چای کیسه ای را در آب تمیز خیس کنید و آن را 30 دقیقه در یخچال بگذارید.
  • سپس آن را روی چشمان خود بگذارید. 10 دقیقه یا بیشتر و به مدت دو بار در روز این کار را تکرار کنید.
  • سپس محل را با آب گرم شستشو دهید.

27 تا از بهترین روش خانگی برای درمان تیرگی (سیاهی) و پف زیر چشم

7. درمان پف زیر چشم با سیب زمینی

سیب زمینی منبع منحصر به فردی از ویتامین C است که برای ساخت کلاژن و داشتن پوست سالم و جوان انتخاب بسیار خوبی است. برای استفاده از ویتامین C در درمان پف زیر چشم، سیب زمینی را رنده کنید. عصاره آن را بگیرید و تکه ای پنبه را در آن خیس کنید. حالا پنبه را به مدت 10 دقیقه روی چشم قرار دهید و سپس با آب گرم بشویید.

8. شیر سرد

محصولات لبنی مانند شیر یک منبع عالی از ویتامین A هستید که حاوی رتینوئیدهایی هستند که برای حفظ روشنی رنگ و جوانی پوست عالی است. برای استفاده از ویتامین A شیر، یک پنبه آرایشی را در شیر خیس کنید. آن را زیر پف چشم ها استفاده کنید و اجازه بدهید 10 دقیقه بماند. این کار را دو بار در روز انجام دهید. سپس صورت تان را با آب گرم بشویید.

9. ز بین بردن تیرگی چشم با آب پرتقال 

از آنجایی که آب پرتقال دارای ویتامین های A و C بالایی است، می تواند به از بین بردن تیرگی چشم شما کمک کند. چند قطره گلیسیرین به آب پرتقال اضافه کنید و سپس پنبه آرایشی را در آن خیس کنید و آن را روی پوست زیر چشم خود بکذارید. به این شکل هم از ویتامین های پرتقال بهره می برید هم از نرمی طبیعی که گلیسیرین به پوست شما می دهد.

از بین بردن سیاهی و پف زیر چشم

10. روغن ویتامین E

ویتامین E به مقابله با رادیکال های آزادی که باعث بروز نشانه های پیری مثل چین و چروک می شود کمک می کند. شب ها قبل از خواب، یک قطره روغن را روی نواحی تیره زیر چشم بزنید و به آرامی ماساژ دهید. اجازه بدهید تا صبح روی پوست بماند و بعد با آب گرم بشویید.

11. روغن نارگیل

به عنوان یک ماده ضد التهابی طبیعی قوی، روغن نارگیل یک روش موثر برای روشن کردن تیرگی زیر چشم است. استفاده از آن باعث مرطوب شدن و جلوگیری از ایجاد چین و چروک زیر چشم می شود. روغن نارگیل را مثل روغن ویتامین ای استفاده کنید: مقداری از آن را زیر چشم بمالید و اجازه بدهید تا صبح روی پوست باشد و بعد از بیدار شدن آن را بشویید.


حتما بخوانید: خواص روغن نارگیل برای پوست صورت


12. زردچوبه برای سیاهی دور چشم

یکی دیگر از آنتی اکسیدان های طبیعی و ضد التهابی زردچوبه است که می تواند سیاهی زیر چشم را به حداقل برساند. مقداری از پودر زردچوبه را با آب آناناس مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود. این مخلوط را زیر چشم خود بگذارید و پس از حدوداً 10 دقیقه آن را با استفاده از یک پارچه نرم و مرطوب به آرامی پاک کنید. این کار را یکبار در روز انجام دهید.

زردچوبه برای سیاهی دور چشم

13. رفع تیرگی زیر چشم با خوردن شکلات سیاه (شکلات تلخ)

غذاهای غنی از فلاونول مانند شکلات سیاه شما را در مقابل اثرات مصرف اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند و در نتیجه روند پیری حاصل زیاد ماندن در نور خورشید را کاهش می دهد، این یک خبر خوب است بعد از اینکه مدت طولانی می شنیدیم شکلات برای پوست بد است.

14. ماهی قزل آلا بیشتر بخورید

امگا 3 در غذاهایی مثل ماهی قزل آلا و گردو پیدا می شود. این اسیدهای چرب موجب بهبود جریان خون به پوست می شود و به جای اینکه اجازه بدهد خون در مویرگهای زیر چشم تجمع پیدا کند و ایجاد تیرگی کند، باعث حرکت آن می شود.

15. مصرف نمک را محدود کنید + آب بیشتری بنوشید

اگر از زیست شناسی دبیرستان پدیده اسموز را به یاد داشته باشید، می دانید که آب از جاهایی که تراکم بیشتر دارد به قسمت هایی می رود که تراکم آب در آنها کمتر است. قسمت هایی از بدن که دارای سدیم (نمک) پایینی است شامل آب بیشتری است، در حالی.که قسمت هایی که نمک بیشتری دارد، دارای آب کمتری است. هنگامی که بدن آب کافی نداشته باشد، اما نمک بیش از حد باشد، می تواند پف و باد را در بدن ببینید و حس کنید.

پوست اطراف چشم هم نازک و آسیب پذیر به کم آبی بدن است. هنگامی که یک وعده غذای سالم می خورید اما آب کافی مصرف نمی کند، بدن به معنای واقعی کلمه دچار کم آبی می شود به عنوان نشانه های آن چشم های قرمز و پف کرده می شوند. بنابراین اگر قصد دارید از یک وعده غذایی سالم لذت ببرید، با مصرف آب زیاد با اثرات آن مقابله کنید.

نمک عامل پف زیر چشم

16. مصرف الکل را محدود کنید

نمک بد است، اما هیچ چیزی مثل الکل باعث از دست رفتن آب بدن نمی شود. به همین دلیل است افرادی که الکل مصرف می کند صبح روز بعد دچار پف و قرمزی پوست می شوند. سعی کنید قبل از رفتن به رختخواب آب بنوشید و کرم مرطوب کننده یا کرم شب در زیر چشم خود استفاده کنید.

17. درمان پف زیر چشم با ماساژ چشم

ماساژ مرتب چشم، جریان خون به این ناحیه را افزایش می دهد و باعث جلوگیری از جمع شدن خون در مویرگ های زیر چشم می شود. IRIS FOREO یک ماساژور چشم با کیفیت است که می توانید از آن در خانه استفاده کنید. قبل از ماساژ کرم یا سرم چشم خود را استفاده کنید.

18. درمان ورم زیر چشم با 8 ساعت خواب

هیچ چیزی مانند 8 ساعت خواب، مانع از بوجود آمدن پف زیر چشم نمی شود. هر شب خواب کافی داشته باشید و منتظر کاهش مشکلات زیر چشمتان باشید.

19. به پشت بخوابید

از آنجایی که خوابیدن به پهلو یا به شکم باعث می شود جاذبه اثر خود را روی پوست اعمال کند، در صورتی که آن را رعایت نکنید موجب جمع شدن مایع در زیر چشمان می شود، سعی کنید به پشت بخوابید و یک بالش اضافی هم زیر سرتان بگذارید.

20. ورزش + مدیتیشن

ورزش منظم گردش خون را بهبود می دهد و موجب جریان خون به پوست می شود و روند پیری را دگرگون می کند، باعث روشن تر شدن پوست می شود و کاری می کند جوان تر به نظر برسید از جمله در پوست حساس اطراف چشم. علاوه بر این، انتشار روزانه اندروفین ها در جریان خون باعث کاهش افسردگی و اضطراب می شود، شما را خوشحال تر، آرامتر و متعادل تر می کند.

مدیتیشن- تمرین ذهنی بعد از یوگا یا آرامش ذهنی و شنا، باعث کم کردن استرس می شود (استرس یکی از علت های بوجود آمدن چین و چروک های ظریف صورت می شود).


حتما بخوانید: چگونه مدیتیشن انجام دهیم


نقش ورزش در بهبود تیرگی و پف زیر چشم

21. کم کردن تیرگی و پف زیر چشم با داروهای ضد آلرژی 

اگر بوجود آمدن سیاهی دور چشم ها بخاطر نوعی آلرژی باشد، مصرف آنتی هیستامین ها به طور مرتب، می تواند به کم کردن تیرگی و پف زیر چشم کمک کند. به علاوه، آلرژی می تواند موجب خارش چشم ها شود و مالش چشم ها فقط باعث می شود تیرگی دور چشم بدتر شود.

22. در روز دو مرتبه از مرطوب کننده ها استفاده کنید

فراموش نکنید در طول روز دو بار از مرطوب کننده استفاده کنید. از یک کرم مرطوب کننده سبک برای روز با SPF و یک کرم مرطوب کننده سنگین تر برای طول شب و زمانی که به رختخواب می روید استفاده کنید.

23. از کرم چشم رتینوئید استفاده کنید

بسیاری افراد دوست دارند که از کرم های چشم رتینوئید استفاده کنند، اما این کرم ها برای هر نوع پوستی خوب نیستند. خیلی کم از آنها استفاده کنید (کمتر از دو بار در هفته) در غیر اینصورت خطر بروز قرمزی، خشکی و پوسته پوسته شدن پوست زیر چشم وجود دارد.

کرم چشم برای رفع تیرگی

24. آرایش خود را به خوبی تمیز کنید

با آرایش صورت یا ریمل مژه و ابرو نخوابید. یک محلول پاک کننده حرفه ای از داروخانه خریداری کنید و با ملایمت آرایش خود را تمیز کنید.

25. صورت خود را درست بشویید

با آب گرم (نه داغ) صورتتان را بشویید. آب داغ به عنوان یک عامل التهاب عمل می کند و باعث قرمزی و پف بیشتر زیر چشمان می شود.

شستشوی صورت با آب گرم برای رفع تیرگی چشم

26. از یک تجویز قوی تر برای روشن شدن پوست استفاده کنید

اگر ویتامین های طبیعی و پاک کننده های پوستی موثر واقع نشدند، به متخصص پوست مراجعه کنید. او می تواند یک کرم هیدروکینون برای شما تجویز کند، اما باید توجه داشته باشید روشن کننده های قوی می تواند باعث التهاب شوند، پس اگر نشانه های التهاب را دیدید مصرف دارو را متوقف کنید.

27. درمان تخصصی با لیزر

اگر هیچ یک از راه حل های ذکر شده کمکی به شما نکرد، می توانید گران ترین گزینه را امتحان کنید یعنی درمان تخصصی با لیزر. پزشک می تواند از لیزر برای کاهش ورم و قرمزی زیر چشم استفاده کند. لیزر عروقی با محدود کردن قابلیت رویت رگ های خونی، تاثیر خود را می گذارد و به این ترتیب باعث کاهش تیرگی زیر چشم می شود.  

منبع: foreo


مطالب مرتبط:

9 ترفند طبیعی برای رفع تیرگی زیر بغل و داشتن پوست سفید و صاف

درمان خشکی چشم با ساده ترین و طبیعی ترین روش های خانگی

از
4
رای